Biotehniška fakulteta
Description
Temeljni cilj izobraževanja je, na podlagi lastnih raziskovanj ter drugih dosežkov, izobraziti visoko usposobljene strokovnjake za gospodarjenje z naravnimi viri in s tem povezanih proizvodnih tehnologij. Raziskovanje in izobraževanje na področju ved o življenju in naravi nalaga Biotehniški fakulteti tudi veliko odgovornost, da ustvarja strokovne in znanstvene podlage in krepi družbeno klimo za trajno harmonično sožitje med človekom in naravo.
Varovanje okolja in krajine, varstvo naravne dediščine, sonaravna in trajnostna raba naravnih virov, pridelava in predelava kakovostne hrane ter sodobna biotehnologija so globalni izzivi, na katere je mogoče dati pozitivne odgovore le z neprekinjenim in prizadevnim iskanjem novega, boljšega, z novim znanjem in s prenosom znanja v vsakodnevno rabo.
Skupna podlaga vseh študijskih in znanstvenih disciplin na Biotehniški fakulteti so naravni viri (zemlja, prostor, rastlinstvo, živalstvo, voda).
Izobraževanje vključuje dodiplomsko in podiplomsko izobraževanje ter pestro paleto oblik neformalnega izobraževanja, ki omogoča ne samo pridobivanja osnovnih znanj za delo, temveč tudi za raziskovanje in sprotno obnavljanje in širitev teh znanj.
Znanstvenoraziskovalno delo fakultete povezuje temeljno, aplikativno in razvojno raziskovalno delo, ki omogoča hiter prenos raziskovalnih rezultatov v življenje. Sestavni del tega je strokovno in svetovalno delo, ki omogoča, da so fakultetni delavci na tekočem tudi z dnevnimi potrebami in problemi prakse in jih pomagajo reševati, hkrati pa se pri tem tudi sami oplajajo z novimi idejami za raziskovalno in izobraževalno delo.
Krog - temeljno raziskovanje- uporabno raziskovanje- izobraževanje - strokovno delo in razvoj mora biti sklenjen in nedeljiv.
Tak pristop zahteva tudi tesno povezanost s potrebami proizvodne prakse posameznih strok in nosilcev družbenega razvoja. Fakulteta želi biti v areni življenja. Biotehniška fakulteta s pestrostjo izobraževalnih in raziskovalnih programov olajšuje in spodbuja interdisciplinarno in multidisciplinarno sodelovanje pri izobraževanju in integralno raziskovanje razvojnih problemov, ki so vedno bolj večplastni in prepleteni z interesi več strok. Pri tem mora vsem znanstvenim disciplinam in študijskim smerem zagotavljati vrhunsko in tudi mednarodno priznano znanstveno in strokovno povezanost, odprtost in prepoznavnost, temelječo na odličnosti.
Mednarodna primerljivost fakultete je tudi jamstvo za kakovost njenega izobraževalnega, raziskovalnega in razvojnega dela. Fakulteta mora imeti izoblikovana strokovno utemeljena stališča in poglede na vsa aktualna vprašanja družbene prakse na področjih, ki jih delovno pokriva in obdeluje.
Zato mora biti tudi aktivni sooblikovalec kmetijske in gozdarske politike, razvoja podeželja in politike na področju lesarstva in živilstva ter na drugih sorodnih področjih.
Poslanstvo fakultete izpolnjuje akademska skupnost učiteljev, raziskovalcev, drugih sodelavcev in študentov, ki imajo pomembno odgovornost, da s še večjim zanosom, vztrajnim delom, prestižnim znanjem in kakovostjo delovnih rezultatov še naprej ohranjajo in bogatijo vsa področja dejavnosti fakultete.
