Stowarzyszenie Polska - Mongolia
Description
Stowarzyszenie Polska - Mongolia Celem Stowarzyszenia jest:
1. Rozwijanie przyjaźni między narodem polskim i narodem mongolskim oraz prowadzenie działalności sprzyjającej rozwojowi wszechstronnej współpracy miedzy Polską a Mongolią.
2. Zaznajamianie społeczeństwa polskiego z życiem społeczeństwa Mongolii, jej historią, przyrodą, kulturą, tradycjami oraz turystyką i rozwojem współpracy polsko-mongolskiej.
3. Współdziałanie w popularyzowaniu wśród społeczeństwa mongolskiego historii, nauki, kultury oraz osiągnięć społeczno-gospodarczych i technicznych narodu polskiego.
4. Rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających rozwojowi bilateralnych stosunków gospodarczych między Polską a Mongolią.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.com11 lipca - Narodowe święto NAADAM !! Rocznica mongolskiej rewolucji ludowej obchodzona jest jako święto narodowe - Naadam. Zaczyna się ono uroczystym pochodem w centrum Ułan-Bator następnie kontynuowane na stadionach i parkach. Urządza się wtedy sportowe zawody dla najlepszych sportowców kraju. Zwyczaj ten bierze swój początek z dawnych lat kiedy koczownicy przed wojennymi wyprawami lub po powrocie urządzali sportowe zawody. Słowo Naadam pochodzi od mongolskiego czasownika Naadach- to oznacza grać i radować się. Dawnej Naadam nazywano trzema męskimi grami jak, że głównymi rodzajami sportowych zawodów są wyścigi konne, zapasy i strzelanie z łuku. Najstarszą dyscypliną są wyścigi konne. Koni dosiadają dzieci – zarówno chłopcy jak i dziewczynki w wieku od 5-10 lat. Długość trasy 20-35 km. Pierwszych 5 zwycięzców na finiszu witają kumysem kapiąc na głowę i na zad konia, zawodnicy robią rundę honorową dookoła stadionu potem czyta się wiersze pochwalne na ich część i wręcza im prezenty. Zapasy: Uczestniczy w nich 512 albo 1024 zapaśników. W mongolskich zapasach nie ma ograniczeń wagowych i czasowych pokonanym liczy się ten zapaśnik który pierwszy dotknie ziemi, każdy zawodnik ma swojego sędzia – sekundanta, po pojedynku pokonany powinien przejść po wyciągniętą ręką zwycięzcy. A zwycięzca obchodzi koło płynnie machając rękami (naśladując lot orła). Zaczynając od 5 etapu zawodów nadawane są zaszczytne tytuły- sokoła, słona, lwa. Strzelanie z łuku odbywa się w trzech etapach. W tarczę ułożonych w trzech rzędach do góry, ze skórzanych kółeczek strzela się z odległości 75-80 m dla mężczyzn, i ok. 50m dla kobiet. Jeśli strzelec chybił celu stojący blisko tarczy sędziowie podnoszą ręce do góry i śpiewają dawną pieśń Uuchaj. Zwycięzcą zostaje ten kto zdobędzie największą ilość punktów i nadany mu zostaje mergen (strzelec celny)
Монгол Улс 1205-2017 онд
Буян номын гэгээ тооноор чинь цацарч Бурхад инээмсэглэн хаалган дээр чинь бууж Буурал өвгөд халуун ам бүлээрэй цуглан Бүхнээс элбэг сайхан шинэлээрэй.
Dziś Święto Tsagaan Sar (Biały Miesiąc) Tradycja świętowania „Tsagaan Sar”- Nowego roku według starego kalendarza księzycowego w Mongolii istnieje od ponad 2000 lat. Tsagaan Sar dla wszystkich jest świętem rodzinnym. Ozdobą święta Tsagaan Sar jest cały zad barani gotowany w całości i podawany na dużym talerzu wraz z łopatką, piszczelami, żebrami długimi i głową, oraz specjalne ciastka ułożone w kilku warstwach obsypane pokrojonym w kawałki nabiałem tzw. „Tsagaan Idee”(białe jedzenie). W pierwszym dniu święta po powitaniu z członkami swych rodzin, które odbywa się tuż przed wschodem słońca, młodzież udaje się do najstarszych osób z najbliższych rodzin aby powitać się z nimi. Taki rytuał nazywa się „zolgoch”. Starsza osoba wita się wyciągając przed siebie otwarte dłonie ku dołowi, a młodsza powinna wyciagnąc swoje dłonie otwarte ku górze tak, zeby znalazły się pod łokciami starszej osoby. Starsi ludzie przy powitaniu całują młodszą od siebie osobę, dotykając twarzą jej policzka wciągając głosno nosem powietrze. Na znak szacunku przed powitaniem każdy wkłada nakrycie głowy. Potem siadają przy stole i zaczyna się biesiada. Na poczatku biesiady gospodarz podaje gościowi tabakierkę z tabaką do wąchania pytając jak minął stary rok. Tabakierkę swoją podaje prawą ręką, jednocześnie zabierając tabakierkę rozmówcy. Gospodarze częstują najpierw herbatą z mlekiem (suutej caj), przed zjedzeniem głównego dania gość powinien skosztować z tzw. „Cagaalaga”( gotowany ryż w mleku z rodzynkami i twarogiem lub smażony ryż na maśle z rodzynkami) i z „Cagaan Idee”. Główne danie to przeważnie buzy (pierogi z mięsem gotowane w parze) lub bansz ( małe pierożki podobne do naszych uszek). Częstują też kumysem i wódką. Na pożegnanie każdy z gości dostaje jakiś upominiek, witając się młodsza osoba też powinna dać jakiś prezent. Od 1989 roku Tsagaan Sar jest świętem państwowym i obchodzi go przez 3 dni. W tych dniach są organizowane imprezy sportowe- zapasy i wyścigi konne.
Zgłoszenia referatów przyjmowane będą do niedzieli
Trochę zdjęć z wystawy
MONGOLIA W OBIEKTYWIE - Multimedialna wystawa fotografii w Sejmie RP
Jak się zmieniła stolica w przeciągu 7 lat...
"Mongolia w Obiektywie" , Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie | Zdjęcia: Katarzyna Cessak
Dziś otwarcie wystawy "Mongolia w Obiektywie" , Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie o godz. 13:00
W Mongolii rozpoczął się szczyt Azji i Europy