Savremena galerija Subotica
Description
Savremena galerija Subotica
Ustanova je osnovana 1962. godine pod nazivom Likovni susret, obavlja muzejsko – galerijsku delatnost iz oblasti savremene likovne i primenjene umetnosti. U zbrici Moderne galerije Likovni susret čuva se preko 1200 umetničkih predmeta (slike, grafike, skulpture, keramike, novi mediji) koji datiraju od 1950. godine do danas a dela su renomiranih autora iz Srbije (posebno dobro zastupljenih iz Pokrajine Vojvodine) kao i značajnih autora iz bivših jugoslovenskih republika. Posebno značajne i celovite su grafička i keramička zbirka.
Galerijska delatnost ustanove ističe se u priređivanju velikih (nekad jugoslovenskih a sada po značaju republičkih) manifestacija «Likovni susret» koje trijenalno obrađuju različita područja slikarstva, grafike i savremene keramike.
Godišnje ustanova ostvaruje jednu od navedenih manifestacija, te do 10 autorskih, kolektivnih, samostalnih ili retrospektivnih izložbi koje su veoma često obogaćene akcijama, performansima, projekcijama, stručnim razgovorima, prezentacijama i dr. U saradnji s drugim značajnim institucijama iz zemlje i inostranstva u svom prostoru godišnje održi oko 8 izložbi. Mnogi inostrani programi ostvareni su posredstvom instituta, kulturnih centara ili diplomatskih predstavništava u Srbiji. Jedan deo svojih programa Moderna galerija Likovni susret priređuje u drugim galerijama i muzejima u zemlji te jedan program godišnje u inostranstvu, najčešće u susednim zemljama.
Pri Likovnom susretu deluje Dokumentacioni centar koji od osnivanja sakuplja, obrađuje i publikuje građu o jedinstvenom domaćem pokretu umetničkih kolonija.zbirke. Čuva i obogaćuje bogatu građu o delatnosti ustanove, umetnicima iz zbirke i umetnicima Vojvodine. Poseduje veliku zbirku stručnih knjiga, zatim kataloga i monografija, hemeroteku, foto i video dokumentaciju.
Od 1982. godine u sastavu Moderne galerije Likovni susret kontinuirano radi međunarodni Grafički atelje.
Ostvareni značajni projekti: Od 1962. godine do danas održano je 45. Likovnih susreta. U prvoj deceniji rada izložbe su bile propraćene i simpozijumima (Slikarstvo u umetničkim kolonijama Jugoslavije, Prvi simpozijum istoričara umetnosti i dr.). Značajniji programi: 1979. – Grafika od ideje do realizacije, 1982. –Ilustracija, tipografija, pismo, 1985. – Oblikovanje knjige u Jugoslaviji, 1986. – Adresar umetničkih kolonija Jugoslavije, 1991.- 30 godina vajarskih kolonija i simpozijuma, 1995. – 60 godina domaćeg stripa u Srbiji, 1996. – Vojvođani i Nađbanja, 1997. – Grafički atelje Likovnog susreta 1982-1997; 2003. – 50 godina umetničkih kolonija u Vojvodini, 2004. - 100 godina Rajhl palate, 2005. – „Ishodište“, 2006. „Keramika“ (nova stalna postavka), 2007. „25 godina Grafičkog ateljea Likovnog susreta“, 2007. „Slikarstvo“ (nova stalna postavka), „Umetnička grafika i savremeni mediji“ 2009 i dr. Od 1968. do 2009. godine priređeno je XIII Trijenala keramike. Ostvaren je velik broj samostalnih izložbi savremenih autora, niz retrospektiva, brojni značajni međunarodni programi, niz predavanja, okruglih stolova, projekcija, performansa.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comTimeline Photos
Са задовољством Вас позивамо на отварање изложбе Колекција: 55 разлога за размишљање о прошлости и садашњости, којом обележавамо 55 година рада Савремене галерије Суботица. На отварању изложбе ће говорити: Нела Тонковић, директорка Савремене галерије Суботица Мирослава Бабић, члан Градског већа задужена за област културе Димитрије Тадић, саветник, координатор за савремену визуелну уметност и мултимедије Министарства културе Р. Србије Петак, 28. април 2017. године у 19 часова. Савремена галерија Суботица, Парк Ференца Рајхла 5 Tisztelettel meghívjuk Önt a Gyűjtemény:55 érv a múltról és a jövőről való gondolkodás mellett című,a Kortárs Galéria 55 éves fennállásának alkalmából rendezett kiállítás megnyitójára A megnyitón beszédet mond: Nela Tonković, a Kortárs Galéria igazgatója Miroslava Babić,a Városi Tanács kulturális ügyekkel megbízott tagja Dimitrije Tadić, a Szerb Köztársaság Kulturális és Tájékoztatási Minisztériumának tanácsosa,a kortárs vizuális művészet és multimédiák szakterületének koordinátora Időpont:2017.áprílis 28.(péntek)19 óra Helyszín:Kortárs Galéria Szabadka Raichl Ferenc park 5 Sa zadovoljstvom Vas pozivamo na otvorenje izložbe Kolekcija: 55 razloga za razmišljanje o prošlosti i sadašnjosti, kojom obilježavamo 55 godina rada Suvremene galerije Subotica. Na otvorenju izložbe će govoriti: Nela Tonković, ravnateljica Suvremene galerije Subotica Miroslava Babić, članica Gradskog vijeća zadužena za područje kulture Dimitrije Tadić, savjetnik, koordinator za suvremenu vizualnu umjetnost i multimedije Ministarstva kulture R. Srbije Petak, 28 travnja 2017. godine u 19 sati. Suvremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5
Savremena galerija Subotica
Poklon Save Halugina
https://www.subotica.info/2017/04/20/poklon-save-halugina
FOTO: Izložba Save Halugina - Savremena galerija Subotica (20. april 2017.)
