Top Local Places

Muzeum w Łęczycy

Zamkowa 1, Leczyca, Poland
Museum/Art Gallery

Description

ad

Muzeum w Łęczycy istnieje od 1949 roku i jest jedyną tego rodzaju placówką w powiecie łęczyckim. Jego siedzibą jest zamek obronny z XIV wieku wybudowany w okresie panowania króla Kazimierza Wielkiego w południowo – wschodniej granicy średniowiecznego miasta. Monumentalna, gotycka budowla, w której wielokrotnie gościli królowie: Władysław Jagiełło i Kazimierz Jagiellończyk, rozbudowana została w stylu renesansowym (,,dom nowy”) w 2 poł. XVI wieku przez Jana Lutomierskiego, dyplomatę i podskarbiego króla Zygmunta Augusta oraz zwolennika reformacji w Polsce. Pozostałością okresu upadku Rzeczpospolitej jest budynek dawnej prochowni pruskiej z pocz. XIX stulecia wzniesionej z wykorzystaniem reliktów wcześniejszego budynku  reprezentacyjnego (tzw. ,,Domu wielkiego” lub „starego”).
Zamek, który przed 1939 rokiem był niemal całkowitą ruiną, został w dużej części odbudowany w latach 1964 – 1975. Obecnie na piętrze „prochowni” oraz w odrestaurowanym XVI wiecznym tzw. ,,domu nowym”, jak również w wieży „szlacheckiej”, prezentowane są stałe i czasowe ekspozycje muzealne.

Muzeum posiada w swoich zbiorach ponad 12 tysięcy przedmiotów związanych z przeszłością miasta i regionu łęczyckiego w zakresie archeologii, historii, etnografii, sztuki i przyrody.

W zbiorach archeologicznych znajdują się liczne okazy od pradziejowej działalności człowieka po eksponaty będące świadectwem średniowiecznej Łęczycy. Na uwagę zasługuje materiał wykopaliskowy z pobliskiego grodziska łęczyckiego (VI – XII wiek).


W zasobach działu artystycznego szczególne miejsce zajmują niezwykle cenne przedmioty liturgiczne z XI - XIII wieku pochodzące z grobów romańskiej archikolegiaty w Tumie, XV-wieczny antyfonarz oraz zbiór  obrazów, mebli i broni  od XVII do pocz. XX wieku.
W muzealnym zbiorze historycznym wyróżniają się dokumenty cechowe, pieczęcie i sztandary, ilustrujące rozwój i znaczenie rzemiosła w Łęczycy między XVIII a XX wiekiem. Dział ten gromadzi też wszelkiego rodzaju pamiątki, związane ze stoczoną na ziemi łęczyckiej we wrześniu 1939 roku – Bitwą nad Bzurą. Systematycznie uzupełniana jest kolekcja starych pocztówek łęczyckich.

Zbiory etnograficzne dokumentują twórczość łęczyckich rzemieślników, twórców i artystów poprzez wyroby ludowego kowalstwa, garncarstwa, plecionkarstwa i tkactwa. Przechowują elementy łęczyckiego stroju ludowego, a także tradycyjne wyposażenie wnętrz mieszkalnych, sprzęty i narzędzia gospodarcze.
Na uwagę zasługuje  zbiór współczesnej,  łęczyckiej rzeźby ludowej. Wśród figur o tematyce sakralnej, wiejskiej czy historycznej szczególne miejsce zajmuje największa w Polsce (licząca ok. 400 eksponatów) muzealna kolekcja rzeźb o tematyce demonicznej. W zestawie dominują różnorodne wcielenia, najpopularniejszego diabła w Polsce - Boruty, który zgodnie z legendą ma swoją siedzibę w łęczyckim zamku.

Gabinet numizmatyczny pochwalić się może, liczącą ponad 2500 sztuk, kolekcją

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Timeline Photos

"Z głowy pod palce" - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich to tytuł projektu dofinansowanego przez Łódzki Dom Kultury ŁDK, a który Muzeum w Łęczycy będzie realizował na jesieni bieżącego roku. Młodzież z Gimnazjum w Witoni oraz łęczyckiego Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Łęczycy, pod kierunkiem p. Marii Lasoty - twórczyni ludowej z Gołocic, zgłębiać będzie tajniki tworzenia słomianych pająków. W nagrodę uczestnicy projektu pojadą do Muzeum w Lipcach Reymontowskich bowiem projekt realizowany jest w ramach obchodów Roku Reymontowskiego w województwie łódzkim. Więcej o wynikach konkursu w linku poniżej: https://regionkultury.pl/Infoglob/NewsList/NewsItem.aspx?pageid=1&mid=5&itemid=5124

Timeline Photos
facebook.com

Photos from Muzeum w Łęczycy's post

Wraz z Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi oraz Łódzki Dom Kultury ŁDK Muzeum w Łęczycy jest współorganizatorem otwartego konkursu # 1Nowe szycie makatki. Osoby zainteresowane udziałem w konkursie, wykorzystując regionalne dziedzictwo hafciarskie będą mogły sprawdzić swoje zdolności wykonując makatki tradycyjne lub innowacyjne. W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie informacyjne dla Pań z regionu łęczyckiego. Wszystkich zainteresowanych konkursem prosimy o kontakt tel. 24 721 25 43.

