Zavicajni muzej
Description
Ova stranica ima za cilj afirmaciju Muzeja
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.com"Мост на Увцу" - Душан Мандић ______________________________________________ У оквиру овогодишњег обележавања Дана општине Завичајни музеј је у сарадњи са Ликовним клубом "Златарска палета", а под покровитељством СО Нова Варош, приредио изложбу "Завичај који напуштам и којем се враћам". Изложбу можете погледати и наредних дана у Дому културе "Јован Томић". Израда каталога:Станко Никачевић и Индира Генџић ________________________________________________ "Тематаски, ово је изложба једног посебног културолошког феномена, завичаја, којем се у различитим научним дисциплинама придаје све већи значај. Као основни мотив на сликама препознајемо етнолошки код и веома јаке завичајне емоције. Боје које доминирају су боје наших свакодневних погледа на окружење ,у којем смо повезани заједничком историјом, културом и традицијом, у којем живимо и које волимо. Нашем сликару је завичајни усуд вечита инспирација и баш у том натурализму је наjвећи квалитет ове изложбе, на којој су нам приказали оно што нас одређује као Нововарошане и све то сместили високо изнад нас, опомињући нас на нашу пролазност, а завичајну вечност. "
Идеју о реализацији музејске поставке у згради некадашње општинске управе дали су још Вукоман Шалипуровић, угледни историчар уметности и др Јован Крунић, професор архитектуре. На иницијативу др Војислава Суботића 18. фебруара 2007.године почели су конкретни разговори око оснивања одељења Народног музеја Ужице у Новој Вароши, између тадашњег в.д. директора НМ Блажа Чубрила и Бранислава Дилпарића, испред општинске власти, са иљем да се оствари идеја стара преко три деценије. После првих разговора формирана је радна група за реализацију музејске поставке. На њеном челу је био др Војислав Суботић, коаутор историјских тематских целина и стручни консултант, затим Милоје Мандић, виши кустос НМУ за археологију нововарошког краја, Дијана Ристовић,виши кустос НМУ за етнологију нововарошког краја, Драгиша Милосављевић, виши кустос за историју уметности нововарошког краја, Јелена Ристановић, музејски саветник НМУ за историју Старог Влаха од раног средњег века до пада под турску власт, Станојка Цана Миливојевић, музејски саветник НМУ за историју нововарошког краја од пада под турску власт до 1941.године. Следећа иницијатива за отварање Музеја од општине Нова Варош покренута је у мају 2012. године, са намером да буде отворен 1. новембра, поводом Дана општине и стогодишњице ослобођења од турске власти. Преговори су вођени између директора НМУ Николе Гогића и председника општине НВ Славише Пурића и потпредседника општине Бранислава Дилпарића. После избора настављени су са новим председником Димитријом Пауновићем. Приступило се техничкој реализацији пројекта. На челу радне групе и координатор послова био је Милоје Мандић. Завичајни музеј у Новој Вароши отворен је у четвртак, 1.новембра 2012.године у присуству стотинак гостију и грађана Нове Вароши.Част да свечано отвори Музеј припала је господину Николи Селаковићу, тадашњем министру правосуђа. Осим оригиналних предмета који су власништво Народног музеја Ужице, музејску постаку у НВ чини и веома драгоцена збирка предмета из Основне школе "Живко Љујић", затим предмети из Војног музеј ау Београду, три реплике експоната, две рукописне књиге из 16.века, дарови из Милешевске епархије и поклони породица Бранка Цуцића, Владана Јовановића и Зорке Брајковић. Део зграде, која има изузетан културно-историјски значај, обогаћен је новим садржајем, који су многи заљубљеници прижељкивали и предвиђали.
Kulturni identitet jednog naroda najprepoznatljiviji je kroz razlicite oblike nematerijalnog kulturnog nasledja! ______________________________________________ Na Zlataru je od 14 do 15.oktobra odrzan seminar pod nazivom „Inkluzivna zaštita nematerijalnog kulturnog nasleđa Bošnjaka u Sandžaku“ u organizaciji udruzenja Nova vizija iz Prijepolja. Najeminentniji strucnjaci iz ove oblasti u Srbiji govorili su o znacaju zastite nematerijalnog kulturnog nasledja i dali uputstva potrebna za mapiranje i upis nekog elementa na listu NKN. U seminaru ucestvovali: Prof.dr Danijel Sinani, dekan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i predsednik Nacionalnog komiteta za nematerijalno kulturno nasledje (na slici) Dusica Zivkovic, muzejski savetnik,pomocnik Ministra za kulturu i clan Nacioanlne komisije za saradnju sa Uneskom Danijela Filipovic, kustos, Nacionalni registar NKN RS Prof.dr Milos Milenkvoc, clan Etnolosko-antropoloskog drustva Srbije Napominjem da je novovarosko Udruzenje za negovanje tradicionalne pesme iz vika upisalo ovu vrstu tradiconalnog pevanja na listu NKN. http://www.listpolimlje.info/index.php/drustvo/item/1457-kako-zastiti-nematerijalno-kulturno-nasledje-bosnjaka-u-sandzaku-tradicionalno-zivo-i-inkluzivno
Zanimljivosti! ________________________________________________ Jedan nas sugradjanin je 1995.godine od pijacnog prodavca u Beogradu kupio ovaj kofer samo zato sto je u njemu stajala cedulja na kojoj je pisalo: "Ovaj kofer je pripadao Djordju Gencicu, ministru unutrasnjih poslova u Vladi kralja Aleksandra Obrenovica." Zavicajni muzej ce otkupiti kofer.
