Kwiaciarski Zakład Doświadczalny Instytutu Ogrodnictwa Nowy Dwór
Description
Szkółka roślin ozdobnych i sadowniczych.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comPhotos from Kwiaciarski Zakład Doświadczalny Instytutu Ogrodnictwa Nowy Dwór's post
Już są już są!! Owady pożyteczne na doświadczeniu z groszkiem pachnącym i mszycą!!! ;) Fot 1. Widoczne jajo złotooka Fot. 2 Mumia mszycy pozostawiona przez mszycarza (więcej o tym tajemniczym drapieżcy, niczym z filmów z serii Obcy, już niebawem ) :)
Photos from Kwiaciarski Zakład Doświadczalny Instytutu Ogrodnictwa Nowy Dwór's post
"Drapieżne muchówki", ten termin obejmuje przedstawicieli różnych rodzin muchówek, które w stadium dorosłym są drapieżcami. Owady te są bardzo ruchliwe i łatwo dostosowują się do 'podaży' zdobyczy w obrębie ulubionego ich biotopu. Żywią się głównie mniejszymi muszkami, piewikami i mszycami.
Timeline Photos
Nowości AH Nowości!! Jagoda Goji, inaczej kolcowuj chiński, wytwarza najzdrowsze owoce świata. Ten krzew z rodziny psiankowatych nie ma wysokich wymagań uprawowych. Najlepiej uprawiać jagody Goji na glebach żyznych i przepuszczalnych. Roślina nie znosi podłoża gliniastego, ciężkiego i podmokłego. Każdej wiosny należy ją przyciąć, aby się lepiej rozkrzewiła. Stanowisko do uprawy jagód Goji powinno być dobrze nasłonecznione i ciepłe. Kolcowój chiński można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie przydomowym bądź na działce. Roślina jest odporna na mróz, ale także na suszę czy wysoką temperaturę, a także zanieczyszczenie powietrza. Znosi także nadmierną wilgoć.
Photos from Kwiaciarski Zakład Doświadczalny Instytutu Ogrodnictwa Nowy Dwór's post
Pluskwiaki zaliczane są do ważnych wrogów mszyc i przędziorków. Lubią naturalne biotopy i wsiewki w kukurydzy. Podczas pracy w ogrodzie uważajcie na nie, gdyż łatwo wtapiają się w otoczenie.
Timeline Photos
Drapieżne pluskwiaki to następne owady, które pomogą ograniczyć populację szkodników. Pluskwiaki mają różne kształty i barwy. Zimują osobniki dorosłe, a larwy są do nich bardzo podobne. Obie formy prowadzą drapieżny tryb życia, żywiąc się różnymi zwierzętami. W czasie głodu pluskwiaki drapieżne mogą utrzymywać się przy życiu, wysysając rośliny, ale przeważnie nie wyrządzają szkód.
Timeline Photos
Planując chemiczne zwalczanie szkodników, pamiętajcie o przemiennym stosowaniu środków ochrony roślin. Ważne jest by preparaty zawierały różne substancje aktywne. To, że nazwa preparatu jest inna nie oznacza, że substancja aktywna też. Nie czekajcie z opryskiem do "ostatniej chwili", ani też nie wykonujcie go bez potrzeby (próg ekonomicznej szkodliwości). Zabieg wykonany w odpowiednim momencie jest najskuteczniejszy i prawdopodobnie nie będzie potrzeby go powtarzać. Powodzenia!!!! Niech moc będzie z Wami!!!
Timeline Photos
Jak zachęcić bzygowate by zagościły na naszych plantacjach? Nie koszone brzegi pól obfitujące w kwitnące rośliny, zwłaszcza baldaszkowate. Skrawki terenu porośnięte chwastami. Występowanie przetacznika - niektóre muchówki mają do niego słabość. Jeśli planujemy biologiczną ochronę upraw, powinniśmy unikać chemicznego zwalczania szkodników, lub używać preparatów oszczędzających organizmy pożyteczne!!!!
Timeline Photos
Już wczesną wiosną pojawiają się pierwsze muchówki, które zimowały jako larwy lub osobniki dorosłe. Samice składają jaja w pobliżu kolonii mszyc, toteż wylęgłe larwy znajdują stół bogato zastawiony (jedna larwa do chwili przepoczwarczenia się zjada 400-700 mszyc). W dobrych warunkach larwy przepoczwarczają się po 10-15 dniach, a po 1-2 tygodniach wylatują muchówki. Owady dorosłe żywią się nektarem kwiatowym, rosą miodową lub pyłkiem ;)
Timeline Photos
Sezon już w pełni. Nie tylko rośliny osiągają pełnię rozwoju ale i szkodniki. Mszyce oblegają nasze rośliny w najlepsze, a My możemy zaprosić muchówki z rodziny BZYGOWATYCH by posiliły się mszycami z naszych ogródków! Przedstawiamy fascynujące muchówki, które cechują się tym, że wiele z nich chętnie podszywa się pod inne owady, zwłaszcza żądłówki. Możemy więc spotkać gatunki wyglądające jak osy, pszczoły, trzmiele i różne inne. Dzięki temu liczą na to, że uda im się oszukać potencjalne drapieżniki, zwłaszcza ptaki i często faktycznie im się to udaje.
Timeline Photos
Po intensywnej pracy, czas na relaks!!!
Timeline Photos
Mamy nowego pracownika w szklarni numer 4 ;) Nazywa się Pełzaczek i jest Zaskroniec zwyczajny !!
Timeline Photos
Takie szaleństwo barwnych kwiatów tylko w Kwiaciarskim Zakładzie Doświadczalnym!! ;)