Top Local Places

Zamek w Liwie

Stefana Batorego 2, Liw, Poland
Museum/Art Gallery

Description

ad

Fan page zamku w Liwie. Znajdziecie tutaj informacje o przyszłych imprezach i wydarzeniach, a także aktualności, zdjęcia i filmy. Zamek w Liwie – ruina gotyckiego zamku książęcego wzniesionego w XV wieku jako strażnica graniczna w miejscowości Liw.

Wiek XV
Zamek w Liwie został zbudowany na lewym brzegu Liwca, na wschód od miasta lokowanego w 1421 r. Fundatorem założenia obronnego był książę mazowiecki Janusz I Starszy, który przed 1429 rokiem zlecił to zadanie mistrzowi murarskiemu Niclosowi. Zamek wzniesiony wśród podmokłych łąk i rozlewiska rzeki miał za zadanie obronę przeprawy przez Liwiec oraz stanowił wartownię na wschodniej granicy księstwa.
Na sztucznie usypanym wzniesieniu, zabezpieczonym drewnianymi palami, o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych powstała niewielka ceglana warownia. Pierwotnie zamek został założony na planie kwadratu o boku osiemdziesiąt na osiemdziesiąt metrów, a przed nim znajdował się drewniany, ufortyfikowany przygródek z zabudowaniami gospodarczymi. Pierwotny zamek średniowieczny składał się z murów obwodowych o wysokości około 6 metrów z blankami, Domu Dużego, w którym urzędował burgrabia i wysuniętej przed mury obwodowe otwartej od strony dziedzińca baszty bramnej z mostem zwodzonym. Zamek z miastem łączyła wąska grobla usypana na mokradłach i rozlewiskach Liwca.

Wiek XVI
Pierwszej przebudowy zamek w Liwie doczekał się pomiędzy latami 1526-1536, kiedy był własnością księżnej Anny Mazowieckiej. W ramach przebudowy dokonano podniesienia murów obronnych do 12 metrów, Dom Duży nadbudowano o jedną kondygnację, przez co mógł pełnić funkcje dworskie. Zmieniono również bramę zamykając ją murem od strony dziedzińca i nadbudowując jedno piętro. Na zamkowym dziedzińcu powstał niewielki dom gospodarczy zwany Domem Małym i spichlerz.

Kolejną przebudowę przeprowadzono na polecenie królowej Bony Sforzy. W latach 1549-1570 rozbudowano bramę przekształcając ją w kilkukondygnacyjną wieżę. Zlikwidowano krenelaż i zaopatrzono mury w stanowiska strzelnicze dla broni palnej. W takim stanie zamek istniał do Potopu.

Upadek zamku
W 1657 wojska szwedzkie zbombardowały zamek, a po zdobyciu spaliły. Po raz kolejny warownia uległa zniszczeniom z rąk wojsk szwedzkich w 1700 i 1703. Po zniszczeniach wojennych gotycko-renesansowej warowni nie odbudowano. Na piwnicach spalonego Domu Dużego wzniesiono drewniany dom kancelarii, który służył starostom liwskim do końca XVIII wieku.
Pod koniec XVIII wieku decyzją starosty Tadeusza Grabianki na miejscu Domu Małego naprzeciwko drewnianej kancelarii wzniesiono murowany dwór. Parterowy obiekt z dachem mansardowym postawiony w 1782 roku z czasem stał się siedzibą urzędów starostwa i sądu ziemskiego. Po przeniesieniu władz administracyjnych do Siedlec stał pusty. Powoli był dewastowany i rozbierany. Uległ ostatecznemu zniszczeniu w latach 1846-1855. Przez pewien czas w zachowanej wieży mieściła się kuźnia.

Wiek XX
Po I wojnie światowej dokonano niewielkich prac badawczych i zabezpieczenia ruin. Nie przystąpiono jednak do większych prac budowlanych. Dopiero podczas II wojny światowej ruinami zainteresowały się niemieckie władze okupacyjne mylnie wprowadzone w błąd o krzyżackim pochodzeniu warowni przez miejscowego społecznika Otto Warpechowskiego. W latach 1943-1944 cegły z murów zamkowych, które miały zostać pierwotnie wykorzystane jako budulec obozu zagłady w Treblince wróciły na swoje miejsce. Niemcy zabezpieczyli obiekt i rozpoczęli prace przy rekonstrukcji wieży. Przerwali je jednak natychmiast po tym jak wyszła na jaw prawda historyczna. W 1944 zamek ponownie uległ uszkodzeniu podczas działań wojennych. Po wojnie dokonano zabezpieczenia w formie trwałej ruiny zachowanych gotyckich murów i dokończono rekonstrukcji wieży bramnej. W latach 1957-1961 staraniem lokalnych społeczników: Mariana Jakubika, Jana Klemma i Eugeniusza Leszczyńskiego odbudowano dwór kancelarii starościńskiej z przeznaczeniem na siedzibę urzędu gminy i bibliotekę wiejską. W 1963 w budynku powstało Muzeum-Zbrojownia.

