Top Local Places

Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema

ul. Sobieskiego 36, Thorn, Poland
Government organization

Description

ad

http://www.csaiu.torun.pl
Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu szkoli żołnierzy Wojsk Lądowych w zakresie artylerii oraz służb uzbrojenia i logistyki.
Zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 105 z dnia 22.04.2002 roku oraz Rozkazem Dowódcy Wojsk Lądowych Nr PF-157 z dnia 13 sierpnia 2002 roku, do dnia 30 września 2002 roku utworzono Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu z zadaniem:
•   szkolenia rezerw osobowych;
•   szkolenia kandydatów na podoficerów Wojsk Lądowych;
•   szkolenia kursów specjalistycznych podoficerów;
•   szkolenia specjalistów Wojsk Lądowych.
Organizacyjnie CSAiU przejęło obowiązki dydaktyczne Wyższej Szkoły Oficerskiej im. gen. J. Bema, Centrum Szkolenia Uzbrojenia i Elektroniki oraz 8 Ośrodka Szkolenia Specjalistów Czołgowych. W swojej działalności kontynuuje i wzbogaca dotychczasowe tradycje szkolnictwa artyleryjskiego oraz uzbrojenia i logistyki.
Początki szkolnictwa artyleryjskiego w Toruniu sięgają II Rzeczypospolitej.
Od 9 grudnia 1921r. ośrodkiem szkolenia i doskonalenia kadr artyleryjskich stał się Obóz Szkolny Artylerii w Toruniu, przekształcony w 1927 r. w Centrum Wyszkolenia Artylerii.
Służby uzbrojenia, które obok artylerii weszły w skład nowo powołanego toruńskiego Centrum. Początki szkolnictwa wojskowego uzbrojeniowców sięgają bowiem momentu zakończenia pierwszej wojny światowej. Toruńskie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema, stacjonujące w grodzie Kopernika, który już od XVII w. „stał artylerią”, posiada więc godne tradycje wojskowe, które kontynuuje i rozwija. Świadectwem tego jest między innymi przyjęcie za patrona gen. Józefa Bema.

Toruńskie Centrum, które należy do jednostek „tradycją wyróżnionych” przyjęło za maksymę stwierdzenie Arystotelesa, że: „Pojęcie teraźniejszości zawiera pojęcie przeszłości i przyszłości”. Buduje więc swoją teraźniejszość, korzystając z doświadczeń, a jednocześnie wprowadzając nowoczesne rozwiązania, odpowiadające potrzebom i wysokim wymaganiom wojsk lądowych, Sił Zbrojnych RP i NATO.
Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia zostało sformowane Rozkazem Dowódcy Wojsk Lądowych z dnia 13 sierpnia 2002 r. w sprawie zmian organizacyjnych w jednostkach szkolnictwa wojskowego Wojsk Lądowych i rozlokowane w koszarach byłej Wyższej Szkoły Oficerskiej im. gen. J. Bema przy ul. Sobieskiego 36 w Toruniu. W myśl rozkazu organizacyjnego CSAiU przejęło tradycje bojowe oraz historyczne 22 jednostek i instytucji związanych ze szkolnictwem artylerii i uzbrojenia, a prezentowana odznaka nawiązuje swoją symboliką zarówno do ich tradycji, jak i wspaniałej historii artylerii polskiej, tym bardziej, iż większość kadr artylerzystów polskich, kształcono w Toruniu.


