Pedagoški inštitut/Educational Research Institute
Description
PI (ERI) is the central research institution in Slovenia for research in education undertaking basic research, development in all sectors of education. Leta 1965 je Pedagoški inštitut ustanovila takratna vlada Republike Slovenije, z letom 1970 pa je ustanoviteljske pravice prevzela Univerza v Ljubljani. Leta 1995 je Pedagoški inštitut s sklepom Vlade Republike Slovenije pridobil status javnega raziskovalnega zavoda in tako postal samostojna raziskovalna ustanova.
PI je ustanovni član European Educational Research Association (EERA).
The Educational Research Institute was established in 1965 by the Government of the Republic of Slovenia, as an institute devoted to the study of education. From 1970 the ERI was associated with the University of Ljubljana until the 1995 when, with an act of the Government of Slovenia, ERI obtained the status of the public research institution and thus became an independent research institute.
ERI is a founding member of the European Educational Research Association (EERA).
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comPrve rezultate mednarodne konference o državljanski vzgoji in izobraževanju ICCS 2016 bomo objavili v torek, 7. novembra, ob 11.00 v sejni sobi Pedagoškega inštituta.
Pedagoški inštitut je skupaj z Inštitut za slovensko izseljenstvo in migracije ZRC SAZU organiziral in izvedel regijsko usposabljanje v Novem mestu v okviru programa Le z drugimi smo. Na usposabljanju so sodelovali še: ZRC SAZU Slovenska filantropija LOGOUT Oglejte si tudi spletno stran projekta: https://lezdrugimismo.si/sl in http://www.pei.si/Sifranti/NewsPublic.aspx?id=163
Prvi projektni sestanek Breaking the poverty taboo (BRAVEdu) - nov projekt Pedagoškega inštituta v partnerstvu z Network of Education Policy Centers Forum za slobodu odgoja Mõttekoda Praxis Фондација за образовни и културни иницијативи Чекор по Чекор - Македонија
Pedagoški inštitut v sodelovanju s Trubarjevo hišo literature vabi na nadaljevanje mesečnih diskusij »PI pogovori«. Tokrat bodo PI pogovori potekali na temo »Težave s kanoni: med literarnimi zgodovinami in učnimi načrti« v sredo, 8. novembra 2017, ob 19:00 v Trubarjevi hiši literature, Ribji trg 2, Ljubljana (vhod v prostore Trubarjeve hiše literature je s Stritarjeve ulice 7). Kratek opis V mnogih izobraževalnih sistemih po svetu je bilo vprašanje književnega kanona v zadnjih desetletjih problematizirano in prepoznano kot pomembno pri oblikovanju učnih načrtov. V tem okviru je zlasti pereče običajno prevladujoče število avtorjev oziroma odsotnost avtoric, kar pa v Sloveniji – kljub številnim pobudam – na ravni oblikovanja politik in sestavljanja učnih načrtov ni zaznano kot problematično, se ne udejani in do sprememb oziroma rešitev ne pride. Izhajajoč iz te perspektive, bova v PI pogovorih najprej na kratko pogledali, kakšne so možne definicije književnega kanona (kot zbirka najboljšega, najbolj reprezentativnega ...) in kako bi ga bilo mogoče posodobiti – ne le vsebinsko oziroma faktografsko, pač pa tudi konceptualno. V nadaljevanju pa se bova posvetili osvetlitvi številnih pobud, ki so jih različne skupine in posameznice v Sloveniji že naslovile na pristojna telesa, in iskanju razlogov, zakaj do premikov ne pride: zakaj se kanon ne aktualizira v skladu s sodobnimi dognanji in ne upošteva pomembnih intervencij feministične literarne vede. Zapisi zgodovine so namreč nepopolni in pristranski in vprašanje je, v kolikšni meri se »pedagoška zavest« lahko senzibilizira na ideološke prakse, slepe pege in izključitve, če nima opore v učnem načrtu. Vprašamo pa se lahko tudi, kaj in kako s poukom književnosti na ta način sporočamo učenkam in učencem, dijakinjam in dijakom. Sogovornici: dr. Valerija Vendramin, Pedagoški inštitut in dr. Katja Mihurko Poniž, Univerza v Novi Gorici
Še zadnji komentar nastopov predsedniških kandidatov pred volitvami...
Če vas zanima, kakšni govorci so predsedniški kandidati, vas vabimo, da preberete komentar direktorja Pedagoškega inštituta, prof. dr. Igorja Ž. Žagarja, v Nedeljskem dnevniku.
Vabljeni na tiskovno konferenco pol leta po Shod za znanost v četrtek, 19. oktobra, ob 11.55 na Kemijski inštitut.
Direktor Pedagoškega inštituta, prof. dr. Igor Ž. Žagar, v Večeru komentira soočenje predsedniških kandidatov.
Preberite intervju s Harveyjem Siegelom, profesorjem filozofije, ki je bil eden od vabljenih predavateljev na naši 2. nacionalni znanstveni konferenci, o konfliktu med zagovorniki evolucije in njenimi nasprotniki.