Muzeum Stacja Radegast
Description
Oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
The Museum of Independence Traditions in Łódź, Radegast Station (division) Stacja Radegast jest oryginalnie zachowanym budynkiem kolejowym z 1941 r. W czasie II wojny światowej stacja wraz z otoczeniem należała do Litzmannstadt-Getto, utworzonego przez Niemców w 1940 r. w Łodzi. Początkowo obiekt pełnił funkcję punktu przeładunkowego dla produktów, żywności, surowców dla ludności i zakładów pracy getta oraz wyrobów wyprodukowanych przez Żydów. Od stycznia 1942 r. Stacja Radegast stała się miejscem, z którego wywożono ludność żydowską i romską do obozów zagłady.
Dziś budynek Stacji jest elementem Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto, miejscem pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach oraz siedzibą Oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W jego zabytkowym wnętrzu prowadzone są działania edukacyjne, spotkania oraz prezentowane wystawy związane z historią społeczności żydowskiej w Łodzi oraz Litzmannstadt-Getto.
Radegast Station, is sited in the railway station building erected in 1941, retaining its original shape. During World War II the area was incorporated into the Łódź Ghetto (German: Litzmannstadt-Getto) which was established in 1940. Initially, the railway station served as a handling point, however, in 1942 it played a vital role in the deportation of the Jews to concentration camps and extermination centres.
Today, the very building of the Radegast Station is a part of the Litzmannstadt-Ghetto Extermination Memorial and a place recalling memory of the tragic events from the past. The building of historical value hosts exhibitions which recount the history of the Jewish community in Łódź and the Ghetto.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comMuzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Już jutro kolejne spotkanie z cyklu Plus czy Minus - konfrontacje historyczne. Poprowadzi je nasz kolega z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi dr Mikołaj Mirowski. Temat spotkania jest wyjątkowo interesujący: Komitet Obrony Robotników - pamięć i znaczenie. Więcej o tym wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/1383154538365947/ Serdecznie zapraszamy!
Photos from Muzeum Stacja Radegast's post
Uwaga, uwaga!!! W 2015 roku Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi rozpoczęło realizację interdyscyplinarnego projektu „Makieta Litzmannstadt-Getto” Makieta getta). Właśnie ruszają prace nad kolejnym etapem tego przedsięwzięcia. W związku z tym zwracamy się do Was z ogromną prośbą - podzielcie się z nami swoją historią! Poszukujemy relacji i wspomnień osób, które znalazły się w getcie w Łodzi, a także zdjęć z okresu II wojny światowej oraz z lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Pomóżcie nam zachować pamięć o ofiarach hitlerowskiej polityki – o więźniach Litzmannstadt-Getto!
Muzeum w dawnym więzieniu na Radogoszczu zostanie zmodernizowane
Czy słyszeliście już dobrą wiadomość? Na przyszły rok planowany jest remont budynków i modernizacja wystawy głównej w jednej z placówek Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Oddziału Martyrologii Radogoszcz. Część środków zostanie przeznaczona również na remont Stacji Radegast. Prace mają się rozpocząć już za kilka miesięcy. Nie możemy się doczekać! http://dzieje.pl/aktualnosci/muzeum-w-dawnym-wiezieniu-na-radogoszczu-zostanie-zmodernizowane
Makieta getta
Może nie wszyscy jeszcze wiedzą, że w naszym Muzeum znajduje się makieta getta. Naprawdę warto ją obejrzeć! Jeden raz to zdecydowanie za mało ;)
Timeline Photos
Czy pamiętacie, że nasze Muzeum jest czynne także w weekend? W każdą sobotę i niedzielę możecie nas odwiedzać od 10:00 do 16:00. Serdecznie zapraszamy!
Photos from Muzeum Stacja Radegast's post
Przypominamy, że od tygodnia na Stacji Radegast można oglądać wyjątkową wystawę "Post 41. Relacje z Litzmannstadt-Getto". Pocztówki z getta, zdjęcia, a także film składają się na wstrząsający obraz życia codziennego więźniów getta. "Nikt tego naprawdę nie zrozumie. To była atmosfera, której nie da się opisać. Nie można jej sfilmować ani opowiedzieć." (Grete Stern, 2013)
Timeline Photos
Kiedy 1 września 1939 r. niemieckie armie runęły na Polskę, w obronie zagrożonej ojczyzny stanęli również Żydzi. Na ponad 1 mln powołanych pod broń rezerwistów stanowili oni 10 proc. armii. W wojnie obronnej 1939 r. poległo ok. 66 tys. żołnierzy polskich, w tym 12 proc. wyznania mojżeszowego. Z 420 tys. jeńców Wehrmachtu, przeszło 60 tys. stanowili Żydzi. Na fotografii: Żydówki odgruzowujące ulice Wielunia. Zniszczenia spowodowane nalotem Luftwaffe z 1 września 1939 r., obróciły w rumowisko centrum miasta. Wśród ofiar nalotu byli również żydowscy mieszkańcy Wielunia (Muzeum Ziemi Wieluńskiej).
Chór Dziecięcy Miasta Łodzi na Stacji Radegast
Podczas obchodów 72. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto wystąpił Chór Dziecięcy Miasta Łodzi pod dyrekcją Waldemara Sutryka. Po oficjalnych uroczystościach mali chórzyści z dużym zainteresowaniem zwiedzili nasze Muzeum. Przyjemnie mieć takich miłych i spragnionych wiedzy gości!
Łódź pamięta // 72. rocznica likwidacji Litzmannstadt-Getto
Obchody 72. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto - uroczystości oficjalne na Stacji Radegast oraz otwarcie wystawy "Post41. Relacje z Litzmannstadt-Getto"
Timeline Photos
Po wczorajszych uroczystościach na Stacji Radegast jest dziwnie cicho i spokojnie. Serdecznie zapraszamy jednak do odwiedzania Muzeum, a zwłaszcza do oglądania nowej wystawy - "Post41. Relacje z Liztmannstadt-Getto". Reportaż zdjęciowy z obchodów 72. rocznicy likwidacji getta już wkrótce!
Untitled Album
72. rocznica likwidacji Litzmannstadt-Getto - uroczystości religijne na Cmentarzu Żydowskim
Timeline Photos
Przez Litzmannstadt Getto przeszło 200 tys. osób pochodzenia żydowskiego. W dzisiejszym dniu pamiętajmy o jego ofiarach oraz wszystkich tych, którzy je przeżyli . /UROCZYSTOŚCI GŁÓWNE 29 sierpnia (poniedziałek) godz. 11.00 Uroczystości religijne na Cmentarzu Żydowskim (składanie zniczy) Miejsce: Cmentarz Żydowski, ul. Bracka 40 Marsz Pamięci z Cmentarza Żydowskiego na Stację Radegast Trasa: ul. Zmienna – ul. Inflancka – Stacja Radegast godz. 12.00 Uroczystości oficjalne na Stacji Radegast (składanie kwiatów) Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – Oddział Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12 godz. 14.00 Wernisaż wystawy "Post41. Relacje z Litzmannstadt Getto" Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – Oddział Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12 Pełen program obchodów: https://www.facebook.com/events/1758275624424520/ #Lodzpamieta #StacjaRadegast #Litzmannstadtgetto