Društvo Endozavest
Description
Smo društvo za ozaveščanje o endometriozi. Naš namen je podpora ženskam z endometriozo, njihovo medsebojno povezovanje ter ozaveščanje širše javnosti. Ideja o našem sodelovanju se je porodila marca (2016), saj je to v svetovnem merilu mesec ozaveščanja o endometriozi. Takrat smo organizirale prvo neformalno srečanje žensk z endometriozo v Sloveniji in takoj ugotovile, da imamo vrsto skupnih ciljev in izkušenj.
Bolezen nas je močno zaznamovala. Spremenila je naše vsakodnevne ritme, kdaj vplivala na zmožnosti za delo in odnose z drugimi ljudmi.
Strinjale smo se, da si lahko veliko pomagamo, če se medsebojno podpremo, druga z drugo delimo koristne izkušnje pri uspešnem soočanju z ovirami, ki so nam na poti zaradi endometrioze. S skupnimi močmi je vse mogoče.
K sodelovanju smo povabile tudi doc. dr. Martino Ribič-Pucelj, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva, doktorico znanosti, članico Svetovnega združenja za endometriozo, ki se je vabilu z velikim veseljem odzvala.
Veliko nam bo pomenilo, če bo naše prizadevanje prispevalo k izboljšanju kvalitete življenja žensk, ki trpijo za to boleznijo. Verjamemo, da lahko s svojim angažmajem koristimo, zato vabimo vse ženske, ki imajo diagnosticirano endometriozo kot tudi tiste, ki samo sumijo, da jo imajo, da se včlanijo v naše društvo. Prav tako pa vabimo tudi partnerje, svojce, prijatelje, sodelavce ... punc z endometriozo, da se nam pridružite, kot tudi tiste, ki želijo več znanja ali ki si želijo prispevati k napredku na tem področju.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comKaj je v letu 2017 najbolj odmevalo na strani Društva Endozavest na Facebooku? TOP 3 objave: 1. Odprtje uradne spletne strani društva (http://endozavest.si/) 2. Predstavitev umetnice Georgie Wileman in njena osebna dokumentacija endometrioze (https://www.georgiewileman.com/endo/) 3. Intervju na Koroški TV o endometriozi in našem društvu; predstavila nas je Branka Pestar Hajšek(http://endozavest.si/2017/04/18/pogovor-o-endometriozi-‒-intervju-na-tv-dravograd/) Zahvaljujemo se vam, da ste z nami vstopili v novo leto, in vas vabimo, da nas podpirate še naprej v obliki spremljanja, članstva, sodelovanja, deljenja ali morda doniranega evra ter pomagate širiti ozaveščanje o endometriozi.
V rubriki Strokovni članki lahko najdete novejši prispevek naše strokovne sodelavke doc. dr. Martine Ribič Pucelj, dr. med., specialistke ginekologije in porodništva, o endometriozi. Predstavila je kratek pregled najpomembnejših področij endometrioze, članek pa je bil objavljen v reviji Pharmonia oktobra 2017. Ustvarjalcem revije Pharmonia se zahvaljujemo za sodelovanje in posredovanje vsebine.
Ste se tudi same že kdaj srečale z občutkom, da bi resno zdravniško obravnavo prejela hitreje, če bi bila moški? Saj veste, stereotipi, kot so: Če moški joka je v hudih bolečinah, ženska pa ima le menstruacijo ali dramatizira. Video opozarja na to problematiko. Video je dosegljiv v angleškem jeziku.
