Lekarna Vojnik
Description
Delovni čas:
PON-PET: 8.00 - 18.00
SOB: 8.00 - 12.00
NEDELJE IN PRAZNIKI:
24h dežurstvo v Lekarni Center Celje
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comTimeline Photos
V tem tednu nudimo 20 % popust na vse izdelke VICHY. Svetovali vam bomo tudi, kateri izdelek je najbolj primeren za vas.
Photos from Lekarna Vojnik's post
Ste že obiskali Božični Vojnik? Če se radi pogrejete ob kuhanem vinu in si pogledate novoletne lučke z jaslicami, vam ni treba na Dunaj, saj vse to nudi Božični Vojnik. Na ulicah pred hišami je postavljeno več kot 90 različnih jaslic, kar pričara svojevrsten, domač občutek. Na voljo so tudi kuhano vino, vroč čaj, domači keksi in palačinke. Za radovedne prilagamo nekaj slik, za več jaslic pa s svojimi najbližjimi obiščite Božični Vojnik. Lepo vabljeni.
Timeline Photos
Pri nas smo že postavili božično smreko, kaj pa vi? :)
NABIRANJE IN IZGUBLJANJE MAŠČOB
Timeline Photos
V decembru se nas večina pregreši pri hrani. Pojemo tudi veliko maščob, zato se bomo tej temi v decembru še posebej posvetili. Maščobe so poleg ogljikovih hidratov in beljakovin ene glavnih hranil. Maščobe služijo telesu kot vir energije in kot gradniki celičnih membran ter živčnih ovojnic. Iz maščob lahko telo tvori tudi nekatere hormone, npr. testosteron in estrogen. Danes vam opisujemo, kako poteka prebava in absorpcija maščob. - Ko zaužijemo hrano, ki vsebuje maščobe, ta potuje najprej do želodca in potem naprej do tankega črevesja. Tu na maščobe (imenujemo jih tudi trigliceridi) delujejo encimi (lipaze), ki povzročijo, da razpadejo do maščobnih kislin - V tankem črevesju se maščobne kisline potem absorbirajo v črevesno celico - V črevesni celici se proste maščobne kisline povežejo nazaj v triglicerid (začetna oblika), nato pa se še z ostalimi maščobami, ki so že v celici, združi v tvorbo, imenovano hilomikron - Hilomikron je lipoprotein, ki lahko prenaša maščobe po krvi. Hilomikron se po nastanku sprosti v kri in nosi maščobe do maščobnih celic, mišic in jeter - Ko maščobe v celice vstopijo, jih lahko telo uporabi
Timeline Photos
SLADKORNA BOLEZEN LAHKO VODI V SLEPOTO ... Zato vas obveščamo, da lahko gredo v Sloveniji vsi sladkorni bolniki brezplačno na pregled očesnega ozadja. Dostop do pregleda in slikanja očesnega ozadja je možen takoj. Namen pregleda je preprečevanju trajne invalidnosti zaradi izgube vida. Torej, vsi sladkorni bolniki, prosite svojega zdravnika za napotnico za pregled očesnega ozadja in se izognite morebitnim nevšečnostim.
Photos from Lekarna Vojnik's post
Ponovno smo obiskali vrtec Danijelov levček, kjer smo otroke učili o prehladu. Naučili smo se, kakšni so znaki in simptomi prehlada ter kako se lahko zdravimo. Na koncu smo skupaj izdelali še kopalno sol, ki jo lahko uporabimo za pripravo kopeli v času prehlada.
