Top Local Places

Planetarium Toruń

Franciszkańska 15, Torun, Poland
Public places

Description

ad

Planetarium Toruń. Centrum Popularyzacji Kosmosu. W położonym w obrębie Starego Miasta budynku Planetarium wszyscy odwiedzający znajdą trzy atrakcje: salę projekcyjną Planetarium oraz dwie wystawy interaktywne - Orbitarium i Geodium. W sali Planetarium prezentowane są astronomiczne seanse przeznaczone dla dzieci, młodzieży szkolnej i dorosłych. Wrażenia przebywanie wśród gwiazd i planet oraz wspólnej podróży do najdalszych galaktyk na długo pozostają w pamięci. Interaktywne wystawy Orbitarium i Geodium to prawdziwa przygoda z nauką.

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Polecamy!

facebook.com

Wczoraj w naszym Planetarium miało miejsce uroczyste wręczenie stypendiów marszałka województwa 73 uczniom liceów i techników z regionu. Po ich otrzymaniu wszyscy zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć nasz seans "W poszukiwaniu życia". Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy! (fot. Szymon Zdiebło/Tarantoga.pl)

facebook.com

W październiku 2017 r. teleskop Pan-STARRS 1 na Hawajach zauważył niewielki punkt świetlny poruszający się w kosmosie. Początkowo wydawało się, że jest to zwykła asteroida, ale astronomowie szybko zdali sobie sprawę, że to coś zupełnie innego. Pędzący obiekt, nazwany "Oumuamua", pochodził z przestrzeni międzygwiezdnej. Nigdy wcześniej nie spotkano się z takim czymś jak "Oumuamua". Jest czerwony, zbudowany z litej skały lub metalu i ma kształt zbliżony do gigantycznego cygara o długości co najmniej 400 metrów. Ciemnoczerwony kolor asteroidy jest prawdopodobnie spowodowany promieniowaniem kosmicznym naświetlającym jego powierzchnię przez miliony lat. Odtwarzając trajektorię i drogę jaką przebył „Oumuamua”, wydaje się, że „przywędrował” z kierunku, gdzie znajduje się gwiazda Vega. To jednak nie oznacza, że stamtąd pochodzi. Źródło: nasa.gov

facebook.com

No i stało się... od soboty 18 listopada Planetarium jest na sprzedaż, każdy może sobie nas kupić... oczywiście pod warunkiem, że zagra w Monopoly Edycja Toruń ;)

facebook.com

W nocy z 17 na 18 listopada czeka nas maksimum Leoindów. Niestety takiego deszczu Leonidów jak w 1833 roku (na dołączonej rycinie), kiedy to oszacowano ilość spadających gwiazd na ponad 100 000 na godzinę, nie zobaczymy. Oczekujmy zaledwie 20. Za to warunki do obserwacji będą dobre - Księżyc w nowiu nie będzie nam rozświetlał nieba. Miejmy tylko nadzieję, że pogoda również będzie sprzyjała obserwacjom nieba. ;)

facebook.com

Rozpoczęliśmy zapisy dla grup szkolnych na okres 16 stycznia - 27 kwietnia 2018 r. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do sprawdzenia przyszłorocznej oferty na naszej stronie internetowej. Znajduje się tam ramowy repertuar seansów i godzin wejść na wystawy interaktywne, a ponadto ceny biletów wstępu na ten okres.

facebook.com

Najbliższe poranki to doskonała okazja do podziwiania dwóch najjaśniejszych planet: Wenus i Jowisza. 13 listopada znajdą się tak blisko siebie, że będzie można zakryć je małym palcem wyciągniętej ręki, a oglądane przez teleskop będą się prezentowały jednocześnie w polu widzenia. Oczekujmy widoków jak z 26.10.2015. 17 listopada trochę się od siebie już oddalą, ale za to dołączy do nich wąziutki sierp Księżyca.

facebook.com

Przypominamy, że w nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na zimowy. Kto wie, może ostatni raz. Warto jednak pamiętać, że czas zimowy jest tym właściwym, odpowiadającym naszej strefie czasowej.

facebook.com

Na naszym koncie już 5000 polubień. Dziękujemy! :)

facebook.com

Spadające gwiazdy to naprawdę piękne zjawisko. 21 października wypada maksimum Orionidów. Meteory z tego roju już są widoczne na niebie, ale kulminacja wypadnie w weekend. Wtedy to, w ciągu godziny być może zobaczymy 25 - 35 meteorów. Radiant roju, który ulokowany jest w gwiazdozbiorze Oriona, powinniśmy odszukać bez większego trudu. Konstelacji tej nie sposób nie odnaleźć na niebie. Tradycyjnie do obserwacji polecamy ciemne miejsce i wygodne krzesełko lub leżak. Tym razem dodajemy również termos z kawą lub herbatą i ciepłe ubranie. Kilka godzin w chłodzie nocy na pewno da się odczuć.

facebook.com

Kto rano wstaje... ten patrzy na niebo! Jutro wszystkich tych którzy muszą (a może chcą) rano wstać przywita piękny widok na niebie: jasna Wenus, a obok niej wąziutki sierp Księżyca. Dodatkowo może uda się wypatrzeć ponad nimi Czerwoną Planetę - Marsa. Wszystko ponad wschodnim horyzontem.

facebook.com

W marcu tego roku, o czym informowaliśmy, miało miejsce rozstrzygnięcie Olimpiady Astronomicznej, której zwyciężczynią została torunianka Zofia Kaczmarek. Jedną z nagród było nazwanie jej imieniem i nazwiskiem planetoidy. Międzynarodowa Unia Astronomiczna oraz Minor Planet Center opublikowały ostatnio informacje o nowych nazwach planetoid. Ze względu na włączenie się naszego Planetarium w przygotowania do Olimpiady z dumą możemy przekazać, że jedną z nich będzie planetoida 486239 Zosiakaczmarek. Zosia Kaczmarek gratulujemy! :)

facebook.com

Quiz