Top Local Places

Goriški muzej

Grajska cesta 1, Nova Gorica, Slovenia
Museum

Description

ad

Goriški muzej je pokrajinski splošni muzej. S svojim delovanjem pokriva območje historične Goriške oziroma tisti njen del, ki je danes v Sloveniji.  Goriški muzej je pokrajinski splošni muzej. S svojim delovanjem pokriva območje historične Goriške oziroma tisti njen del, ki je danes v Sloveniji. V muzeju, ki upravlja številne zbirke, so zastopane vse muzejske stroke. Ustanovljen je bil leta 1952, od leta 1954 ima prostore na Gradu Kromberk, ki so danes namenjeni razstavam, od leta 2012 ima nov sedež v sklopu Vile Bartolomei v Solkanu.

Grad Kromberk

Dvorec, ki je po zasnovi renesančen, stoji ob severnem robu Vipavske doline, ob cesti, ki se vzpenja na Trnovsko planoto. Sestavlja ga osrednje poslopje skoraj kvadratnega tlorisa s štirimi enakovrednimi pročelji in vogalnimi stolpi. Grof Ivan Marija Coronini von Cronberg je dal zgraditi dvorec na začetku 17. stoletja, na mestu, kjer je v 13. stoletju morda stal manjši neutrjen srednjeveški dvor. Med prvo svetovno vojno je bil močno poškodovan, grof Viljem Coronini je dal med obnovo po vojni zgraditi še drugo nadstropje. Tudi med drugo svetovno vojno je bil dvorec delno porušen in kasneje obnovljen. V notranjosti so na ogled raznovrstne razstave. V veži v pritličju je lapidarij, v prvem nadstropju pa tri zbirke: Galerija starejše likovne umetnosti, kulturnozgodovinska zbirka ter Galerija primorskih likovnih umetnikov 20. stoletja in poročna dvorana. Drugo nadstropje je namenjeno občasnim razstavam.

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Ne zamudite nocoj torkova večera na katerem bo Mojca Vižintin predstavila svojo magistrsko nalogo.

facebook.com

facebook.com

V okviru predstavitve projekta bo s predavanjem o arheološki dediščini povezani z Langobardi sodelovala tudi naša kustodinja Ana Kruh. Vabljeni!

facebook.com

Nocoj ne zamudite predstavitve knjige Slovenija v vojni 1941-1945. Pogovor z avtorji bo vodil dr. Branko Marušič.

facebook.com

MISLITI IN RAZUMETI BEGUNSKO IZKUŠNJO

facebook.com

Ob zaključku razstavnega projekta Begunci smo po zadnjem javnem vodstvu po razstavi premierno predvajali še dokumentarno radijsko igro Slovenski begunci s Soške fronte.

facebook.com

Ne zamudite danes! Ob 19. uri pa še predvajanje dokumentarne radijske igre SLOVENSKI BEGUNCI S SOŠKE FRONTE in projekcija

facebook.com

Spoštovane obiskovalce obveščamo, da bo muzejska zbirka Vila Bartolomei zaprta za ogled v soboto 24. 2. 2018 in v nedeljo 25. 2. 2018 zaradi bolezni. Za razumevanje se zahvaljujemo.

facebook.com

O našem torkovem večeru so poročali tudi v Primorkih novicah.

facebook.com

Na muzejskem torkovem večeru, ki sodi v sklop dveh predavanj v okviru Škrabčevega leta, bosta sodelovala Katja Kogej (predsednica Goriškega društva ljubiteljev vrtnic) in Edi Prošt (strokovni vodja Festivala vrtnic). Predavanje bo v Vili Bartolomei. Edi Prošt bo predstavil družino starinskih vrtnic burbonk in zbirko, ki na vrtu frančiškanskega samostana na Kostanjevici letos praznuje 15-letnico, Katja Kogej pa prednice burbonk, še starejše damaščanke, predvsem njihove odlične lastnosti za zdravje in kulinarične užitke. Spoznali bomo načrt za mestni rozarij na vrtu Vile Bartolomei in knjigo Sladki recepti z vrtnicami.

facebook.com

Predstavitev magistrske naloge Mojce Vižintin: Uspešnost italijanske fašistične osnovne šole na Primorskem skozi oči šolskih nadzornikov Mojca Vižintin je v magistrskem delu proučevala italijanizacijo in fašizacijo slovenskega šolstva v Julijski krajini med obema vojnama. O tem je sicer pisalo že več slovenskih avtorjev, vendar večina znanstvene literature obravnava slovensko doživljanje takratnih razmer. Avtorica bo temo predstavila še z drugega, do sedaj neraziskanega, zornega kota. Na predavanju bo odgovorila na vprašanji, kako so uspeh ali neuspeh svoje (raznarodovalne) politike doživljale italijanske oblasti ter ali sta se jim v totalitarno vzgojo vložena denar in trud dolgoročno obrestovala. Avtorica je do sklepov prišla s pomočjo pluralne študije primerov, ki v celoti temelji na analizi in interpretaciji arhivskih poročil italijanskih šolskih nadzornikov.

facebook.com

Ne delavnici bomo izdelovali kopijo staroverske maske Rjepušč. Najprej si bomo v Vili Bartolomei pogledali razstavo Staroverstvo in staroverci. Na njej bomo videli katere maske so v jesenskem času nosili staroverci. To so maske, ki s pravkar zaključenim pustnim časom niso imele nobene zveze, so pa bile za staroverce izredno pomembne. Po ogledu razstave se bomo odpravili v novo upravno stavbo, kjer si bomo s pomočjo starega papirja izdelali svojo masko. Delavnica je namenjena otrokom starim od 8 do 12 let, na delavnici pa lahko sodelujejo tudi starši/stari starši. Zbirno mesto: v Vili Bartolomei v Solkanu. Cena delavnice je 2€ na osebo, plačilo pa se opravi v Vili Bartolomei. Zaradi omejenega števila mest je obvezna prijava preko elektronske pošte na: david.kozuh@goriskimuzej.si ali preko ZS tu na Facebooku. Vabljeni!

facebook.com

Quiz

BLIZU Goriški muzej