Description
Działamy na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Popularyzujemy wiedzę, uczymy się i dzielimy doświadczeniem. Więcej: www.psychologia.pl/autyzm Witaj na stronie Koła Naukowego Wspierania Osób z Autyzmem „Adiutare”. Od 2006 roku działamy na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmujemy się popularyzowaniem wiedzy o autyzmie. Poza tym uczymy się, dzielimy doświadczeniem oraz tworzymy projekty mające na celu bezpośrednie wsparcie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comTemple Grandin discusses Autism Spectrum Disorder on TED.com
Wspominaliśmy już kiedyś o Temple Grandin. To nagranie z jej wystąpienia na konferencji TED. Zachęcami to obejrzenia :)
How autism freed me to be myself | Rosie King
Rosie King, na konferencji TED, o swoich i nie tylko swoich zaburzeniach ze spektrum autyzmu. "Wyobraźcie sobie, że najlepszym komplementem, jaki kiedykolwiek dostaliście jest: wow, jesteś naprawdę normalny!" Po co na siłę szukamy pudełka o podpisie "NORMA"?
Autism — what we know (and what we don't know yet) | Wendy Chung
Bardzo polecamy wykład Pani Wendy Chung na jednej z konferencji TED. Trwa zaledwie 15 minut, a wiele można się z niego dowiedzieć :)
What is Autism? Do you know the signs?
W tym filmiku bardzo ładnie przedstawiono różne objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci w wieku wczesnoszkolnych.
BBC - My Autism and Me
Starsze dzieci z ASD opowiadają o sobie: Tony" I am perfectly normal, everyone else is werid!"
Early Signs of Autism Video Tutorial - Kennedy Krieger Institute
Wczesne symptomy zaburzeń ze spektrum autyzmu. Filmik przedstawia zestawienie zachowań dzieci z typowym rozwojem zmysłowo-neurologicznym oraz dzieci z objawami autyzmu.
Timeline Photos
Polecamy bardzo ciekawą publikację (w zasadzie fragment książki - "Neurological Disorders in Famous Artists" część 3 - "Autism and Art") na temat autyzmu wśród znanych artystów - Andy'ego Warhola i Bela Bartocka. Chcemy jednak podkreślić, że zdiagozowanie zaburzeń ze spektrum autyzmu NIE oznacza wybitnych zdolności w jakiejś konkretnej dziedzinie. Występują one względnie rzadko, jednak fakt, kompletnie innego niż przeciętne, postrzegania świata może pobudzać ogólnie pojętą kreatywność na takim poziomie, którego przeciętna osoba mogłaby nie osiągnąć.
Timeline Photos
Autyzm a szczepienia MMR "W Polsce mimo wysokich wskaźników zaszczepienia MMR (odra, świnka i różyczka), świadczących o ich dobrej akceptacji, ciągle pojawiają się wątpliwości dotyczące ich bezpieczeństwa, a szczególnie potencjalnego związku z autyzmem. Mimo wielu publikacji niepotwierdzających takiej zależności, pewne wątpliwości u wielu osób pozostały, zwłaszcza, że co pewien czas są podsycane przez przedstawicieli ruchów antyszczepionkowych." Poniższe badania potwierdziły brak związku pomiędzy szczepieniami szczepionką MMR, a występowaniem autyzmu u dzieci. yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BUS8-0026-0035/c/Siemion.pdf Źródło zdjęcia: zdrowie.dziennik.pl
Timeline Photos
Nullum magnum ingenium sine mixtura dementiae fuit – Nie zdarza się genialna umysłowość bez domieszki szaleństwa. [Senka Młodszy]. Jak już wcześniej wspominaliśmy, zdarza się, że osoby ze spektrum autyzmu mają wyjątkowe zdolności w jakiejść dziedzinie. Za takich ludzi (sawantów) uważa się wielkich ojców fizyki, Einsteina i Newtona. Poniżej link do pracy Ignacego Siemiona, w której znaleźć można informacje na temat wielkich umysłów, przejawiających zaburzenia ze spektrum autyzmu yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BUS8-0026-0035/c/Siemion.pdf
Timeline Photos
KYNOTERAPIA Przeświadczenie, że psy mogą pomagać w leczeniu ludzi pojawia się już w mitologii rzymskiej, gdzie to Eskulap, bóg medycyny, rzekomo leczył ludzi z pomocą psów. Kynoterapia, zwana także dogoterapią, została opracowana i pierwszy raz zastosowana przez psychiatrę dziecięcego Borisa Levisona w 1964 roku. Opublikował pracę, w które opisał wpływ psów na dzieci autystyczne. Zwierzęta stanowiły dla nich pewien pomost między hermetycznym światem zaburzeń a światem zewnętrznym. Dzięki obcowaniu z psami, dzieci zaczęły nawiązywać kontakt z otoczeniem. ~żródło zdjęcia: http://www.polskieradio.pl/7/163/Artykul/866354,Dogoterapia-Milosc-psa-potrafi-zdzialac-cuda
CDC Press Releases
Statystyki z Amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wskazują, że 1 na 68 dzieci w USA ma diagnozę spektrum autyzmu (ASD - autism spectrum disorder). Dane te pochodzą z 2014 roku i pokazują, że w porównaniu z rokiem 2012, ilość takich diagnoz znacznie wzrosła. Chcemy jednak zaznaczyć, że na przestrzeni ostatnich 40 lat, kiedy to szacuje się wzrost liczby osób z zaburzeniami autyzmu, niekoniecznie musi świadczyć o tzw. "epidemii autyzmu". Zwiększa się świadomość społeczna oraz poszerza wiedza dotycząca tego temat, zmienia się dostęp do diagnozowania a także poziom zaawansowania systemu wsparcia. Statystyki trzeba więc analizować bardzo szeroko. http://www.cdc.gov/media/releases/2014/p0327-autism-spectrum-disorder.html
Timeline Photos
Sawant to osoba wybitnie uzdolniona, o niepełnej sprawności intelektualnej. Mówi się nawet o zespole sawanta (Savant Syndrome). Czasem zdarza się, że takim sawantem jest osoba o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Wśród znanych sawantów znajdował się na przykład Richard Wawro, szkocki malarz, którego obrazy trafiły między innymi do Jana Pawła II czy Margaret Thatcher. Jego dzieła odznaczały się niezwykłą precyzją.
Quiz
