Rypin - oficjalny profil miasta
Description
Najciekawsze aktualności, relacje, zdjęcia prosto z Naszego Miasta. Rypin jest jednym z najstarszych polskich miast. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1065 roku. Wówczas to Rypin po raz pierwszy został wymieniony w przywileju Bolesława Śmiałego dla klasztoru Benedyktynów w Mogilnie („falsyfikat mogileński”). Pierwotny gród rypiński zlokalizowany był na terenie obecnej wsi Starorypin. Niszczycielskie najazdy plemion Prusów, Litwinów w XII i XIII wieku oraz Krzyżaków, ostatni w 1329 roku, spowodowały upadek ośrodka administracyjnego, który został przeniesiony na obecne miejsce, na wzgórze nad Rypienicą. W latach dwudziestych XIV wieku Rypin był już osadą typu miejskiego, jednak nie posiadał jeszcze pełnych praw miejskich. Przywilej lokacyjny dla Rypina wydał 24 czerwca 1345 roku książę dobrzyńsko-łęczycki Władysław. Miasto zostało wówczas otoczone murami obronnymi z dwoma bramami.
W latach 1409 i 1431 miasto zostało ograbione i zniszczone przez Krzyżaków. Po 1466 roku, kiedy ziemia chełmińska została inkorporowana do Korony, i nie było już z jej strony zagrożenia krzyżackiego, miasto zaczęło się szybko i pomyślnie rozwijać jako ośrodek handlu i rzemiosła.
Rypin jako jedno z głównych miast ziemi dobrzyńskiej był siedzibą starostów królewskich i miejscem sądów ziemskich. W okresie kolejnych wieków miasto otrzymało szereg przywilejów królewskich. Spokojny rozwój Rypina został przerwany przez wojny szwedzko-polskie w XVII wieku i pogłębiony przez wojnę północną w latach 1700 - 1721. Po II rozbiorze Polski, w 1793 roku miasto znalazło się w granicach państwa pruskiego, a po kongresie wiedeńskim w 1815 roku - w Królestwie Polskim, zależnym od Rosji. W okresie powstania listopadowego okolice Rypina były świadkiem przejścia granicy rosyjsko-pruskiej przez powstańczy korpus generała Macieja Rybińskiego i jego internowania przez władze pruskie. Ponad 30 lat później mieszkańcy Rypina i okolic wzięli aktywny udział w kolejnym zrywie niepodległościowym - powstaniu styczniowym.
W 1857 roku podczas szalejącego pożaru, została prawie doszczętnie zniszczona zabudowa miasta. Rozwój Rypina nastąpił dopiero w okresie międzywojennym. Z tego okresu pochodzą inwestycje miejskie takie jak: nowa elektrownia miejska,
szpital powiatowy im. św. Marcina, budynek szkoły powszechnej, budynek starostwa, mleczarnia ROTR, młyn, doprowadzenie kolei do Rypina, modernizacja Magistratu. Niestety rozwój ten zahamowała okupacja hitlerowska. Społeczeństwo Rypina i okolic już od pierwszych tygodni okupacji dotknęła szalejąca fala represji hitlerowskich. W Domu Kaźni, przedwojennym komisariacie Policji Państwowej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej masowo torturowano i mordowano najznamienitszych mieszkańców. Liczby więzionych i pomordowanych w tym miejscu sięgają ponad 2500 osób.
Wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej przyszło 21 stycznia 1945 roku. Okres Polski peerelowskiej to czas lokowania w mieście nowych przedsiębiorstw, zwłaszcza przemysłu metalowego i budowlanego (Rypińskie Zakłady Okrętowe, Fabryka Akcesoriów Meblowych, Fabryka Domów, PeBeRol i inne) oraz spożywczego (nowy młyn na Bielawkach, Przedsiębiorstwo LAS, nowe linie produkcyjne w Mleczarni). Po 1975 roku wraz z likwidacją powiatów Rypin stał się siedzibą gmin miejskiej i wiejskiej nowoutworzonego województwa włocławskiego. Od 1999 roku już w wolnej Polsce stolica przywróconego powiatu rypińskiego.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comVIDEO IV Rajd rowerowy | Rypin.tv
Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie po raz czwarty zorganizowała Rajd Rowerowy, który odbył się 10 czerwca 2017 r., w ramach akcji Odjazdowy Bibliotekarz.
