Црква Свете Петке у Бјелини
Description
Pomaže Bog Braćo i Sestre!
Povodom 200 godina Crkve Svete Petke u Bjelini i njene obnove, pratite događanja od jučer, danas i planiranih za sutra.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comMir Božiji, Hristos se rodi! Nakon duge 23 godine ponovno je založen badnjak u porti naše crkve. Ponovno se nazdravljalo i zakuntavalo. Možda baš i ne u onom broju kao što je nekad bilo, ali ipak kad se pod današnjim okolnostima okupi 10ak ljudi to je veliki broj značajan događaj. Neka Bog podari sreću i zdravlje našim inicijatorima, da tradiciju nastave još dugo, a svima Vama širom svijeta rasijanima parohijanima, Bjelinarima i Parčićanima, poklonicima crkve Svete Petke, neka je sretan i blagosloven praznik Hristovog rođenja!
Sabor Sv. Petke, ljeta Gospodnjeg 2017. - video
Sabor 2017. g.
Ovogodišnja sveta liturgija planirana je za 09:00 sati. Svi koji dolaze dan ranije, nadam se da će osim čišćenja oko grobova svojih pokojnih pomoći i u zajedničkim poslovima: - Sanirati put (poravnati rupe nastale nakon zadnjih kiša) - Očistiti crkvu, pokupiti paučinu, obrisati vrata i drugi inventar - Postaviti voštane svijeće u polijelej (luster) i svijećnjake, zamijeniti ulje i vino u kandilima - Zamijeniti pijesak u stalcima za paljenje svijeća, očistiti i pospremti bratsku kuću - Očistiti patinu na svjećnjacima u crkvi - Pomoći oko eventalnog postavljanja rasvjete i stasidija (stolica) u crkvi, i dr. Osim dobre volje i potrebnog alata za planirane poslove bilo bi dobro da se javite kako bi se mogli dogovoriti tko će šta moći odraditi. Zajednička akcija krenula bi 26.10.2017. g. od 12,00 sati.
Oksidirani svijećnjaci traže malo pažnje! Mislim da ova slika sve govori. Da li netko zna kako skinuti ovaj oksid/patinu sa svijećnjaka? Za pretpostaviti da je svijećnjak načinjen od nekog plemenitijeg metala tipa mesing, bronca ili bar njihova legura. Prema raznim mišljenjima sa Internet foruma možda bi se moglo riješiti sa kombinacijama sirćeta, limunovog soka, soli, sode bikarborne ..... pa do najagresivnije solne kiseline. Nadam se da će se netko javiti tko bi htio ovo riješiti do skorašnjeg Sabora...
Litije (crkveni barjaci) Obavještavamo sve naše parohijane da je mitsko biće "crkveni miš" napravilo štetu na litijama (crkvenim barjacima) koje su se od zadnjeg sabora nalazile u bratskoj kući. Vjerovatno se tamo nije odavno nastanio jer su samo dvije litije oštećene (progrižene) i to litija pok. Šuša Mande - Vrane i litija Vojvodić Save ud. Trivuna iz 1975. godine. Osim tih oštećenja (ako izuzmemo par litija iz novijeg vremena) generalno možemo reći da su litije uglavnom u lošem stanju, a ima ih ukupno 10. Većina je prilično prljava i prašnjava, rese i kićenke su na par komada pokidane ili nedostaju, a drveni držači su uglavnom u lošem stanju kao i krstovi koji su klimavi, pokidani ili nedostaju. Kako i litije predstavljaju ukras svakog hrama, bojim se da to u ovakvom stanju baš i nisu. Zato na ovaj način pokrećem inicijativu da do skorašnjeg Sabora popravimo što se popraviti može. Budući da nemamo puno vremena pozivam sve one koji znaju, imaju informaciju ili na bilo koji način žele pomoći da se aktivno pridruže inicijativi. Za sad imamo isplanirano skidanje litija s držača i njihovo prenošenje do Knina na kemijsko čišćenje, restauriranje, krpanje.... (bar ono što je moguće popraviti). Prema neprovjerenoj informaciji originalni držači za litije koštaju oko 75 Eura u Patrijaršiji (dvodjelni držač, horizontalni nosač, metalna zakačka, dvije ukrasne kugle i krst), ali bi naše potrebe možda zadovoljilo kad bi našli jednodjelne držače - koplja dužine 3 m, promjera oko 4 cm (poput običnih drvenih garnišli). Netko tko se bavi bravariom mogao bit izraditi matalne zakačke, a isto tako i metalne krstove koji inače koštaju oko 20 Eura. Od postojećih okomitih držača vjerovatno bi mogli napraviti one kraće horizontalne držače koji su u "tunelu" platna litije pa se ne vide a na krajevima bi stolar mogao napraviti klasične ukasne kugle (što bi se moglo iskoristiti ako bi za držače kupili garnišle). A za vrlo bitno, kako bi se ujedno spijrečilo da se ovakvo nešto ne ponovi, valjalo bi da nam bravar načini zajednički držač kojeg bi postavili pored krstionici u crkrvi tako da se litije međusobno ne dodiruju, da sve stoje ravno i fino posloženo. Sve ovo je inicijativa i traži nečiji angažman, javite se i recite šta predlažete, šta možete učiniti za našu crkvu....
