Top Local Places

Biblioteka Publiczna W Złocieńcu

ul. Obrońców Westerplatte 3, Złocieniec, Poland
Library

Description

ad


RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

ZACZAROWANY ŚWIAT KSIĄŻEK

W majowy poniedziałek drawskie przedszkolaki z Zespół Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie - Myszki i Żabki będąc na wycieczce w Złocieńcu odwiedziły także naszą bibliotekę. Milusińscy wysłuchali bajki „Magiczne buty” opowiedzianej w formie papierowego teatrzyku kamishibai. Dzieci bardzo pozytywnie reagują na tę formę opowieści. Tajemnicza drewniana skrzynka, która w swoim wnętrzu skrywa barwne ilustracje zawsze budzi zaciekawienie wśród dzieci. Ciekawostką jest to, że opowieść „Magiczne buty” wymyślili i zilustrowali uczestnicy feryjnych zajęć w ZOK. Podczas wizyty nie zabrakło również „czytania” książek przez maluchy, które zawsze wywołuje wiele emocji oraz zabaw ruchowych przy muzyce.

ZACZAROWANY ŚWIAT KSIĄŻEK
facebook.com

Zespół Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie

Zespół Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie
facebook.com

„Biblioteka. Oczywiście!” – XIV TYDZIEŃ BIBLIOTEK W ZŁOCIEŃCU - Złocieniec

facebook.com

KWIATOWE KARTKI PRZESTRZENNE – PIĄTKOWE ZAJĘCIA MANUALNE DLA DORO

Uczestniczki zajęć manualnych, jak co piątek, spotkały się w swoim gronie, żeby wspólnie stworzyć coś oryginalnego, a zarazem ładnego. Tym razem były to kartki przestrzenne, które mogą stać się wspaniałym prezentem z okazji Dnia Matki, Imienin czy Urodzin. Wbrew pozorom karteczka jest bardzo prosta w wykonaniu i nie wymaga specjalnych umiejętności. W zaledwie kilka minut Panie wyczarowały uroczy upominek. Z zewnątrz kartka jest bardzo skromna, jednak po otworzeniu waszym oczom ukaże się uroczy ogród kwiatowy. Zapraszamy do galerii zdjęć.

KWIATOWE KARTKI PRZESTRZENNE – PIĄTKOWE ZAJĘCIA MANUALNE DLA DORO
facebook.com

Timeline Photos

Zapraszamy młodzież i dorosłych na spotkanie autorskie :)

Timeline Photos
facebook.com

ANTARKTYKA – STACJA POLARNA, LODOWCE, PINGWINY

Piotr Horzela, leśnik z urodzenia i wykształcenia, wychował się z dala od najbliższego sklepu spożywczego. Później spory kawałek życia mieszkał w dużych miastach. Chyba nigdy nie zdecyduje czy bardziej lubi odludzia czy aglomeracje. Na szczęście nie musi. Podróże często łączy z pracą w miejscach bardziej lub mniej odległych. Piotr Horzela opowiadał uczniom Gimnazjum nr 1 w Złocieńcu o swoim 1,5 letnim pobycie na Antarktyce. Antarktyka to Antarktyda plus wszystko dookoła, czyli zimny ocean i wszystkie wyspy na nim. Wśród nich jest wyspa, na której znajduje się Polska Stacja Antarktyczna PAN im. H. Arctowskiego. Załoga zimowa, która tam zamieszkuje, to góra kilkanaście osób. Prowadzone są w niej badania z zakresu m.in.: biologii, hydrologii, oceanologii, geologii, geomorfologii i medycyny. Pan Piotr, jako badacz zajmował się tam m.in. mierzeniem lodowców, monitorowaniem pingwinów i innych zwierząt. Podróżnik podzielił się również wiedzą o tym, jak wygląda codzienne życie w stacji badawczej, skąd biorą pożywienie i jak przeżyć w tak trudnych warunkach. Najwięcej emocji wzbudziły opowieści o zwierzętach zamieszkujących ten najzimniejszy kontynent - ich zwyczaje i całkowity brak lęku przed człowiekiem, którego traktują jak po prostu inny gatunek zwierząt. Spotkanie sfinansowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim ze środków pochodzących z dotacji Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim na realizację przez MiPBP w Drawsku Pomorskim zadań powiatowych.

