SBS Stado Ogierów Łobez Sp. z oo.
Description
Pommersche Landgestüt Labes (Świętoborzec) już w 1872 roku znalazł się w planach Cesarsko-królewskiego ministerstwa w Berlinie jako miejsce ulokowania stadniny koni. Julius von Schlütter– oficer dragonów Celle pochodzący ze Stade miasta położonego w Dolnej Skasonii - występując z formacji rozpoczął wraz z częścią swoich podwładnych, których namówił na pracę tutaj budowę stadniny koło Łobza. Wiosną 1874 roku rozpoczyna się budowa stajni oraz budynków administracyjnych i służbowych. Dnia 10 kwietnia tego samego roku dyrektorem i masztalerzem obiektu zostaje Julius von Schlütter, a już w dwa lata później następuje oficjalne przekazanie stadniny dotychczasowemu komisarycznemu koniuszemu i w 1876 roku rozpoczynają się prace nad budową dworku dla właściciela.
Jednym z zasadniczych celów funkcjonowania Stada Ogierów było uszlachetnianie krwi koni hodowlanych na Pomorzu. W latach 80-tych XIX wieku świętoborskie Stado Ogierów liczyło 200 ogierów, w dużej części półkrwi.
W czasie II wojny światowej, kiedy armia radziecka zbliżała się do stadniny sytuacja wymusiła podjęcie decyzji o ucieczce. Dnia 2 marca 1945 roku akcję wspieraną przez grupę młodych chłopców i dziewcząt oraz 17-tu francuskich robotników przymusowych rozpoczął koniuszy, który wraz ze stadem wyruszył na północny-zachód w celu ocalenia zwierząt. Niestety akcja ta nie powiodła się a rosyjska armia w Konarzewie odebrała konie, które zostały wywiezione na Kaukaz i Krym.
W 1947 roku po przyłączeniu tych ziem do Polski zostało utworzone tu Państwowe Stado Ogierów Łobez. W przeciągu 10 lat liczba koni z 48 wzrosła sześciokrotnie i w 1956 roku wyniosła już 300 koni. Przy Stadzie Ogierów Łobez, które znane było nie tylko w Polsce istniał Ludowy Klub Jeździecki „Hubal”, posiadający wybitnych zawodników.
Organizowane były tu zawody konne w skokach, ujeżdżaniu, powożeniu zaprzęgami oraz gonitwy za lisem. Świętoborskie stado ogierów było jednym z największych w Polsce ośrodkiem treningowym koni, prowadzono tu również szkółkę jeździecką.
Miejsce to wyróżniało się znakomitymi warunkami naturalnymi i zabudową gospodarczą. Wkomponowane w obszar leśny ogromne stajnie, dwie kryte ujeżdżalnie, padoki, ogromny hipodrom, tereny do jazdy i do treningu, ogromna zadaszona hala sportowa, w której rozgrywane były zawody jeździeckie oraz dworek byłego właściciela, z ponad stuletnim parkiem, to tylko niektóre z atrakcji tego miejsca. W czasie socjalizmu postawiono tu również pięć domków w szwedzkim stylu, całych pokrytych drewnem z murowanymi kominkami wewnątrz.
Stado Ogierów w Łobzie jest miejscem rozpoczynającym 186,4 kilometrowy szlak konny Pojezierza Drawskiego przebiegający przez północny polodowcowy obszar Drawskiego Parku Krajobrazowego. Teren ten nasycony jest wzniesieniami moreny czołowej, poprzecinany licznymi dolinami rzek, strumieni i jezior. Jednym z tych jezior jest Chełm. Niewielkie jezioro o powierzchni 7 ha jest wyjątkowym ze względu na obecność występującej wyłącznie w jeziorach o bardzo czystej wodzie - „lobelii jeziornej”, pięknej i unikalnej rośliny o białych lub błękitnych kwiatach objętej całkowitą ochroną prawną.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comZachodniopomorskie Centrum Informacji Jeździeckiej
PÓŁKOLONIE W SIODLE Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci z Łobza i okolic do spędzenia półkolonii w naszym Stadzie! Termin: 12-18 Lipiec 2016 roku (I turnus) Turnus trwać będzie 7 dni, po 7 godzin dziennie. OD 10 DO 17 Zapisy oraz wpłata zaliczki do dnia 05.07.2016r. W programie: Zajęcia będą obejmowały teorię jazdy, zajęcia praktyczne jazdy konnej, gry i zabawy integracyjne w grupach, opiekę nad końmi. Zajęcia praktyczne będą obejmowały: - naukę czyszczenia i siodłania konia - naukę czyszczenia sprzętu jeździeckiego - nauka budowy konia - sposób postępowania i opieki nad koniem - jazdę na lonży - naukę prowadzenia konia w stępie, - naukę prowadzenia konia w kłusie - naukę prowadzenia konia w galopie - naukę jazdy po cavaletti (drewniane drągi, przypominające bardzo niskie przeszkody) -OBIAD O GODZ 14 Każdemu dziecku przydzielony zostanie koń do nauki jazdy. Koszt: 400 zł/tydzień(turnus) Zaliczka: 200 zł/tydzień (turnus) Cena dotyczy 1 jazdy dziennie , 2 jazdy dziennie 600 zł za turnus! Zaliczka nie podlega zwrotowi Dodatkowe informacje pod numerem tel. 511 617 182; adres email: sylkabs@interia.pl PÓŁKOLONIE W SIODLE Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci z Łobza i okolic do spędzenia półkolonii w naszym Stadzie!
Timeline Photos
Zapraszamy!!!