Na zgradi fabrike "Trikotaza" nikla breza! :)
Podizanje rogova ___________________________________________________ Narodna verovanja vezana za kucu poticu iz Kulta predaka. Kuca predstavlja osvojeni zivotni prostor kojim se odvaja intimni zivot od spoljasnjeg sveta. Svi elementi kuce, po narodnom verovanju, imaju veliku vaznost. Ipak, krov se smatra njenim najznacajnijim delom, pa mu se zato pridaje poseban znacaj, ne samo funkcionalni, vec i simbolicki. Krov, pre svega, zatvara kucu. Njegova najvaznija funkcija je zastita od elementarnih nepogoda. Simbolicno, krov se nalazi izmedju donjeg i gornjeg sveta, predstavlja granicu izmedju neba i sveta ljudi, zato se na krovu i oko njega obavljaju mnoge ritualne radnje u cilju zastite od necistih sila. Kuca predstavlja i vertikalnost ljudskog bica, iskazanu u odnosu podruma i tavana. Podrum je mracno bice kuce, a ostatak kuce stremeci tavanu, govori o covekovoj zelji i potrebi da se uzdigne i ostvari napredak. Za izgradnju kuce vezan je i jedan obicaj koji se i danas upraznjava, a to je obicaj "podizanja rogova", koji oznacava da je izgradnja kuca zavrsena, sto predstavlja najvecu radost za domacina, pa se obelezi veseljem, darivanjem i bogatom gozbom. Prvo se pre pocetka "podizanja rogova" zakolje ovca ili ovan na temelju kuce.Zatim se na vrh pripremljene konstrukcije okaci zastava. Komsije, rodbina i prijatelji unapred se spremaju da ce ici da pomognu oko "podizanja rogova", na mobu, a onda i na veselje. Donose se pokloni:jagnje ili prase, rakija, kosulja, peskiri, cvece, kafa, secer....Kosulje i peskiri se okace na rogove da se vijore i svet vidi. Kod onog domacina kod koga ima vise gostiju i priloga kaze se:"Aaa, sto kod njega behu dobri rogovi!" Takvi prilozi idu majstorima koji su radili na kuci, a sve sto se donelo zajednicki se popije i pojede, uz lepu pesmu i bericetne zelje. Zdravica je obavezna. Danas pocinje pokrivanje zgrade kajmakamije i rekonstrukcija krova je u poslednjoj fazi. To je bio povod da vam ispricam samo deo ovog lepog obicaja. 10.08.2017.godine Radna akcija Mirka Grujicica
POSETITE ZAVICAJNI MUZEJ DOK TRAJE "ZLATARFEST" _________________________________________________ Radno vreme: - cetvrtak i petak od 14-21casova - subota i nedelja od 17-21casova
Postovani Novovarosani, SO Nova Varos i Zavicajni muzej vas pozivaju na obelezavanje 159-godisnjice rodjenja vojvode Petra Bojovica, u ponedeljak, 17.jula u 17 casova! Program: - Odavanje poste na gradskom trgu - Otvaranje izlozbe "Veliki rat 1914-1918 - putevima stradanja i slave", istorijsko-ekspedicioni program Safari kluba iz Nisa i emitovanje tridesetominutnog filma o kretanju srpske vojske u Prvom svetskom ratu u Domu kulture "Jovan Tomic". Izlozby mozete posetiti od 17-23.jula u radnom vremenu DK.
Zavicajni muzej je 16.juna ucestvovao na okruglom stolu koji je organizovala Biblioteka Vuk Karadzic" iz Prijepolja, na temu "Nasi Romi". Pod sloganom "MI NISMO SKUPLJACI PERJA, NE LETIMO U NEBO I NE ZIVIMO U DOMU ZA VESANJE - MI SMO ROMI , VASI SUGRADJANI", bibliotekari iz Pirota, Bjelog Polja, Prijepolja, Indjije, Sremske Mitrovice, Obrenovca, Kragujevca, Novog Pazara i Uzica su predstavili najzanacajnije biblioteceke jedinice vezane za zivot i kulturnu bastinu romske populacije, a cilj okruklog stola je bio uspostavljanje interaktivne saradnje kod upoznavanja i razmene postojecih publikacija, kao i drugih izvora za dalja proucavanja. Za ucesnike okruklog stola je u prijepoljskom Domu revolucije izvedena decija predstava "Meckino dete" u reziji Suncice Milosavljevic, a po tekstu Snezane Gnjidic, u kojoj su ucestvovala i deca iz prijepoljskog romskog naselja.