https://www.subotica.com/fotografije/album-70715-savremena-galerija-subotica-izlozba-save-halugina/
Timeline Photos
Sutra (četvrtak, 20. april 2017.) u 19 časova u Savremenoj galeriji Subotica otvaranje izložbe "Poklon" Save Halugina. Srdačno Vas očekujemo :) Várjuk szeretettel :)
Photos from Savremena galerija Subotica's post
"Umetnički trening 2017. - RIZOM", program neformalne edukacije za mlade odvija se u saradnji sa kulturnim institucijama u opštinama i gradovma Srbije (12 sesisja) tokom 2017., a u petak, 31. marta 2017. domaćin je bila Savremena galerija Subotica (SGSU). Umetnički trening je jedinstvena edukativna platforma za neformalno obrazovanje mladih u Srbiji u domenu vizuelnih umetnosti, koja na inovativan način povezuje teoriju o umetnosti i umetničku praksu, i pruža stručnu podršku mladima i mladim umetnicima, a ovo je 5. godišnji projekat autorke Gabriele Vasić, pod istim nazivom. Program "Rizom" je rezultat dobre prakse kustoskih vođenja i kreativnih radionica koje su bile deo programa "Umetnički trening 2016.", i koji je realizovan u Beogradu, uz podršku Sekretarijata za kulturu Grada Beograda, u toku 2016. god., a realizovan je u tri galerije i u UK Parobrodu. Program vodi Gabriela Vasić, nezavisna kulturna i omladinska radnica, vizuelna umetnica, nezavisni kustos i edukator dece i mladih. U radionici su učestvovali učenici trećeg razreda smera za oblikovanje grafičkih proizvoda Politehničke škole u Subotici sa profesorkom Mirjanom Mitrić. Tročasovna radionica počela je stručnim vođenjem kroz izložbu Miodraga Mladenovića “Intervencije” o kojoj je govorila Jasmina Jovančić Vidaković, kustoskinja pedagog SGSU. U kreativnom delu radionice Gabriela Vasić je upoznala učenike sa pojmovima vezanim za savremenu umetničku praksu a nakon toga učenici su performativnim akcijama tumačili izložbu uz oglašavanje na Instagram društvenoj mreži.
Savremena galerija Subotica
Photos from Savremena galerija Subotica's post
Savremenu galeriju Subotica danas (30. mart 2017.) su posetili učenici trećeg razreda OŠ "Jovan Jovanović Zmaj" sa svojom učiteljicom Emilijom Grubanov Martinek. Oni su učestvovali u radionici inspirisanoj izložbom "Intervencije" beogradskog umetnika Milorada Mladenovića. Kustoskinja pedagog SGSU, Jasmina Jovančić Vidaković vodila je učenike kroz izložbu posebno istakavši deo koji sadrži deset crteža posvećenih Williamu Morisu. Nakon kratkog videa gde su mali radioničari videli tehniku štampanja tapeta W. Morisa počeo je kreativni deo radionice tokom kog su učenici radili dezene za tapete. Radionica je rezultirala odličnim radovima i lepim druženjem uz asistenciju Emilije Grubanov Martinek i Jasmine Jovančić Vidaković.
