Janja Dermastja
Description
MODRA URA:
individualni svetovanje za starše
predavanja za šole in vrtce
mediacija
osebna rast
NLP coaching
hipnoza
tečaji nem
Dragi moji,
v vsakem življenskem obdobju se vsi srečujemo z izzivi.
Izzivi imajo samo en namen - so priložnost za rast.
Ljudje in dogodki vstopajo v naša življenja z namenom.
Vsak človek naj bo prijatelj ali sovražnik, je naš učitelj.
Toda naši največji učitelji so naši otroci.
Prebudimo notranjega otroka v sebi, bodimo radovedni, dajmo priložnost spremembam in novim spoznanjem . In kot je rekel že Rumi:
" Včeraj sem bil pameten in sem hotel spremeniti svet, danes sem moder in spreminjam sebe"
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comTimeline Photos
IMA VAŠ OTROK TEŽAVE Z ZBRANOSTJO V ŠOLI IN DOMA? v današnjem NEDELU sem pod rubriko svetovalnica zapisala nekaj konkretnih namigov in vaj za boljšo koncentracijo. Dejstvo je, da je potrebno koncentracijo VADITI. Ko učenec vsaj pet minut/ dan dela določene vaje, se koncentracija občutno okrepi. Učenci, ki se na individualnih urah pri meni naučijo različnih vaj so navdušeni, saj so vaje zabavne :) in učinkovite. Pogoj, da se okrepi koncentracija pa je še , da otrok dovolj spi!!!, se kakovostno prehranjuje (ribe, brokoli, gozdni sadeži, oreščki...) in dnevno!! dovolj giba, najbolje seveda na svežem zraku. In omejite uporabo digitalne tehnologije!
Timeline Photos
ŽELIŠ BITI POPOLNA MAMA? Jaz zagotovo ne :) Kajti ni hujšega za otroka, kot imeti nezmotljivo mamo. Mamo, ki ima vedno prav. Taka mama je v bistvu otroku nedosegljiva in otrok nezavedno lahko čuti, da ni nikoli dovolj dober. Čuti, da ne zmore dosegati njenih standardov. Zato drage mame ( za vse, ki obiskujete moje ure <3) , ne bojte se narediti napake. Ko otrok vidi, da smo nepopolne ( in to tudi priznamo) , takrat otroku odleže, ker je lahko tudi on nepopoln. In takrat je osvobojen pritiska, da mora biti popoln.Ker se lahko uči iz napak. In to je šola življenja, ki največ šteje.
Timeline Photos
ISKREN NASMEH UČITELJA =ZLATA VREDEN Ne vem, če se vsi učitelji zavedamo, koliko pomeni otrokom nasmeh :) Že, ko stopimo v razred pred učence ali starše na roditeljskih sestankih naredi učitelj prvi vtis. Otrok začuti toplino in iskrenost človeka. Tudi, če je učitelj strog, je lahko še vedno prijazen in zabaven. A vse preveč otrok poroča o mrkih, namrgodenih in kislih obrazih nekaterih učiteljic ali učiteljev. Normalno je, da ne moremo biti vedno dobre volje, a če smo se že odločili za ta poklic je prav, da otrokom potem tudi rečemo : "danes pa ni ravno moj dan in za to niste krivi vi učenci". Podarimo torej otrokom več pristnih nasmehov. Zavedati se moramo, da se večina otrok RADO in Z VESELJEM uči predvsem zaradi odnosa učitelja in ne toliko zaradi predmeta in vsebine. Torej, če želimo, da bodo imeli učenci in dijaki radi predmet, ki ga poučujemo, smo mi tisti, ki imamo izbiro: ali bomo hodili v razred kot kisle limone ali pa kot sijoče sončnice :) Odločitev in izbira je le naša :)
Timeline Photos
OBŠOLSKE DEJAVNOSTI In so nas že zasuli z letaki in ponudbo popoldanskih dejavnosti za otroke. Spretno marketinško zapakirano sporočilo, v smislu vzbujanja slabe vesti, da moramo otroku nujno omogočiti to in to dejavnost, da bo razvijal določene veščine. In labilni ali pretirano ambiciozni starši, ki vidijo otroka kot svoj življenski projekt ali starši s slabo samopodobo seveda takoj nasedejo in vpišejo otroka na morje dejavnosti. da le ne bo zaostajal za sosedovim. Ko bi le ti starši vedeli, da se bi njihov predšolski otrok (enako otroci do 10 leta) najbolj razvijal v prosti igri z vrstniki, potem bi odvrgli ponudbe v smeti. Če želite, da se