Diplomsko delo Tjaše Franko, ki je diplomirala na Fakulteti za socialno delo, Univerze v Ljubljani, pod mentorstvom doc. dr. Irene Šumi, nosi naslov Endometrioza: vloga socialnega dela. Omenjeno delo skozi zgodbe desetih žensk z endometriozo obravnava pogosto spregledan socialni vidik bolezni. Avtorica opozarja na obstoječa strukturna razmerja moči na tem področju, ki se izražajo tako v zakonskih kot strokovnih okvirjih, in so konstruirana na neenakosti spolov, mizoginiji in stereotipnih vedenjih. Do diplomskega dela lahko dostopate tukaj: http://endozavest.si/2017/12/27/endometrioza-vloga-socialnega-dela/
Koliko med nami je takšnih, ki naše biomedicinsko zdravljenje in obravnavo, spremljajo tile stavki: "Zanosite in ozdravili boste endometriozo!"; "Kdaj pa vi mislite imeti otroke?"; "Nosečnost bi bila dobra za vašo endometriozo." Za nas je bolj kot zanositev, pomembna celostna obravnava vključujoč zdravstveni, socialni in ekonomski vidik. Priporočamo branje spodnjega prispevka, ki je dosegljiv v angleškem jeziku. https://www.theguardian.com/commentisfree/2016/feb/19/with-endometriosis-shouldnt-lets-get-you-well-come-before-lets-get-you-pregnant
December je čas obdarovanj in najvrjetneje že nekaj časa premišljujete, kaj boste podarili svojim najdražjim. Da vam malce olajšamo "božičkovo" delo, smo vam pripravili nekaj idej, ki vam lahko olajšajo izbiro, kaj podariti svoji endoborki. 🎁🎄💛 S čim si pa vi želite, da vas obdarijo dobri možje? 🎁✨ http://endozavest.si/2017/12/12/darila-za-nas-endice/
Kratek zgodovinski povzetek kako s(m)o ženske živele z menstruacijo. <3 https://www.facebook.com/elitedailybodyandmind/videos/564405957075910/
ENDOMETRIOZA : MENSTRUACIJSKI KRČI Kakšna je razlika med življenjem ženske z endometriozo (na videu levo) in menstruacijskimi krči (desno). Video je dosegljiv v angleškem jeziku. https://www.facebook.com/ChronicIllnessOnThemighty/videos/1374434835911594/
Avstralke so dosegle, da je njihova vlada naredila Nacionalni akcijski načrt (The National Action plan) za izboljšanje znanja, ozaveščanja in raziskovanja na področju endometrioze. Več v spodnjem prispevku. Prispevek je na voljo v angleškem jeziku. Congratulations to Endometriosis Australia!
"Endometrioza je del mene – to sem morala sprejeti. Prebrala sem kar nekaj literature, kjer sem zaznala, da redno gibanje, uravnotežena prehrana in življenje brez stresa upočasni njen razvoj. Iskanje notranjega miru in življenja brez stresa je bil torej moj naslednji cilj. [...] Joga me je veliko naučila. Postala sem svobodna. Srečna. Sproščena. Še vedno sem pristna. Sem običajna ženska, veliko bolj nežna, kot sem bila, veliko bolj znam poslušati, še vedno pa veliko govorim, razlagam, svetujem. Povezala sem se s svojo maternico, s svojim ženskim delom. Čudovit organ, ki sem ga dobila v dar, zaradi katerega sem ženska. Endometrioza se pri meni razvija počasneje kot pri ostalih ženskah, ker naj bi gibanje, sproščanje, uravnotežena prehrana in zdravi odnosi zelo upočasnili njen razvoj. Verjamem v to, zato bo moj življenjski slog še vedno tak." Simona Glavan, športnica, tekačica, učiteljica joge in ... naša endosestra. V svoji eseju, ki ga je pripravila za diplomsko nalogo za učiteljico joge, piše tudi o svoji izkušnji bolečih menstruacij in kasneje endometriozi. Simona, hvala ker si z nami delila ta čudovit zapis in velike čestitke za diplomo! http://www.jogado.com/pot-tekaca-do-joge/
Bližajo se prazniki, ki s seboj prinašajo druženja, zabave in določena pričakovanja. Bi tudi ve večkrat potrebovale tak zapis, da ga delite med bližnje? Zdaj ga lahko! :) Delite zapis in sporočite bližnjim, da jih imate še vedno rade :)