Top Local Places

ALAB weterynaria

Prymasa St. Wyszyńskiego 11, Zielonka, Poland
Local business

Description

ad

Jesteśmy prywatnym laboratorium weterynaryjnym. Zgodnie z dewizą „ALAB – oznacza wiarygodność“ staramy się zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług.

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Photos from ALAB weterynaria's post

Kolczaste akantocyty Akantocytami nazywamy erytrocyty z nieregularnie umiejscowionymi wypustkami o zróżnicowanych rozmiarach. Wypustki powstają w skutek zachwiania równowagi pomiędzy stosunkiem cholesterolu do fosfolipidów w błonie komórkowej. Można je zaobserwować w związku z chorobami wątroby a także chorobami w których dochodzi do fragmentacji krwinek (DIC czy naczyniomięsak).

Photos from ALAB weterynaria's post
facebook.com

Timeline Photos

UWAGA! Informujemy, że od 18 do 22 lipca odbiór materiału z Radomia, Pionek, Kozienic, Skarżyska, Szydłowca i Iłży zgłaszamy pod inny numer: 669 367 660 (p.Hubert).

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Preparat hematologiczny pochodzący od psa - wyrzut jądra komórkowego Przedstawione zdjęcie obrazuje zaawansowaną niedokrwistość ze znaczną anizocytozą i hipochromią. Wyrzucanie jądra komórkowego z erytroblastu kwasochłonnego i przejście do formy retikulocytu to naturalny proces, odbywający się głównie we szpiku kostnym. Jądra są wiązane przez wyspecjalizowany receptor a następnie fagocytowane przez makrofagi. We krwi obwodowej proces ten obserwujemy rzadko (w przypadku gdy erytroblasty są uwalniane ze szpiku do obwodu).

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Preparat hematologiczny pochodzący od kota - hipersegmentowany eozynofil Zamieszczamy w ramach ciekawostki, gdyż pomimo wysokiego procentu występujących bazofili u danego pacjenta (32%) komórka przedstawiona na zdjęciu była „rodzynkiem” ;) Bazofile, inaczej określane jako granulocyty zasadochłonne, są rodzajem leukocytów występujących w niewielkiej ilości we krwi obwodowej. Odgrywają dużą rolę w uogólnionych reakcjach nadwrażliwości (których przyczynami są zazwyczaj inwazje pasożytnicze).

Timeline Photos
facebook.com

Photos from ALAB weterynaria's post

Kryształy kwasu moczowego Kryształy o romboidalnym kształcie, ze szpiczastymi końcami. W rzeczywistości są bezbarwne lecz dzięki barwnikom zawartym w moczu przybierają kolor od żółtego do czerwono-brązowego. Występują w pH kwaśnym, natomiast rozpuszczalne są tylko w NaOH. Jakie warunki sprzyjają krystalizacji kwasu moczowego? Gorączka, zagęszczenie moczu, dna moczanowa oraz choroby związane z rozpadem jader komórkowych (takie jak białaczki).

Photos from ALAB weterynaria's post
facebook.com

Egzotyczna Parazytologia i Hematologia

Z cyklu: dobrze wiedzieć ;)

Egzotyczna Parazytologia i Hematologia
facebook.com

Timeline Photos

Prawidłowa technika wykonania rozmazu krwi Niekiedy zdarza się, że transport materiału zajmuję dłuższy czas chociażby z powodu odległości jaką dzieli miejsce pobrania materiału od laboratorium. Wówczas dobrze jest wykonać dodatkowe preparaty z krwi pełnej, jeśli taka jest do nas wysyłana. Technika wykonywania rozmazów jest bardzo ważna. Aby wykonać poprawnie preparaty, które będą nadawać się do analizy hematologicznej musimy pamiętać o kilku rzeczach: 1. szkiełko podstawowe na którym będzie się znajdował nasz rozmaz zmusi być odtłuszczone (!); oczywiście nie oznacza to, że każde szkiełko musimy specjalnie do tego celu przecierać np. alkoholem :) nowe, zapakowane szkiełka są już odpowiednio przygotowane, musimy jedynie uważać przy wyjmowaniu ich z opakowania 2. krew dokładnie mieszamy przed przystąpieniem do pobierania próbki do rozmazu 3. pobieramy niewielką ilość próbki (około 10 µl) i następnie przenosimy na szkiełko podstawowe – zbyt mała ilość spowoduje skrócenie rozmazu, zbyt duża spowoduje ze nasz rozmaz będzie gruby, niediagnostyczny 4. na szkiełko z kroplą krwi należy umieścić drugie szkiełko (najlepiej z krawędzią ścięta, czyli specjalnie przygotowane do rozmazywania, natomiast jeśli takiego nie posiadamy możemy użyć drugiego podstawowego) pod katem 30-45 stopni w kierunku wykonywania rozmazu 5. następnym krokiem jest „cofnięcie” szkiełka rozmazującego do kropli krwi, po kontakcie kropli ze szkiełkiem musimy rozprowadzić krew na brzegach tego szkiełka 6. natychmiast po rozprowadzeniu krwi pod szkiełkiem do wykonania rozmazu przesuwamy szkiełko do punktu wyjścia tworząc nasz rozmaz – rozmaz wykonujemy w sposób płynny, regularnym ruchem 7. prawidłowo wykonany rozmaz powinien zajmować około 2/3 szkiełka i posiadać wyraźny „język” (zakończenie rozmazu) Miejmy nadzieję, że te wskazówki ułatwią życie niektórym z Was ;) Ale pamiętajmy – wykonanie wartościowego rozmazu wymaga opanowania techniki i wielu ćwiczeń...

