Top Local Places

Szpital im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

Prusicka 53-55, Trzebnica, Trzebnica, Poland
Hospital

Description

ad

Misja Szpitala: "Dbając o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, dążymy do udzielania świadczeń zdrowotnych najwyższej jakości." Współczesny trzebnicki Szpital to kilka osobnych historii, albo nawet odrębnych tradycji. Te osobne wątki historii połączyli jednak ludzie. Ci którzy zbudowali kompleks nowych budynków i wprowadzili tam trzy dotąd samodzielne placówki. Ale też Ci, którzy kiedyś pracowali w trzech, a teraz w jednym Szpitalu.




Początek historii szpitala wiąże się z inicjatywą Śląskich Rycerzy Maltańskich. Kupili oni część zrujnowanego klasztoru pocysterskiego i w roku 1871 założyli w nim szpital. W tym samym roku przybyły do Trzebnicy Siostry Boromeuszki. Tu przeniosły Dom Generalny i nowicjat. Podjęły też posługę szpitalną.

Szpital rozwijał się i zdobywał wyposażenie na miarę hojności darczyńców. W końcu II wojny światowej dysponował 200 łóżkami w czterech podstawowych oddziałach. Po wojnie był pierwszym dolnośląskim szpitalem odebranym kościołowi. Stało się to 21 kwietnia 1945 roku. Tę datę można uznać za powstanie Szpitala Powiatowego o charakterze publicznym. Uszkodzenia budynków klasztornych spowodowane rabunkową eksploatacją ujęć wód stały się jedną z przesłanek decyzji o budowie nowego Szpitala. Klasztor został uratowany przed katastrofą budowlaną, dzięki środkom Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie i wrócił do prawowitych właścicieli. Siostry prowadzą tam Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. 31 grudnia 1999r. Szpital Powiatowy przeniósł się do obecnej siedziby, wniesionej staraniem władz Powiatu Trzebnickiego i ówczesnego Dyrektora Szpitala, doktora Edwarda Puchały.


W roku 1971, kiedy Szpital korzystał jeszcze z pomieszczeń Klasztoru, doszło do pierwszej replantacji kończyny utraconej przez ofiarę wypadku. Dokonał jej zespół pod kierunkiem doktora Ryszarda Kocięby. To osiągnięcie zostało nagłośnione. Replantacje stały się specjalnością Szpitala. Podjęto szkolenia personelu. Doposażono oddział chirurgiczny. W roku 1973 Minister Zdrowia utworzył odrębną jednostkę – Ośrodek Replantacji Kończyn. Pękające mury klasztorne przyśpieszyły decyzję o budowie nowej siedziby Ośrodka. Przeprowadzka do nowego budynku nastąpiła w roku 1993. Zmieniono nazwę na Ośrodek Replantacji Kończyn, Mikrochirurgii, Chirurgii Ręki i Chirugii Ogólnej. Pierwszego stycznia 2004 Ośrodek został przyłączony do Szpitala Powiatowego. Ordynatorem został docent, a obecnie profesor Jerzy Jabłecki.


Centrum powstało w latach 50-tych XX wieku. Wywodzi się z tradycji uzdrowiskowej Trzebnicy, powstało w budynkach dawnego sanatorium, które zmieniały wielokrotnie funkcje. Od 1963 roku do końca lat 80-tych było ośrodkiem leczenia operacyjnego schorzeń ortopedycznych i rehabilitacji dzieci. W 1985 roku ówczesny Dyrektor dr hab. n. med. Jerzy Przybylski jako pierwszy w Polsce i trzeci na świecie wprowadził do leczenia operacyjnego skolioz metodę wielopłaszczyznowej korekcji kręgosłupa (tzw. metodę C-D). W kolejnych latach Centrum było wiodącym Ośrodkiem leczenia skolioz i kształcenia kadry chirurgów kręgosłupa z Polski i krajów ościennych. Od 1 stycznia 2005 Centrum Rehabilitacyjno-Ortopedyczne zostało włączone do struktury Szpitala. Tradycje Centrum kontynuują pracownicy Oddziału Ortopedyczno-Urazowego, rozszerzając działalność medyczną o leczenie urazów narządu ruchu i ortopedię dorosłych. Oddziałem kieruje doktor Krzysztof Kołtowski, wieloletni Dyrektor Centrum, aktualnie – Prezydent Oddziału Zachodniego Polskiego Towarzystwa Chirurgów Kręgosłupa.

