Muzeum Floty Bałtyckiej-Towarzystwo przyjaciół
Description
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Floty Bałtyckiej zajmuje się promowaniem muzeum, informowaniem o jego ekspozycjach i wszystkich wydarzeniach. Naszym celem jest promowanie działalności Muzeum Floty Bałtyckiej w Bałtyjsku. Chcemy prezentować zbiory muzeum, codzienną działalność i organizowane w muzeum wydarzenia.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comTamta Polska
Timeline Photos
Efekt konferencji z okazji 100 lecia pierwszego lotu polarnego. Na konferencji obecny był także Фаниль Валитов
Корабль номер один. 120 лет Авроре. Документальный фильм Алексея Михалева
Photos from Muzeum Floty Bałtyckiej-Towarzystwo przyjaciół's post
10 Marca 1904 w nierównym boju zatopiony został kontrtopedowiec Stereguszczij. Cześć marynarzom, którzy poświęclili swoje życie dla obrony honoru bandery
Timeline Photos
Минобороны России
Yuriy
Photos from Muzeum Floty Bałtyckiej-Towarzystwo przyjaciół's post
Podstawową pozycją książkową, jeżeli chcemy poznać losy Floty Czerwonej od początku jej utworzenia do końca Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, oraz mieć wiedzę na temat okrętów jakie tam pływały jest siedmioksiąg składający się z 5 tomów „operacyjnych” tj kroniki działań i dwa tomy ze spisem floty w różnych okresach. I tak tomy operacyjne obejmują lata 1917-1941 (do wybuchu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej), 1941-1942, 1943, 1944 i 1945. Dwa ostatnie tomy kupiłem w niestety nieistniejącej już księgarni morskiej Wariag (w Sankt Petersburgu na Małej Morskiej). Trochę szkoda, że takie księgarenki bankrutują, ale biznes jest biznes… W każdym razie brakuje mi tomu 1943. Mam co prawda kserówki, ale nie lubię ich. Ot kaprys taki. Jest to bardzo szczegółowe kalendarium wydarzeń gdzie opisano działalność sił morskich, lotnictwa morskiego dzień po dniu w podziale na poszczególne floty. Nie jest jednak zwykłe kalendarium, ale wyróżniono poszczególne operacje co znacznie ułatwia korzystanie z książek. Tomy ze spisem flot są dziełem nieżyjącego już wybitnego badacza Siergieja Biereżnoja. Pierwsza część to lata 1917-1927 obejmująca wszystkie okręty „czerwonych” z podziałem na klasy i na poszczególne floty i flotylle. Drugi tom obejmuje lata 1928-1945 z podobnym podziałem tj. na klasy i na flotylle (których siłą rzeczy jest w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej było mniej). W części opisowej jest trochę mapek, ale nie ma tam żadnych zdjęć. W tomach „sprawocznikowych” są zdjęcia, ale ze względu na lata kiedy książkę wydano te zdjęcia są kiepskie. Żeby lepiej sobie zdać sprawę z pracy i konsekwencji jaką włożono w to dzieło to podam, że pierwszy tom tj. sprawocznik za lata 1917-1927 wydano w 1981 roku, a ostatni tom „operacyjny” za 1945 rok w 2006 roku. W każdym razie bez tych książek do studiowania historii morskiej Wielkiej Wojny Ojczyźnianej nie ma nawet co pochodzić. Przy jakiejś okazji napiszę o sprawoczniku Szirakorada (w sumie niezły) i o numerze Morskiej Kampanii gdzie opisano Flotę Czerwoną w latach 1941-1945…
Najlepsze carskie krążowniki - ZBIAM
http://zbiam.pl/artyku%C5%82y/najlepsze-carskie-krazowniki/