Skołowani
Description
W każdą sobotę po 9:00 Skołowani w Radiu TOK FM. Na audycję zapraszają Agata Kowalska i Krzysztof Woźniak. W programie spróbujemy zażegnać (lub chociaż wyhamować) odwieczny konflikt pomiędzy rowerzystami a kierowcami. Specjalistów zapytamy o pomysły na poprawienie bezpieczeństwa rowerzystów a tym samym bezpieczeństwa na drodze. Osoby znane i lubiane poprosimy o wyjawienie, jak im się jeździ na rowerze po mieście. Sprawdzimy również jak wygląda sytuacja rowerzystów w innych krajach.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.combrd24.pl
Dzięki brd24.pl, przypominamy na których odcinakach dróg jest najwięcej wypadków. Ciekawe dlaczego, czyżby słowo na "P"?
Masa Krytyczna kończy przejazdy
To musiało się stać, niektórzy będą bardzo zadowoleni!
Jak stan techniczny pojazdów wpływa na bezpieczeństwo na drogach? Jakie nieprawidłowości wykrywane są w przewozie osób?
Jak reagować na agresję drogową i jak nie dać się ponieść emocjom? Dr Ewa Odachowska, psycholog transportu w studiu.
Niebezpieczna jazda rowerzystów ze słuchawkami na uszach
O rany, rany, cóż ta Rzepa przynosi w te wakacje. ZAKAZAĆ!!!
UWAGA, dostaliśmy odpowiedź od Polska Policja: 1. Czy Policja faktycznie posiada badania z których wynika, że tylko 20% rowerzystów zsiada z roweru przed przejściami dla pieszych, a 25% korzysta z chodnika gdy jest to niezgodne z przepisami? Jeśli tak, to proszę o przesłanie tych badań. Odp. "Uprzejmie informuję, że Policja prowadzi analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego w oparciu o zaistniałe zdarzenia drogowe. Wskazane dane nie są danymi policyjnymi, zatem trudno się do nich odnieść. Nie wiadomo na czyje wypowiedzi powoływali się autorzy artykułów." Artykuł, na podstawie którego zadaliśmy pytanie: http://www.rp.pl/Prawo-drogowe/307319912-Mandaty-dla-rowerzystow-na-przejsciach-dla-pieszych.html 2. Ile wypadków w 2015 roku zostało spowodowanych przez rowerzystów na przejściach dla pieszych, a ile na chodnikach, w tym szczególnie ile osób poniosło śmierć? Odp. "W 2015 roku rowerzyści poruszający się po przejściach dla pieszych spowodowali 174 wypadki, w których zginęło 5 osób, a 173 zostały ranne. Na chodnikach doszło do 159 wypadków, w których śmierć poniosły 3 osoby, a 159 zostało rannych. Wszystkie ofiary śmiertelne stanowili rowerzyści." 3. Jakie przewinienia będą szczególnie kontrolowane i czy będą wystawiane tylko mandaty, czy może również pouczenia? Odp. "W ramach codziennej służby, mającej na celu m.in. poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, Policjanci reagują na wszystkie naruszenia przepisów, po dokonaniu oceny wszystkich okoliczności, stosują przewidziane prawem środki." 4. Ile mandatów w 2015 i 2016 roku zostało wystawionych rowerzystom? Jeśli to możliwe proszę o podział wykroczeń. 5. Ile mandatów w 2015 i 2016 roku zostało wystawionych pieszym? Jeśli to możliwe proszę o podział wykroczeń. 6. Ile mandatów w 2015 i 2016 roku zostało wystawionych kierowcom pojazdów mechanicznych, którzy zachowywali się niezgodnie z przepisami względem rowerzystów i pieszych? Jeśli to możliwe proszę o podział wykroczeń. Na wszystkie jedna odpowiedź "Policja nie gromadzi danych w oparciu o poszczególne rodzaje pojazdów. Najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez pieszych było nie ustąpienie pierwszeństwa pojazdowi, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym." I co wy na to?
Wczoraj na polskich drogach w 104 wypadkach zginęło 11 osób, a 150 zostało rannych. http://www.brd24.pl/rozmowy/wieslaw-migdalek-zanosi-sie-ponad-3-tys-zabitych-wypadkach-2016-r/
Po dzisiejszej audycji: - Rowerzyści jeżdżą niezgodnie z przepisami. (Fakt) - Kierowcy pojazdów mechanicznych jeżdżą niezgodnie z przepisami. (Fakt) - Zarządcy dróg nie realizują swoich zadań, albo robią to zbyt wolno. (Fakt) - Kto przez to jest najbardziej poszkodowany? Piesi. (Wniosek) - Czy działania poprawiające BRD, należy podejmować na podstawie statystyk policyjnych, jedynych dostępnych danych o wypadkach drogowych w Polsce, czy na podstawie tego kto co widzi? W jakiej skali? (Pytanie) - Piesi, rowerzyści, kierujący pojazdami mechanicznymi, pomagajcie sobie i reagujcie(kulturalnie) na niebezpieczne zachowania innych uczestników. Podstawą wiedzy jest Prawo o Ruchu Drogowym. Szanujmy się wszyscy nawzajem. (Apel)
W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi o planowanej, wzmożonej aktywności kontrolowania rowerzystów przez Polska Policja, postanowiliśmy zadać jej kilka pytań: 1. Czy Policja faktycznie posiada badania z których wynika, że tylko 20% rowerzystów zsiada z roweru przed przejściami dla pieszych, a 25% korzysta z chodnika gdy jest to niezgodne z przepisami? Jeśli tak, to proszę o przesłanie tych badań. 2. Ile wypadków w 2015 roku zostało spowodowanych przez rowerzystów na przejściach dla pieszych, a ile na chodnikach, w tym szczególnie ile osób poniosło śmierć? 3. Jakie przewinienia będą szczególnie kontrolowane i czy będą wystawiane tylko mandaty, czy może również pouczenia? 4. Ile mandatów w 2015 i 2016 roku zostało wystawionych rowerzystom? Jeśli to możliwe proszę o podział wykroczeń. 5. Ile mandatów w 2015 i 2016 roku zostało wystawionych pieszym? Jeśli to możliwe proszę o podział wykroczeń. 6. Ile mandatów w 2015 i 2016 roku zostało wystawionych kierowcom pojazdów mechanicznych, którzy zachowywali się niezgodnie z przepisami względem rowerzystów i pieszych? Jeśli to możliwe proszę o podział wykroczeń. Czekamy na odpowiedź.
Radio TOK FM
Dalszy ciąg omawiania raportu NIK o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów.
Rowerozofia
Kto, co, dlaczego i kiedy...
"Wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;" PoRD, art 24. 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m. UWAGA!!! Kierujący pojazdem to również rowerzysta! Szanujmy się wszyscy wzajemnie.