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

DZIEŃ DZIECKA

facebook.com

Timeline Photos

Z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego Wszystkiego Najlepszego!

Timeline Photos
facebook.com

Wsparcie dla Szpitala

facebook.com

Odznaczenia „ BENE MERITUS” dla Naszych Pielęgniarek

facebook.com

Szanowni Państwo Mam przyjemność Państwa poinformować, że miniony rok 2016 - został zamknięty z najlepszym wynikiem finansowym od ponad pięciu lat. Szpital w ubiegłym roku poprawił swój wynik o 2 miliony złotych. Niestety pozostaje on nadal ujemny i plasuje się na poziomie połowy ponoszonych strat w latach poprzednich. Szanowni Państwo jest to ogromny postęp na drodze do pełnej stabilizacji finansowej Szpitala. Pragnę gorąco podziękować każdemu z Państwa za wkład i zaangażowanie w pracę, która pozwoliła na osiągnięcie tego wyniku. Jednakże musimy być świadomi, iż skala problemów finansowych z którymi mierzy się Szpital jest ogromna. Ten niewątpliwy sukces w dużej mierze nie zmniejsza problemów, ale jest już dobrym krokiem ku poprawie kondycji finansowej Szpitala. Sukces ten pokazuje, że podejmowanie działań i konsekwentna realizacja mogą przynieść oczekiwane efekty. Pragnę nadmienić, że obok osiągnięcia lepszego wyniku finansowego naszej placówki, udało się zrealizować także kilka zadań, które postawiliśmy przed sobą na początku 2016 r. Mając na celu podniesienie jakości udzielanych świadczeń, a także poprawę warunków pracy m.in. zakupiono szczepionki p/grypie dla personelu Szpitala, sprzęt wysokospecjalistyczny taki jak aparat USG oraz aparat do znieczulenia, sprzęt do codziennej pielęgnacji pacjentów. Utworzono również Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Jak Państwo zauważyli, nie koncentruję się tylko na wynikach finansowych, ale także na innych istotnych elementach, które są niezbędne w działalności Szpitala. Jestem w pełni uznania dla tych wszystkich, którzy zaangażowali się w działanie i dążenie do tego aby Szpital był dobrym miejscem zarówno dla Pacjentów jak i dla tych, którzy związali ze Szpitalem swoje życie zawodowe. Z poważaniem Mariusz Misiuna

facebook.com

Timeline Photos

Szanowne Panie Pielęgniarki i Położne! W tym szczególnym dniu proszę przyjąć najlepsze życzenia!

Timeline Photos
facebook.com

Starostwo Powiatowe w Trzebnicy- Powiat Trzebnicki

Szanowni Państwo, Starosta Trzebnicki Waldemar Wysocki zaprasza na III KONFERENCJĘ pt. " CUKRZYCA. EPIDEMIA XXI wieku".

Starostwo Powiatowe w Trzebnicy- Powiat Trzebnicki
facebook.com

Photos from Szpital im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy's post

