Top Local Places

Narodowe Centrum Badań Jądrowych

ul. Andrzeja Sołtana 7, Otwock, Poland
Government organization

Description

ad

Największy w Polsce instytut badawczy. Działalność: nauka, badania, rozwój, energetyka jądrowa, akceleratory, reaktory, badania materiałowe. Narodowe Centrum Badań Jądrowych prowadzi badania podstawowe i stosowane w dziedzinach: fizyki jądrowej niskich i wysokich energii, fizyki cząstek elementarnych, promieniowania kosmicznego, fizyki plazmy, fizyki i techniki akceleratorów, fizyki i techniki reaktorów jądrowych, energetyki jądrowej, badań materiałowych, dozymetrii promieniowania jonizującego, detektorów promieniowania i elektroniki jądrowej, oceny i prognozowania zagrożeń od obiektów jądrowych i przemysłowych, metod unieszkodliwiania i składowania odpadów toksycznych i promieniotwórczych oraz wypalonego paliwa jądrowego, zastosowań technik jądrowych w medycynie i ochronie środowiska.

Instytut eksploatuje jedyny w Polsce jądrowy reaktor badawczy MARIA, który służy m.in. do wytwarzania izotopów promieniotwórczych, radiacyjnej modyfikacji materiałów oraz badań na wiązkach neutronów. Zakład Aparatury Jądrowej NCBJ jest jednym z kilku na świecie producentem aparatury do diagnostyki i terapii nowotworowej, m.in. akceleratorów elektronów, symulatorów rentgenowskich i stołów terapeutycznych. Ośrodek Radioizotopów POLATOM NCBJ, prowadzi działalność badawczą, wdrożeniową, produkcyjną, usługową i handlową w zakresie preparatów promieniotwórczych, radiofarmaceutyków i leków izotopowych, zestawów immunodiagnostycznych, związków znakowanych oraz źródeł i roztworów wzorcowych. Główne kierunki działalności badawczej OR POLATOM to: radiochemia, chemia analityczna, biochemia medyczna, metrologia promieniowania jonizującego oraz technologie wytwarzania radiofarmaceutyków, zestawów immunodiagnostycznych i zamkniętych źródeł promieniotwórczych. Dział Edukacji i Szkoleń NCBJ prowadzi zajęcia (wykłady, prezentacje) dla szkół i nauczycieli oraz studentów kierunków przyrodniczych na wyższych uczelniach.

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Timeline Photos

Z myślą o zwiększeniu polskiego udziału w badaniach materiałowych dla reaktorów IV Generacji Na zaproszenie instytutu do Świerku 8 sierpnia br. przybył Profesor Tieshan Wang, Dyrektor Instytutu Fizyki Materiałów i Promieniowania Uniwersytetu w Lanzhou w Chinach. W spotkaniu uczestniczył również Pan Dariusz Szymański z Ministerstwa Energii. Wizyta stała się dobrą okazją do nawiązania kontaktów naukowych w zakresie badań materiałowych prowadzonych z myślą o nowych generacjach reaktorów jądrowych. Przewodnicząca spotkaniu prof. Ewa Rondio przedstawiła szeroki obszar badań instytutu oraz jego działalność komercyjną. Profesor Wang przedstawił zakres prac prowadzonych w Lanzhou i pozostałych ośrodkach jądrowych w Chinach oraz perspektywy chińskiego programu rozwoju energetyki jądrowej. Z dużym zainteresowaniem gościa spotkały się: wizyta w Reaktorze MARIA, Laboratorium Badań Materiałowych i Zakładzie Technologii Plazmowych i Jonowych. Istotne miejsce w rozmowach zajął temat współpracy w zakresie badań materiałowych planowanych z myślą o reaktorach jądrowych IV Generacji, przyszłości energetyki jądrowej. W najbliższych dziesięcioleciach wiele krajów w Europie i na świecie będzie korzystać z energii jądrowej. Należy oczekiwać, że do 2040 r. wzrośnie liczba państw, w których będą pracowały reaktory jądrowe, jak również ogólna zainstalowana moc na świecie. Szacuje się, że światowe potrzeby inwestycyjne w dziedzinie energii jądrowej na około 3 bln EUR do 2050 r., z czego większość wystąpi w Azji. Rząd Chin ma tego pełną świadomość, co powoduje, że obecnie w Chinach budowane są 24 nowe reaktory jądrowe (tyle, co we wszystkich pozostałych krajach świata), a planowane jest zbudowanie kolejnych 30. Zainstalowana moc w samych Chinach ma wzrosnąć o 125 GWe, czyli o wartość większą niż obecna moc w UE (120 GWe). Mając na uwadze przyszłość energetyki jądrowej kraje UE i Chiny prowadzą intensywne badania nad reaktorami jądrowymi IV Generacji. Zwiększona wydajność energetyczna, bezpieczeństwo środowiska naturalnego, lepsze wykorzystanie uranu – to tylko niektóre z założeń projektów nowych rektorów jądrowych. W ich opracowaniu pomogą również naukowcy z NCBJ. Na zdjęciu uczestnicy spotkania, od lewej: Jacek Jagielski, Tieshan Wang, Ewa Rondio, Dariusz Szymański i Łukasz Kurpaska.

