Top Local Places

Centar za razvoj inkluzivnog društva

Zahumska 23a, Belgrade, Serbia
Community organization

Description

ad

Centar za razvoj inkluzivnog društva - CRID je nevladina organizacija čija je misija:
Stvaranje uslova za inkluzivno društvo kroz primenu inkluzivnog modela invalidnosti.  Naša vizija je društvo jednakih mogućnosti za sve svoje članove u okviru kojeg će osobe sa invaliditetom ostvariti:

Pravo na život
Pravo na različitost
Pravo na samoodređenje i definisanje svake osobe sa invaliditetom kao ljudskog bića
Pravo ljudi sa mentalnim invaliditetom koji ne mogu sami sebe da zastupaju
Pravo punog učešća i građanskih prava u našoj zajednici
Pravo na ekonomski , fizički i psihološki integritet
Pravo na dostojanstvo, toleranciju i uključivanje
Pravo na pravdu !
Takodje vizija  CRIDa su osoe sa invaliditetom koje se obrazuju u redovnim školama i zaposlene su, transformisane  iz zapostavljene grupacije  koja je tretirana kao teret društvu, u radno aktivnu populaciju, koja privređuje, ostvaruje prihod i time omogućava sebi i svojoj okolini uslove za dostojanstven život.
Da bi se ostvarila ova vizija CRID u projektima i aktivnostima radi na:

Razbijanju predrasuda o obrazovanju zapošljavanju osoba sa invaliditetom kod poslodavaca.
Podršci institucijama u politici podsticanja zapošljavanja i samozapošljavanja.
Prilagodljivosti sredine zbog arhitektonskih barijera sa kojima se suočavaju osobe koje imaju motorni invaliditet.
Pristupačnosti organizaovanja posla kod osoba koje imaju oštećenje donjih i/ili  gornjih ekstremiteta ili senzorni invaliditet.

Promovisanju  povoljnih radnih ugovora za poslodavce koji primaju osobe sa invaliditetom
Prilagodljivosti u obrazovnom sistemu akcentiranje na „celoživotnom“ učenju i fleksibilnost radnih karijera.
Prilagodljivosti koja se odnosi na redukciju radnih sati, redukciju prekovremenog rada, razvoj poslova s kraćim radnim vremenom (u cilju povećavanja broja zaposlenih osoba sa invaliditetom)
CRID  takođe promoviše stvaranje preduslova za inkluzivno društvo:

Važnost politike prekida karijere (zbog mogućeg pogoršanja zdravstvenog stanja)i važnost poslova s nepunim radnim vremenom (part – time).To je  od jednake  važnosti i za osobe koje imaju invaliditet kao i za osobe bez invaliditeta.

Važnost razvoja servisa personalne asistencije kako bi osobe sa invaliditetom mogle nesmetano da participiraju na tržištu rada.

Takođe ističe važnost eliminacije prepreka i mogućnost povratka na posao nakon nekog vremenskog perioda odsustvovanja  sa posla.

CRID promoviše inkluzivni model invalidnosti.

Šta to znači?  Medicinsko-tradicionalni  model postavlja problem u samom invaliditetu i osobi koja ga ima, dok novi napredniji socijalni model ukazuje da je  problem društveno okruženje, jer ako je neprilagođeno, ne pruža jednake mogućnosti svim osobama članovima i članicama društvene zajednice.Socijalni model promoviše integraciju osoba sa invaliditetom.  Socijalni model fokus pomera sa dijagnoze na okruženje koje treba da pruži jednake mogućnosti za učešće svih članova društva.  Inkluzivni model kao i socijalni označava proširenje granica društva i prihvatanje svih članova  društvene zajednice u sve tokove društva, bez barijera, uz očuvanje sopstvenog integriteta. Inkluzivni model se razlikuje od socijalnog, jer je akcenat na poštovanje specifičnosti svakog pojedinca sa invaliditetom , kojeg je, zapravo i sam invaliditet kroz život, stvarao takvim kakav jeste.

CONTACT

Quiz

NEAR Centar za razvoj inkluzivnog društva