Čebelarstvo Begič-BEEKEEPING BEGIČ
Description
ČEBELARSTVO, PRODAJA MEDA, VOSKA, ČEBEL IN .... 051 371 679
Tell your friends
KONTAKT
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comhttps://youtu.be/nVTI30OGKqw
https://youtu.be/qxqrqu8m2sY
https://youtu.be/UXziiKhTnK4
MEDENI GROG Medeni grog (“zakuhanček”) recepti z medom medeni grogSestavine (za 8 serviranj): 9 dcl jabolčnega soka 90 g medu (cvetlični med) 1 palčka cimeta 1 čajna žlička naribane pomarančne lupine 1 ščepec naribanega muškatnega oreščka 2 dcl ruma sok 1 pomaranče Priprava: Vse sestavine, razen ruma, pomešajte v posodi z ročajem (varnostni ukrep :)). Med kuhanjem vsebino večkrat premešajte. Kuhajte 5 min. Na koncu, tik pred postrežbo vmešajte rum. Pa na zdravje!
ŠPAGETI S PIŠČANCEM IN MEDOM Sestavine: 600 g piščančjega fileja 300 g špagetov 100 g korenja 50 g koren zelene 50 g steblo zelene 20 g medu (cvetlični, kostanjev med…) 1 žlica gorčice ½ žličke popra 2 žlice olja 2-3 žlice sojine omake malo soli 2 žlice narezanega peteršilja 3 žličke Vegete Priprava: Piščančje meso narežite na majhne kocke in ga posujte z 2 žličkama Vegete ter popra. Gorčico in med (po vaši izbiri) dobro zmešajte in z njima premažite piščančje meso. Meso naj se marinira najmanj dve uri! Preostanek Vegete 5 min kuhajte v 3 dcl vrele vode. Marinirano piščančje meso popecite na vročem olju, dodajte na kocke narezano zelenjavo in prelijte s 150 ml vode, v kateri smo kuhali Vegeto. Kuhamo toliko časa, da se meso in zelenjava ne omehčata. Dodajte kuhane testenine, preostanek tekočine z Vegeto in sojino omako. Vse skupaj dobro prekuhajte. Na koncu jed posujte z narezanim peteršiljem. Špagete s piščančjim mesom in medom lahko pripravite tudi v pečici, kar je še bolj zdravo.
PIRINI MEDENJAKI Z MEDOM 2,5 skodelice pirine moke 1 čajna žlička sode bikarbone 1/2 čajne žličke soli nastrgana limonina lupina 2 ČŽ začimb za medenjake 1/2 skodelice medu 1/2 skodelice kokosove maščobe 1 zrela banana Vse suhe sestavine zmešaš v veliki skledi. Banano z vilicami zmečkaš v pire. Kokosovo maščobo stališ, dodaš med in mešaš, dokler se malo ne stali. Vse sestavine zmešaš in daš testo za vsaj pol ure v hladilnik (lahko pa čez noč). S čajno žličko zajemaš testo in ga oblikuješ v kroglice. Polagaš na pekač, obložen s peki papirjem. Pečeš 10 minut na 200°C. Po želji okrasiš z royal icingom. Moji so profesionalno okrašeni, za mojstrico je bila Lila. Ah, in če vas je zdaj prijelo, da bi pekli, ja, še vedno lahko kupite pirino moko pri nas (tudi rženo in pšenično, iz katerih se tudi pečejo medenjaki;)).
MEDENE KROGLICE Sestavine: 120 g moke 100 g masla 100 g meda 100 g sladkorja 150 g zmletih orehov 150 g suhih fig malo sode bikarbone malo nagljevih žbicev v prahu ali cimeta v prahu Priprava: Moko natrite maslo, dodajte sladkor in med, nato nagelj ali cimet, sodo bikarbono, orehe in nasekljane fige. Zamesite gladko testo in oblikujte kroglice. Polagajte jih na namazan pekač in pecite pri zmerni temperaturi.
Z MEDOM NAD STARANJE KOŽE Ker med zmanjšuje pore je priporočljiv tudi za kožo starejših oseb. Pomaga pri pomladitvi kože in preprečuje nastanek novih gub. Zelo enostavno masko lahko naredite iz beljaka in medu. V kozarcu zmešajte beljak, žlico medu, žlico mleka in majhno žličko eko deviškega oljčnega olja. Pred nanosom maske na obraz, opravite še piling obraza. Zmočite si obraz, nanj nanesite nekaj morske soli in si z mokro vato previdno vtirajte sol v kožo. Nato obraz dobro izperite in nanesite masko na obraz. Pustite jo delovati do dvajset minut. Sperite jo le z vodo, da ne uničite pozitivnega učinka medu.
https://www.dnevnik.si/1042782159/posel/novice/pridelava-medu-spet-krepko-nizja-od-povprecja
https://www.dnevnik.si/1042768703/magazin/aktualno/cebele-niso-sposobne-preziveti-brez-posredovanja-cloveka
ČEBELE SPREMINJAJO GENE, DA BI USTREZALI NALOGAM Raziskovalci so ugotovili, da delovne čebele med krmo in nego izklopijo velike skupine možganskih genov, da bi se prilagodile delovnemu mestu. Odkritje bi lahko imelo velik vpliv na razumevanje naših genov, ki se priklapljajo v naših možganih, saj bi lahko doprineslo k novim načinom zdravljenja. Spremembe so bile prvič zabeležene pri čebelah, ki so življenje začele kot negovalke in kasneje kot čebele, ki skrbijo za hrano. Raziskovalci pa so jih pretentali tako, da so po tem izpraznili celoten čebelnjak obstoječih čebel negovalk in tako prepričali čebele, ki skrbijo za hrano, da so spremenile v vlogo negovalk. Večina čebel začnejo življenje kot negovalke, ki skrbijo za kraljico in ličinke, po dveh ali treh tednih pa spremenijo svoje vloge v oskrbovalke hrane. In ker je raziskovalce zanimalo, kakšen efekt je imela sprememba v njihovih možganih, so skenirali njihove možgane, da bi lažje našli DNK dokaze o procesu, ki se imenuje epigenetska sprememba. Ta predstavlja način prehoda na večje sklope genov, ki vključujejo odstranjevanje in dodajanje kemičnih oznak na njihov DNK. Te oznake omogočajo večjim skupinam genov, da se istočasno brez spreminjanja osnovnega zaporedja nukleotidov priklapljajo in izklapljajo. Genetske spremembe pa so bile presenetljive, saj je bilo prizadetih kar 150 genov in raziskovalci danes težko potrdijo, če so posledice za spremembe v genetskem stikalu ali obratno. Je pa danes znano, da imajo psihiatrične motnje, kot so odvisnosti, shizofrenija in bipolarna motnja, pa tudi kronične bolezni ter debelost, epigenetsko komponento. In ravno zaradi boljšega razumevanje epigenetike lahko pridemo do novih načinov zdravljenja.