Zgodnie z decyzją Nr 347/MON z dnia 9 października 2009 r., Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia imienia gen. Józefa Bema przejmuje i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji:
1) jednostek Wojsk Rakietowych i Artylerii:
•   Szkoły Podchorążych Artylerii - Poznań (1919-1921),
•   Obozu Szkolnego Artylerii - Toruń (1921-1927),
•   Centrum Szkolenia Artylerii - Toruń (1927-1939),

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post

Wyznaczeni na nowe stanowiska W dniu 12 grudnia w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia dwóch oficerów zostało wyznaczonych do wykonywania zadań służbowych na nowych stanowiskach. Na stopień majora został mianowany kpt. Dariusz Laskowski, który objął stanowisko Starszego Wykładowcy w Cyklu Szkolenia Ogniowego, natomiast mjr Edward Chyła objął obowiązki Komendanta w nowo utworzonym Ośrodku Szkolenia Połączonego Wsparcia Ogniowego. Panom oficerom składamy serdeczne gratulacje oraz życzymy powodzenia na nowo zajmowanych stanowiskach służbowych. Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post
facebook.com

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post

Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej 9 grudnia odbył się Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. W zmaganiach wzięło udział osiem zespołów reprezentujących zarówno przedstawicieli służb mundurowych jak i środowiska cywilnego. Po uroczystym otwarciu turnieju przez Komendanta Centrum płk. Dariusza Adamczyka, wręczeniu pamiątkowych koszulek i wspólnym zdjęciu grupowym przyszedł czas na część główną – gry turniejowe. Rozgrywki zaplanowano w systemie grupowym i pucharowym. Już od pierwszego meczu turnieju widać było wolę walki i nieustępliwość wśród zawodników. Po rozegraniu meczów fazy grupowej rozpoczęła się walka o miejsca na podium. Tym razem drużyna z Centrum okazała się bardzo gościnna i uplasowała się na 4 pozycji. Najniższy stopień podium przypadł zawodnikom z 12 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Na drugie miejsce dotarli funkcjonariusze z Miejskiej Policji. Natomiast mistrzami zostali zawodnicy reprezentujący 1. Brygadę Lotnictwa Wojsk Lądowych. Królem strzelców został Paweł Tokarski (12 WOG), najlepszym bramkarzem Szymon Rusek (1.BL WL), a najwszechstronniejszym zawodnikiem zawodów – Mateusz Dobek (Miejska Policja). Nie tylko zawodnicy biorący udział w turnieju zostali nagrodzeni. Pamiątkowe statuetki otrzymali również sędziowie (st. chor. Andrzej Keński, st. szer. Sebastian Szubski oraz Gerard Gurcz), którzy swoja postawą, nie mniej niż zawodnicy, zapracowali na wyróżnienie. Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska Zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska, st. szer. Sebastian Wilk

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post
facebook.com

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post

W snajperskim celowniku W dniach od 6 do 9 grudnia, na obiektach poligonowych Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, odbywały się zawody o wyłonienie najlepszych strzelców wyborowych w szkoleniu bojowym. Podczas kilkudniowych zawodów pary strzeleckie z jednostek wojskowych z całej Polski miały okazję zaprezentować swoje snajperskie umiejętności. Pośród wielu konkurencji, za których pozytywne zaliczenie strzelcy zdobywali określoną liczbę punktów znalazły się m.in.: strzelanie na celność i skupienie z karabinu wyborowego, strzelanie na nieokreśloną odległość z karabinu wyborowego, strzelanie z pistoletu wojskowego, strzelanie z kbk, ćwiczenie w skrytym podchodzeniu ze strzelaniem, pętla taktyczna a także marszobieg z bronią i wyposażeniem. Do najbardziej wymagających konkurencji, zdaniem strzelców, należało bez wątpienia skryte podejście do celu, które ze względu na swoją złożoność i nieprzewidywalność, wymagało od par strzeleckich wyjątkowego zgrania i nienagannej współpracy podczas działania na polu walki. Nie tylko w czasie tego ćwiczenia, strzelcy mieli okazję zaprezentować kunszt swojego fachu. Również podczas pokonywania około 30 kilometrowego marszu do 7 punktów zadaniowych, sprawdzona została ich wiedza i umiejętności ze szkolenia ogniowego, taktyki, terenoznawstwa, łączności, zapamiętywania oraz budowy uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Choć były to tylko zawody, to jednak ich uczestnicy, podchodzili do ich wykonania z dużym zaangażowaniem i precyzją godną prawdziwych zadań w warunkach bojowych, do których są na co dzień szkoleni. Tabela klasyfikacji ogólnej poszczególnych par strzeleckich, na zakończenie zawodów przedstawiała się następująco: I miejsce – 25 BKPow; II miejsce – 12 BZ; III miejsce – 9 pr; IV miejsce – 21 BSP; V miejsce – 1 BPanc; VI miejsce – 7 BOW; VII miejsce – 6 BPD; VIII miejsce – 15 BZ; IX miejsce – 20 BZ; X miejsce – 2 pr; XI miejsce – 17 WBZ; XII miejsce – 2 BZ. Najlepsze wyniki w konkurencjach strzeleckich uzyskała para z 25 BKPow, natomiast wyróżnienie fair play trafiło w ręce reprezentacji z 2 pr. Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska Zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska, Remigiusz Stasiak

