PGD Šentjošt
Description
http://www.pgd-sentjost.si/ Zavedanja o požarni ogroženosti spremljajo človeka od njegovega prvega srečanja z ognjem. Spomini nekaterih starejših in sedaj že pokojnih domačinov Šentjošta, pripovedujejo, da se je požarna zavest v Šentjoštu oblikovala že pred prvo svetovno vojno in vodila v nabavo treh bergljevk in več veder. Ena izmed njih je še vedno ohranjena v zdajšnjem gasilskem domu.
Za uradni začetek gasilstva v Šentjoštu, pa se šteje datum 25. 9. 1957. Takrat je na pobudo Leskovec Franca, ustanovno listino podpisalo 10 mož: Leskovec Franc, Droftina Ivan, Kavčič Stanko, Malovrh Adolf, Šubic Ivan, Dolinar Leopold, Oblak Janko, Jesenko Jože, Maček Jakob in Košir Matevž. Društvo je bilo tako ustanovljeno.
Prva štiri leta je društvo delovalo kot gasilka četa v sklopu gasilskega društva Polhov Gradec in Horjul. Povsem smo se osamosvojili leta 1962.
Društvo seveda ni moglo opravljat svojega dela brez orodja. Leta 1960 je bila tako kupljena prva motorna brizgalna, 300 litrska SAVICA, sosednja društva pa so darovala nekaj rabljenega orodja in opreme. To je bila velika pridobitev za društvo, ki je začelo tako rekoč iz nič.
Prvi tečaj za izprašene gasilce, je bil organiziran leta 1962. Tečaj je uspešno opravilo 34 mož, fantov in deklet. Tri leta pozneje (1965) je naše društvo samostojno organiziralo tečaj za izprašane gasilce v Butajnovi, pet naših članov pa je opravilo tečaj za nižje gasilske častnike v gasilski brigadi Ljubljana. To so bili prvi izobraženi kadri našega društva, ki so nato svoje znanje in izkušnje prenašali naprej na svoje naslednike. Seveda, pa se je izobraževanja članstva v veliki meri vršilo ves čas obstoja društva.
Z vsakim letom smo imeli več orodja. V letu 1963 smo s pomočjo OGZ Ljubljana – Vič – Rudnik kupili nove delovne obleke, pasove in čelade. Za prevoz motorne črpalke in orodja je nastala potreba po prikolici. To so napravili sami člani društva brezplačno v letu 1966.
Po velikem požaru v Potoku leta 1967 smo uvideli, da je nujna potrebna močnejša motorna brizgalna. Tako smo 600 litrsko malo rabljeno motorno črpalko ROSENBAUER kupili leta 1971. V tem obdobju je bila nabavljena električna sirena, prebivalci Butajnove in Planine pa so se odločili, da ustanovijo svoje društvo. Prej so sodelovali v sklopu našega društva.
V letu 1972 smo razvili svoj prvi prapor, leto za tem je bil pridobljen prvi gasilski avto IMV 1600 – gasilec super – B. Požarna varnost je narekovala potrebo po večji motorni brizgalni in zato smo leta 1975 s pomočjo OGG Ljubljana – Vič – Rudnik pridobili za tisti čas sodobno, 800 litrsko MB ROSENBAUER, ki je še vedno v društvu.
Leta 1979 smo kombi IMV 1600, zamenjali za rabljen TAM 2000 in poškodovan kombi IMV 1600. Ker je garaža postala premajhna, se je k gasilskemu domu dogradil prizidek za novo garažo, ki je bila v uporabo predana leta 1987.
S pomočjo gasilske zveze Ljubljana Vič – Rudnik je bilo v letu 1987 nabavljeno novo orodno vozilo TAM 80 T5, ki je zamenjalo starega »tamčka« in je še vedno v uporabi.
Člani pa niso dolgo mirovali. Sklep občnega zbora leta 1989 je bil, da se stari del gasilskega doma adaptira in prilagodi današnjim potrebam. Akcija je stekla in bila izvršena leta 1992. Takrat je bil dom na zunaj dograjen in blagoslovljen. Les so darovali vaščani, delo in prevoze so opravili gasilski člani brezplačno. Pročelje gasilskega doma pa je dobilo fresko gasilskega Florijana, delo Marka Kavčiča.