Międzynarodowy Dzień Darwina
Description
Dzień Darwina na Uniwersytecie Warszawskim jest niekomercyjnym wydarzeniem skierowanym do dzieci, młodzieży, jak
i starszych uczestników. Dzień Darwina jest wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym, mającym na celu promocję nauki i racjonalizmu, a w szczególności nauk biologicznych i teorii ewolucji. Dzień ten podkreśla wkład biologii ewolucyjnej w rozwój nie tylko nauk przyrodniczych ale i humanistycznych.
Co roku, Dniu Darwina przyświecać będzie inny temat przewodni. Natomiast niniejsza strona jest okazją do informowania naszych fanów nie tylko o programie najbliższego Dnia Darwina, ale również prezentacja nowinek i ciekawostek ze świata nauki.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comCan a Stentor and a Rotifer Fall in Love?
Wakacyjny romans w mikroświecie - stentor i wrotek!
Funz.pk
Potrzeba matką wynalazku, jak widać wystarczy chcieć, aby przełamać barierę komunikacji międzygatunkowej.
Histmag.org
Historia myśliwego, który oddał wielkie zasługi ochronie przyrody w Polsce.
The Huffington Post
Post w sam raz na sezon ogórkowy...
I fucking love science
Wydry i motyl...
Nasienne piractwo
Kolejny argument do dyskusji w sprawie GMO, pokazujący, gdzie tak naprawdę leży sedno problemu. Jak to pięknie określił dr Sławomir Sowa z IHAR-u, ,,kto ma nasiona, ten ma władzę''.
Międzynarodowy Dzień Darwina
A dziś link do krótkiego artykułu o mrówkolwie. Uważajcie na nie buszując w borach!
Oaza Komiksu
Mody żywieniowe awifauny
World Science Festival
Dziś urodziny Rosalind Franklin - współodkrywczyni struktury DNA, o której pamiętamy nieco rzadziej niż o Watsonie i Cricku.
Bangladesh's genetically modified eggplants
Ciekawy reportaż w temacie realnych korzyści i zagrożeń płynących z GMO. Polecamy!
We've Been Wrong About Lichen For 150 Years
Wydawało się, że porosty są dobrze poznaną grupą, przynajmniej pod względem budowy. Są to organizmy składające się z dwóch elementów - mykobionta - grzyba, będącego głównym architektem plechy oraz fotobionta - zielency lub sinicy, wytwarzającego pokarm dla całego organizmu. Mykobiontami bywają prawie zawsze grzyby należące do workowców, bardzo rzadko podstawczaki lub inne grupy grzybów. Badania włostek (Bryoria), porostów należących do rodziny tarczownicowatych sprowokowały ciekawe odkrycie. Od dawna wiadomo, że różne gatunki włostek zawierają różne kwasy porostowe, z których niektóre (jak np. kwas wulpinowy) są silnymi truciznami (swoją drogą, zawartość różnych kwasów porostowych, choć nieuświadomiona, od stuleci decydowała o ewentualnym zastosowaniu różnych gatunków porostów w kuchni i medycynie). Badania genetyczne dwóch gatunków włostki (wytwarzającego i niewytwarzającego kwasu wulpinowego) nie wykazały różnic między nimi. Ponowne przyjrzenie się tym porostom, tym razem pod kątem analizy RNA, wykazały, że Bryoria (a także, jak się potem okazało również inne porosty z tej rodziny) zawiera w rzeczywistości dwa komponenty grzybowe - workowca (o czym wiedziano od dawna) i, nieznanego dotychczas, drożdżopodobnego podstawczaka. Prawdopodobnym jest, że taki układ (2 mykobionty plus fotobiont/y) charakteryzuje większość znanych porostów (i na podstawie wstępnych datowań molekularnych funkcjonuje on od początku istnienia porostów). Prawdopodobną funkcją podstawczaka jest obrona całego organizmu - podstawczaki charakteryzują się bardzo skomplikowanym metabolizmem i są zdolne wytwarzać rozmaite metabolity wtórne (związki organiczne o dodatkowych funkcjach, niebędące składnikami podstawowego metabolizmu związanego z wytwarzaniem energii i obiegiem materii w organiźmie). Kwas wulpinowy byłby więc wkładem podstawczaka we wspólną inwestycję. Odkrycie czyni porosty organizmami jeszcze bardziej fascynującymi niż dotychczas - układ 3 (czy nawet czasem 4 - 2 fotobionty + 2 mykobionty) organizmów tworzących jeden konstrukt i powiązanych skomplikowanymi relacjami o zabarwieniach od symbiozy po niewolnictwo, które potrafią przetrwać tam, gdzie inne formy życia sobie nie radzą, to jeden z najbardziej niezwykłych tworów ewolucji.
Skeptical Spectacles
Najbardziej spójna logicznie odpowiedź kreacjonistów na porządek w zapisie geologicznym:)