Pitaj stomatologa
Description
Sve što vas zanima o zdravlju vaših zuba Odgovore na pitanja o zdravlju vasih zuba potrazite na ovoj stranici. Na vaša pitanja odgovaraće dr Bojana Spasojević. Sve vrste stomatoloških usluga iz konzervativne i decije stomatologije, oralne hirurgije, stomatoloske protetike, ortodoncije, parodontologije, kao i estetske stomatologije pružamo u stomatološkoj ordinaciji "BoBident ns". Zakažite svoj besplatan stomatološki pregled na broj telefona 060/676-94-64 i posetite nas na adresi Joakima Vujića 14/15 u Novom Sadu.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comPitaj stomatologa
Pitaj stomatologa
Pitaj stomatologa
Pitaj stomatologa
Timeline Photos
Endodontska terapija i rekonstrukcija krunicnog dela zuba.
Timeline Photos
Lečenje kanalnog sistema zuba, odnosno endodontska terapija jedna je od najmanje popularnih stomatoloških intervencija. Sam naziv “vađenje živca” pacijente asocira na bolan i dugotrajan zahvat, iako uz primenu savremenih sredstava za rad i lokalne anestezije tretman može biti komforan koliko i ostale intervencije u stomatologiji. Oštećenja pulpe najčešće su posledica karijesa zuba. Zbog prodora karijesa u zubno tkivo i nepravovremenog odlaska stomatologu dolazi do infekcije pulpe bakterijama. Endodontska terapija se svodi na uklanjanje upaljenog ili propalog “zubnog živca” i mehaničku obradu unutrašnjih zidova kanala korena (ručno ili mašinski) malim stomatološkim instrumentima koje pacijenti često nazivaju "iglice" i ispiranje kanala korena specijalnim rastvorima. Nakon obrade kanala unutrašnjost zuba se puni specijalnim pastama i kočićima kako bi prostor unutar zuba ostao hermetički zatvoren. Po završetku lečenja kanala korena, obavezno se mora rekonstruisati krunični deo zuba, bilo njegovim plombiranjem, bilo protetskim nadoknadama. Važno je napomenuti da je uvek bolje sačuvati svaki zub koji ima šansu da ostane u ustima, jer adekvatno izlečen zub može nastaviti da funkcioniše u ustima dug vremenski period.
Timeline Photos
Često nalećem na pitanje: " Da li je skidanje kamenca štetno za zube? " Skidanje kamenca nije štetno za zube, naprotiv, kamenac je štetan za Vaše zube i desni. Kamenac je tvrda zubna naslaga koja nastaje mineralizacijom mekih zubnih naslaga-dentalnog plaka. Kada se formira onemogućava ishranu desni i dovodi do njihove upale. Desni postanu otečene, krvare prilikom pranja zuba, i vremenom dolazi do njihovog povlačenja. Zubni kamenac je neophodno redovno uklanjati na svakih 6 meseci. Zakažite svoj termin u našoj stomatološkoj ordinaciji na broj 060/676-94-64.
Timeline Photos
Bolje sprečiti, nego lečiti :)
Pitaj stomatologa's cover photo
Photos from Pitaj stomatologa's post
Izbijanje (avulzija) zuba je relativno česta pojava kako kod dece tako i kod odraslih. Mnogi roditelji ne znaju da je moguće sačuvati izbijeni zub, ukoliko se brzo deluje i odmah nakon izbijanja zuba preduzmu određeni koraci. Postupak vraćanja zuba u zubnu alveolu (čašicu) nazivamo replantacija zuba. Najoptimalnije vreme za uspeh replantacije je 30 minuta, maksimalno 2 sata nakon izbijanja zuba. Kako postupati u slučaju izbijanja zuba? Postupak je vrlo jednostavan. Pronađite izbijeni zub, nemojte ga hvatati za koren nego za krunu. Ukoliko je prljav isperite ga pod mlazom vode ne duže od deset sekundi. Ne smete zub čistiti agresivno kako ne bi oštetili koren. U što kraćem roku stići do stomatološke ordinacije. Vrlo je bitno na koji se način izbijeni zub prenosi do stomatološke ordinacije jer je neophodno zub zaštiti od isušivanja. Najbolji način je da se zub odmah vrati u svoje ležište u kosti. Ako to nije moguće poželjno je zub držati u ustima, pod jezikom ili ga doneti u čaši mleka, blago zasoljenoj vodi ili maramici natopljenoj u fiziološki rastvor. U stomatološkoj ordinaciji stomatolog priprema zub za replantaciju, zatim ga polako umeće u njegovo ležište u kosti. Vraćeni zub se fiksira kako bi se osiguralo učvršćivanje zuba u kosti, što se postiže različitim vrstama splintova. Imobilizacija zuba traje 7 do 10 dana. Za vreme trajanja imobilizacije pacijentu se preporučuje uzimanje mekane hrane.
Timeline Photos
Često nalećem na pitanje pacijenata: "Koju pastu da koristim?" Pasta je najmanje bitna za održavanje oralne higijene. Ukoliko imate odgovarajuću četkicu za zube i pravilnu tehniku pranja, bilo koja pasta za zube će poslužiti svrsi. Pasta nam daje utisak čistih usta, ali bez četkanja nema uklanjanja plaka, tako da pasta u tom slučaju služi samo da zamiriše.
Timeline Photos
Izbeljivanje zuba je proces uklanjanja raznih mrlja i diskoloracija sa površine zuba pri čemu zub postaje vidno belji. Za samo sat vremena provedenih na stomatološkoj stolici imaćete svetliju boju zuba za nekoliko nijansi. Pre započinjanja postupka beljenja zuba, neophodan je kontrolni pregled kako bi se utvrdilo da li su vaši zubi podesni za sam tretman, i eventualno prisustvo karijesa i njihova sanacija. Obavezan korak je i čišćenje zubnog kamenca i poliranje zuba. Najčešća pitanja pacijenata su da li će se javiti osetljivost zuba nakon tretmana i da li je ova metoda bezbedna, odnosno da li oštećuje gleđ. Pri beljenju zuba ne dolazi ni do kakvih strukturalnih promena na zubnom tkivu, te se proces može ponavljati bez štetnih posledica. U našoj ordinaciji vršimo profesionalno izbeljivanje zuba lampom Signalovim preparatima na bazi karbamid-peroksida. Zakažite vaš tretman na broj 060/676-94-64.