Popłynęli na medal! W dniach 20-22 kwietnia na dębickiej 50-cio metrowej krytej pływalni już po raz trzynasty odbyły się Mistrzostwa Polski Lekarzy w Pływaniu. Dr Justyna Mazurek – lekarz rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuta z Trzebnickiego Szpitala, okazała się bezkonkurencyjna! Na podium stanęła aż 4 razy. Również swoich umiejętności spróbował dr Paweł Orzechowski. Udział w zawodach pływackich wzięło blisko 80-cioro zawodników z osiemnastu Okręgowych Izb Lekarskich. Mistrzostwa tradycyjnie odbyły się w 4-ch sesjach. W trakcie trzech dni zmagań pływackich rozegrano 31 konkurencji: indywidualnych, sztafetowych, mikstowych oraz konkurencji przygotowanych specjalnie dla dzieci zawodników. Po raz pierwszy w Mistrzostwach uczestniczył ponadto zawodnik ze Szwecji. W ostatnim dniu mistrzostw celebrowano V Memoriał im. dr Krzysztofa Kaźmierczaka. Już na stałe wpisana w Mistrzostwa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Postępy w medycynie sportowej” odbyła się w dniach 20 i 21 kwietnia po zakończeniu sesji popołudniowych w sali konferencyjnej Hotelu Gold. Życzymy Wam dalszych sukcesów w pływaniu! Brawo!

Photos from Szpital im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy's post
facebook.com

36,6, Odcinek 3 online | Oglądaj w Player.pl!

„MAGICY Z TRZEBNICY W PROGRAMIE U EWY DRZYZGI” Zespół znakomitych specjalistów - lekarzy z Trzebnicy należy do światowej czołówki. Trzebnicki Szpital to miejsce, w którym ludzie odzyskują ręce. W dniu 15 kwietnia 2017 roku w telewizji TVN został wyemitowany program „36,6”, który poprowadziła Ewa Drzyzga. W programie przedstawiono sylwetki pacjentów, spektakularne osiągnięcia naszych wspaniałych specjalistów. Ordynator oddziału prof. dr hab. n. med. Jerzy Jabłecki opowiadał o pierwszym przeszczepie, którego podjął się wraz z zespołem w 2006 r. Jak mówi prof. Jabłecki „w ciągu 12 godzin udało się zmobilizować zespół, udało się zmobilizować Pana Leszka Opokę, czyli naszego pierwszego biorcę” i przeprowadzić pomyślnie transplantację. Dwa lata później, kobiecą rękę przyszyli Damianowi Szwedzie. Jak mawiają współpracownicy Profesora, jest on nie tylko ich Szefem, ale także „ojcem zawodowym”, człowiekiem niespożytej energii i olbrzymiego zapału. Każda operacja od zespołu wymaga niesamowitego skupienia, wywołuje ogromne emocje dla ich rozładowania zespół słucha muzyki, która jest balsamem dla ich umysłu. Jako zgrany zespół opowiadają, że niesamowitym momentem jest to, kiedy przyszyta ręka nabiera koloru. Trzebniccy specjaliści to ludzie z pasją, robią to co lubią i najważniejsze to co umieją. Odcinek o Trzebnickich Specjalistach możecie Państwo obejrzeć pod adresem: https://player.pl/programy-online/36-6-odcinki,5136/odcinek-3,S00E03,71704.html

facebook.com

Timeline Photos

Najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy!!!

Timeline Photos
facebook.com

UWAGA!! Z przyczyn od nas niezależnych program "36,6°C" o Trzebnickich Specjalistach zostanie wyemitowany w dniu 15 kwietnia 2017 r. (sobota) o godzinie 18:00. Zachęcamy do obejrzenia!

facebook.com

Photos from Szpital im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy's post

NASI SPECJALIŚCI W PROGRAMIE U EWY DRZYZGI! W dniu 15 kwietnia 2017 r. (sobota) o godzinie 18:00 w telewizji TVN zostanie wyemitowany program "36,6°C", który poprowadzi Ewa Drzyzga. W programie tym zostaną przedstawione historie pacjentów, sylwetki lekarzy i pracowników trzebnickiego szpitala. O fenomenalnych osiągnięciach naszych specjalistów pisze się na stronach internetowych oraz na łamach prasy w całym kraju, mówi się na konferencjach i sympozjach oraz w programach telewizyjnych. Zwiastun programu: http://36i6.tvn.pl/ Zachęcamy do obejrzenia!

Photos from Szpital im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy's post
facebook.com

Quiz