Puszcza Bukowa
Description
Puszcza Bukowa - Szczeciński Park Krajobrazowy. Niewiele osób, poza specjalistami, zdaje sobie sprawę, że w granicach miasta Szczecina istnieje tak wartościowy przyrodniczo teren, który mógłby stać się Parkiem Narodowym. Co ciekawe, nie odstawałby on od Tatrzańskiego czy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Puszcza Bukowa pod względem różnorodności, bogactwa fauny i flory plasuje się na 4 miejscu wśród istniejących Parków Narodowych.
Bukowa Knieja jest ciekawym terenem nie tylko pod względem przyrodniczym. Można znaleźć tu wiele tajemniczych miejsc, z którymi wiążą się legendy opowiadane od lat przez mieszkańców śródleśnych wsi.
Zapraszamy na stronę poświęconą Puszczy Bukowej: www.bukowa.szczecin.pl .
Strona jest poświęcona Puszczy Bukowej i jej okolicom (Szczeciński Park Krajobrazowy). Tematyka serwisu jest obszerna i dość luźno pojęta - znajdziecie tam zarówno opisy przyrody, szlaków, głazów, jezior w puszczy, mapy, jak i np. coś o wierzeniach dawnych Słowian, czy różnego rodzaju informacje i funkcjonalności społecznościowe.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comTimeline Photos
Uniwersalny kod przemówień pracownika lasów Panstwowych ;)
Timeline Photos
Tegoroczna soplówka bukowa w Lesie Budy (okolice Glinnej).
Dolne Nadodrze- nadzory archeologiczne
Na pewno wiecie, że Puszcza Bukowa i jej okolice nie są tak do końca odkryte archeologicznie, próbuje tego dokonać doktorant Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - Pan Marcin Dziewanowski. Poza badaniami oraz nadzorem archeologicznym prowadzi on także stronę na której można znaleźć wiele cennych informacji i zdjęć. Śledźcie ją - można dowiedzieć się o organizowanych wycieczkach (wraz z Fundacją Ścieżkami Pomorza), warsztatach. Wiedza o lokalnej historii pozwala wiele zrozumieć i uczy pokory, szacunku do tej ziemi. Jak pisze Pan Marcin: "W kolejnym tygodniu planujemy warsztaty archeologii doświadczalnej i wykłady dla dzieci i młodzieży w Starym Czarnowie. Również Państwa sedecznie zapraszam do odwiedzin. Wskazane działania są inicjacją projektu mającego objąć Kołbacz, Rekowo, Glinną, Stare Czarnowo, Kartno, Binowo, Kołowo i pobliskie miejscowości. Więcej danych na prowadzonych przeze mnie stronach." https://www.facebook.com/Nadodrze.archeologia.nadzory.Dziewanowski/photos/?tab=album&album_id=1226592804032535 Pan Marcin zaprasza do kontaktu osoby, które odkryją (przypadkiem) ciekawe znalezisko. Przypominamy, że stanowiska archeologiczne i eksponaty są pod ochroną prawną. Zgodnie z tym, co napisał: "Zajmuję się również przejmowaniem lub/i legalizowaniem takich odkryć i kolekcji zabytków: tworzę dokumentację pozyskuję pozwolenia i staram się odzyskać wymiar ekonomiczny dla wspólnej satysfakcji." https://www.facebook.com/Nadodrze.archeologia.nadzory.Dziewanowski/
Fundacja Na Rzecz Zwierząt "Dzika Ostoja "
Prosimy zapoznajcie się z komunikatem.
Timeline Photos
Halo! To sem ja :)
Timeline Photos
Zmrocznik gładysz żeruje na niecierpku drobnokwiatowym. Walczy z gatunkiem inwazyjnym ;)
Timeline Photos
Kolejna kompromitacja Marzeny Grzywińskiej - Wójta Gminy Stare Czarnowo i Radosława Grzegorczyka - Dyrektora RDOŚ w Szczecinie. Chodzi o sprawę budowy oczyszczalni w Dobropolu Gryfińskim z upustem ścieków do maleńkiego strumyka w Puszczy Bukowej. Okazuje się, że decyzja Wójta w tej sprawie, która została uzgodniona z Dyrektorem RDOŚ, została wydana z naruszeniem przepisów postępowania. SKO w Szczecinie uchyliło bezprawną decyzję. Przy tej okazji warto przypomnieć, że podobna afera z udziałem władz gminy Stare Czarnowo i RDOŚ w Szczecinie miała już miejsce przy okazji uzgadniania nowych stref zabudowy w Puszczy Bukowej. Wtedy to również gmina naruszyła przepisy postępowania, a RDOŚ uzgodniła trefny dokument "nie dostrzegając" problemu. Pytamy - co się dzieje z organami zarządzającymi naszym wspólnym skarbem - Puszczą Bukową? Na czym polega ich współpraca i czy oby na pewno służy ona mieszkańcom gminy, turystom i samej Puszczy Bukowej? Trzeba przy tym zaznaczyć, że RDOŚ, uzgadnia przede wszystkim kwestie środowiskowe, jednak w obu sprawach nie dopatrzono się kluczowych błędów proceduralnych. Rodzi się pytanie - czy Dyrektor RDOŚ uzgodniłaby np lokalizację farmy wiatrowej pod Trzebiatowem na wniosek farmera norek w Wołowcu? Może tak, więc co dopiero mówić o zezwoleniu na upust ścieków z oczyszczalni do ledwie płynącego strumyka przez siedliska przyrodnicze na obszarze Natura 2000 albo na zabudowę dziesiątek hektarów na tym obszarze wbrew wszelkim planom ochrony.
Rajd rowerowy po Puszczy Bukowej z Klubem Kniejołaza.
Timeline Photos
Tworzymy torfowiska, także w wielu miejscach Puszczy Bukowej. Żyjemy w niedostępnych miejscach, więc mało kto o nas wie i mało kto rozumie, jak bardzo jesteśmy pożyteczne... http://www.zycieaklimat.edu.pl/index/?id=a684eceee76fc522773286a895bc8436
Timeline Photos
To jest Puszcza :) Widok niestety rzadki w drzewostanie gospodarczym, w którym usuwa się drzewa zanim będą miały szansę zestarzeć się, przewrócić i stać ostoją dla wielu gatunków związanych z martwym drewnem.
Kraina Wędrujących Wysp: Polscy przyrodnicy kontra leśnicza patologia korporacji Lasów Państwowych
Ostro! Trudno jednak się nie zgodzić z wieloma tezami i ocenami zawarymi w tym tekście.
Timeline Photos
Żywe i martwe-żywe.