bo otrok celostno razvijal, da bo razvijal socialne veščine , potem ne pretiravajte z dejavnostmi. V prvih razredih OŠ je ena dejavnost na teden dovolj. In to dejavnost naj izbere otrok sam, glede na svoj interes, ne starševski. Če boste otroka preobremenili z vodenimi dejavnostmi še v popoldanskem času, potem se ne čudite, če bo otrok pregorel. Hudo je, ko poslušam na mojih srečanjih 12 letne otroke, ki si želijo edino nekaj: POČITEK. Zato se vprašajmo, čigave potrebe v resnici zadovoljujemo, ko otroka vse popoldneve razvažamo sem in tja.Na semaforju ob rdeči luči imeti še pridigo o domačih nalogah, pa ni ne vzgoja in ne skrb. To sta le stres in slaba volja. Za starše, ki obsedeno vpisujejo otroke že v predšolskem obdobju na razne dejavnosti, pa naj velja razmislek: potrebujete le mir pred otrokom ali menite, da je to resničo prava pot za zdrav razvoj malčka? Raje ga vključite doma v gospodinjska opravila, da ga opremite za življenje. Pa srečno pri izbiri dejavnosti :)
Timeline Photos
BITI UČITELJ JE POSLANSTVO ♥; članek v reviji ŽENSKA V teh prvih šolskih dneh se zelo rada pogovarjam z učenci o prvih vtisih glede učiteljev. Neverjetno, kaj vse opazijo in zaznajo: kdo se le dela, da je strog, koga bodo z lahkoto okrog prinašali, kje ne bo heca in bo treba delati :) Vse opazijo, res vse. Ja, učitelji smo ves čas pod drobnogledom izredno kritičnih oči. Za ta poklic moraš biti zelo samozavesten in imeti dobro samopodobo :) In pravila in jasna pričakovanja in da ne omenjam POTRPLJENJA :) O odgovornosti, ki jo nosi sleherni učitelj, sem pisala v reviji ŽENSKA - iz svojih sedaj že 21 letnih izkušenj. Pisala sem o odnosu najprej do sebe, do učencev in nenazadnje do staršev. Vse prevečkrat se dogaja, da je komunikacija med učiteljem in staršem porazna. Strokovni delavci šole se moramo zavedati, da smo mi usposobljeni za vodenje pogovora. Če bomo napadali starše , jih bomo degradirali v njihovi starševski vlogi. Starš bo svoj obup ali svojo jezo potem stresel doma na otroka. In začaran krog je tu. Torej bodimo spoštljivi drug do drugega - le tako lahko vzgajamo našo mladino <3
Timeline Photos
O SOBIVANJU V VRTCU - v reviji MOJ MALČEK <3 Precej staršev se v teh dneh sooča s stisko in frustracijo otroka (lahko tudi svojo) ob uvajanju v vrtec. Kako se otrok spopada z novimi okoliščinami je pa odvisno predvsem od tega, kako se starši spopadajo z njimi. Bolj, ko starš zaupa vzgojiteljici in je miren, prej bo tudi otrok pomirjen. Sama sem prejšnje šolsko leto imela priložnost doživljati vrtčevski vsakdan pri vseh starostnih skupinah in moram povedati, da sem bila navdušena :) Dejstvo je, da ima vrtec zelo pomembno vlogo pri razvoju socialno - čustvene kompetence. Otroci se namreč učijo sobivati, razvijajo občutek za skupnost ter vsak dan doživijo veliko novega. Več o pomenu sobivanja v vrtcu, pa si lahko preberete v septemberski številki revije MOJ MALČEK,kjer sem tokrat pisala o prednostih bivanja v vrtcu.
Timeline Photos
DA BO OTROK ZADOVOLJEN :) ga peljite v naravo. In da bo ješč :) in da bo dobro spal :) Vedno z veseljem opazujem družine na izletih,kako razposajene so. In ravno danes mi je padla v oči (na eni od gorskih koč ) družina iz Nemčije. Oče je sinova ( 7let in 10 let stara) učil delati vozle, medtem, ko so čakali na kosilo. In ko je natakarica prinesla kosilo, sta se fanta tako zapodila v krožnike, da ju je bilo veselje gledati. Kar vidim ju, kako zvečer zadovoljna in utrujena padeta v posteljo. Nikjer nobenih ekranov, le navaden "štrik" in STIK z očetom <3. Dragi starši, peljite svoje otroke v naravo, naj se zdivjajo, naj se nadihajajo svežega zraka in boste videli, kako umirjeni in zadovoljni bodo.
