Top Local Places

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Wola Okrzejska 105, Wola Okrzejska, Poland
Museum/art gallery

Description

ad

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej
http://zwiedzajlubelskie.pl/muzeumsienkiewicza Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej utworzone zostało w 1966 r. w oficynie dworskiej, w której 5 maja 1846 r. przyszedł na świat przyszły Noblista.
XIX wieczne założenie dworskie składało się niegdyś z dwóch równolegle ustawionych do siebie budynków o podobnej bryle architektonicznej i rozmiarach. Otoczone było pięknym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim z którego drzewostan możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Z dawnego zespołu architektonicznego po II wojnie światowej i późniejszej dewastacji do dziś przetrwała oficyna dworska, odremontowana od podstaw w latach 1965 - 1966.
Muzeum biograficzne Henryka Sienkiewicza otwarte zostało w 120 rocznicę narodzin pisarza. Posiada bogaty zbiór fotografii rodzinnych, osobistych pamiątek po pisarzu jak również unikalny księgozbiór  zawierający pierwsze wydania dzieł Henryka Sienkiewicza. Ponadto Muzeum kolekcjonuje wydania krajowe i obcojęzyczne twórczości pisarza z całego świata. Imponujący jest zbiór rekwizytów z ekranizacji filmowych dzieł Noblisty, numizmatycznych, jak również kolekcja XIX - wiecznych mebli. Wystawa stała Muzeum prezentowana jest na przestrzeni 6 sal ekspozycyjnych. Ukazuje tradycje rodzinne i związki Henryka Sienkiewicza z Lubelszczyzną, twórczość pisarza, liczne dzieła malarskie, rysunki, grafiki i rzeźby ludowe.


RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Timeline Photos

O Jubileuszu Muzeum Henryka Sienkiewicza w Polskim Radiu Dla Ciebie W najbliższą niedzielę dnia 23 kwietnia 2017 roku o godzinie 11 na antenie Polskiego Radia dla Ciebie w audycji na żywo pt. "Łosiowisko" prowadzonej przez redaktora Piotra Szymona Łosia udział wezmą dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - Maciej Cybulski oraz Pani Anna Cybulska. Tematem programu będzie działalność Muzeum Henryka Sinkiewicza w Woli Okrzejskiej na przestrzeni 50 lat oraz nowa publikacja muzealna "Na pograniczu trzech dzielnic. Z dziejów ziemi łukowskiej i stężyckiej". Serdecznie zapraszamy do słuchania :) Audycji on-line słuchać można na stronie: http://www.rdc.pl/rdcplayer/

Timeline Photos
facebook.com

MASTER TV ŁUKÓW -Tradycje Wielkanocne

Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi okiem kamery Telewizji Master :)

facebook.com

Promocja książki "Na pograniczu trzech dzielnic" (prod. Magnes.TV)

📚 Relacja z promocji książki autorstwa dr Kazimierza Więcha "Na pograniczu trzech dzielnic. Z dziejów ziemi łukowskiej i stężyckiej" 📚

facebook.com

Kiedy nastał świt, św. Piotr Apostoł z Nazariuszem szli w kierunku Kampanii. Nieopisany blask wydobywający się z za gór oświetlał pobliskie drzewa, a także wille oraz luki wodociągów. Powoli opadała mgła. Widoczne stawały się ulokowanie na samej równinie cmentarze wraz z domami, przy których rosły skupione blisko siebie drzewa. Na drodze nie było nikogo. Nawet nie było wieśniaków, którzy często korzystali z tej drogi jadąc na targ z jarzynami do pobliskiego miasta. Promienie słoneczne nagle zsunęły się oraz zaczęły jaśnieć sowim światłem na drodze. Piotr zatrzymał się, a swój wzrok skierował do Nazariusza z równoczesnym pytaniem o jasność zbliżającą się w ich kierunku. Dookoła trwała cisza, która nie zdradzała, że zbliżają się czyjeś kroki. W oddali słychać było tylko szum drzew. Kostur, który trzymał Piotr wypadł mu na ziemię z ręki. Oczy Piotra głęboko patrzyły przed siebie. Po chwili na jego twarzy pojawiło się zdumienie, zachwyt oraz radość. Światło stojące przed nim spowodowało, że padł na ziemię oraz wyciągnął ramiona. Po czym zaczął wzywać Imienia Jezusa Chrystusa. Rzucił swoją głowę na ziemię jednocześnie całując stopy. Wkrótce nastała cisza. Piotr wypowiedział słowa Quo vadis Domine (Dokąd idziesz Panie). Jednak nie usłyszał odpowiedzi. Postać Piotra wyglądała na omdlałą. Zaraz święty Piotr wstał i zawrócił do Rzymu. Henryk Sienkiewicz "Quo vadis" Radosnych Świąt Wielkanocnych życzą wszystkim pracownicy Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej :)