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Photos from Zamek w Liwie's post

Dziękujemy Panu Krzesimirowi Dębskiemu za spotkanie autorskie i przypominamy o koncertach - II Węgrowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej trwa !

Photos from Zamek w Liwie's post
facebook.com

Timeline Photos

Już 12 sierpnia Turniej Rycerski ! Szczegóły wkrótce :)

Timeline Photos
facebook.com

Timeline Photos

Międzynarodowy Konkurs na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne EDEN 2017 (European Destinations of Excellence) rozstrzygnięty! Wśród zgłoszonych destynacji przyznano nagrodę główną i dwa wyróżnienia, w tym jedno dla Szlaku WGL Wielki Gościniec Litewski. Gratulujemy !

Timeline Photos
facebook.com

Zamek w Liwie

facebook.com

IV Międzynarodowy Turniej Smaków zakończony ! Oto oficjalne wyniki turnieju: Nagroda Lokalnej Organizacji Turystycznej Wielki Gościniec Litewski Nagrodę specjalną, Kielich Wojciecha Wielądko oraz nagrodę finansową otrzymało Stowarzyszenie „SKARBIEC” z Miedznej. Do konkursu „Na najsmaczniejszą potrawę regionalną na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego Warszawa – Wilno” zgłoszono 23 potrawy. Komisja Konkursowa przyznała: I miejsce oraz Kielich Wojciecha Wielądko - dla Gospodarstwa Agroturystycznego Latosowo za „Polewkę z barszczu” II miejsce - Irena Zawadzka za Gołąbki z kwaszonej kapusty III miejsce–Stowarzyszenie „Liwianka” za pierogi z farszem ziemniaczanym . Wyróżnienie: - Anna i Marek Sienkiewicz za „Kapustę kiszoną w główce” Wyróżnienia i nagrody rzeczowe ufundowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: - Wanda Kaim za danie rygle - Marzena Zuchowicz i Justyna Osińska za babcine byki. Do konkursu „GOŚCINIEC Z PODRÓŻY” – najlepszy regionalny podarunek kulinarny z podróży szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego Warszawa – Wilno zgłoszono 27 kulinarnych upominków. W tej kategorii konkursowej Komisja przyznała: I miejsce oraz Kielich Wojciecha Wielądko – Mazowiecka Micha Szlachecka za „Suchy prowiant i napitek” II miejsce – Datczuk Helena za „Korowaj Mielnicki” III miejsce – Stowarzyszenie „Ku przyszłości” za „Pączki Kościuszki” oraz Wyróżnienie: - Ewa Mitowska za „Nalewka nadbużańska z mirabelek”. Wyróżnienia i nagrody rzeczowe ufundowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: - Marek i Anna Sienkiewicz za sok z kiszonych buraków - Elżbieta Żmudzka za pierniki okolicznościowe Nagrody specjalne dziennikarzy otrzymują: - Ewa Mitowska za „Nalewkę nadbużańską z mirabelek” - Mazowiecka Micha Szlachecka za „Suchy prowiant i napitek” oraz wyróżnienia: - Firma Naturtur za „Zestaw olejów” - Stefan Ambroziak za „Koszyk zdrowia z pasieki” (nagroda rzeczowa ufundowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) Organizatorzy: Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie Fundatorzy nagród: - Urząd Marszałkowski Woj. Mazowieckiego - Powiat Węgrowski - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Podziękowania za pomoc w organizacji: - Szkoła Podstawowa w Liwie - Sokołowski Ośrodek Kultury w Sokołowie Podlaskim - Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim - Związek Miedzygminny Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich w Węgrowie - OSP w Liwie Do zobaczenia za rok !

facebook.com

Zamek w Liwie

fot. Tomek Dębski - Fotografia

Zamek w Liwie
facebook.com

WGL Wielki Gościniec Litewski

Zapraszamy !

WGL Wielki Gościniec Litewski
facebook.com

WGL Wielki Gościniec Litewski

Już jutro ! IV Międzynarodowy Turniej Smaków ! Zapraszamy !

WGL Wielki Gościniec Litewski
facebook.com

WGL Wielki Gościniec Litewski

Za 2 dni IV Międzynarodowy Turniej Smaków na Zamku w Liwie !

WGL Wielki Gościniec Litewski
facebook.com

WGL Wielki Gościniec Litewski

Za 3 dni IV Międzynarodowy Turniej Smaków !

WGL Wielki Gościniec Litewski
facebook.com

WGL Wielki Gościniec Litewski

IV Międzynarodowy Turniej Smaków już za 4 dni !

WGL Wielki Gościniec Litewski
facebook.com

WGL Wielki Gościniec Litewski

IV Międzynarodowy Turniej Smaków już na 5 dni !

WGL Wielki Gościniec Litewski
facebook.com

Quiz

NEAR Zamek w Liwie