Timeline Photos
NAJ BO DANES RES POSEBEN DAN :) Dragi starši prvošolčkov, dopoldne bodo učiteljice poskrbele, da bo dan nepozaben. Popoldne pa vi poskrbite, da bo dan zares drugačen in poseben . Prvi šolski dan se zgodi le enkrat :) In ne le prvošolci, neverjetno veliko število otrok se veseli ponovnega začetka šole. Razlogi so seveda različni: veselijo se prijateljev ponovega snidenja s prijazno učiteljico novih šolskih prostorov novih šolskih omaric za shranjevanje stvari nove telovadnice novih znanj Otroci so motivirani, so radovedni, le ne vedno za tiste stvari za katere smo odrasli mnenja, da bi morali biti :) Dokler znamo ohranjati otroško radovednost, se ni za bati, da ne bodo marali pouka :)
Timeline Photos
PRVI ŠOLSKI DAN :) Vsak starš si želi, da se bo njegov otrok rad in z veseljem učil. Vsak učitelj si želi, da bi se njegovi učenci radi učili. Kako to doseči? Z DOBRIM ODNOSOM <3. Če ni dobrega odnosa in stika se lahko zgodi, da bo otrok zasovražil določen predmet, učitelja ali celo šolo. Ja, ne le učenci tudi UČITELJI smo soodgovorni za odnose v razredu!!! Vsem učencem, dijakom in učiteljem želim uspešen skok v novo šolsko leto .
Timeline Photos
PRVIČ V SREDNJO ŠOLO :) Sama se še predobro spomnim prvega šolskega dne na gimnaziji. Poznala sem le eno sošolko. Nič nisem vedela o bodočih profesorjih, nikogar poznala iz višjih letnikov. Vsi smo bili radovedni in v pričakovanju: kakšni bodo sošolci in sošolke, kdo me bo učil, kakšna bo razredničarka. Še in še vprašanj. 31 let kasneje: BO MALCE LAŽJI VSTOP V NOVO OKOLJE? Bo, tudi zaradi FB. Bodoči sošolci in sošolke že navezujejo stike, oblikujejo se skupine v katere so vabljeni bodoči dijaki nekega oddelka, se tako spoznavajo, delijo svoja pričakovanja in tešijo radovednost :) Ja,res so socialna omrežja lahko tudi v korist mladim ;) , saj jim na ta način lahko olajšajo vstop v novo učno okolje.
Timeline Photos
UVAJANJE V VRTEC : PRI UVAJANJU JE NAJPOMEMBNEjŠE ZAUPANJE <3 NEDELOVA SVETOVALNICA danes Veliko družin bo v naslednjih dneh soočenih z veliko prelomnico, saj bo njihov otrok šel prvič v vrtec. Precej staršev se sooča s stisko, strahovi, skrbmi ter občutki krivde. Nujen je pogovor- doma in v vrtcu z osebjem. Predvsem pa dajte otroku ČAS, da se privadi Zaupajte najprej sebi, da zmorete, otroku da bo zmogel in seveda osebju v vrtcu!!!! Ključen je dober SODELOVALNI ODNOS med staršem in vzgojiteljem. Kako ga vzpostavite sem napisala v odgovoru bralki. Bolj, ko so starši umirjeni, lažje bo otrok premagal frustracije, ki so normalne ob novih okoliščinah.
Timeline Photos
BLAGODEJNO BRANJE <3 Želim si, da bi vsi starši razumeli, da je branje koristno za zdrav razvoj otroka ( in ne pametni telefon). Zato navajam del intervjuja, ki sem ga imela za časopis NEDELO. "Le dober bralec bo tudi dober učenec.Pri razvijanju bralnih navad so starši pomemben zgled. Branje spodbuja domišljijo, širi otrokov besedni zaklad, krepi zbranost, možgani med branjem povezujejo, sklepajo, pomnijo. Ne nazadnje se ob tem krepijo vezi med otrokom in staršem. Zgodbice otrokom omogočajo, da bolje razumejo sebe in svet. Leva polovica možganov razume besede in zaporedje dogodkov iz zgodbice, desna pa je odgovorna za občutja in čustva. Med branjem delujeta obe možganski polovici istočasno. Zato se otrok takrat notranje umiri, ker se umirijo čustva v desni polovici možganov, saj lahko razume čustva in situacije, ki se mu dogajajo vsakodnevno. Računalnik ga vznemirja, knjiga pa pomirja.Tega bi se morali zavedati vsi."