ANTARKTYKA – STACJA POLARNA, LODOWCE, PINGWINY
facebook.com

ESCAPE ROOM, czyli ucieczka z biblioteki

Escape room ( w luźnym tłumaczeniu: „ucieczka z pokoju”, to pełna emocji gra logiczna, podczas której uczestnicy zostają zamknięci w pomieszczeniu pełnym zagadek. Ich zadaniem jest wydostanie się z pokoju przed upływem wyznaczonego czasu. W piątkowe gorące popołudnie harcerze 27 Drużyna Starszoharcerskiej „Pestki” działającej przy Gimnazjum nr 1 w Złocieńcu zostali zamknięci w pomieszczeniach Biblioteki Publicznej. Celem zabawy było rozwiązanie różnych zadań, odnalezienie klucza i wydostanie się na zewnątrz w określonym czasie. W naszej zabawie uczestniczyli: Julia Michalak, Julia Wasiniewska, Daria Kuffel, Małgosia Poręba, Natalia Kak i Rafał Cygiel. Wszystkich zainteresowanych „Ucieczką z biblioteki” serdecznie zapraszamy. Gra jest skierowana głównie do młodzieży i osób dorosłych. W tym samym czasie w zabawie mogą brać udział dwie 2-3 osobowe drużyny. Chętnych prosimy o wcześniejszy kontakt.

ESCAPE ROOM, czyli ucieczka z biblioteki
facebook.com

DZIEŃ Z DOROTĄ SCHRAMMEK

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!” 11 maja naszą bibliotekę odwiedziła pisarka Dorota Schrammek czterokrotnie spotykając się z czytelnikami. Przed południem przeprowadziła trzy półtoragodzinne warsztaty literackie dla dzieci i młodzieży, w których uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Gimnazjum nr 1 w Złocieńcu. Dorota Schrammek, na co dzień mieszkająca z mężem oraz trojgiem dzieci w niemieckim miasteczku Ueckerműnde lub nadmorskim Pobierowie, od lat pisze opowiadania i historie dla pism kobiecych. W 2015 roku wydała pierwszą powieść dla dorosłych „Stojąc pod tęczą” , później pobierowską trylogię: „Horyzonty uczuć”, „Na brzegu życia”, „Wiatr wspomnień”, a w ubiegłym roku „Dom, którego nie było”. Niedawno wyszła jej książka dla młodzieży poświęcona problemom niepełnosprawnych pt. „Niepełka”, która zapoczątkuje nowy cykl. W kwietniu ukazały się opowiadania dla dzieci „Skarpetkowy potwór i inne bajki”. Po południu autorka spotkała się z dorosłą publicznością. W miłej atmosferze wierni czytelnicy Pani Doroty mogli osobiście poznać się i porozmawiać nie tylko o książkach, ale przede wszystkim na temat zwykłej codzienności, problemów, które również pojawiają się w życiu każdego człowieka. Z ciekawością wysłuchaliśmy wyznań pisarki na temat inspiracji i pomysłów do tworzenia. „Prawdziwość” jej twórczości powoduje, że jest nam taka bliska. Spotkanie poświęcone było promocji książek pt. „Wiatr wspomnień” - trzeciej już części sagi bohaterów z Pobierowa oraz najnowszej noszącej tytuł „Dom, którego nie było” – ukazującej jak trudne jest życie ze skomplikowaną relacją z matką czterech bohaterek, które poznają się na wspólnej terapii. Już niebawem tj. pod koniec czerwca pojawi się nowa powieść dla kobiet. Spotkanie sfinansowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim ze środków pochodzących z dotacji Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim na realizację przez MiPBP w Drawsku Pomorskim zadań powiatowych.