Tell your friends
KONTAKT
Opening Hours
- ponedeljek
- 08:00 - 16:00
- torek
- 08:00 - 16:00
- sreda
- 08:00 - 16:00
- četrtek
- 08:00 - 16:00
- petek
- 08:00 - 16:00
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comBraintumorsfrombenchtoclinic.com
[Mednarodna konferenca Možganski tumorji: od raziskav do klinike] Vljudno vabljeni na enodnevno konferenco “Možganski tumorji: od raziskav do klinike” z mednarodno udeležbo, ki bo potekala 26. novembra 2019 v prostorih Univerzitetnega Kliničnega Centra (UKC), Zaloška cesta 7 v Ljubljani. Konferenco organiziramo v sklopu projekta Interreg Italija-Slovenija TRANS-GLIOMA: Nove terapije glioblastoma z uporabo čezmejne raziskovalne translacijske platforme. Uradni jezik konference bo angleščina. Namen naše konference je povezovanje eksperimentalne in klinične onkologije, izmenjava mnenj in izkušenj ter navezovanje stikov med domačimi in tujimi raziskovalci. Konferenca bo organizirana v štirih glavnih sekcijah: klinika, raziskovanje, projekt TRANS-GLIOMA in okrogla miza. V priponki prilagamo program konference in vas naprošamo, da delite obvestilo o konferenci z vašimi sodelavci. Prijava na dogodek je brezplačna in poteka preko spletne strani konference (povezava spodaj). Prijava s in brez povzetka je odprta do 20. septembra 2019. #bfpriložnost
Swiss Government Excellence Scholarships for Foreign Scholars and Artists for the 2020-2021 Academic Year
[Razpis štipendij švicarske vlade za študijsko leto 2020/ 2021] Zainteresirani kandidati prejmejo prijavne dokumente izključno na osebno zaprosilo, ki ga pošljejo na elektronski naslov Veleposlaništva Švice v Republiki Sloveniji: ljubljana@eda.admin.ch. Veleposlaništvo Švice v Republiki Sloveniji vloge sprejema od 2. 9. – 2. 12. 2019, in sicer priporočeno po pošti ali osebno na naslovu veleposlaništva. Za osebno oddajo vloge je potrebna predhodna najava na ljubljana@eda.admin.ch. #bfpriložnost
National Scholarship Programme - Call for applications - summer semester of the academic year 2019/2020 - apply now!
[Razpisu v okviru slovaškega nacionalnega štipendijskega programa] Odprt je razpis v okviru slovaškega nacionalnega štipendijskega programa za mobilnost študentov, visokošolskih učiteljev, raziskovalcev in umetnikov za gostovanje na visokošolskih in raziskovalnih institucijah na Slovaškem. #bfpriložnost
Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani: novosti
[Na otvoritvi 57. mednarodnega kmetijskega sejma čestitke dekanu Biotehniška fakulteta ob 100 letnici Univerza v Ljubljani / University of Ljubljana] V soboto, 24. avgusta 2019, je v Gornji Radgoni v maneži Pomurski Sejem potekala otvoritev 57. mednarodnega Kmetijsko-živilski sejem AGRA 2019, sejma novih generacij. V uvodnem nagovoru je Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma posebej pozdravil prof. dr. Emila Erjavca, dekana Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in opozoril na 100 letnico Univerze v Ljubljani. Sledil je pogovor Stanislava Rojka, župana občine Gornja Radgona, Cveta Zupančiča, predsednika Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, in Petra Vriska, predsednika Zadružne zveze Slovenije o prihodnosti kmetij in kmetijstva v Sloveniji. Prisotne so nagovorili še dr. Aleksandra Pivec, ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, mag. Barbara Eibinger-Miedl, deželna sekretarka avstrijske Štajerske za gospodarstvo, turizem, Evropo, znanost in razvoj in Phil Hogan, evropski komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja. Slavnostni govornik sejma AGRA v letu 2019 je bil Marjan Šarec, predsednik vlade RS, ki tako kot predhodniki poudaril nujnost vključevanja novih generacij in se dotaknil aktualnih vprašanj: »Vseh problemov ne bomo morali rešiti čez noč, vsi bomo morali delati z roko v roki. V prihodnosti se moramo usmeriti v nove izzive digitalizacijo, v posodobitev slovenskih kmetij in poenostavitev delovnih procesov.« Otvoritev se je zaključila z nastopom lipicancev s predstavitvijo figur klasične dresure, spektakularnimi skoki šole nad zemljo ter nastopom belega lipicanca, ki je vse elemente klasične dresure predstavil na dolgih vajetih – brez jahača v sedlu. Več na www.bf.uni-lj.si #bfdogaja #100let
Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani: novosti