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post
facebook.com

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post

Samoobrona kobiet W dniu 3 grudnia zostało przeprowadzone drugie z cyklu szkoleń z kobietami – ochotniczkami spoza resortu obrony narodowej w zakresie walki wręcz – samoobrony. Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska Zdjęcia: st. szer. Sebastian Wilk

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post
facebook.com

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post

Obchody artyleryjskiego święta W dniu 2 grudnia na Rynku Staromiejskim odbyły się Centralne obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii połączone ze Świętem Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Toruńskiemu Centrum po raz kolejny przypadł zaszczyt organizacji i przeprowadzenia artyleryjskiego święta. Gospodarzami obchodów byli Szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych DGRSZ, gen. bryg. Sławomir Owczarek oraz Komendant Centrum, płk Dariusz Adamczyk. Gościem specjalnym tegorocznych obchodów artyleryjskiego święta był Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. bryg. dr Jarosław Kraszewski. Obecni byli również parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i garnizonów artyleryjskich, środowisk kombatanckich, reprezentanci młodzieży szkolnej oraz sympatycy artylerii. Uroczyste obchody rozpoczęły się apelem pamięci przy Pomniku Polskich Artylerzystów, po czym odprawione zostało nabożeństwo w intencji artylerzystów i rakietowców, które koncelebrował Biskup Polowy Wojska Polskiego J.E. gen. bryg. Józef Guzdek i proboszcz Parafii Garnizonowej p.w. Św. Katarzyny ksiądz prałat płk Ryszard Stępień. Następnie można było podziwiać przemarsz orkiestry wojskowej z Torunia oraz aż 7 kompanii honorowych, na czele z kompanią reprezentacyjną Wojsk Lądowych. Uroczysta zbiórka na Rynku Staromiejskim była kolejnym etapem obchodów artyleryjskiego święta. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe i kompanie honorowe reprezentujące Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, 5 pułk artylerii z Sulechowa, 11 pułk artylerii z Węgorzewa, 23 pułk artylerii z Bolesławca, 14 dywizjon artylerii samobieżnej z Jarosławia oraz 14 dywizjon artylerii przeciwpancernej z Suwałk. Na zbiórce znalazły się także pododdziały elewów służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych realizujących swoje zadania w ramach Ośrodka Szkolenia Specjalistycznego CSAiU. Podczas uroczystego apelu wyróżniono zasłużonych żołnierzy jednostek artyleryjskich Wojska Polskiego. Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowano płk. Jacka Werę i ppłk. Dariusza Słotę. Tytuł Honorowy Zasłużonego Żołnierza Rzeczypospolitej Polskiej z odznaką drugiego stopnia otrzymali: ppłk Dariusz Motycki, sierż. Sylwester Pietrasik i st. kpr. Jacek Mackiewicz. Odznaką Honorową Wojsk Lądowych wyróżniono: ppłk. Krzysztofa Karczewskiego, ppłk. Romana Piotrowskiego oraz ppłk. Arkadiusza Rożnowskiego. Ponadto Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, doceniając zaangażowanie żołnierzy w życie regionu, przekazał na ręce Komendanta Centrum 5 zestawów broni białej. Na zbiórce nagrodzono również finalistów konkursów o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2016 oraz Mistrza Ognia Artyleryjskiego Seniorów Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów. Po okolicznościowych przemówieniach zebrani wysłuchali Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Następnie swoimi umiejętnościami w trakcie pokazu musztry paradnej pochwalili się żołnierze 14 dywizjonu artylerii przeciwpancernej z Suwałk. Uroczystą zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów, po której przyszedł czas na skosztowanie żołnierskiego poczęstunku przygotowanego przez organizatorów. Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska Zdjęcia: Remigiusz Stasiak

