Top Local Places

Fundacja Rodziny Nissenbaumów

Gibalskiego 21, Wola, Poland
Non-governmental organization (ngo)

Description

ad

Strona poświęcona historii i działalności Fundacji Rodziny Nissenbaumów w Warszawie Celem Fundacji jest:

1. Ratowanie świadectw i zabytków kultury żydowskiej w Polsce, zwłaszcza odbudowa i ochrona cmentarzy żydowskich

2. Upamiętnianie miejsc walki i męczeństwa Żydów w okresie II wojny światowej na terenach znajdujących się w granicach obecnego państwa polskiego

3. Upowszechnianie w kraju i za granicą wiedzy o najlepszych tradycjach wspólnych dziejów Polaków i Żydów

4. Ożywianie zainteresowania żydowska spuścizną duchową i materialną zarówno w światowej diasporze, jak i w społeczeństwie polskim

5. Inicjowanie przyjazdów Żydów, głównie młodych, do Polski, kraju ich przodków, by zapoznali się z najliczniejszymi tu świadectwami Holokaustu.

6. Wspomaganie wszelkich wzajemnych kontaktów żydowsko-polskich.

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Timeline Photos

18 lipca ruszyła II Edycja „Szkoły Letniej dla studentów z Polski, Izraela i Niemiec”. Program zajęć, w których udział weźmie po 14 studentów z każdego z w/w krajów, będzie w tym roku poświęcony tematowi powojennej odbudowy – tworzeniu na nowo powojennej tożsamości w Polsce i Niemczech oraz budowaniu państwowości Izraela. Zajęcia poprowadzą eksperci z Izraela, Niemiec i Polski.. Zajęcia będą się składać z wykładów, warsztatów i dyskusji. Oprócz tego studenci odwiedzą m.in. Muzeum Polin, 22 lipca wezmą udział w Marszu Pamięci, odwiedzą wystawę w Żydowskim Instytucie Historycznym i pojadą na wycieczkę do Wrocławia („żydowskim szlakiem po Wrocławiu”). W piątek 29 lipca studenci, eksperci, organizatorzy projektu i zaproszeni goście zjedzą wspólnie szabasową kolację. Koordynatorem programu jest Muzeum Historii Żydów Polskich. Program, który potrwa do 31 lipca, realizowany jest dzięki środkom z Funduszu Edukacyjnego Fundacji Rodziny Nissenbaumów.

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Dobiegł końca remont ogrodzenia wokół pomnika poświęconego pamięci zamojskich Żydów. Na zdjęciu: nowe ogrodzenie wraz z bramą wykonane i zamontowane przez Fundację.

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Cmentarz bródnowski - na zdjęciu: końcowy fragment nowego ogrodzenia od strony ul. Rzeszowskiej.

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Cmentarz bródnowski - na zdjęciu: środkowy fragment nowego ogrodzenia od strony ulicy Rzeszowskiej.

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Cmentarz bródnowski w Warszawie. Na zdjęciu: druga z bram.

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Pracownicy Fundacji zakończyli 2 etap prac związanych z budową ogrodzenia cmentarza bródnowskiego (Warszawa) od ulicy Rzeszowskiej. Kilka dni temu zamontowali ostatnie przęsła. Dzięki temu cmentarz jest obecnie ogrodzony na całej długości i niedostępny dla osób postronnych. Pozostały jeszcze proste prace porządkowe. Na zdjęcia: jedna z 2 bram zamontowanych w ciągu ogrodzenia.

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Fundacja Rodziny Nissenbaumów podjęła się budowy ogrodzenia wokół cmentarza żydowskiego w Wiślicy (woj. świętokrzyskie). Powierzchnia cmentarza wynosi ok. 1 ha, długość ogrodzenia ok. 280 m.b. Trwają uzgodnienia z miejscowymi władzami. Prace ruszą prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia. Cmentarz żydowski w Wiślicy położony jest na niedużym, zalesionym wzniesieniu, przy ul. Złotej. Taka lokalizacja - w relatywnie niewielkim oddaleniu od rynku oraz synagogi - jest charakterystyczna dla cmentarzy zakładanych przed XIX wiekiem. Jak podaje Adam Penkalla w swej książce "Żydowskie ślady w województwie kieleckim i radomskim", nekropolia powstała prawdopodobnie w drugiej połowie siedemnastego wieku. Wiadomo, że przy cmentarzu znajdował się dom przedpogrzebowy oraz mieszkanie grabarza. W 1928 roku teren cmentarny był przepełniony i gmina żydowska podejmowała starania w celu organizacji nowego miejsca pochówku. W wyniku zniszczeń z czasów okupacji oraz okresu po wyzwoleniu, do dziś na powierzchni około 1 hektara zachowała się jedna stojąca macewa z tumbą oraz nieliczne pozostałości nagrobków, bez inskrypcji i ornamentyki. W latach osiemdziesiątych przez teren cmentarza przeprowadzono drogę. Źródło: http://www.kirkuty.xip.pl/wislica.htm Video: http://www.sztetl.org.pl/pl/video/554/ Na zdjęciu: fragment cmentarza w Wiślicy.

Timeline Photos
facebook.com

Zachęcamy do odwiedzenia bardzo ciekawego muzeum w Krakowie przy ulicy Miodowej 19, "Museum, I Remember". Główna wystawa prezentuje ponad 170 obrazów i grafik żydowskiego artysty urodzonego w Kazimierzu Dolnym, Chaima Goldberga. https://www.museumiremember.org/exhibitions/i-remember-the-shtetl/

facebook.com

Timeline Photos

Trwają prace na cmentarzu w Busku-Zdroju - w ramach wspólnego projektu realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju i Fundację Rodziny Nissenbaumów. Do tej pory wykonano przednią część ogrodzenia (z kamienia); rozpoczęto też betonowanie metalowych słupków, na których zawisną przęsła.

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

1 lipca - przedstawiciele Zarządu Fundacji wzięli udział w uroczystej kolacji szabasowej zorganizowanej przez JCC Krakow w "Starej Zajedni". Cały dochód uzyskany z dokonanych wpłat zostanie przeznaczony na działalność Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

27 czerwca 2016 - pierwszy etap prac związanych z budową ostatniego fragmentu ogrodzenia na bródnowskim cmentarzu dobiegł końca. Pracownicy Fundacji zbudowali cokół na całej długości przyszłego ogrodzenia oraz zabetonowali w nim słupki. Do wykonania pozostał montaż przęseł i bram.

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

W dniu 20 czerwca Fundacja rozpoczęła prace związane z budową ostatniego fragmentu ogrodzenia od strony ul. Rzeszowskiej na cmentarzu bródnowskim w Warszawie. Pierwszy etap prac obejmuje budowę cokołu oraz betonowanie słupków, na których będą montowane metalowe przęsła.

Timeline Photos
facebook.com

Quiz