Kiedy nastał świt, św. Piotr Apostoł z Nazariuszem szli w kierunku Kampanii. Nieopisany blask wydobywający się z za gór oświetlał pobliskie drzewa, a także wille oraz luki wodociągów. Powoli opadała mgła. Widoczne stawały się ulokowanie na samej równinie cmentarze wraz z domami, przy których rosły skupione blisko siebie drzewa. Na drodze nie było nikogo. Nawet nie było wieśniaków, którzy często korzystali z tej drogi jadąc na targ z jarzynami do pobliskiego miasta. Promienie słoneczne nagle zsunęły się oraz zaczęły jaśnieć sowim światłem na drodze. Piotr zatrzymał się, a swój wzrok skierował do Nazariusza z równoczesnym pytaniem o jasność zbliżającą się w ich kierunku. Dookoła trwała cisza, która nie zdradzała, że zbliżają się czyjeś kroki. W oddali słychać było tylko szum drzew. Kostur, który trzymał Piotr wypadł mu na ziemię z ręki. Oczy Piotra głęboko patrzyły przed siebie. Po chwili na jego twarzy pojawiło się zdumienie, zachwyt oraz radość. Światło stojące przed nim spowodowało, że padł na ziemię oraz wyciągnął ramiona. Po czym zaczął wzywać Imienia Jezusa Chrystusa. Rzucił swoją głowę na ziemię jednocześnie całując stopy. Wkrótce nastała cisza. Piotr wypowiedział słowa Quo vadis Domine (Dokąd idziesz Panie). Jednak nie usłyszał odpowiedzi. Postać Piotra wyglądała na omdlałą. Zaraz święty Piotr wstał i zawrócił do Rzymu.

Henryk Sienkiewicz "Quo vadis"

Radosnych Świąt Wielkanocnych życzą wszystkim pracownicy Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej :)
facebook.com

Promocja książki "Na pograniczu trzech dzielnic".

W dniu 9.04.2017 r w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej odbyła się promocja książki dr Kazimierza Więcha pt.: „Na pograniczu trzech dzielnic. Z dziejów ziemi łukowskiej i stężyckiej.” W niedzielne popołudnie uczestnicy uroczystości mieli okazję spotkać się z autorem publikacji, który opowiedział o pracy nad książką, motywami jej powstania oraz perypetiami związanymi z procesem wydawniczym. Dr Kazmierz Więch, pochodzący z Okrzei, mieszkający dziś w Warszawie, przywitany został przez społeczność Okrzei i Woli Okrzejskiej pachnącym drożdżowym ciastem i swojskim mlekiem. Ponadto za promocję ziemi okrzejskiej w napisanej książce otrzymał w darze obraz, olej na płótnie, autorstwa lokalnego malarza Jana Szymańskiego pt. „Kościół w Okrzei w 1883 roku”. Dla wzruszonego miłym przyjęciem autora oraz dla uczestników uroczystości na fortepianie zagrał pan Michał Kożuch z Okrzei, a kwartet smyczkowy „Anima” z Lublina odegrał koncert polskiej muzyki filmowej. Sienkiewiczówka napełniła się niepowtarzalną aurą sielskości i ciepła, dawnej siedziby przodków Henryka Sienkiewicza. Książka „Na pograniczu trzech dzielnic. Z dziejów ziemi łukowskiej i stężyckiej” składa się z tyluż szkiców, dotyczących dziejów Ziemi Łukowskiej i Stężyckiej. W Polsce przedrozbiorowej ziemie te należały do dzielnicy małopolskiej, do dwóch sąsiadujących ze sobą województw – sandomierskiego i lubelskiego. Na wschodzie graniczyły z Podlasiem, na północy – z Mazowszem. Granica między nimi była dość płynna, a pod zaborami praktycznie zanikła. W trakcie licznych zmian w układzie administracyjnym w okresie caratu obie dawne ziemie wchodziły w skład jednego województwa lub guberni. Połączyła je wspólnota losów i doświadczeń, co uwidoczniło się szczególnie wyraźnie w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1944. Celem autora było pokazanie rozbieżności i podobieństw w procesach rozwojowych dokonujących się na tych ziemiach, a także dramatycznych wyborów w walce z okupantem niemieckim w okresie drugiej wojny światowej oraz w zmaganiach o władzę po ustaniu działań wojennych.

