Top Local Places

Katedra Geografii Ekonomicznej WNoZ UŚ

Będzińska 60, Sosnowiec, Poland
Education

Description

ad

Strona Katedry Geografii Ekonomicznej Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
41-200 Sosnowiec
ul. Będzińska 60
18 piętro  Katedra Geografii Ekonomicznej WNoZ Uniwersytetu Śląskiego prowadzi badania naukowe oraz realizuje prace licencjackie, magisterskie oraz rozprawy doktorskie w wielu subdyscyplinach geograficznych:
- geografia miast
- geografia ekonomiczna
- geografia społeczna
- geografia ludności
- geografia przemysłu
- geografia transportu
- gospodarka przestrzenna
- planowanie przestrzenne
- planowanie i studia regionalne
- geografia usług i handlu
- metodologia kartografii społeczno-ekonomicznej
- geografia historyczna
- geografia turyzmu
- geografia polityczna
- geografia wsi i rolnictwa.
Ponadto nawiązuje współpracę z firmami prywatnymi, w których studenci specjalności zagospodarowanie przestrzenne oraz geografia społeczno-ekonomiczna mogą realizować  praktyki zawodowe i specjalizacyjne, w zakresie analiz przestrzennych.

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

W najbliższą środę zapraszamy na prelekcję naszego gościa - mgr Anastazji Mazurowej.

facebook.com

Miło nam poinformować, że wczoraj, 17 października 2017, decyzją Rady Wydziału Nauk o Ziemi UŚ przybyło nam w KGE samodzielnych pracowników. Serdecznie gratulujemy dr hab. Sławek Sitek!

facebook.com

Od października br. nowym Pracownikiem Katedry Geografii Ekonomicznej jest dr Valentin MIhaylov – absolwent Uniwersytetu Sofijskiego św. Klemensa z Ochrydy. Dr Valentin Mihaylov jest autorem ponad 50 publikacji naukowych w językach bułgarskim, polskim, angielskim, rosyjskim i serbskim, w tym autorem i współautorem pięciu książek. W tych językach prezentował się także na międzynarodowych i krajowych konferencjach naukowych. Większość z opublikowanych przez Niego prac nawiązuje do teoretycznych problemów geografii, geografii kulturowej i politycznej, geografii miast oraz kwestii narodowościowych. Od początku swojej kariery naukowej Valentin Mihaylov specjalizuje się w problematyce państw Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej (Bałkanów). Ostatnio pracował w Narodowym Instytucie Geodezji, Geofizyki i Geografii Bułgarskiej Akademii Nauk. W 2014 r. odbył staż naukowy w Katedrze Geografii Ekonomicznej Uniwersytetu Śląskiego w ramach programu CEEPUS Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie.

facebook.com

Zachęcamy do udziału w konferencji!

facebook.com

03 października 2007 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyło się seminarium pt.: „Transformacja w sektorze węgla: badania i dialog o przyszłości sektora i regionu”. Spotkanie poświęcone było kwestii roli górnictwa węgla kamiennego i energetyki opartej na węglu w krajowym systemie gospodarczym. Ważnym elementem dyskusji podczas spotkania była także polityka energetyczna Polski oraz wyzwania światowej polityki klimatycznej. Znaczenie poruszanych zagadnień szczególnie istotne jest z perspektywy województwa śląskiego, także w kontekście jego przyszłego rozwoju. Dr hab. Robert Krzysztofik przedstawił na spotkaniu referat zatytułowany: „Dylematy rozwoju miast odchodzących od tradycyjnego przemysłu w województwie śląskim”. Ze szczególnym zainteresowaniem uczestników seminarium spotkała się zaprezentowana koncepcja transindustrializmu (R. Krzysztofik, M. Tkocz, I. Kantor-Pietraga, T. Spórna, Mor. Geogr. Reports, 2016), pojęcia próbującego uchwycić złożoność i dynamikę przekształceń struktur funkcjonalnych w gospodarce konurbacji katowickiej. Seminarium zorganizował Instytut Badań Strukturalnych w Warszawie oraz Climate Strategies. Wśród kilkudziesięciu uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele instytucji naukowych, przedstawiciele instytucji gospodarczych, organizacji pozarządowych, związków zawodowych, samorządu regionalnego oraz środowisk związanych z górnictwem. Gościem specjalnym była Anabella Rosemberg z Międzynarodowej Konferencji Związków Zawodowych ITUC.

facebook.com

W semestrze zimowym roku akademickiego 2017/18 gościem Katedry Geografii Ekonomicznej Wydziału Nauk o Ziemi UŚ jest Pani Anastazja Mazurowa, doktorantka Katedry Społeczno-Ekonomicznej i Studiów Regionalnych Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Karazina. Pani Anastazja Mazurowa jest stypendystką Funduszu Wyszehradzkiego, interesuje się geografią społeczną, socjologią miast i organizacją przestrzeni miejskiej. Pod kierunkiem Profesora Konstantina Niemca pisze prace doktorską pt. „Społeczno-geograficzna charakterystyka organizacji przestrzeni miejskiej na przykładzie miasta Charkowa”.

facebook.com

Koniec września obfituje w konferencje, w których uczestniczymy i które współorganizujemy. Dr Marta Chmielewska i dr Andrzej Soczówka zaangażowani byli w organizację II Interdyscyplinarnego Seminarium "Konflikty w gospodarowaniu przestrzenią i zasobami Ziemi". Z kolei prof. dr hab. Jerzy Runge uczestniczył w konferencji "Miasto pod napięciem" https://www.facebook.com/events/1282094251870302/?ti=cl

facebook.com

W dniu 27 września 2017 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli miała miejsce konferencja i dyskusja poświęcona polityce demograficznej Unii Europejskiej – „Demography in the future of EU cohesion policy – strategic discussion”. W spotkaniu obok przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i przedstawicielstw regionalnych z Hiszpanii, Niemiec i Polski, udział wziął Dr hab. Robert Krzysztofik reprezentujący środowisko naukowe. Istotą spotkania była próba zdefiniowania wyzwań jakie stoją przed instytucjami unijnymi, krajowymi i regionalnymi w kształtowaniu polityki demograficznej UE. Rolę szczególną miały tu zagadnienia dotyczące starzenia się społeczeństw krajów Unii, depopulacji miast i regionów, kwestii migracji oraz relacji: gospodarka – społeczeństwo. Wystąpienie Dr hab. Roberta Krzysztofika poświęcone było kwestiom definicyjnym dotyczących zjawisk demograficznych szczególnie w odniesieniu do takich atrybutów jak: spójność polityki względem zróżnicowań terytorialnych, istotność skali odniesień w czasie czy hierarchiczny model podejmowania decyzji.

facebook.com

Zachęcamy do zapoznania się z opinią naszego specjalisty od transportu dr Andrzej Soczówka

facebook.com

Dzisiaj w zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku dr Marta Chmielewska bierze udział w konferencji "Energia tradycji - tożsamość, przestrzeń, artefakty" dla nauczycieli, gdzie wygłosi referat nt. "Rewitalizacja przestrzeni poprzemysłowych w edukacji regionalnej"

facebook.com

Serdecznie zapraszamy w najbliższy poniedziałek do Biblioteki Śląskiej na wieczór autorski dr hab. Marzena Lamparska

facebook.com

facebook.com

Quiz