Roskilde Kro er en tidligere landevejskro beliggende i Albertslund mellem Roskilde og København. I dag er den hjemsted for
Tinghuset er et højteknologisk udstillings- og eventcenter for kulturbegivenheder, udstillinger, konferencer, møder og produktdemonstrationer på Stevns.
Øhuset er fiskemesterbolig. Huser også Lajla Hartig Keramik - kig forbi!
Et sted med misser, nisser, Drager, Aliens og Enhjørninge (og måske Zombier)
Se udstillinger om 2. Verdenskrig og Vestjylland. Oplev en rekonstrueret bunker og se rekonstruktion af en lancaster. Bliv også klogere på Ringkøbing by.
Vi har 129 års erfaring i arkæologisk udgravning og viden om Vendsyssel i oldtid og middelalder. Vi indsamler, registrerer, bevarer, forsker i og formidler Vendsyssels oldtid til Vendelboer og besøgende i landsdelen.
Johannes Larsen Museet - udstillinger, kunstnerhjem og gode oplevelser
Herstedvesters hyggelige julemarked med kunsthåndværk, smykker, tøj, pyntegrønt, brugskunst, honning, den unikke julegave, og rigtig meget mere. Julecafe med gløgg og æbleskriver. Gratis entré
Sneglehuset, en af Thyborøn's klassiske turistattraktioner, er beklædt med utallige muslingeskaller, og sneglehuse - både udvendigt og indvendigt. Det er bestemt et besøg værd!
En 1:10 repræsentation af Faaborg anno 1890
Langeland, med alle sine "bakker", vilde heste og andet godt mangler en FB side - kom og bidrag ;-) https://da.wikipedia.org/wiki/Langeland
NaturBornholm lukker op for Bornholms natur
Brøndsted Mølle kan dateres tilbage til 1500-tallet og har sammen med Børkop Vandmølle været definerende for byens udvikling.
Her kan du se fotos og læse små historier om seværdigheder, flora og fauna fra området i og omkring Maribosøerne og det øvrige Midt- og Sydlolland.
Her kan du få Nyheder og Svar på Spørgsmål om Astronomi
Kerteminde, Haven ved Havet finder du midt i Danmark, tæt på alting omringet af kyst, fjord, marker og unikke naturområder. Her er åbent hele året.
Entré-priser: Voksne fællesbillet 125,- Grupper / seniorer fællesbillet 105,- Børn (0-18 år) gratis
Alt er lavet af friske ingredienser. Der tilbuds adskillige slags salader samt sandwich fra frisk bagt brød. Der laves frisk presset smoothie/Juice.
Islandsk frisør på Amager, med syv års erfaring fra saloner i Reykjavik og London. Icelandic hairdresser, on Amager, with seven years of experience.
Opdræt af Hereford kvæg til salg som avlsdyr eller som kød
specifikke, skræddersyede programmer, der vil hjælpe dig med at nå dine mål
Velkommen til WAGNER Holbæks officielle facebook side! WE DRESS PEOPLE
www.madewithlovedk.com Alt indenfor håndarbejde og bagning, inkl. forslag og håndlavede produkter
Rigtig god tyrkisk restaurant med lækker mad og desserter. Åben alle dage 11:00-22:00
Udfører alt i montage indenfor ventilation. Alt fra emhætte, boligventilation og store ventilations anlæg, Både private og