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post
facebook.com

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post

Rozstrzygnięcie zmagań mistrzów ognia artyleryjskiego W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przeprowadzono finałową część „Konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2016”. W konkursie udział wzięli zwycięzcy wcześniejszych etapów w poszczególnych dywizjach, pułkach artylerii oraz CSAiU. Zakres konkursu finałowego obejmował dwa etapy: teoretyczno-praktyczny – obejmujący trening indywidualnych umiejętności strzelania bez strzelania amunicją bojową oraz drugi – praktyczny, jakim była realizacja zadań ogniowych oceniana na podstawie porównania nastaw do ognia skutecznego. W ramach I etapu 10 uczestników przystąpiło do wykonania (bez strzelania amunicją bojową na sali wykładowej) zadań ogniowych: zadania ogniowego nr 5 i 4 pododdziałem 152 mm AHS DANA, zadania ogniowego nr 4 pododdziałem 122 mm wyrzutni artylerii rakietowej i zadania nr 3 pododdziałem moździerzy M-98. Po podsumowaniu wyników części teoretyczno-praktycznej, do II części konkursu zakwalifikowało się sześciu finalistów. Na toruńskim Ośrodku Szkolenia wykonywali oni praktycznie zadanie ogniowe nr 3 pododdziałem 122 mm HS 2S1 dywizjonu zabezpieczenia CSAiU. Pod uwagę brane były takie elementy jak: czas pracy wykonania zadania ogniowego, dokładność wykonania zadania ogniowego oraz ilość błędów instrukcyjnych popełnionych w trakcie jego wykonywania. Nad prawidłowością wykonywanych zadań czuwała komisja na czele z płk. Zenonem Wiśniewskim, złożona z przedstawicieli Oddziału Szkolenia ZWRiA, WSO WL i Cyklu Szkolenia Ogniowego CSAiU. Po podsumowaniu punktów, na które składała się zarówno część teoretyczno-praktyczna, jak i działanie praktyczne wyniki przedstawiają się następująco. Mistrzem Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych na rok 2016 został kpt. Mirosław Sokołowski reprezentujący 6 Brygadę Powietrzno – Desantową. I Wicemistrzem została ppor. Ilona Przystalska z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, natomiast na najniższym szczeblu podium uplasował się kpt. Marek Sieradzki z 5 pułku artylerii. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do Torunia na przyszłoroczne zawody. Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post
facebook.com

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post

Seniorzy walczyli o miano Mistrza Ognia Artyleryjskiego W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, na zmniejszonej strzelnicy artyleryjskiej, został przeprowadzony konkurs artyleryjsko – strzelecki o tytuł „Mistrza Ognia Artyleryjskiego Seniorów” Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów. Pod czujnym okiem komisji, na czele z płk. rez. Romanem Kłosińskim, strzelający mieli za zadanie zniszczyć obserwowany cel pojedynczy ogniem baterii 122mm haubic z zakrytego stanowiska ogniowego. Ocena wykonania zadania ogniowego nr 3 przeprowadzona została w oparciu o warunki zawarte w „Programie prowadzenia ćwiczeń taktycznych i strzelań”. Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post
facebook.com