Promocja książki "Na pograniczu trzech dzielnic".
facebook.com

Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi 2017

Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi 2017
facebook.com

Timeline Photos

Już dzisiaj (8 kwietnia) o godzinie 11.00 w sali „Oleńka”,w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Okrzejskiej. odbędzie się spotkanie przedświąteczne „Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi”. W związku z nadchodzącymi Świętami Wielkiej Nocy podczas uroczystości przypomniane zostaną dawne i obecne, obrzędy i obyczaje kultywowane na Ziemi Łukowskiej - Ziemi Henryka Sienkiewicza w okresie Wielkiego Postu oraz dni Wielkanocnych. W atmosferę nadchodzącego Wielkiego Tygodnia wprowadzą nas pieśni pasyjne w wykonaniu zespołów ludowych „Szalinówki” z Hordzieżki oraz „Modry Len” z Adamowa. Dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach tradycyjnych ozdób świątecznych, które poprowadzi lokalna rękodzielniczka pani Krystyna Kretowcz. Podczas kiermaszu ozdób i wyrobów świątecznych zaprezentują się lokalne szkoły, rękodzielnicy, koła gospodyń wiejskich oraz przedstawiciele Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Baczkowie oraz Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Anielinie. Podczas uroczystości zaprezentowane zostaną potrawy związane ze Świętami Wielkanocnymi. Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Okrzejskiej zaprosi wszystkich przybyłych na biały barszcz jako przedsmak Wielkiej Nocy. Honorowy Patronat nad uroczystością objął Wójt Gminy Krzywda Pan Jerzy Kędra. Serdecznie zapraszamy Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Okrzejskiej Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Wiejskiej "Szansa" w Krzywdzie Sponsorami uroczystości "Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi" są: - Zakłady Mięsne "Wierzejki" Jan Zdanowski Marek Zdanowski - Piekarnia Ciastkarnia Eugeniusz Onysk - Ferma Drobiu Ryki - Szewczyk & Błachnio Za okazaną pomoc w organizacji uroczystości serdecznie dziękujemy ! :)

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej serdecznie zaprasza na uroczystą promocję książki dr Kazimierza Więcha: NA POGRANICZU TRZECH DZIELNIC. Z DZIEJÓW ZIEMI ŁUKOWSKIEJ I STĘŻYCKIEJ która odbędzie się dnia 9 kwietnia 2017 roku o godzinie 16.00 w siedzibie muzeum. W programie m.in: - spotkanie autorskie z dr Kazimierzem Więchem - część artystyczna - poczęstunek Praca nosi tytuł „Na pograniczu trzech dzielnic” i składa się z tyluż szkiców, dotyczących dziejów Ziemi Łukowskiej i Stężyckiej. W Polsce przedrozbiorowej ziemie te należały do dzielnicy małopolskiej, do dwóch sąsiadujących ze sobą województw – sandomierskiego i lubelskiego. Na wschodzie graniczyły z Podlasiem, na północy – z Mazowszem. Granica między nimi była dość płynna, a pod zaborami praktycznie zanikła. W trakcie licznych zmian w układzie administracyjnym w okresie caratu obie dawne ziemie wchodziły w skład jednego województwa lub guberni. Połączyła je wspólnota losów i doświadczeń, co uwidoczniło się szczególnie wyraźnie w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1944. Celem autora było pokazanie rozbieżności i podobieństw w procesach rozwojowych dokonujących się na tych ziemiach, a także dramatycznych wyborów w walce z okupantem niemieckim w okresie drugiej wojny światowej oraz w zmaganiach o władzę po ustaniu działań wojennych. W pierwszej części opracowania, zatytułowanej „, zostały przedstawione w zarysie: rozwój osadnictwa i urbanizacji, stosunki własnościowe, zmiany w administracji państwowej, samorządowej i kościelnej – od czasów najdawniejszych do końca II Rzeczypospolitej. Tam, gdzie to było niezbędne, pokazano je na szerszym tle przemian gospodarczych i społecznych dokonujących się w całym państwie. W polu widzenia znalazły się miasta, okręgi parafialne, największe posiadłości ziemskie oraz ich właściciele. Z wydarzeń politycznych uwzględniono głównie te, które miały bezpośredni wpływ na kondycję ludności, rozwój czy stagnację poszczególnych miast i wsi oraz na stosunki społeczne. W części drugiej, zatytułowanej „Z dziejów Okrzei i okolic – małej ojczyzny Henryka Sienkiewicza”, została pominięta problematyka ogólna, która wiąże się z dziejami obu ziem – chociaż pewne odniesienia okazały się konieczne – w celu bliższego przyjrzenia się temu, co działo się w życiu lokalnych społeczności na niższym szczeblu, na przykładzie wybranych parafii, miast, jednostek administracyjnych. Badaniu poddano dawne miasteczko Okrzeję oraz przylegające do niej tereny sąsiednich parafii, a później gmin, których historia w ciągu dziejów w taki czy inny sposób łączyła się ze sobą lub które do siebie wzajemnie ciążyły. O wyborze Okrzei zdecydowała zarówno jej typowość dla całego otaczającego terenu, jak i pewne cechy, które ją wyróżniały: odmienny od innych charakter miasta oraz jej szczególna rola w historii polskiej kultury i dziejach oręża polskiego. W jej pobliżu urodził się i spędził dzieciństwo nasz wielki pisarz Henryk Sienkiewicz oraz rozegrała się ostatnia batalia kampanii wrześniowej 1939 roku pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga. Dziejom rodziny Sienkiewicza w trzech pokoleniach – Cieciszowskich od strony matki i Sienkiewiczów od strony ojca – jest poświęcony duży fragment szkicu. Część trzecia, zatytułowana „Trzy partyzanckie legendy – „Orlik”, „Serafin” i „Ostoja”, podejmuje trudny i bolesny temat najpierw antyhitlerowskiego, a później antykomunistycznego ruchu oporu w czasie drugiej wojny światowej i w pierwszych latach powojennych, symbolizowanego przez trzy legendarne postacie: Mariana Bernaciaka „Orlika”, Serafima Aleksiejewa „Serafina” i Wacława Rejmaka „Ostoję”. Na plan pierwszy zostały wysunięte zagadnienia strategii, polityki i wzajemnych stosunków dwóch antagonistycznych nurtów podziemia – komunistycznego i niepodległościowego – oraz postawy i działania dowódców. Szczegółowy spis zagadnień: http://starostwolukow.pl/files/pdf/20170317_spis_tresci_na_pograniczu.pdf Honorowy Patronat nad publikacją objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Sławomir Sosnowski oraz Starosta Łukowski Pan Janusz Kozioł. Patronat medialny nad publikacją objęło: Katolickie Radio Podlasia, Portal "Podlasie24" oraz Polskie Radio Lublin. Autor: dr Kazimierz Więch Wydawca: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Rok wydania: 2017 Ilość stron: 308 Ilość fotografii: 65 Ilość map: 13 Rodzaj oprawy: Twarda