[Na srečanju z direktorjem direktorata za mednarodno kmetijstvo in varno hrano Nizozemske o institucionalizaciji sodelovanja] Biotehniška fakulteta Univerza v Ljubljani / University of Ljubljana že uspešno sodeluje z nizozemsko Wageningen University & Research, prvo na listi svetovnih univerz na področju agroživilstva in še nekaterih drugih ved o življenju, kaže pa še poglobiti institucionalno sodelovanje. Na pobudo Michielom van Erkel, direktorja Mednarodnega kmetijstva in varne prehrane Ministrstva za kmetijstvo Nizozemske, ki se je v petek udeležil mednarodne ministrske konference na Ptuju in v soboto otvoritve 57. mednarodnega Kmetijsko-živilski sejem AGRA, ga je na predstavitvenem prostoru fakultete sprejel prof. dr. Emil Erjavec, dekan Biotehniška fakulteta Univerza v Ljubljani / University of Ljubljana. Pridružili so se tudi predstavniki veleposlaništva Nizozemske. Več na www.bf.uni-lj.si. #bfsodelovanje #bfdogaja
Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani: novosti
[V okviru sejma AGRA 2019 je Javna služba nalog genske banke v živinoreji predstavila 6 slovenskih avtohtonih pasem domačih živali ter nadaljevala s predstavitvami kmetij in njihovih izdelkov s statusom ARK kmetija] Na 57. mednarodnem Kmetijsko-živilski sejem AGRA v Gornji Radgoni 2019, ki je potekal v času od 24. do 29. avgusta 2019, je Javna službe nalog genske banke v živinoreji z Oddelek za zootehniko, BF, UL Biotehniška fakulteta Univerza v Ljubljani / University of Ljubljana, sodelovala z organizacijo strokovne razstave šestih slovenskih avtohtonih pasem oziroma 5 vrst domačih živali. Predstavljene so bile naslednje pasme: cikasto govedo, jezersko-solčavska ovca, drežniška koza, belokranjska pramenka, štajerska kokoš in kranjska čebela. Predstavitveni prostor in avtohtone pasme domačih živali so si na dan otvoritve med številnimi drugimi obiskovalci ogledali tudi predsednik Vlade Republike Slovenije Marjan Šarec, ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Aleksandra Pivec, mag. Barbara Eibinger-Miedl, deželna sekretarka avstrijske Štajerske za gospodarstvo, turizem, Evropo, znanost in razvoj, Phil Hogan, evropski komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja in Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurski Sejem. Predstavnica Javne službe nalog genske banke v živinoreji dr. Metka Žan Lotrič jim je predstavila vlogo ohranjanja slovenskih avtohtonih pasem domačih živali kot pomemben del biotske raznovrstnosti in prehranske varnosti. Posebej je bilo izpostavljeno, da so slovenske avtohtone pasme del slovenske identitete in kulturne dediščine ter da jih je potrebno obravnavati kot javno dobro. Delegacijo je pozdravil tudi prof. dr. Emil Erjavec, dekan Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. V nedeljo, 25. avgusta 2019, bo dan rejcev avtohtonih pasem. V maneži bo potekala predstavitev s podelitvijo priznanj sodelujočim rejcem avtohtonih pasem. Na predstavitvenem prostoru avtohtonih pasem bodo v času sejma vsak dan potekale tudi praktične delavnice izdelave ognjičevega mazila in zeliščnega mazila z medom in voskom ter izdelava polstenih izdelkov iz domače volne. Več na www.bf.uni-lj.si #bfdogaja #bfprofesorji
Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani: novosti
[O prenosu znanja raziskovalnih, izobraževalnih in drugih strokovnih institucij do uporabnikov na posvetu ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano] V soboto, 24. avgusta 2019, je v okviru 57. mednarodnega Kmetijsko-živilski sejem AGRA 2019 potekal posvet z naslovom Znanost v praksi, Srečanje raziskovalnih, izobraževalnih in drugih strokovnih institucij ter uporabnikov znanja na področju kmetijstva, gozdarstva in prehrane. Posvet v Dvorani 1 je organiziralo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Udeležil se ga je tudi prof. dr. Emil Erjavec, dekan Biotehniška fakulteta Univerza v Ljubljani / University of Ljubljana, ki je udeležence nagovoril k realizaciji že zelo konkretnih, desetih korakov, ki bi v slovenskem agroživilstvu okrepili vlogo znanja. V uvodu posveta je dr. Aleksandra Pivec, ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, pojasnila, da je na svoji poklicni poti kar nekaj časa povezovala znanost z uporabniki znanja: »Prepričana sem, da lahko tudi na področju kmetijstva in prehrane ustvarimo prenos znanja do uporabnikov, tako kmetov kot potrošnikov. To je vpeto tudi v vse najpomembnejše poudarke letošnjega sejma AGRA, digitalno in precizno kmetijstva, digitalizacija v agroživilstvu, mednarodno gospodarsko sodelovanje, generacijska pomladitev, hrana iz naše bližine, ekološko kmetijstvo in krožno gospodarstvo.« Več na www.bf.uni-lj.si #bfprofesorji #bfdogaja
Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani: novosti
[Slovenija je lahko primer dobre prakse na področju upravljanja s kmetijskimi tlemi] Dr. Rok Mihelič, s Katedre za pedologijo in varstvo okolja, (Oddelek za agronomijo BF UL) Biotehniška fakulteta Univerza v Ljubljani / University of Ljubljana in s Slovenskega združenja za ohranitveno kmetijstvo je v nedeljo, 25. avgusta 2019, na predstavitvenem prostoru Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano sodeloval pri predstavitvi rešitev in projektov s področja digitalizacije in novih tehnologij. Na Kmetijsko-živilski sejem AGRA je novo tehnologijo obdelave tal v letu 2017 predstavil v okviru Slovenskega združenja za ohranitveno kmetijstvo in Biotehniške fakultete ter leto kasneje na predstavitveni stojnici Društva za permakulturo. V letu 2019 je bil povabljen, da novo tehnologijo, poimenovano ohranitveno kmetijstvo, predstavi obiskovalcem predstavitvenega prostora Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Dr. Rok Mihelič je posebej izpostavil: »Ohranitveno kmetijstvo ni povezano le z življenjem v tlemi, ampak rešuje tudi problem erozije zemlje ter omogoča nižjo porabo energije, strojev in tudi dela.« Več na www.bf.uni-lj.si. #bfprofesorji #bfdogaja
»Pljuča Zemlje« izginjajo
["Pljuča Zemlje" izginjajo] Oglejte si, kaj pravi prof. dr. Jurij Diaci za RTVSLO.si! #bfprofesorji
Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani: Novice
[Demo delavnica: O kakovosti in funkcijah tal] Datum: sreda, 18. september 2019 Čas: 9.00 – 13.00 Lokacija: Oddelek za agronomijo, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani, predavalnica A6 (glavni vhod, pritličje levo) Ste kmetovalec, svetovalec, raziskovalec, znanstvenik, odločevalec ali izvajalec politik? Si kdaj zastavite vprašanja, kot so: „Kaj lahko tla naredijo zame?“ ali „Kaj lahko sam naredim za tla?“ Tla so zaradi številnih ekosistemskih funkcij v okolju izrednega pomena za človeštvo. Zato je projekt iSQAPER združil 25 raziskovalnih organizacij in 14 testnih območij iz Evrope in Kitajske, da poiščejo ključ do izboljšanja pridelovalnega potenciala in zdravja tal. Pridružite se našemu interaktivnem demo-dogodku in sodelujte pri praktičnem prikazu vizualne ocene kakovosti tal, testiranju novega orodja SQAPP za trajnostno gospodarjenje s kmetijskimi tlemi in prikazu opreme za meritve vode v tleh. PRIJAVA NA DOGODEK JE OBVEZNA Delavnica je brezplačna. Število udeležencev je omejeno na 40. Zagotovljeni bosta malica in kava. Več informacij in program dogodka: http://www.bf.uni-lj.si/oddelek-za-agronomijo/o-oddelku/katedre-in-druge-org-enote/za-agrometeorologijo-urejanje-kmetijskega-prostora-ter-ekonomiko-in-razvoj-podezelja/urejanje-kmetijskega-prostora/novice/ Prijava na e-naslovu: matjaz.glavan@bf.uni-lj.si V prijavi navedite: ime, priimek, organizacijo, e-pošto in razlog za udeležbo. #bfdogaja
Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani: novosti
[Okrogla miza ob 100 letnici Univerza v Ljubljani / University of Ljubljana – vloga izobraževanja in prenosa znanja v slovensko agroživilstvo] Na Kmetijsko-živilski sejem AGRA, na predstavitvenem prostoru Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, bo v sredo, 28. avgusta 2019, ob 11. uri, okrogla miza ob 100 letnici Univerze v Ljubljani z naslovom Vloga izobraževanja in prenosa znanja v slovensko agroživilstvo. Predstavniki Biotehniška fakulteta, ki kot ena največjih članic Univerze v Ljubljani pomembno prispeva k uvrstitvi univerze med 3 % najboljših univerz na svetu, bodo skupaj s predstavnico ministrstva z zainteresiranimi razpravljali o vlogi univerz v razburljivih časih naravnih, družbenih in tehnoloških spremem. Več na www.bf.uni-lj.si #bfdogaja
[Fakulteta za elektrotehniko išče kandidata/kandidatko za sodelovanje na raziskovalnem projektu] Koga? Doktorje znanosti ali magistre 2. bolonjske stopnje (ali univ. dipl.) naravoslovnih smeri z povprečjem ocen I. In II. stopnje najmanj 8. Iščemo kandidate iz področij biokemije, biotehnologije, medicine, farmacije ali mikrobiologija). Prednost imajo kandidati z izkušnjami v raziskavah na področju biomedicine/biotehnologije/biokemije/celične biologije. Kdo? Skupina za nano in biotehnološke aplikacije, Fakulteta za elektrotehniko, Univerza v Ljubljani Kdaj? Predvideni začetek dela je oktober 2019, predvidena je delna zaposlitev do konca aprila 2020 z obremenitvijo 16ur/teden. Področja: Področje dela bo obsegalo eno izmed zelo aktualnih področij biomedicine, in sicer na utišanja genov z metodo elektroporacije. Kandidat pa bo pomagal tudi pri raziskavah interakcije nanodelcev z celicami in vitro. Metode dela: pretočna citometrija, spektrofluorometrija, mikroskopija Zaželene so izkušnje z delom v celičnih laboratorijih, izkušnje iz opisanih področij so dobrodošle vendar niso obvezne. Zainteresirani kandidati pošljite življenjepis na kontakt: mojca.pavlin@fe.uni-lj.si. #bfpriložnost