Timeline Photos

ZAPROSZENIE W dniu 2 grudnia 2016 r. w Toruniu odbędą się Centralne Ogólnopolskie obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii oraz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema. W dniu tym organizujemy szereg przedsięwzięć, mających na celu podkreślenie rangi naszego święta, m. in. uroczysty apel na Rynku Staromiejskim oraz liczne zamierzenia kulturalno-edukacyjne dla dzieci i rodzin, zaproszonych gości i mieszkańców Torunia. W związku z powyższym zapraszam serdecznie grono pedagogiczne, dzieci i młodzież oraz ich najbliższych na SPOTKANIE Z ARTYLERZYSTAMI WOJSKA POLSKIEGO 11.00 - 17.00 - RYNEK NOWOMIEJSKI W TORUNIU Podczas spotkania będzie można: - podziwiać sprzęt wojskowy zarówno ten duży jak i mniejszy i oczywiście broń snajperską dla wszystkich młodych ale i tych dorosłych strzelców wyborowych, - zrobić zdjęcie i potańczyć z maskotką toruńskich artylerzystów z CSAiU „CENTRUSIEM", - wziąć udział w konkursach plastycznych, sprawnościowych i innych oraz otrzymać dyplom żołnierza, - w godzinach 12.00 - 13.15 będzie można posilić się prawdziwą wojskową grochówką, - oczywiście pamiętamy, że rodzice najmłodszych mieszkańców Torunia pracują więc ich również poczęstujemy wojskową grochówką, na którą zapraszamy w godzinach 15.30 - 16.30, - około godziny 13.30 będziemy mogli podziwiać przemarsz orkiestry wojskowej z Torunia oraz aż 7 kompanii honorowych na czele z kompanią reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Warszawy. Ponadto mamy nadzieję, że brawami powitamy maszerujących między innymi ul. Szeroką żołnierzy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia oraz ponad 200 gości uczestniczących w obchodach. Aby dobrze widzieć maszerujących /łącznie ponad 350 żołnierzy/ wystarczy stanąć na trasie przemarszu od Kościoła pw. św. Katarzyny do Rynku Staromiejskiego. Szanowni Państwo ! Po zakończeniu przemarszu wojsk o godzinie 14.00 na Rynku Staromiejskim odbędzie uroczysty apel podczas, którego przed defiladą będziemy mogli podziwiać pokaz musztry paradnej. Jednocześnie Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego doceniając zaangażowanie żołnierzy w życie regionu, zakupił dla asysty honorowej CSAiU 5 zestawów broni białej, które planuje przekazać podczas uroczystej zbiórki na Rynku Staromiejskim. Zapraszamy również do udziału poczty sztandarowe na uroczystą zbiórkę o godz. 14.00 podczas uroczystego apelu na Rynku Staromiejskim. Uczniów (klas mundurowych) poprzez wystawienie kolumn do szyku wraz z żołnierzami. Niech ten dzień, będzie kolejną okazją do spotkania toruńskich artylerzystów z mieszkańcami Torunia, a dla przedszkolaków, uczniów i młodzieży lekcją wychowania obywatelsko-patriotycznego. ŻOŁNIERZE ARTYLERZYŚCI I RAKIETOWCY Z CAŁEJ POLSKI

Timeline Photos
facebook.com

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post

Kurs instruktorsko – metodyczny w CSAiU Żołnierze wszystkich szczebli dowodzenia Ośrodka Szkolenia Podstawowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w dniach 24 – 25 listopada wzięli udział w kursie instruktorsko-metodycznym przed rozpoczęciem szkolenia I turnusu 2017 służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych. Zasadniczym celem kursu było podniesienie poziomu wiedzy kierowników zajęć i instruktorów, utrwalenie umiejętności instruktorskich oraz zapoznanie z właściwą organizacją i metodyką szkolenia. W ramach kursu uczestnicy wzięli udział w zajęciach z przedmiotów takich jak: regulaminy, łączność, szkolenie strzeleckie, taktyka, terenoznawstwo, obrona przed bronią masowego rażenia, szkolenie medyczne, szkolenie inżynieryjno-saperskie. W problematyce kursu uwzględniono także zagadnienia z zakresu profilaktyki i dyscypliny wojskowej. W czasie realizacji zajęć zastosowano różne formy działalności szkoleniowo-metodycznej oraz formy szkolenia wojsk, a priorytetowo potraktowano zagadnienia przygotowujące i doskonalące uczestników do prowadzenia zajęć w roli kierownika zajęć oraz występowania w roli instruktora zajęć programowych w szkoleniu żołnierzy służby przygotowawczej do NSR. Opracowane dokumenty szkoleniowe stanowić będą z pewnością doskonały przykład do wykorzystania w szkoleniu I turnusu 2017 roku, a przekazana wiedza i ujednolicone procedury metodyczne wzbogacą warsztat dydaktyczny szkolonych. Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska Zdjęcia: kpt. Śmiechowska, st. chor. szt. Andrzej Keński