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Nietuzinkowy, bo liczący 3000 stron, prezent ofiarował muzeum Pan Wojciech Guz z Lublina. Dotychczas jest to najgrubsza książka prezentująca dzieła Henryka Sienkiewicza w jednym tomie w zbiorach muzeum :) Książka wydana została w celach promocyjnych w nawiązaniu do rocznic sienkiewiczowskich roku 2016 w limitowanym nakładzie 100 egzemplarzy.

Timeline Photos
facebook.com

Sienkiewicz u Jagiełły

Muzeum to przede wszystkim misja :) Rok 2016 był czasem intensywnej pracy nie tylko w muzeum ale także w "terenie". Mieliśmy zatem przyjemność spotkać się z młodzieżą oraz pasjonatami twórczości Henryka Sienkiewicza w różnych częściach kraju. W Publicznym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Parczewie mieliśmy zaszczyt gościć kilkukrotnie, prowadząc cykl wykładów poświęconych pisarzowi. Nie obyło się bez miłych niespodzianek za które serdecznie dziękujemy :) Rok 2017 zaczął się dla nas nie mniej aktywnie, mieliśmy przyjemność gościć już w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, w Zespole Szkół w Krzywdzie, a za kilka dni ponownie odwiedzimy Zespół Szkół w Gołąbkach. Współpraca ze szkołami zawsze była i jest ważna częścią działalności naszego muzeum.

Sienkiewicz u Jagiełły
facebook.com

Timeline Photos

Strony rodzinne Henryka Sienkiewicza :) Na mapie wyróżniono miejsca związane z Henrykiem Sienkiewiczem i jego rodziną. Jesteśmy ciekawi czy wszystkie miejscowości są Wam znane jeśli chodzi o związki z pisarzem i jego bliskimi ?

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Uprzejmie informujemy, iż publikacja historyczna "Na pograniczu trzech dzielnic. Z dziejów ziemi łukowskiej i stężyckiej" jest już dostępna. Pierwsze egzemplarze wydawnictwa trafiły już do nabywców :) Autor: dr Kazimierz Więch Wydawca: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Rok wydania: 2017 Ilość stron: 308 Ilość fotografii: 65 Ilość map: 13 Rodzaj oprawy: Twarda Cena: 40 zł + koszty wysyłki 10 zł (dla 1 egzemplarza) Formy płatności: przedpłata na konto muzeum; za pobraniem; Faktura VAT z terminem płatności (także wydłużonym) Książki odbierać można również osobiście w siedzibie muzeum. Kontakt: 25 755 90 00; 505 43 82 43; 501 466 824. muzeumhs@wp.pl, Facebook

Timeline Photos
facebook.com

Quiz

NEAR Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej