Ochotnicza Straż Pożarna w Osuchowie
Description
Jest to strona przedstawiająca najciekawsze wydarzenia z życia naszego stowarzyszenia, czyli OSP Osuchów. SALA DO WYNAJĘCIA NA RÓŻNE UROCZYSTOŚCI
Sala na 80 osób. Pełna zastawa stołowa. Wyposażenie kuchni. Zaplecze sanitarne. Nr tel.725385760
Lata dwudzieste ubiegłego stulecia to czas, kiedy zaczęto dostrzegać potrzebę formowania lokalnych jednostek straży pożarnych. Typowe dla ówczesnego budownictwa drewniane domy kryte słomianymi strzechami często stawały w płomieniach. Żywioł ognia niejednokrotnie pochłaniał całe wsie oraz duże fragmenty gęsto zabudowanych miast. Aby przeciwdziałać zagrożeniom ruch pożarniczy musiał stać się powszechny . Straże ogniowe zaczęły więc powstawać nie tylko w miastach , ale również na terenach wiejskich.
Wychodząc tym potrzebom naprzeciw w 1928 roku została założona Straż Pożarna w Osuchowie. Inicjatorem założenia jednostki był ksiądz Feliks Kozak. Wsparło go wielu mieszkańców wśród których wyróżniał się Feliks Majewski. Obaj założyciele weszli później do władz nowo powstałej jednostki. Ksiądz Kozak został prezesem, zaś Feliks Majewski naczelnikiem Osuchowskiej straży. Właściciel dóbr Osuchowskich, hrabia Edward Broel-Plater aprobował i wspierał działania mieszkańców zmierzające do powstania miejscowej straży ogniowej. Pracownicy folwarczni mogli zostawać członkami straży i na równi z gospodarzami Osuchowskimi uczestniczyć w akcjach gaśniczych. W 1930 roku ze składek społecznych zakupiono sikawkę ręczna oraz beczkowóz o pojemności 300 litrów. Konie do ciągnięcia wozu z sikawką oraz beczkowozu były w razie potrzeby podstawione przez gospodarzy będących członkami straży. Drewnianą szopę do przechowywania sprzętu strażackiego w tym samym roku pobudowano w miejscu, w którym stoi obecna remiza OSP Osuchów.
W 1945 roku naczelnikiem straży został Stanisław Jarząbek. Po śmierci księdza Feliksa Kozaka funkcję prezesa powierzono Tadeuszowi Szczepkowskiemu. Gdy władze komunistyczne odebrały majątek rodzinie Platerów spotkania strażackie zaczęto organizować także w Osuchowskim pałacu. W tym czasie wyposażenie jednostki stanowiły: beczkowóz , sikawka ręczna , jeden odcinek węża oraz prądownica. Ten skromny sprzęt nie zdołał jednak zapobiec jednemu z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Osuchowa. 26 września 1948 roku w pomieszczeniach spichlerza, w których strażacy zorganizowali zabawę taneczną wybuchł pożar. Ogień wyjątkowo szybko rozprzestrzenił się od strony schodów na salę. Wysoko umieszczone i zakratowane okna uniemożliwiły skuteczną ewakuację osób, które znajdowały się wewnątrz budynku. Zginęło wówczas prawdopodobnie aż 49 osób w tym dwóch strażaków; druhowie Edward Dębski i Mieczysław Lewandowski.