Održavanje groblja... Zadnjih nekoliko godina gotovo isključivi angažman u održavanju groblja imao je Čedo Marunić koji je sa doniranim trimerom u nekoliko navrata godišnje kosio groblje. Njegovo "financiranje" bilo je na principu dobrovoljnih priloga (cca 10 Eura po grobnom mjestu). Iako bi neki od nas koji posjećujemo rodnu grudu možda i mogli nešto prigovoriti oko održavanja groba naših pokojnika ili groblja u cjelini, generalno gledano mislim da ne možemo dati neku veliku zamjerku u tom održavanju jer čitavo groblje ima oko 7.500 kvadrata, treba čovjeku platiti dnevnice, kupiti gorivo, održavati i servisirati trimer... Mislim da groblje, a pogotovo crkva, sada bolje izgleda nego je to bilo u prijeratnom periodu, a to slobodno možete posvjedočiti ili negirati. Gladajući popis onih koji su dali priloge za održavanje možemo primijetiti da se uglavnom pojavljuju isti "priložnici" iako je na našoj Brežini peterostruko više posjećivanih grobova nego onih koji su dali priloge. Kako je ove godine održavanje malo „zakazalo“ kao što su zakazale i donacije, pozivam sve naše parohijane koji imaju grobnice na Brežini da daju svoj „dobrovoljni“ prilog za održavanje i uređenje groblja. Za sada svoje priloge možete dati direktno ili posredno Čedi na ruke, odnosno za idući Sabor sv. Petke. Kao znatno bolje rješenje je da bi u nekom skorašnjem periodu naručili stol za prodaju svijeća (kao još jedan ukrasni i korisni dio namještaja u crkvi) na kojem bi osim „kasice“ za svijeće imali i „kasicu“ za priloge u koju bi mogli ubaciti novčani prilog za održavanje grobalja sa papirićom na kojem bi napisali vaše ime i prezime sa upisanim novačnim iznosom. Popis tih priloga bi i dalje vodili radi transparentnosi kao i mogućeg nabavljanja dodatnih predmeta i alata nužnih za održavanje groblja, sahranjivanje, ...., ako bi bilo više novca. Svi oni koji su svoje pokojnike sahranjivali na nekim urbanim grobljima po Srbiji mogli su se uvjeriti koliko to košta i koliko će MORATI plaćati za grobno mjesto svake godine, a što nije ni blizu ovog iznosa kojeg bi „trebali“ dati za grobnicu na Brežini. Iako je u Hrvatskoj propisano Zakonom o grobljima da grobljima upravljaju komunalna društva i da vlasnici grobnih mjesta plaćaju naknadu (pa vam u slučaju neplaćanja šalju opomene, ovrhe, prete deložacijom posmrtnih ostataka, poništenja grobnih mjesta...), na sreću (ili možda žalost) to kod nas još nije slučaj pa ćemo se i dalje samoorganizirati i učiniti ono što je u našoj moći kako bi počivalište naših pokojnika bilo dostojanstveno. Ako imate nekih sugestija ili predloga, slobodno se javite.... jer grobovi naših pokojnika su briga svih nas.
Ne nužno, ne hitno... Kako nas povremeno ugodno iznenade naši parohijani koji izraze želju da doniraju nešto vrednije i da ostave značajniji trag u obnovi i opremanju naše crkve, ostavili smo mogućnost da to netko učini na ovakav način. Prethodno smo najavili da je jedna od preostalih aktivnosti koje smo planirali za 2017. godinu opremanje naše crkve sa crkvenim stolicama - stasidijama i vladičanskim tronom. Tim je planom predviđeno da se izradi i "jeftinija" verzija trona koji se ne bi značajno razlikovao od stasidija. Prema ponudi Slobodana Marunića, čije drvene rukotvorine ukrašavaju unutrašnjost naše crkve, cijena ručne izrade ovako bogato ukrašenog trona iznosi 1.500 Eura. Pa, ako netko ima želju da bude donator, neka nam se javi.
Posljednjih mjesec - dva na pojedinim grupama ove društvene mreže vidimo pohvalne akcije naših bjelinskih Novakovića. Od aktivnog i značajnog učešća u obnovi crkve, pa tako i složnih seoskih akcija. Na ovaj način se želimo zahvaliti još jednima Novakovićima iz Bjeline a sada iz Australije, Božidaru - Mirku, pok. Špire sa suprugom Dušankom i sinom Mladenom, koji su samoinicijativno i bezuslovno uplatili donaciju od 1.000 Eura za obnovu naše crkve. Hvala vam puno!
Već četvrtu godinu za redom Drago Kalanj (zv. Brdar) danas 07.03.2017. g. je započeo da odrađuje još jedan prilog našoj crkvi. Skoro u isto vreme kao i prijašnjih godina izvodi radove na restauriranju poda. Trenutno završava sa štokanjem središnjeg dijela crkve a ujedno i zanjim dijelom koji je ostao neobnovljen. Iako naizgled jednostavna ali ne bas jeftina i nezahtjevna investicija (ako uzmemo u obzir da masinu, građ. usisivac i dovoljno jak agregat treba unajmiti) cijena ovog poduhvata i priloga sigurno nije mali. Zato Dragane po četvrti put velika ti HVALA!