Verbena Centrum Medyczne
Description
VERBENA Centrum Medyczne obejmuje opieką pacjentów w zakresie: Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Specjalistyki, Diagnostyki i Rehabilitacji
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comUWAGA!!! BEZPŁATNE SZCZEPIENIA !!! ,,Wiosna bez pneumokoków" Drodzy rodzice, prowadzimy akcje bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. Akcja dotyczy dzieci urodzonych w latach 2013-2016, dotychczas nieszczepionych p/pneumokokom i posiadających deklaracje w naszej przychodni. Akcja trwa od 20.03.2018 r do 29.06.2016. Szczegółowych informacji udzieli pielęgniarka z Punktu Szczepień w Centrum Medycznym Verbena.
ZNAMIONA Popularnie nazywamy je pieprzykami i ma je każdy z nas. Znamiona barwnikowe powstają z melanocytów, które szybko się namnażają. To komórki barwnikowe skóry. Zmiany barwnikowe mogą przybierać różne kolory. Od niebieskiego, przez brązowy po czarny. Mogą też mieć kolor cielisty i barwą nie wyróżniać się wcale. Pojawiają się głównie na tych częściach ciała, które wystawiane są na działania światła słonecznego. Łatwo zdiagnozować je za pomocą dermatoskopu, który pozwala na obserwację i ocenę struktur barwnikowych. Dermatoskop, czyli mikroskop powierzchniowy służy przede wszystkim do odróżniania zmian złośliwych od łagodnych, poprawiając wykrywalność czerniaka. Znamiona barwnikowe dzielimy na: • znamiona płaskie - są to okrągłe lub owalne plamy o zabarwieniu jasnego brązu aż do czarnego brązu, wyraźnie odgraniczone od otoczenia. Bardzo rzadko są punktem wyjścia czerniaka złośliwego. • znamiona komórkowe - są to guzki barwy cielistej lub jasnobrązowej. Występuje na twarzy, szyi i karku, czasem na tułowiu. Wskazaniem do usunięcia są jedynie względy kosmetyczne. • znamiona brodawkowe – są to drobne guzki w obrębie plamy barwnikowej, mogą dochodzić do kilku centymetrów średnicy, umiejscowione są najczęściej na tułowiu. • znamiona wrodzone – są obecne od urodzenia, mają wielkość od kilku milimetrów do olbrzymich, pokrywających niemal całą skórę noworodka. • znamiona atypowe – pojawiają się one głównie w okresie dojrzewania i później, są większe, mają nierównomiernie rozmieszczony barwnik, nieregularne kształty i brzegi. Mogą być one pojedyncze lub liczne. Jeśli występują licznie , mamy wtedy do czynienia z tzw. zespołem znamion dysplastycznych. Osoby z zespołem znamion dysplastycznych powinny być pod stałą kontrolą dermatologa, powinny chronić skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym i nie narażać na podrażnienia. Największe ryzyko przekształcenia się w czerniaka złośliwego niosą znamiona wrodzone i atypowe. Niepokoją Cię pieprzyki (znamiona) na Twojej skórze? Już dziś zapisz się na wizytę do naszego dermatologa ( zapisy po okazaniu skierowania do poradni) który za pomocą dermatoskopu zbada znamiona. Profilaktyczne usuwanie znamion znacznie zmniejsza ryzyko powstania czerniaka złośliwego, znamiona usuwane są przez naszych chirurgów.