Timeline Photos
facebook.com

Photos from ALAB weterynaria's post

Ciekawy preparat hematologiczny pochodzący od szczura - komórki i ciałka apoptotyczne Leukocyty, które przechodzą zaprogramowaną śmierć komórki (apoptozę), przejawiają pyknozę i karioreksję. Pyknoza to zjawisko kurczenia się lub kondensacji. Preparat komórki ze zwiększeniem gęstości lub upakowania chromatyny w jądrze komórkowym. Karioreksja następuje później i polega na fragmentacji jądra komórkowego. Czasami trudno jest określić rodzaj komórki podlegającej apoptozie. Zjawiska te mogą występować in vivo, ale częściej są wynikiem długotrwałego lub niewłaściwego przechowywania próbki krwi przed wykonaniem rozmazów. Przy bardzo długim czasie przechowywania wszystkie krwinki ulegają lizie, co prowadzi do cytopenii.* * fragment jest w całości cytowany i pochodzi z książki "Hematologia weterynaryjna" Harvey'a :)

Photos from ALAB weterynaria's post
facebook.com

Photos from ALAB weterynaria's post

Preparat parazytologiczny pochodzący od psa – Toxascaris leonina, jajo w trakcie podziału. Glisty są zaliczane do typu nicieni pasożytniczych. Choroby wywołane przez nicienie noszą miano nematoz. Często spotykanymi u psów nematozami są zarażenia glistami między innymi z gatunku Toxascaris leonina. Szczególnie narażone są szczenięta i młode psy.

Photos from ALAB weterynaria's post
facebook.com

UWAGA! Nowości w ofercie naszego laboratorium. Z przyjemnością informujemy że od czerwca nasza oferta powiększyła się o testy (in vitro) określające jakościowo poziom specyficznej lipazy trzustkowej: * psiej → kod badania CPL * kociej → kod badania FPL materiał do badań – surowica czas wykonania - 1 dzień Dlaczego warto wykonać takie badanie? Test ten jest dużo czulszy i bardziej swoisty niż tradycyjny pomiar stężenia lipazy. Ponadto jest doskonałym badaniem przesiewowym w kierunku zapalenia trzustki, a także może nam posłużyć jako narzędzie do monitorowania leczenia pacjenta.

facebook.com

Photos from ALAB weterynaria's post

Wskazówki dotyczące pobierania moczu na badanie bakteriologiczne → URICULT *optymalnym moczem dla wzrostu bakteryjnego jest pierwszy, poranny; * próbka powinna być przeniesiona na slajd Uricult zaraz po zebraniu moczu do jałowego pojemniczka; * trzymając test za nasadkę zamaczamy płytkę w świeżym moczu tak,aby powierzchnia agaru była całkowicie zanurzona, następnie pozwalamy aby nadmiar moczu spłynął ze slajdu; * slajd należy natychmiast włożyć do jego tuby ochronnej i dokładnie zamknąć korek; *próbki moczu w razie konieczności przechowuje się w lodówce w temp. 2-8 ºC, jednak nie dłużej niż 24 godziny (!)

Photos from ALAB weterynaria's post
facebook.com

Timeline Photos

Koniczynka na szczęście dla wszystkich! ;) Czy taki "kształt" erytrocytów coś znaczy? Nie, to absolutny przypadek :)

Timeline Photos
facebook.com

Quiz