AdriDental, Adrijana Kolar zobozdravstvene storitve s.p.
Description
Tell your friends
Opening Hours
- ponedeljek
- 11:00 - 19:00
- torek
- 12:00 - 18:00
- sreda
- 12:00 - 19:00
- četrtek
- 08:00 - 13:00
- petek
- 08:00 - 13:00
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comŽELIMO VAM LEP IN NASMEJAN VIKEND!😁😃😁
KAJ PRAVZAPRAV DELA USTNI HIGIENIK IN KDAJ SE OBRNITI NANJ? Naše ustno zdravje je povezano s sistemskim zdravjem, zato je dobra, redna in kakovostna ustna higiena ključna za ohranjanje splošnega zdravja. Zanjo najenostavneje poskrbimo sami – s pravilno tehniko čiščenja in kvalitetnimi pripomočki. Tudi, če smo pri skrbi za svojo ustno votlino vestni, se lahko zgodi, da imamo na zobeh in obzobnih tkivih spremembe, ki jih sami ne opazimo ali prepoznamo, pri tem pa nam lahko pomaga ustni higienik. KAKO POTEKA OBISK PRI USTNEM HIGIENIKU? ob pregledu ugotovi, katera so tista mesta v našem zobovju, ki so idealna za zastajanje zobnih oblog in ostankov hrane. Taka mesta so kritična za razvoj zobne gnilobe in vnetja obzobnih tkiv. Ustni higienik tudi: • profesionalno očisti zobe, kar pomeni, da odstrani zobni kamen in jih spolira. Tako očiščeni zobje so zelo gladki, na gladke zobe pa se zobne obloge težje oprimejo, zato je tako očiščene zobe tudi doma lažje čistiti. • pri pacientih s parodontalno boleznijo opravlja čiščenje žepkov med dlesnijo in zobom. • skrbi za pripravo pacienta (pri napredovalni obliki parodontalne bolezni) pred napotitvijo na kirurški poseg (reženjsko operacijo). • naredi načrt zdravljenja parodontitisa, če je ta prisoten, in načrt vzdrževanja za preprečevanje te bolezni z nadaljnjimi rednimi kontrolnimi obiski. Danes je veliko ljudi prepričanih, da brezhibno skrbi za svojo ustno higieno, ko pa obiščejo ustnega higienika, ugotovijo, da živijo v zmoti. Res je, da obisk pri ustnem higieniku ni brezplačen, vendar je vreden. Vrednost nima le njegova storitev, pomembne so tudi nove informacije in veščine, ki jih tam pridobimo in nam pomagajo pri ohranjanju zdravja naših zob in dlesni, posredno pa tudi splošnega zdravja.
Kako sta povezana parodontalna bolezen in diabetes? Tako parodontalna kot sladkorna bolezen sta kronični bolezni. Kljub temu, da sta si po nastanku in poteku zelo različni, pa je danes znanstveno ter klinično dokazano, da med njima velja dvosmerna povezava. Sladkorna bolezen vpliva na stanje obzobnih tkiv, prav tako pa parodontalna bolezen vpliva na klinično sliko, včasih celo na razvoj in potek sladkorne bolezni. Obe bolezni imata močno izraženo vnetno komponento.Vse več raziskav dokazuje, da parodontalna bolezen povečuje verjetnost za razvoj sladkorne bolezni.Ne moremo z gotovostjo trditi, da parodontalna bolezen neposredno povzroča sladkorno bolezen, vsekakor pa lahko igra nezanemarljivo vlogo pri njenem pospešenem nastanku in poslabšanju. Sladkorni bolniki so izpostavljeni kar 3- do 4-krat večjemu tveganju za razvoj parodontalne bolezni in kar 15-krat večji verjetnosti, da bodo izgubili vse svoj zobe, v primerjavi s tistimi, ki imajo zdrave dlesni. Parodontalna bolezen pri sladkornih bolnikih napreduje veliko hitreje kot pri tistih, ki imajo zdravo presnovo sladkorja. Razlog lahko iščemo v tem, da so diabetiki bolj podvrženi okužbam, zaradi slabšega delovanja imunskih celic, in da imajo slabšo prekrvavljenost v dlesnih. Tako se bakterije ob in pod dlesnijo hitreje razmnožujejo in naredijo škodo, ki je največkrat nepopravljiva.Pomembno je, da parodontalno bolezen odkrijemo dovolj zgodaj, ko bolezen še ni napredovala in še nima vpliva na urejenost glikemije, ter še niso prisotni zapleti sladkorne bolezni. Odkrivanje in zdravljenje sladkorne bolezni je pomembno za zmanjšanje vpliva le-te na stanje obzobnih tkiv ter na uspeh parodontalnega zdravljenja. V obratni smeri je parodontalno zdravljenje z zmanjšanjem vnetja obzobnih tkiv nujno, da se izognemo poslabšanju urejenosti glikemije.