Stowarzyszenie Inicjatywa
Samorządowy Turniej Piłki Nożnej
fot. Dominika Szulc, Monika Kalinowska
Photos from Rypin - oficjalny profil miasta's post
W dniu 10 czerwca br. odbyła się IV edycja rajdu rowerowego „Odjazdowy Bibliotekarz”, zorganizowanego przez Miejsko- Powiatową Bibliotekę Publiczną w Rypinie pod patronatem Burmistrza Miasta Rypin Pawła Grzybowskiego oraz Rady Miasta Rypin. „Odjazdowy Bibliotekarz” to ogólnopolska akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i pasjonaci książek i rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób z podobnymi pasjami. W Rypinie uczestnicy akcji wyruszyli spod budynku Szkoły Podstawowej Nr 3 w Rypinie, zaś rowerowy przejazd zakończyli na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Podczas imprezy odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu „Tajemnica rypińskich bibliotek” oraz losowanie nagród. Fot. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna
Budujemy 20 Podwórek Talentów NIVEA - Konkurs
Walczymy o „Podwórko Talentów Nivea” Nasze miasto zgłosiło swój udział do konkursu „Podwórko Talentów NIVEA”. Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego i nagraniu krótkiego filmu z udziałem naszych dzieci prezentujących swoje wyjątkowe talenty, Rypin został zakwalifikowany do głosowania. Teraz wygrana zależy tylko od naszych głosów, które możemy oddawać codziennie do 31 lipca br. Wystarczy: - wejść na stronę: https://podworko.nivea.pl/, - wybrać lokalizację, na którą chcemy zagłosować, - zarejestrować się na stronie, - potwierdzić procedurę rejestracji w e-mailu. Następnie trzeba zalogować się i na koniec oddać swój głos na Rypin. Każda osoba może głosować tylko raz w ciągu danego dnia na jedną wybraną przez siebie lokalizację. W 20 wygranych miastach wybudowane zostaną niepowtarzalne „Podwórka Talentów NIVEA” - Rodzinne Miejsce Zabaw, składające się z trzech sekcji talentów, w których dzieci będą mogły dbać o kondycję fizyczną, kształtować swoje umiejętności artystyczne , a także w przystępny sposób poznawać tajniki wiedzy naukowej. „Podwórko Talentów NIVEA” to nowoczesne, zaprojektowane urządzenia, m.in. planetarium, tablice muzyczne, twister i teatrzyk. Zachęcamy Państwa do głosowania! Wygrana w konkursie zależy przede wszystkim od wspólnego zaangażowania i aktywnego głosowania. Aktywizujmy swoją rodzinę, znajomych, wspólnie rywalizujmy o wspaniałą nagrodę dla naszych dzieci. Zachęcamy do głosowania i udostępniania filmiku na facebooku: https://podworko.nivea.pl/lokalizacja/455-rypin
Budżet Obywatelski - Rypin 2018
Przypominamy, że do środy 14 czerwca br. można składać projekty do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego. Formularz zgłoszenia wniosku oraz szczegółowe informacje na temat Budżetu Obywatelskiego dostępne są na stronie: www.rypin.budzet-obywatelski.org. Wnioski można złożyć osobiście w Wydziale Promocji i Komunikacji Społecznej (pokój nr 113), listownie (na adres: Urząd Miasta Rypin, ul. Warszawska 40, 87-500 Rypin z adnotacją na kopercie „Budżet Obywatelski”) lub elektronicznie poprzez formularz udostępniony na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego. Każde zgłoszenie powinno być poparte podpisami przynajmniej trzydziestu uprawnionych osób. Po zakończeniu procedury związanej z przyjmowaniem wniosków kolejnym etapem budowania Budżetu Obywatelskiego będzie weryfikacja zgłoszonych zadań oraz ogłoszenie listy projektów poddanych pod głosowanie, które odbędzie się we wrześniu br. za pośrednictwem strony internetowej oraz w punktach do głosowania zlokalizowanych na terenie miasta. Budżet Obywatelski to wspólne decydowanie o mieście. Daje możliwość, by to mieszkańcy poprzez zgłaszanie własnych, ciekawych i wyjątkowych propozycji, a później podczas głosowania w pełni uczestniczyli w procesie rozwoju naszego miasta. Zachęcamy Państwa do składania wniosków i aktywnego udziału w Budżecie Obywatelskim. Każdy pomysł jest dobry. Wspólnie zadecydujmy, na co wydać 250 tysięcy złotych.
Rypin - oficjalny profil miasta's cover photo
Timeline Photos
IV edycja rajdu rowerowego "Odjazdowy Bibliotekarz" - 10 czerwca - zapraszamy!