Timeline Photos
Tudi našo lekarno smo že okrasili v prazničnem duhu. Želimo vam lep vikend :)
Timeline Photos
Pozimi je sonca manj, kar ob nizkih temperaturah vsakodnevno občutimo. Poleg toplih dni pa je sonce odgovorno tudi za zadostne količine VITAMINA D v našem telesu. Ker se pozimi zaradi pomanjkanja sonca sintetizira manj vitamina D, ga moramo toliko več vnesti s hrano ali prehranskimi dopolnili. Sicer je vitamin D v bistvu hormon, a ga zaradi zgodovinskih razlogov uvrščamo med vitamine. Glavna funkcija vitamina D je uravnavanje ustreznih koncentracij kalcija v telesu. Olajša njegovo absorpcijo iz prebavil, poveča resorpcijo iz kosti in zmanjša njegovo izločanje skozi ledvice. S tem posredno vpliva na normalno zgradbo kosti in zob. Zato je tudi nujen za normalen razvoj in rast otrok. Vitamin D sodeluje tudi pri normalnem delovanju imunskega sistema. Povečane potrebe po vitaminu D so v času nosečnosti, pri otrocih v fazi rasti in ljudeh, ki so premalo na soncu, posebno pri starejših. Pomanjkanje vitamina D pri otrocih se imenuje rahitis, pri odraslih pa osteomalacija. Vitamin D lahko zaužijemo tudi s hrano, a je v živilih prisoten zelo redko in v malih količinah. Tako je pri večini ljudi, ki ne jemljejo prehranskih dopolnil, glavni vir vitamina D sinteza v telesu s pomočjo sonca. Najdemo ga lahko v ribjem olju, tuni, sardinah, lososu, rumenjaku in gobah.
Timeline Photos
Ali veste katera živila najpogosteje vsebujejo parazite in kako se lahko pred okužbo zavarujemo? Paraziti oz. zajedavci so živalski ali rastlinski organizmi, ki živijo na ali v drugem živem bitju – gostitelju, a ima od tega korist samo parazit. Najpogostejši paraziti, ki se prenašajo z živili so praživali in helminti, kjer ločimo gliste in trakulje. Okužba se kaže z različnimi simptomi, ki zajemajo slabost, napenjanje, drisko, bolečine v trebuhu, hujšanje, mišične bolečine, kožne rane, itd. Najpogosteje okužena živila so: - premalo toplotno obdelano meso - premalo toplotno obdelane ribe, raki in školjke - surova zelenjava, onesnažena s človeškim ali živalskim blatom Kako se zavarujemo pred okužbo? - z umivanjem rok pred pripravo hrane, po uporabi sanitarij in po vsakem stiku z živalmi - sadje in zelenjavo pred uporabo vedno dobro operemo s pitno vodo in olupimo ali odrežemo poškodovane dele - meso in ribe je priporočljivo pripraviti pri temperaturi nad 70 °C - živila lahko tudi globoko zamrznemo (pod -17°C v 20 dneh, oz. -30°C v 6 dneh), kar uniči parazite - pozorni moramo biti na poreklo živil (kupujemo od preverjenih dobaviteljev) - za pripravo živil in uživanje uporabljamo samo pitno vodo, v primeru dvoma o oporečnosti vode, jo je treba prehodno prekuhavati
Timeline Photos
Ali veste od kod izvira virus HIV in kako so odkrili AIDS? Ljudje smo se prvič okužili z virusom HIV, ki so ga prenašali šimpanzi v zahodni Afriki. Najverjetneje so se prvi okužili lovci, ki so lovili te šimpanze in tako prišli v stik z njihovo krvjo. Šimpanzja različica virusa, imenovana SIV, je nato pri ljudeh mutirala v virus HIV. S časom se je virus razširil po celem svetu. Bolezen, ki jo povzroča virus HIV, se imenuje AIDS. AIDS so odkrili leta 1982 v ZDA. Na bolezen so zdravniki postali pozorni, ko je v 70-ih letih pri mladih, homoseksualnih moških pogosto prihajalo do redkih okužb, ki se običajno pojavljajo pri starejših ljudeh z zelo oslabljenim imunskim sistemom. Takšne okužbe (redke oblike pljučnice, raka itd.) so bile za mlade, prej zdrave moške zelo neznačilne. Zanimivo je bilo tudi, da je šlo za specifične skupine ljudi (mladi, homoseksualni moški s področja New Yorka in Los Angelesa). Zato so začeli z bolj podrobnimi preiskavami in odkrili AIDS. Danes vemo, da se lahko z virusom HIV okuži vsak, ki pride v stik z njim, zato skrbite za preventivo in uporabljajte kondom.