Photos from Savremena galerija Subotica's post
Poseta Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo u okviru ERAZMUS + (KA2) projekta izgradnje kapaciteta pod nazivom Jačanje kapaciteta za promene u turizmu na Zapadnom Balkanu - izgradnja kompetencija za kvalitetno upravljanje kulturnim nasleđem i kulturnim turizmom (CULTURWB) U utorak, 21.03.2017. našu galeriju su posetile dr Tatjana Pivac i dr Sanja Božić sa Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo, a radi sprovođenja radnog zadatka intervju sa ključnim akterima u kulturnom turizmu u okviru CULTURWB projekta. Intervju je sproveden sa Jasminom Jovančić Vidaković, a sa ciljem analize kompetencija u oblasti kulturnog turizma. CULTURWB je jedan od 3 uspešna koordinatorska projekta Univerziteta u Novom Sadu iz EU programa Erazmus +, Ključna akcija 2 – izgradnja kapaciteta u visokoškolskom obrazovanju. Projekat je počeo u oktobru 2016. godine a ukupno trajanje projekta je 3 godine. Pored Univerziteta u Novom Sadu, tj. Prirodno-matematičkog fakulteta čiji je Departman za geografiju, turizam i hotelijerstvo odgovoran za implementaciju aktivnosti i nastavno-naučne rezultate projekta, u konzorcijumu učestvuje još 12 institucija iz Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Crne Gore, Austrije, Holandije i Nemačke. Projekat CULTURWB u fokus stavlja kulturni turizam kao posebnu oblast turizma koja se bavi dubokim kulturološkim iskustvom pojedinca – bilo na estetskom, bilo na intelektualnom, emocionalnom ili psihološkom nivou. U skladu sa ciljem i vizijom uvođenja kulturnog/kulturološkog aspekta u turizam na području Zapadnog Balkana, partneri iz EU Programskih zemalja (Austrije, Holandije i Nemačke) će pružiti svoje znanje, stručnost i iskustvo kako bi se kreirao interdisciplinarni Lifelong Learning program (program celoživotnog učenja) u oblasti turizma, kao i program masterskih studija u oblasti turizma kulturnog nasleđa
Photos from Savremena galerija Subotica's post
U Savremenoj galeriji Subotica održana je u subotu 25. marta 2017. radionica "Pišem prijatelju" priređena u okviru pratećeg programa izložbe "Intervencije" beogradskog umetnika Milorada Mladenovića. Radionica je počela kratkim vođenjem kroz izložbenu postavku. U kreativnom delu radionice deca su zajedno sa roditeljima i bakama pravila razglednice i pisala pismo prijatelju ili rođaku. Tokom radionice razgovarali smo o načinima komunikacije nekad i sad. Učesnici radionice su izvedene razglednice adresirali i poslali svojim prijateljima ili rođacima.
Photos from Savremena galerija Subotica's post
U Savremenoj galeriji Subotica (SGSU) je u petak, 24. marta 2017. u 18 časova stručnim vođenjem svečano zatvorena izložba „Neuklopljivi“. Kroz izložbu su vodili Balint Sombati (Szombathy Bálint), kustos izložbe i dr Jerko Denegri, istoričar umetnosti, koji su publiku upoznali sa umetničkim opusom i životnim pričama umetnika čija su dela bila predstavljena u okviru izložbe „Neuklopljivi“ (Tibor Bada (Bada Tibor), Laslo Kerekeš (Kerekes László), Bela Mariaš (Máriás Béla), Zoltan Radič (Radics Zoltán), i Andraš Šifliš (Siflis András).
Photos from Savremena galerija Subotica's post
Izložba „Neuklopljivi“ može se pogledati do 25. marta 2017. u Savremenoj galeriji Subotica. Autor izložbe je Balint Sombati (Szombathy Bálint) poznat subotičkoj i međunarodnoj publici po svojim multimedijalnim umetničkim projektima i akcijama, a ovom prilikom predstavlja se u ulozi kustosa izložbe „Neuklopljivi”. Sombati je predstavio petoricu autora, predstavnika transavangarde u Vojvodini tokom ’80-ih godina 20. veka i umetničkog pravca Nova slika: Tibor Bada (Bada Tibor), Laslo Kerekeš (Kerekes László), Bela Mariaš (Máriás Béla), Zoltan Radič (Radics Zoltán), i Andraš Šifliš (Siflis András). Neuklopljivi br. 5 Andraš Šifliš (Siflis András) rođen je u Subotici 1955. godine. Godinu dana nakon što je u Novom Sadu održana njegova prva samostalna izložba (1986), seli se u Budimpeštu, odakle nastavlja svoje umetničko delovanje. U više navrata samostalno je izlagao u Budimpešti, ubrzo je postao i laureat „Kölcsey” nagrade. Od 1994. živi u Berlinu, a zatim naizmenično u Budimpešti, Minsteru i Kelnu. Njegova izlagačka karijera nastavlja se brojnim samostalnim izložbama u Mađarskoj, Nemačkoj i, nakon 2000. godine, u Srbiji (Sombor, Novi Sad, Subotica). Učestvuje na kolektivnim izložbama u Mađarskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Hrvatskoj, SAD-u, Holandiji i Srbiji. O njegovom umetničkom radu pisali su Balint Sombati, Laslo Kerekeš, Oto Tolnai i drugi. Živi i radi u Budimpešti.