ŽELIMO VAM VESELE IN BLAGOSLOVLJENE VELIKONOČNE PRAZNIKE! 😃
Vam kdaj zakrvavi dlesen? Vsem je že kdaj zakrvavela dlesen. Navadno ob ščetkanju, neredko tudi ob trši hrani, kot so skorja kruha, oreščki... Veliko je tudi ljudi, ki jim dlesen zakrvavi skoraj spontano. Ker je pojav razmeroma pogost, se nanj mnogi navadijo in ga sprejmejo kot del življenja, ne vedoč, da so lahko že kmalu brez katerega od zob. Občasno krvavenje dlesni je znak, da postanemo pozorni, redno krvavenje pa je alarm! Krvavenje pomeni patološki proces, zaradi katerega je dlesen tako vneta, da izjemno hitro zakrvavi. Vzrok za to navadno niso geni naših staršev, ampak zobna ščetka, ki je prepogosto na dopustu ali ima neizurjenega lastnika. Dlesen krvavi, ker je v bližini medij (hrana, plak, zobni kamen ...), na katerem se množijo škodljive bakterije, ki povzročijo vnetje, ob vnetju pa je dlesen občutljivejša. V majhnem prostoru okrog zoba se dan za dnem bije boj med obrambnim sistemom telesa in bakterijami. Žal pogosto zmagajo slednje. Prva bitka, ki jo dobijo, se kaže v krvavenju dlesni (to pomeni, da smo jim dali odlične razmere za razmnoževanje), drugo bitko dobijo, ko se poglobijo obzobni žepki, tako da pravimo, da se dlesen spusti. Pri tretji bitki je obrambni sistem že skoraj na kolenih in zobje se že pošteno majejo, na zadnjem bojnem polju pa zob izpade – in zmaga bakterij je tu.
ALI STE VEDELI? Vnetje dlesni oz. parodontoza prizadene kar 98% odrasle populacije in je najbolj kronična bolezen v ustni votlini. Bolezen se pojavi neopazno, brez bolečin in napreduje počasi. Šele kronične oblike privedejo do razpada obzobnih tkiv in močnega krvavenja. Parodontoza vpliva na sistemsko zdravje: obstaja večje tveganje za bolezni srca in ožilja, srčni infarkt, možgansko kap, prezgodnji porod in nižjo porodno težo novorojenčka, pljučna obolenja in oslabljen imunski sistem. Kot zanimivost pri sladkornih bolnikih zmanjšanje parodontalne bolezni vodi do izboljšanje metabolične kontrole diabetesa. Opisano je tudi znižanje odmerka inzulina pri tipu I po parodontalni terapiji.
V naši ambulanti si lahko odstranite kadilsko zabarvanje z peskanjem. Peskamo z zelo nežnim peskom, ki ne poškoduje vaše sklenine. Zadovolni in nasmejani pacienti so naše največje veselje!😃😁😉
TEŽAVE Z ZDRAVJEM USTNE VOTLINE MED NOSEČNOSTJO? Zobozdravstvene težave v času nosečnosti so običajne. Najpogosteje se pojavi nosečniški gingivitis. Dlesni so pordele in nabrekle, zmerno krvavijo, so občutljive ter celo boleče. Nosečniški gingivitis se običajno pojavi v drugem mesecu nosečnosti in se stopnjuje z vrhom v osmem mesecu. KAKO PREPREČITI TEŽAVE Z DLESNIMI IN ZOBMI MED NOSEČNOSTJO? Za izognitev in omilitev teh težav je nujna odlična ustna higiena, z večkrat dnevnim umivanjem zob in vsaj enkrat dnevnim nitkanjem. Velikega pomena je čimprejšnje obvladovanje in zdravljenje infekcij v ustni votlini, da se le te ne razširijo po krvnem obtoku skozi placento tudi v razvijajoči se plod, ki je zlasti v prvem tromesečju, ko poteka intenzivna organogeneza še zlasti v veliki nevarnost.Bolezen obzobnih tkiv v nosečnosti lahko v veliki meri vpliva na zdravje ploda, domnevno lahko povzroči prezgodnji porod, rojstvo otroka z nizko porodno težo ali preeklampsijo. Potrebno je redno kontroliranje zobnih oblog pri zobozdravniku oziroma ustnem higieniku, ki lahko tudi očisti morebitni zobni kamen in bo tako omogočeno lažje vzdrževanje higiene.
Ste kdaj razmišljali o tem, kaj vse se nahaja na vaši zobni ščetki, preden jo daste v usta? https://www.bodieko.si/pred-ciscenjem-zob-najprej-ocistite-zobno-scetko
Nasmeha ni mogoče kupiti, izprositi, izposoditi ali ukrasti, ker ima vrednost samo kadar se poklanja. Poklonite nasmeh ker nasmeh polepša dan!🤣😍
Želimo vam lep in nasmejan vikend! 😁
☕Za zimsko dobro jutro.❄️☃️ SMEJTE SE SAMOZAVESTNO!😁