Top Local Places

GRH im. Brygady Kawalerii Plis

ul. Armii Krajowej 4, Wysokie Mazowieckie, Poland
Organization

Description

ad

Grupa miłośników kultywująca tradycje kawalerii na Podlasiu. GRH im. Brygady Kawalerii Plis jest organizacją społeczną skupiającą w swych szeregach osoby z pasją. Poprzez swoje działanie łączymy kultywowanie tradycji ułańskiej, miłość do koni, wychowywanie w duchu patriotycznym oraz niekonwencjonalne lekcje historii, której nie odnajdzie się na kartach podręczników szkolnych. Uczestniczymy w uroczystościach historycznych oraz państwowych , rekonstrukcjach bitew, zawodach ułańskich. Organizujemy wycieczki edukacyjne, tradycyjne spotkania okolicznościowe. Pogłębiamy wiedzę o historii naszej okolicy, poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi. Tworzymy ciepły, rodzinny klimat połączony z wychowaniem w duchu kindersztuby. Zapraszamy w nasze szeregi  ludzi  pragnących realizować się w tworzonym przez nas klimacie.

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

14 maja Garwolin - Święto 1 PSK

1 Pułk Strzelców Konnych powstał z dywizjonu 4 Pułku Szwoleżerów sformowanego w 1919 r. we Francji. Po powrocie do kraju nosił miano dragonów. W czerwcu 1921 otrzymał numer i nazwę. 1 Pułk Strzelców Konnych stacjonował w Garwolinie. W 1939 w składzie Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej płk. Roweckiego (nie zorganizowanej do końca). 1 Pułk Strzelców Konnych walczył w rejonie środkowej Wisły. Rozbity w bitwie pod Tomaszowem (17-20 IX). Odtworzony w konspiracji w ramach AK w dwóch ośrodkach: w Warszawie odtworzony został dywizjon spieszony (2 szwadrony) oraz dywizjon spieszony (również 2 szwadrony) w Garwolinie. W dywizjonie „warszawskim” od 1942 r. prowadzony był kurs podchorążych. W czasie powstania warszawskiego 1 Pułk Strzelców Konnych walczył jako dywizjon 1806 na Woli i na Starym Mieście. Barwy pułku: proporczyk szmaragdowo-amarantowy. Czapki rogatywki, otok amarantowy. Święto pułkowe - 9 maja (rocznica przybycia do kraju w 1919 r.). Tradycje ułańskie wiązały się zawsze z kurtuazją i gościnnością słowiańską, w myśl zasady "Gość w dom, Bóg w dom". W nawiązaniu do takiej właśnie postawy mieliśmy zaszczyt być zaproszeni "w gości" 14 maja br. na Święto 1 Pułku Strzelców Konnych do Garwolina. Kapryśna jak dotąd aura okazała się nader łaskawa. Garwolin przywitał nas piękną letnią pogodą, jak również ciepłym, serdecznym przyjęciem przez kolegów Kawalerzystów. Uroczystość rozpoczęła się mszą polową, na którą Koncelebrant dotarł dostojną bryczką ciągnioną przez rącze konie w asyście dwóch strzelców konnych. Przy akompaniamencie orkiestry OSP wprowadzono poczty sztandarowe, które godnie asystowały ceremoniałowi. Po części liturgicznej rozstrzygnięto konkursy kawaleryjskie i udekorowano zwycięzców, a tuż obok można było podziwiać zmechanizowany sprzęt wojskowy odwzorowujący realia II Wojny Światowej oraz pokazy kunsztu jeździeckiego Kawalerii. Uroczym dodatkiem okazała się parada Amazonek w stylowych strojach, która doskonale wkomponowała się w scenerię ułańską. Nie obyło się również bez małej rekonstrukcji bitwy, nawiązującej do bohaterskiej walki z okupantem i ratowania najcenniejszego skarbu pułkowego - sztandaru. Po uczcie dla ducha, zorganizowano też dla pokrzepienia ciała tradycyjną grochówkę i grilowaną kiełbaskę. Przy biesiadnych stołach zasiadła brać ułańska, dzieląc się wspomnieniami i emocjami przeżytej uroczystości. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i gościnę zacnej braci Pułkowej Strzelców Konnych i zapraszamy w nasze skromne progi do Stokowiska.