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post
facebook.com

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post

Konferencja ds. Rozpoznania Osobowego W dniach 23-24.11.2016 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia odbyła się konferencja na temat „Rozpoznanie Osobowe w SZ RP w kontekście nowych zagrożeń i wyzwań” zorganizowana przez Szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych – P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Po przywitaniu przybyłych uczestników przez Szefa ZAWiR-P2 płk. Andrzeja Różyńskiego, Dowódca 9 pułku rozpoznawczego – ppłk Tomasz Łysek zapoznał wszystkich z planem konferencji, przedstawił zadania realizowane przez Grupy Rozpoznania Osobowego w 2016 roku oraz omówił główny wysiłek szkoleniowy i zadania zaplanowane do realizacji w roku 2017. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych – P2, dowództw, instytucji i jednostek wojskowych SZ RP, instytucji pozaresortowych. Celem konferencji było podsumowanie działalności szkoleniowej w obszarze rozpoznania osobowego HUMINT w SZ RP oraz wypracowanie kierunków rozwoju HUMINT w kontekście nowych zagrożeń i wyzwań. Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post
facebook.com

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post

W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia zorganizowane zostało szkolenie łączące elementy obrony przed bronią masowego rażenia oraz metodyki szkolenia. Kadra kierownicza i dowódcy pododdziałów CSAiU wzięli udział w metodycznych zajęciach pokazowych, których tematem było działanie Zespołu OPBMR w warunkach zagrożenia skażeniami i skażeń. Celem zajęć, opartych na żołnierzach kompanii zabezpieczenia szkolenia, było przedstawienie optymalnej formy organizacji zajęć i przedstawienie sposobu wykorzystania sekcji kierowania, wykrywania i monitorowania skażeń oraz likwidacji skażeń podczas wykonywania zadań przez pododdział artylerii. Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post
facebook.com

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post

Potwierdzili swoje kwalifikacje W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbyła się sesja egzaminacyjna na uzyskanie (potwierdzenie) III i II klasy kwalifikacyjnej. Do egzaminów dopuszczonych zostało 76 podoficerów, w tym 1 podoficer ze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz 13 szeregowych zawodowych. Tegoroczna sesja egzaminacyjna rozpoczęła się spotkaniem organizacyjnym, w ramach którego omówiono planowany przebieg egzaminów. Po oficjalnym rozpoczęciu przez Szefa Wydziału Dydaktycznego ppłk. Romana Piotrowskiego, zastępca przewodniczącego komisji mjr Piotr Skruszewicz przypomniał warunki niezbędne do ich zaliczenia. Sesja egzaminacyjna została podzielona na dwie części. W ramach części ogólnej sprawdzeniu podlegała wiedza z przedmiotów takich jak: taktyka, szkolenie ogniowe, rozpoznanie i armie obce, inżynieryjno – saperskie, opbmr, popl, łączność, terenoznawstwo i szkolenie medyczne. W kolejnych częściach egzaminu ocenie poddana została wiedza i umiejętności specjalistyczne. Poza wiedzą teoretyczną uczestnicy musieli wykazać się również umiejętnościami praktycznymi wymaganymi na zajmowanym stanowisku. Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska

Photos from Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema's post
facebook.com

Quiz

NEAR Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema