Rudnik Plana - Srpska fabrika stakla
Description
Rudnik Plana - Srpska fabrika stakla AD Paracin Rudnik Plana posluje u sastavu Srpske fabrike stakla AD Paraćin. Nalazi se na zapadnima padinama planine Baba severno od sela Plana. Udaljen je 15 km od Paraćina.
Rudnik obezbeđuje potrebe fabrike za krečnjakom oko 10.000 t godišnje. Krečnjak se drobi i separiše na samom površinskom kopu i dalje se transportuje kao gotov proizvod.
Prva detaljna istraživanja ležišta krečnjaka Plana su izvršena 1974’te godine, kada su urađene 4 bušotine i izvršena hemiska i tehnološka ispitivanja upotrebljivosti krečnjaka u staklarskoj industriji. Tada je i urađen Elaborat o rudnim rezervama ali se odustalo od otvaranja rudnika zbog neekonomske opravdanosti ulaganja sredstava radi proizvodnje od 10-15.000 tona godišnje.
1985-te godine ležište postaje aktuelno jer se pojavljuju velike potrebe za kamenom. Tada se radi novi Elaborat o rudnim rezervama. U međuvremenu vršena su razna ispitivanja primenjivosti krečnjaka i dobijen je atest za kalcifikaciju obradivog zemljišta a takođe su vršena ispitivanja za korišćenje krečnjaka kao dodatka kod ishrane domaćih životinja. Svi rezultati su pozitivni.
1992-ge godine Institut za puteve iz Beograda vršio je laboratorijska ispitivanja i izdao atest o kvalitetu krečnjaka ležišta Plana sa mogućnošću primene za izradu gornjih slojeva od bituminiziranog materijala po vrućem postupku na svim putevima bez obzira na vrstu saobraćajnog opterećenja.
Ispitivanja su vršena i u cilju tretiranja krečnjaka kao tehničko građevinskog materijala i utvrđeno da se može koristiti jer zadovoljava zahteve kvaliteta važećih standarda.
Dužina zone ležišta iznosi oko 3km a širina oko 250-500 m, a samo ležište zauzima površinu od 4,8 ha.
Ležište (površinski kop) je otvoren sa 5 etaža, čije visine se približno kreću od 10-20m.
Hidrogeološke prilike ležišta sa aspekta uslova eksploatacije su povoljne. Na samom ležištu ne postoje izvori ili podzemne vode, koje bi nepovoljno uticali na eksploataciju.
Krečnjak kao mineralna sirovina ima široku primenu u industriji u sivom stanju i tehnološki prerađen (agregat, mleveni) ili obrađen (ukrasni kamen).
Kao karbinatna sirovina može se koristiti :
- U staklarskoj industriji za IV i V klasu kvalitete,
- Za proizvodnju šećera za I i II klasu kvaliteta, stočnu hranu i mineralnih đubriva,
- U livačkoj industriji za I i II klasu kvaliteta,
- U metalurške svrhe za I, II,III klasu kvaliteta.
Kao tehničko građevinski kamen može se upotrebiti kao sirovina za proizvodnju agregata za izradu:
1. Asfaltnih mešavina – kolovoznih zastora, gornjih i donjih nosećih slojeva kolovoznih konstrukcija od bitumeniziranog materijala,
2. Cement-betonske mešavine,
3. Tampona za izradu donjih nosećih slojeva kolovoznih konstrukcija,
4. Tampona 0-31,5 mm i 0-45mm za izradu zaštitnog sloja trupa pruge,
5. Tucanika kategorije II za izradu zastora železničkih pruga,
6. Za zidanje u niskogradnji i visokogradnji.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comIspitivanjem trzista ustanovljeno je da se nasi drobljeni proizvodi mogu koristiti i u sledecim oblastima : Frakcije 0/4 ,4/8 i 8/6 mm za proizvodnju betonskih blokova za zidanje i betonskih plocica za poplocavanje trotoara, samim tim i za proizvodnju ostale betonske galanterije, Frakcije 4/8 mm za potrebe zimske sluzbe za odrzavenje puteva (u zimskim mesecima nasipanje puteva protiv stvaranja poledica), Frakcije tucanik (31,5 –60mm) za nasipanje zeleznickih pruga, Frakcija kamen za krec 80-150mm za potrebe procesa prerade secerne repe u fabrikama secera, Frakcija 0/8 mm kao topitelj za proizvodnju celika – gvozdja, Lomljeni kamen za proizvodnju gasenog i hidratisanog kreca, Mesavine cistih agregata frakcija 0-30mm za proizvodnjju betona ( betonske baze). Mleveni proizvodi se mogu koristiti osim za proizvodnju stakla i za potrebe poljoprivrede u sledecim oblastima: Kao komponente za proizvodnju raznih gradjevinskih lepkova ( za stiropor, plocice), masinskih maltera i fasadnih materijala, Kao komponente koje se dalje preradjuju usitnjavanjem –mikromeljavom i mogu se koristiti u gumarskoj industriji, farmaceutskoj industriji i preradi papira, Kao komponente za proizvodnju drugih djubriva za potrebe poljoprivrede (azotna i NPK djubriva) i drugih dodataka za stocarsku proizvodnju (dikalcijum fosfat) koji se proizvodi u drugim fabrikama u Srbiji.
Timeline Photos
Najblizi gradovi i opstine : Paraćin 6.2 Km Ražanj 13 Km Ćićevac 19 Km Braljina Rasinska 22 Km Trubarevo 25 Km Bovanska klisura 26 Km Boljevac 28 Km Rtanj 31 Km Sokobanja 33 Km