14 maja Garwolin - Święto 1 PSK
facebook.com

Wieczór Pamięci

Wieczór Pamięci
facebook.com

12 maja 1935r - zmarł Józef Płsudski

12 maja obchodzimy 82 rocznicę śmierci Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie pod Wilnem. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej, w której pielęgnowano polskie tradycje i patriotycznego ducha. Jego ojciec, również Józef, brał udział w Powstaniu Styczniowym w 1863 roku. Za zaangażowanie w działalność wileńskich socjalistów 22 marca 1887 roku został Piłsudski aresztowany i pod zarzutem udziału w spisku zmierzającym do obalenia cara Aleksandra II zesłany na pięć lat na Syberię - najpierw do Kiryńska nad Leną, potem zaś do Tunki. W roku 1910 w zaborze austriackim udało się powołać do życia dwie legalnie działające, prowadzące ćwiczenia i wykłady teoretyczne z dziedzin wojskowości, organizacje - "Związek Strzelecki" we Lwowie oraz "Towarzystwo Strzeleckie" w Krakowie. W roku 1912 Piłsudski został Komendantem Głównym Związków Strzeleckich. W chwili wybuchu I wojny światowej stanął na czele dobrze wyszkolonych oddziałów, z którymi wkroczył do Królestwa Polskiego, gdzie zajął opuszczony przez Rosjan pas ziemi przygranicznej. Następnie podporządkowawszy się Austrii stworzył oficjalnie Legiony Polskie i osobiście dowodził ich I Brygadą, w ścisłej konspiracji natomiast powołał do życia Polską Organizację Wojskową (POW). Kiedy w roku 1917 Legiony odmówiły złożenia przysięgi na wierność Austrii i Niemcom, Piłsudskiego, chociaż rok wcześniej zrezygnował z dowództwa i zostawszy członkiem Tymczasowej Rady Stanu żądał utworzenia w Warszawie Rządu Narodowego, aresztowano i osadzono w więzieniu w Magdeburgu, gdzie przebywał do listopada 1918 roku. 14 listopada 1918 roku powierzono mu tymczasowe zwierzchnictwo nad krajem , 22 zaś otrzymał oficjalnie funkcję Tymczasowego Naczelnika Państwa . Funkcję tę sprawował do 9 grudnia 1922, kiedy to wybrany został pierwszy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Gabriel Narutowicz. Sam Piłsudski skupił się na obronie odzyskanej przez Polskę niepodległości. W latach 1919 - 1921 toczył na Wschodzie walki z bolszewikami zakończone pokojem w Rydze, na mocy którego Polska odzyskała Wschodnią Galicję. Właśnie w trakcie owej kampanii w marcu 1920 armia ofiarowała Piłsudskiemu buławę Pierwszego Marszałka Polski. Śmierć Józefa Piłsudskiego 12 maja 1935 roku zaskoczyła cały naród. Do niemal ostatniej chwili ukrywał on nieuleczalną chorobę - raka wątroby. Jego pogrzeb stał się ogromną manifestacją narodową oddającą hołd zmarłemu Marszałkowi. Ciało zostało pochowane w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu , obok pokoleń królów i najwybitniejszych Polaków, serce zaś zgodnie z pozostawionym przez niego testamentem umieszczono w srebrnej urnie i przewieziono do Wilna, gdzie spoczęło w grobie jego matki, na cmentarzu "na Rossie".