DZIEŃ Z DOROTĄ SCHRAMMEK
facebook.com

„REVERS’’ ANDRZEJA BARTA W DKK

Nowela filmowa pt.„Rewers” Andrzeja Barta była lekturą omawianą podczas majowego spotkania członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Andrzej Bart w „Rewersie” przenosi czytelnika we wczesne lata pięćdziesiąte. Mamy więc rok 1952, ale co jakiś czas znajdujemy się w początkach XXI wieku. To jednak, co najistotniejsze, wydarzy się w przeszłości. Powieść opowiada o Sabinie Jankowskiej, redaktorce pracującej w wydawnictwie „Nowina”. Kobieta mieszka wraz z matką i babcią, które próbują znaleźć dla niej odpowiedniego kandydata na męża. Sabina zakochana w swoim szefie, inteligentka, jest jedną z szarych, bezbarwnych panien, mijanych na ulicy. Bohaterka z jednej strony buntuje się przeciwko władzy i systemowi, ukrywając rodzinny skarb w dość nietypowy sposób. Jej życie zmienia się gdy z opresji ratuje ją tajemniczy mężczyzna… Klubowiczów nie do końca zachwyciła książka, gdyż czytając ją mieli wrażenie oglądania kolejnych scen filmowych, zwłaszcza , że w powieści są zdjęcia. Czarno- białe obrazy przeszłości przeplatają się z kolorową teraźniejszością. Główna bohaterka została ukazana z dwóch perspektyw czasowych: jako dojrzała kobieta oraz staruszka oczekująca na spotkanie z synem. Opisywane zdarzenia nawarstwiają się i tak naprawdę opowiadają jedną historię… I o to właśnie chodzi W DKK, żeby pobudzać żywą dyskusję i promować nie tylko łatwą i przyjemną literaturę ale też kontrowersyjną, podejmującą trudne tematy. Przedwakacyjne spotkanie Klubowiczów odbędzie się 21 czerwca o godz. 16:00 i poświęcone będzie książce chińskiego pisarza Mo Yan pt. „Kraina wódki”. Serdecznie zapraszamy.

„REVERS’’ ANDRZEJA BARTA W DKK
facebook.com

Papusza – najsłynniejsza romska poetka

„ Ja nie jestem poetką. Jestem dziewczyną spod krzaka. Tam gdzie błyszczy księżyc, tam, gdzie ognisko z daleka, gdzie kastaniety, gdzie Cyganki tam są w nocy” – mówiła o sobie Bronisława Wajs „Papusza”, której wiersze zachwyciły samego Juliana Tuwima. Spotkanie w bibliotece z członkami Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów poświęcone było najsłynniejszej romskiej poetce, piszącej pod pseudonimem Papusza. Seniorzy poznali biografię pisarki, której życie obrosło legendą. Przez wiele lat nieznana była dokładna data jej urodzenia. Jej matką była Katarzyna Zielińska. O ojcu wiadomo tylko, że zmarł gdzieś na Syberii . Dopiero w 2016 roku zostało ustalone, iż Bronisława Wajs urodziła się 17 sierpnia 1908 r. w Sitańcu koło Zamościa. Zmarła 8 lutego 1987 roku w Inowrocławiu, w bieżącym roku obchodziliśmy 30. rocznicę śmierci Papuszy. Sukcesy literackie Papuszy przyćmiły dramaty w życiu prywatnym. Romowie oskarżyli ją o zdradę i wyjawienie ważnych sekretów polskiemu poecie Jerzemu Ficowskiemu, odkrywcy talentu literackiego Bronisławy Wajs. Na spotkaniu seniorzy wysłuchali wybranych wierszy poetki, takich jak : „Gdzie jest moja spódnica ze wszystkich kwiatów świata” , „Kolczyk z liścia”, „Pieśń cygańska z Papuszy głowy ułożona”, „Patrzę tu, patrzę tam”, „Woda, która wędruje”. Twórczości poetki urzekła odbiorców nawiązaniami do natury, przyrody i jej cygańskiego życia. Prosty język jej wierszy przemawia do każdego czytelnika. Dziś Papusza jest cygańskim powodem do dumy. Mówią o niej encyklopedie, organizowane są konkursy poetyckie jej imienia. Wiersze Papuszy przetłumaczono na wiele języków: niemiecki, angielski, francuski, hiszpański, szwedzki i włoski.

