Top Local Places

Arbete & Utveckling Älvdalens kommun

Permatsv. 1, Älvdalen, Sweden
Public & Government Service

Description

ad

Arbete & Utveckling har i sitt uppdrag att stötta och hjälpa människor till sysselsättning och arbete.  Arbete & Utveckling har i sitt uppdrag att stötta och hjälpa människor till sysselsättning och arbete.

Vi är tre coacher och en handledare som tillsammans jobbar med alla medborgare i kommunen som vill ha stöd och hjälp till sysselsättning och arbete. Arbetet görs i stora drag genom individuell coachning, gruppcoachning, kursverksamhet och stöd vid praktik.

Hos alla människor finns en vilja, vår uppgift är att ge förutsättningar för individen att hitta driv, mod och kraft.

CONTACT

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

facebook.com

facebook.com

Intervju med Frida Torsein och Owe Larsson om projektet Framsteg. Intervjun börjar några sekunder in i klippet.

facebook.com

Nya spår dragna idag. Får vi lite kallt under natten kommer det bli perfekta spår. Passa på att ta en tur!

facebook.com

Nu har projektet Framsteg pågått i 4 månader, och det är ungefär 8 månader kvar. Projektets syfte är att väcka företagsamheten i ungdomar som är 16-25 år som varken arbetar eller studerar.

facebook.com

Vi har på uppdrag av Norra Dalarnas Fastigheter AB dragit skidspår i delar av centrala Älvdalen. Tanken är att du som medborgare ska kunna åka skidor direkt från din bostad, ski in ski out helt enkelt. Spåret är precis draget och det går förbi lägenheterna vid Andvägen, Dikeskanten och HSB. Motionsslingan vid älven är också en del av spåret, även om bristen på snö gör spåren lite sämre där. Spåret är öppet för alla! Passa på att ta en tur under julledigheten. Kartan är en ungefärlig dragning av spåret. (Blå linje)

facebook.com

facebook.com

På Idre Fjäll presenteras idag prognosen av arbetsmarknadsläget i Dalarna för 2018. Viktigt att alla som kan arbeta och som står utanför arbetsmarknaden kommer i arbete. Viktigt dels för individerna samt för Sveriges ekonomiska tillväxt. En tillväxt som idag tillsammans med Tyskland är den bästa i Europa. Gemensam nämnare för Sverige och Tyskland är att de tagit emot procentuellt flest flyktingar i Europa. Utsikterna för 2018 är att arbetslösheten kommer fortsätta att minska. Tillväxten kommer att vara fortsatt god. Men arbetsgivarna får allt svårare att hitta rätt kompetens, vilket kan leda till mindre intäkter och ökade kostnader pga. att de inte kan leverera i tillräcklig stor utsträckning. Arbetsgivare inom välfärden har också svårt att hitta personal. Så har det varit i några år och framtidsutsikterna säger att det inte kommer att bli bättre. Viktigt att vi hittar nya sätt att få människor in på arbetsmarknaden. Här får Älvdalens Kommun beröm av Arbetsförmedlingen för arbetet i projektet Jobb i Norr.

facebook.com

Dax för studiebesök igen. Se till att boka din plats i tid.

facebook.com

I onsdags arrangerade F7 och Dala Sports Academy en föreläsning med grundaren av ICEHOTEL Jukkasjärvi. Som en del i projektet Framsteg, att inspirera ungdomar till företagande, var vi självklart på plats. Här är ett klipp från Mora Parken och Yngve Bergqvist med den järva idéen att bygga ett hotell av is:

facebook.com

Vi har en verksamhet för nyanlända där de får förbättra sitt språk, lära sig mer om arbetsmarknaden och testa på olika aktiviteter runt om i Älvdalen. Idag hängde vi på Älvdalens diakonicenter, där var det full aktivitet och kreativitet. Här är några bilder från dagen.

facebook.com

Idag tackar vi av vår praktikant Linda som varit hos oss i 4 veckor. Linda studerar till socionom på Högskolan Dalarna.

facebook.com

Quiz