Timeline Photos
facebook.com

Reaktory wysokotemperaturowe – wsparciem dla górnictwa węglowego

facebook.com

Biuro Karier UW

Trwa poszukiwanie Absolwenta roku 2016.

facebook.com

Timeline Photos

NCBJ w pierwszej dziesiątce rankingu Nature Index 2016 Rising Stars W światowym rankingu Nature Index 2016 Rising Stars w zestawieniu 25 najlepszych ośrodków badawczych w Europie południowo-wschodniej Uniwersytet Jagielloński znalazł się na pierwszym miejscu. Do pierwszej dziesiątki trafiły Uniwersytet Warszawski (3. miejsce) oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych (10. miejsce). Indeks śledzi badania wysokiej jakości ponad 8000 instytucji globalnych i identyfikuje instytucje, których notowania w świecie nauki rosną najbardziej dynamicznie. Ranking dotyczy uniwersytetów, instytutów badawczych, które znacząco poprawiły swoją pozycję, często bez tak wysokich zasobów finansowych, jakimi dysponują renomowane instytucje badawcze. http://www.natureindex.com/supplements/nature-index-2016-rising-stars/tables/southeast-europe?utm_source=nature.com&utm_medium=Supplement-TOC&utm_campaign=Rising-Stars-2016

Timeline Photos
facebook.com

T2K prezentuje pierwsze wyniki poszukiwania łamania symetrii CP

facebook.com

T2K ニュートリノで迫る宇宙の謎

T2K (Tokai to Kamioka) to międzynarodowy eksperyment z dziedziny fizyki cząstek elementarnych badający oscylacje neutrin, prowadzony w Japonii. Intensywna wiązka neutrin mionowych wytwarzana w ośrodku akceleratorowym J-PARC (Japan Proton Accelerator Research Complex) na wschodnim wybrzeżu Japonii skierowana jest w stronę dalekiego detektora Super-Kamiokande odległego o 295 km. Parametry wiązki badane są najpierw przez układ bliskich detektorów znajdujący się w odległości 280 m od miejsca produkcji wiązki na terenie J-PARCu, a następnie powtórnie w detektorze Super-Kamiokande. Porównanie zawartości neutrin poszczególnych zapachów pozwala na pomiar oscylacji na drodze między bliskim i dalekim detektorem. Super-Kamiokande umożliwia rejestrację oddziaływań neutrin mionowych i elektronowych, co pozwala zarówno na pomiar pojawiania się neutrin elektronowych w wiązce, jak i zanikania strumienia neutrin mionowych.

facebook.com

Hopes for revolutionary new LHC particle dashed

W zeszłym roku, naukowcy pracyjący przy LHC odebrali podwójny błysk fotonów przy energii 750 gigaelektronowoltów (GeV). Choć obserwacja została dokonana jednocześnie przez dwa niezależne eksperymenty ATLAS i CMS, sceptycy ostrzegali przed przypadkowymi fluktuacjami. W piątek, podczas Międzynarodowej Konferencji Fizyki Wysokich Energii (ICHEP) potwierdzono ich obawy. Nie odkryto nowej cząstki. http://blog.physicsworld.com/2016/08/05/and-so-to-bed-for-the-750-gev-bump/

facebook.com

CERN

Fizycy cząstek zaprezentowali na #ICHEP2016 ogrom nowych rezultatów badań uzyskanych w eksperymentach w Wielkim Zderzacz Hadronów (LHC) w CERN. Kolaboracje zaprezentowały ich ponad 100, przedstawiona wiele analiz w oparciu o dane uzyskane w 2016r. przy nowej granicy energii 13 TeV.

CERN
facebook.com

Strupczewski: Japonia wraca do energetyki jądrowej (ANALIZA)

W Japonii od 2010 nastąpił znaczy wzrost udział elektrowni cieplnych w produkcji energii elektrycznej z 61,7% w 2010 roku do 88,3% w 2013 roku. Japonia wydawała rocznie 270 miliardów USD na import węgla, ropy i LNG, czyli o 58% więcej niż w czasie pracy jej reaktorów jądrowych. Koszty energii elektrycznej wzrosły o 30% dla przemysłu i o 20% dla gospodarstw domowych. Przywrócenie energii jądrowej okazało się niezbędne dla zahamowania tego wzrostu cen elektryczności i rosnącego deficytu handlowego. Polecamy analizę prof. Andrzeja Strupczewskiego.

facebook.com

CERN

W Chicago trwa do 10 sierpnia ICHEP 2016, 38. Międzynarodowa Konferencja na temat fizyki wysokich energii. ICHEP 2016 skupia fizyków specjalizujących się w wielu dyscyplinach: fizyki neutrin i mionów, kosmologii, akceleracji cząstek, konstrukcji detektorów i innych.

CERN
facebook.com

Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Dlaczego reaktor HTR został ujęty w planie Morawieckiego? Na czym polega jego duży potencjał zastosowań przemysłowych? Jakie rozwiazania techniczne zapewniają jego bezpieczną eksploatacje? Na te pytania znajdziecie odpowiedź na http://wysokienapiecie.pl/atom/1648-reaktor-htr-w-polsce-plan-morawieckiego

facebook.com

Atom wraca do Wielkiej Brytanii

facebook.com

Quiz