Mikołowskie Towarzystwo Historyczne
Description
Stowarzyszenie zrzeszające pasjonatów historii lokalnej, pragnących ocalić dla przyszłych pokoleń pamiątki przeszłości Mikołowa, ziemi mikołowskiej i Górnego Śląska. MIKOŁOWSKIE TOWARZYSTWO HISTORYCZNE
KRS 0000432457, REGON 243053011, NIP 635-183-10-08
Adres siedziby: ul. Kard. Wyszyńskiego 13, 43-190 Mikołów
Wpis w NGO: http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=217550
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comInstytut Historii Uniwersytetu Śląskiego
Dawno temu w Mikołowie
O mikołowskim cechmistrzu i jego żonce. Wydrukowane w mikołowskiej drukarni J. Nowackiego, a znalezione w muzeum w Rybniku.
Dawno temu w Mikołowie
Wakacyjnie i weekendowo - wiersz w tłumaczenie ks. Aleksandra Skowrońskiego (wieloletniego i zasłużonego proboszcza parafii św. Wojciecha w Mikołowie) z 1896 roku.
Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego
Timeline Photos
Zapraszamy dzieci na historyczne pożegnanie wakacji.
Śląska Biblioteka Cyfrowa
:)
Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego
W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku wybuchło I powstanie śląskie.
11.09 Mikołowski Jarmark Staroci
Uwaga! W przyszłym miesiącu Mikołowski Jarmark Staroci przypadnie w innym terminie. Już dziś informujemy i zapraszamy.
Photos from Mikołowskie Towarzystwo Historyczne's post
Paniowy. Podobnie jak we wcześniejszym wpisie, na pierwszej pocztówce reprodukcje obrazów Dieter Nowak - malarza amatora ze słynnej Grupy Janowskiej. Kolejne zdjęcia przedstawiają miejsca uwiecznione w jego pracach. Z kolekcji Józefa Żura. Dziękujemy!
Tajemnice historii
Timeline Photos
Przesłane przez p. Rolanda Skubałę. Dziękujemy.
Miejska Placówka Muzealna
Odnalazł się egzemplarz walca drogowego produkowanego w fabryce Karola Buschla w Mikołowie. Jak podaje łódzka GDDKiA: "Unikatowy walec parowy polskiej konstrukcji stał się ozdobą siedziby łódzkiego Oddziału GDDKiA. Maszyna została wyprodukowana w 1925 roku w Polsce. Z dość ubogiej dokumentacji historycznej wynika, że największe podzespoły powstały w Gliwicach, a całość zbudowano w Mikołowie. Niemal do końca XX wieku jego historia owiana jest nimbem tajemnicy. Wiadomo, że przetrwał wojnę bez większego uszczerbku, później dzielnie pracował przy budowie dróg. W roku 1999, kiedy likwidowane były Rejony Dróg Publicznych w ramach reformy administracyjnej, walec "w spadku" trafił do Rejonu w Wieluniu, gdzie przez kilkanaście lat stał na podeście ocienionym pokaźnymi tujami. W ubiegłym roku podjęto decyzję o jego gruntownej renowacji i przeniesieniu go w Wielunia do Łodzi. Maszyna jest absolutnym unikatem. (...) Stalowy kolos liczy sobie : 2,65 metra wysokości, 2,05 metra szerokości, 5,45 metra długości i waży 12 ton i można go już podziwiać na dziedzińcu łódzkiego Oddziału GDDKiA przy ul. Irysowej 2 w Łodzi.