12 maja 1935r - zmarł Józef Płsudski
facebook.com

07.05.2017r - Msza św. za 10 Pułk Ułanów Litewskich. Nowe Piekuty

10 Pułk Ułanów Litewskich powstał w 1918 roku, walczył z bolszewikami w bitwie warszawskiej i bitwie niemeńskiej. W 1922 r. ułani zostali zakwaterowani na stałe w Białymstoku przy ulicy Kawaleryjskiej. 25 sierpnia 1939 roku wyruszyli na wojnę i już nigdy tu nie wrócili. Jednak pamięć o nich nie zaginęła. Oficerowie, którzy znaleźli się na obczyźnie w 1940 roku założyli Koło Pułkowe w Paryżu, a następnie odtworzono je w Wielkiej Brytanii. W dniu 4 listopada 1920 roku pułk otrzymał sztandar ofiarowany przez hrabinę Julię Potocką, gorliwą opiekunkę pułku. W 1939 roku cofający się 10 pułk ocalił swój sztandar. Głowica została zakopana w okolicach miejscowości Uciecha koło Druskiennik. Sztandar trafił pocztą dyplomatyczną poprzez Sztokholm do siedziby emigracyjnych władz polskich w Paryżu, a po ich ewakuacji trafił wraz z nimi do Wielkiej Brytanii, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. Przed wojną 8 maja obchodzono święto pułkowe, ustanowione na pamiątkę dotarcia żołnierzy do Dniepru 8 maja 1920 roku i data ta wpisała się w kalendarz naszego Stowarzyszenia z racji kultywowania chlubnych tradycji 10 Pułku Ułanów Litewskich. W niedzielę 7 maja w przeddzień święta pułkowego oddaliśmy hołd wszystkim ułanom 10 Pułku uczestnicząc we mszy świętej w kościele parafialnym w Nowych Piekutach, którą odprawił w ich intencji ks. kanonik Tadeusz Sołtysik. Dziękujemy księdzu proboszczowi za piękne przybliżenie historii powstania pułku z zaakcentowaniem działań wojennych we wrześniu 1939r. Po mszy udaliśmy się na cmentarz w Hodyszewie gdzie zapaliliśmy znicz na grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie udaliśmy się na miejsce spoczynku śp. Pani Eugenii Mazur, niezapomnianej przyjaciółki naszej Brygady.

07.05.2017r - Msza św. za 10 Pułk Ułanów Litewskich. Nowe Piekuty
facebook.com

03.05.2017 - Obchody Konstytucji 3 Maja. Wysokie Mazowieckie

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 Maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku. Jak co roku wspólnie z mieszkańcami powiatu Wysokomazowieckiego, uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach ustanowienia Konstytucji 3 Maja.

03.05.2017 - Obchody Konstytucji 3 Maja. Wysokie Mazowieckie
facebook.com

Wysokomazowiecki24

Nasza fotorelacja z obchodów Konstytucji 3 Maja wkrótce.

Wysokomazowiecki24
facebook.com

2 Maja - Święto Flagi. Stokowisko

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jedno z najmłodszych świąt narodowych. Zostało ono uchwalone 20 lutego 2004 roku. Polskie barwy narodowe czyli biel i czerwień - stanowią nie tylko oznakę wyróżniającą Polskę wśród innych narodów, ale przede wszystkim są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni, czyli rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Tegoroczne obchody Święta Flagi uczciliśmy w naszej siedzibie w Stokowisku poprzez wciągnięcie flagi na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego.

2 Maja - Święto Flagi. Stokowisko
facebook.com

30.04.2017 - Stokowisko. Dzień w siedzibie Plis

Dni otwarte w Sowarzyszeniu, to otwarte serca na wszystkich ludzi dobrej woli. 30 kwietnia przywitał nas czerstwym powietrzem i chmurnym niebem. Słońce jednak okazało się łaskawe i również zagościło w naszych skromnych progach - w progach stanicy GRH im. Brygady Kawalerii Plis w Stokowisku. Tego dnia mieszkańcy okolic mogli zobaczyć kim jesteśmy, czym się zajmujemy, co jest naszą pasją i to jak bardzo zależy nam na zaangażowaniu lokalnej społeczności w działania Stowarzyszenia. Konie są pasją każdego z nas. Z wielką radością mogliśmy zaprezentować wyczyny naszych ułanów w siodle; ich sprawność i kunszt jeździecki. Pokaz kawalerzystów wzbudził wiele emocji, jak również technika podkuwania koni, którą zaprezentował nasz przyjaciel ułan Paweł Rostkowski z 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Kucie koni jak zauważyła to widownia nie jest taką prostą sprawą. Kolejnym punktem programu dni otwartych w naszej siedzibie, była mała rekonstrukcja akcji działań bojowych z udziałem kawalerii. Było "wystrzałowo" i zrobiono wielką "zadymę". Nasze dziewczyny z Przysposobienia Wojskowego Kobiet "poraniły" trochę gości i pokazały jak wyglądał szpital polowy okresu międzywojennego. Nie obyło się oczywiście bez wojskowej grochówki, czyli coś dla ducha, ale i coś dla ciała. Naszym gościom serwowano pyszną kultową strawę ofiarowaną na tę okoliczność przez Zespół Szkół w Nowych Piekutach, na grillu piekły się krupnioki, a Ułan Janusz ostrzył kije dla amatorów kiełbaski z ogniska, którą każdy sobie mógł upiec. Nieopodal ustawiono tarcze, do których chętni mogli sobie postrzelać z broni krótkiej, sprawdzając celność oka. W tle rozlegała się piękna ułańska muzyka i pieśni, które dopełniały tematykę wydarzenia. Jest nam niezmiernie miło, że mieszkańcy tak licznie przybyli na nasze zaproszenie, że mogli zobaczyć jak pięknie można spędzać wolny czas, przekazując sobie cenne wartości. Serdecznie dziękujemy gościom specjalnym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością Panu ppłk. Wojciechowi Łączyńskiemu Dowódcy Batalionu Dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, ks. kanonikowi Tadeuszowi Sołtysikowi, OSP w Nowych Piekutach na czele z prezesem Andrzejem Gajdzińskim oraz Zespołowi Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokiem Mazowieckiem z Panem dyrektorem Ryszardem Flancem oraz wicedyrektor Panią Aldoną Dołubizno. Mamy nadzieję, że taki dzień jak dzisiaj wpisze się w tradycję Stowarzyszenia, a spotkania integracyjne będą coraz ciekawsze i częstsze. Serdecznie zapraszamy w nasze progi wszystkich ciekawych tematyki ułańskiej oraz tych, którzy chcą z nami odkrywać i kultywować lokalną historię.