W grudniu 1954 roku w wyniku nowego podziału administracyjnego kraju w Osuchowie powstała Gromadzka Rada Narodowa. Jej członkowie podjęli decyzję o budowie murowanej remizy strażackiej. Komitet budowy w składzie: Tadeusz Szczepkowski -sekretarz gromadzki i prezes OSP , Jan Franke - leśniczy z Osuchowa oraz Walenty Sołtyk i Stanisław Krawczyk został powołany w 1959 roku. Niestety jak się okazało obiekt musiano wybudować głównie z funduszy społecznych. Zarząd Straży Pożarnych i władze administracyjne nie wykazały należytego zrozumienia dla lokalnej inicjatywy.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comOTWP 2018 Zima może wydawać się porą roku,w której młodzi strażacy mają mniej zajęć. Nic bardziej mylnego, to własnie wtedy młodzież całej Polski rozpoczyna rywalizacje w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Konkursie propagującym bezpieczeństwo pożarowe, pierwszą pomoc jak i wiele innych..Nie ukrywamy, ze po zeszłorocznym udziale na najwyższym szczeblu krajowym, apetyty naszych strażaków znacznie się powiększyły. Miło nam oznajmić, że w eliminacjach gminnych organizowanych 10 lutego w domu strażaka w Mszczonowie I miejsce w kat. gimnazjum zajął Cezary Dębski, natomiast w kat. ponadgimnazjalnej I miejsce zajęła Sylwia Strojek. Oboje uzyskali maksymalną liczbe punktów. Będą reprezentować naszą gminę na etapie powiatowym już za miesiąc.
POMAGAMY !! Akcja krwiodawstwa odbędzie się W poniedziałek 19 lutego w godzinach 9-13 na Placu Jana Pawła II w Żyradowie. Krew można oddać również w każdym punkcie krwiodastwa w całej Polsce! Prosimy o udostępnianie i oddawanie Krwi dla Wiktorii Żak ! LICZYMY NA WASZĄ POMOC !
Niemiecki spot warty zobaczenia. Daje do myślenia.
29 XII.2017 19:38 Zadysponowano nas do wypadku auta w miejscowości Wygnanka. Kierowca Opla wjechał w budynek gospodarczy .Nasze działania polegały na zabezpieczeniu auta oraz wyciągnięciu poszkodowanego i przekazaniu go ratownikom medycznym. Działania trwały około 50 minut. Na miejscu; PSP Żyrardów OSP Osuchów Policja Pogotowie ratunkowe.
Wesołych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku życzą druhny i druhowie z OSP Osuchów.
30 XI 2017 23:38 Usuwaliśmy powalone drzewa w Wygnance i Edwardowie. 1 XII 2017 03:25 Ponowne usunięcie drzewa, które tarasowało droge. Tym razem w osuchowskim lesie.
5 XI 2017 18:56 Dyspozytor PSK zadysponował nasz zastęp do palącego się samochodu osobowego w Osuchowie na drodze w kierunku Lutkówki. Pożar udało sie dość szybko opanować. Poszkodowany sam wydostał się z auta, jednak na miejsce zostało wezwame pogotowie w celu przebadania poszkodowanego. Działania trwały niecałe 2 godziny. Na miejscu: PSP Żyrardów OSP Osuchów Pogotowie
29 X 2017r 12:58 Zadysponowano nas do podtopionego gospodarstwa w Zimnicach. Do koszar wróciliśmy około 17. 18:14 Usuwaliśmy powalone drzewo w Osuchowie na drodze w kierunku Bobrowiec. Działania trwały 40 min. 30 X 2017r 17:36 Podtopione gospodarstwo w Zimnicach.
22 X 2017 trzech naszych druhów uczestniczyło w warsztatach na temat pożarów wewnętrznych zorganizowanych przez OSP Mokra Lewa. Składały się one z części teoretycznej i praktycznej. Do dyspozycji druhen i druhów był także nowoczesny sprzęt w tym kamery termowizyjne dostarczone przez sklep Strefa998.pl
06 X 2017 02:32 Dyspozytor PSK zadysponował nasz zastęp do usunięcia powalonego drzewa w Lutkówce na ulicy Szkolnej. Działania trwały godzine.
17 IX 2017 23:07 Zostalismy zadysponowani do powalonego drzewa w centrum Osuchowa.
Nowy sprzęt Dotacja KSRG: -Piła do betonu i stali Sthil -2 stalowe butle do aparatu -Przenośna drabina nasadkowa -Radiotelefon Motorola Środki z Nadleśnictwa: -Prądownica RamboJet