Papusza – najsłynniejsza romska poetka
facebook.com

DOBRE I ZŁE PRZYJAŹNIE – spotkanie autorskie z Elżbietą Zubrzycką

Dr Elżbieta Zubrzycka – biolog i psycholog, założycielka i prezes Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Po studiach w Poradni Nerwic zajmowała się terapią rodzin. Na Uniwersytecie Gdańskim wykładała psychologię, a obecnie prowadzi Wydawnictwo GWP, którego misją jest wspomaganie rozwoju osobistego poprzez edukację. Lubi ludzi i zawsze się nimi zajmowała. Jej pasją jest spotykanie ludzi i opowiadanie im o książkach, dzięki którym można podnieść jakość własnego życia i cieszyć się nim w pełni. Pisze i wydaje książki dla dzieci z myślą o tym, aby w ten sposób rodzice i wychowawcy wzajemnie się wspierali i wymieniali doświadczeniem. Jej książki dla dzieci pomagają rodzicom w wychowaniu, a małym czytelnikom w radosnym rozwoju i przygotowaniu do radzenia sobie w ich codziennym życiu. "Słup soli", “O zajączku Filipie” czy “Marudek i Pogodek” zostały włączone do lektur szkolnych ze względu na ich edukacyjny charakter. Na spotkaniu w naszej bibliotece, w którym uczestniczyła kl. IV c z SP nr 1 wraz z wychowawczynią Panią Olgą Kępińską, Pisarka opowiadała o swoich książkach, życiu prywatnym, rozmawiała z dziećmi m.in. o tym, czym jest przyjaźń. Jakie cechy przyjaźni są najważniejsze dla ciebie? Z kim chciałabyś/chciałbyś się zaprzyjaźnić? Czy imponują ci dzieci silne, których wszyscy się boją? A może modnie ubrane? Albo takie, które lubi pani wychowawczyni? Warto zadać takie pytanie naszemu dziecku - a wówczas dowiemy się, co wie, i co myśli na ten temat. Wszystkich zainteresowanych książkami Pani Zubrzyckiej, zarówno dzieci, jak i rodziców, zapraszamy do Biblioteki Publicznej. Spotkanie sfinansowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim ze środków pochodzących z dotacji Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim na realizację przez MiPBP w Drawsku Pomorskim zadań powiatowych.

DOBRE I ZŁE PRZYJAŹNIE – spotkanie autorskie z Elżbietą Zubrzycką
facebook.com

W ŚWIECIE BAJEK ROSYJSKICH

"Bajki krążą po świecie, w różne ksiąg układają się strony. Z ust rodzica, czy dziadka płynie ich przecudna melodia. Baju baj, baju baj gdy dziecięcą istotkę tuli kołderka, a w spokojnym śnie pojawia się obraz elfiej wróżki, która prowadzi w cudowny świat fantazji, baju baj, baju baj " Podczas kolejnego spotkania z cyklu "Małe Mole ciągną do biblioteki" zaprosiliśmy milusińskich z Prywatnego Przedszkola do świata najpiękniejszych baśni rosyjskich, dzięki którym przeżyjemy wspaniałe przygody. Od wielu pokoleń baśnie rosyjskie zachwycają niesamowitymi i pouczającymi historiami . Pasjonujące, owiane magią i tajemniczością, a przy tym oparte na klasycznych motywach - baśnie rosyjskie, zawsze dobrze się kończą i uczą jednocześnie ponadczasowych prawd i uniwersalnych wartości. Zachwycają czytelnika niemal na każdym kroku. Każdy kto zapragnie zgłębić ich treść będzie miał okazję poznać m.in. małego zaczarowanego konika garbuska, który w tylko sobie znany sposób odmieni nędzny los swojego poczciwego właściciela; przeczyta też o pewnej biednej rodzinie, w domu której zamieszkała okropna Bieda, ograbiając mieszkańców ze wszystkiego co udało im się zarobić; pozna historię rezolutnej Daszeńki, która przechytrzyła niedźwiedzia, czy prostej dziewczyny, Nataszy, która swoją niespotykaną wręcz inteligencją zyskała wielkie uznanie u samego cara w konsekwencji czego ten zapragnął ją poślubić; w wielu baśniach pojawi się też czarownica mieszkająca chociażby w chatce na kurzej łapce. Nasi goście z wielkim zainteresowaniem i w dużym skupieniu poznali baśń pt. „O Mariuszy i Sokole Promienistym”. Na zakończenie spotkania świetnie bawiliśmy się w nasze ulubione zabaw

W ŚWIECIE BAJEK ROSYJSKICH
facebook.com

Quiz