ASIS.tax
Description
asis.tax
Niemiecka księgowość po polsku. Niemiecka księgowość po polsku.
Księgowość pełna, uproszczona, rozliczenia roczne, zakładanie firmy w Niemczech, rejestracja pracowników, SOKA-Bau, rejestracja w Urzędzie Celnym, Einkommensteuererklärung (PIT)
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comKiedy trzeba się rozliczać pracując w Niemczech? Krąży dużo błędnych informacji na ten temat. W przypadku miejsca zamieszkania poza granicami Niemiec rozliczać należy się co roku, niezależnie od klasy podatkowej. Po 5 latach przepada prawo do rozliczenia przez podatnika.
Jeżeli ktoś nie załatwił sobie jeszcze Kindergeld a pracuje już jakiś czas w Niemczech, to polecam to przeczytać:
Bardzo ważna zmiana przepisów dot. Kindergeld! Familienkasse potwierdziło nioficjalnie, że od 2018 roku prawo do zasiłku przepada, nie tak jak dotychczas po 4 latach, a po 6 miesiącach. Wszyscy Ci, którzy pracowali wcześniej w Niemczech, mają dzieci a nie złożyli wniosku, powinni się z tym bardzo mocno spieszyć. Pozostało już tylko 5 miesięcy.
Kto powinien złożyć wniosek o 500+? Każdy, kto otrzymuje w Niemczech Kidndergeld powinien zabezpieczyć się przed jego zmieniejszeniem o ok. 120 EUR składając wniosek o świadczenie 500+! Jedynie odmowa wypłaty świadczenia jest honorowana przez Familienkasse. Zaświadczenie o niepobieraniu niestety nic tu nie daje. Podobna sytuacja ma miejsce z tzw. "rodzinnym". Tu też pomaga jedynie odrzucenie wniosku. Taka sytuacja ma miejsce ze względu na regulacje prawne o świadczeniach socjalnych i ich wyrównywaniu. Pierszeństwo w wypłacaniu świadczeń ma państwo, w którym dziecko mieszka. Dopiero jeśli różnica w wysokości świadczeń wypada na korzyść Państwa, w którym pracuje jeden z rodziców, to drugie Państwo ma obowiązek wyrównać to świadczenie. Jedynie w przypadku jeśli oboje rodzice pracują np. w Niemczech, nie muszą składać wniosku o 500+. Niestety fakt, że 500+ wypłacane jest na każde drugie dziecko a na pierwsze tylko w niektórych przypadkach nie ma dla niemieckich urzędników znaczenia. Dopóki istnieje choćby teoretyczna szansa na otrzymanie tego świadczenia w Polsce, mogą zmniejszyć (i ostatnio często to robią) Kindergeld. Dla przykładu: rodzina z jednym dzieckiem, w której jedna osoba pracuje w Niemczech a druga w Polsce ma obowiązek złożyć w Polsce wniosek o 500+, który zostanie odrzucony. Będzie to podstawą do otrzymywania pełnego Kindergeldu. Rodzina z dwójką dzieci, w której jedna ze stron pracuje w Niemczech a druga w Polsce składa wniosek na oboje dzieci. Otrzymuje 500+ na drugie dziecko, wniosek na pierwsze jest odrzucony, Kindergeld jest skrócony o wys. polskiego świadczenia. Dobrze jest o to zadbać już teraz, bo możliwe jest wsteczne naliczenie teoretycznego prawa do 500+ przez Familienkasse i egzekwowania tych pieniędzy.
500+ a Kindergeld. Ważna informacja dla wszytkich tych, którzy otrzymują Kindergeld. Nie ma jeszcze potwierdzonych informacji, ale najprawdopodobniej pierszeństwo ma 500+ w przypadku kiedy dzieci mieszkają w Polsce. Z tego wynika, że nawet Ci którzy nie chcą brać 500+, powinni to zrobić a różnicę (nadpłatę) Kidergeld zachować, bo Familienkasse może za jakiś czas wystąpić o zwrot ok. 120 Euro za każdy miesiąc od kwietnia 2016r.
Zmiana adresu! Szanowni klienci, nasza siedziba od teraz mieści się pod adresem Blumenstr. 59 w Görlitz. Pozdrawiamy
KINDERGELD - brak numeru identyfikacyjnego (Steuer-Identifiaktionsnummer): Jeśli dziecko nie posiada niemieckiego numeru identyfikacyjnego (Steuer-Identifiaktionsnummer) to nie ma powodu do obaw, że Kindergeld zostanie wstrzymany. Familienkasse poprosi o PESEL.