30.04.2017 - Stokowisko. Dzień w siedzibie Plis
facebook.com

23 kwietnia 2017r - Ciechanów Święto 11 PU

W listopadzie 1918 r. 11 Pułk Ułanów Legionowych powstał w Krakowie, dywizjon zorganizowany przez oficerów 1 Pułku Ułanów Legionowych. W lutym 1919 otrzymał numer i nazwę. 11 Pułk Ułanów Legionowych stacjonował w Ciechanowie. (4-ty szwadron w Przasnyszu). 28 maja 1937 Minister Spraw Wojskowych nadał pułkowi nazwę „11 Pułk Ułanów Legionowych imienia Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza” oraz zarządził noszenie przez żołnierzy pułku na naramiennikach kurtek i płaszczy – inicjały „Ś.R.” z buławą marszałkowską. Inicjały i buława dla oficerów i chorążych haftowane nićmi metalowymi oksydowanymi na stare srebro, a dla podoficerów poniżej chorążego i ułanów wykonane z białego matowanego metalu. Podoficerowie zawodowi mogli do ubioru poza służbowego nosić inicjały haftowane. Barwy pułku: proporczyk amarantowy z wąskim białym paskiem pośrodku. Czapki rogatywki, otok biały. Święto pułkowe - 19 kwietnia (w rocznicę zajęcia Wilna w 1919 r.). Pułk otrzymał sztandar 5 października 1919 roku w dowód szczególnych zasług i trudów wykazanych w czasie obrony Wilna. Po jednej stronie sztandaru wyszyta jest Matka Boska Ostrobramska, a, z drugiej strony znajduje się Orzeł Biały i Pogoń Litewska ze słowami: „Obrońcom swoim wdzięczne Wilno”. Na zebraniu korpusu oficerskiego 23 marca 1922 roku postanowiono na szarfach sztandaru wyszyć nazwy następujących miejscowości: Kowalewszczyzna, Nowe Kruki, Peresławka, Szczelno, Tyszki, Perebrodzie, Równe, Mikołajów, Ruzdwiany, Jampol, Nowa Sieniawka. Sztandar znajduje się w zasobach. Dnia 23.04.2017r na zaproszenie 11 Pułku Ułanów Legionowych delegacja nasza z pocztem sztandarowym pod dowództwem por. Andrzeja Kraskiewicza udała się do Ciechanowa, aby uczestniczyć w uroczystościach Święta Pułkowego. Dziękujemy za zaproszenie i ciepłe przyjęcie. Serdecznie pozdrawiamy. Ku Chwale Kawalerii !!!

23 kwietnia 2017r - Ciechanów Święto 11 PU
facebook.com

Timeline Photos

Zapraszamy serdecznie

Timeline Photos
facebook.com

Archiwum Akt Nowych

Archiwum Akt Nowych
facebook.com

Powstaje Hospicjum dla Dzieci w Wilnie

facebook.com

Quiz