Photos from Muzeum w Łęczycy's post
facebook.com

Muzeum w Łęczycy

Przypominamy i serdecznie zapraszamy. To już jutro w Domu Kultury.

Muzeum w Łęczycy
facebook.com

Timeline Photos

Zapraszamy serdecznie na zajęcia realizowane we współpracy z Łódzkim Domem Kultury oraz Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym w Łodzi a poświęcone kuchennym i nieco już zapomnianym ozdobom kuchni naszych babć, tj. makatkom. PS. Wkradł się mały błąd adresowy ;) Oczywiście chodzi o Aleje Jana Pawła II :)

Timeline Photos
facebook.com

Photos from Muzeum w Łęczycy's post

Już po raz dziesiąty, w dniu 14 czerwca, odbył się Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich. Piętnaście szkół z całego powiatu łęczyckiego i najbliższych okolic, w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych, rywalizowało na dziedzińcu Zamku w Łęczycy w dziesięciu różnorodnych konkurencjach "rycerskich". Angażowały one uczniów sprawnościowo ale i teoretycznie. Po zaciętej rywalizacji do ostatniej konkurencji wśród szkół podstawowych wygrała Szkoła Podstawowa w Piątku a wśród szkół gimnazjalnych - Gimnazjum w Grabowie. Poniżej dokładna klasyfikacja: Szkoły Podstawowe: 1. Piątek 2. Topola Królewska 3. Grabów 4. Sługi 5. Leźnica Mała i Chorki 6. Nr 3 w Łęczycy 7. Stara Sobótka 8. Nr 4 w Łęczycy Gimnazja: 1. Grabów 2. Leśmierz 3. Witonia 4. Łęczyca i Topola Królewska 5. Piątek

Photos from Muzeum w Łęczycy's post
facebook.com

Photos from Muzeum w Łęczycy's post

Wprawdzie tegoroczny Dzień Dziecka minął już jakiś czas temu, ale wielu milusińskich wciąż wspomina atrakcje, przygotowane w Łęczycy z okazji tego święta. Imprezy odbywały się w kilku miejscach, można było wybierać spośród wielu propozycji, a organizatorzy zadbali o interesujący, urozmaicony program. Działo się także na dziedzińcu zamkowym, gdzie przygotowane dla dzieci zabawy nawiązywały tematycznie do dwu przedziałów czasowych: przeszłości i przyszłości. Pod hasłem „Łęczyca od nowa” najmłodsi mieszkańcy naszego miasta tworzyli jego futurystyczną wizję, wypełniając ją, wykonanymi z tektury, fantazyjnymi kompleksami przyszłej zabudowy. Można było także dać upust swojej wyobraźni i zdolnościom manualnym, projektując i lepiąc z gliny wszystko co dusza zapragnie, a nie tylko przysłowiowe garnki. W przeszłość przenosiły ich uczestników zabawy plebejskie. Każdy mógł stać się średniowiecznym wojownikiem strzelając z łuku, próbując swej zręczności przy machnie rycerskiej, bądź przymierzając elementy dawnego uzbrojenia. Wszystkie dzieci, które tego dnia bawiły się na dziedzińcu zamkowym, obdarowane zostały słodkimi prezentami.

Photos from Muzeum w Łęczycy's post
facebook.com

09.06.2017 - 21:30

Materiał o przyznaniu nagród im. Benedykta Polaka znalazł się także w Łódzkich Wiadomościach Dnia (od 45s materiału). Patronat honorowy nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. https://lodz.tvp.pl/32759001/09062017-2130

facebook.com

Benedykt Polak i ważna nagroda dla odważnych odkrywców

W oczekiwaniu na galerię zdjęć z uroczystości wręczenie Nagród im. Benedykta Polaka zachęcamy do wysłuchania wywiadu, który pojawił się w Programie 1 Polskiego Radia. Audycję można wysłuchać po naciśnięciu przycisku "Play", obok zdjęcia, po lewej stronie. Patronat honorowy nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. http://www.polskieradio.pl/7/5098/Artykul/1775497,Benedykt-Polak-i-wazna-nagroda-dla-odwaznych-odkrywcow

facebook.com

Nagroda im. Benedykta Polaka

Przypominamy, że w piątek 9 czerwca wręczenie Nagród im. Benedykta Polaka w Archikolegiacie w Tumie. Patronat honorowy nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Patronami medialnym uroczystości będą: TVP INFO oraz TVP3 Łódź. http://www.tvp.info/32524224/nagroda-im-benedykta-polaka

facebook.com

AKTUALNOŚCI: Nowe szycie makatki - otwarty konkurs

Bardzo miło jest Nam ogłosić iż Muzeum w Łęczycy po raz kolejny weszło we współpracę z Łódzkim Domem Kultury i Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym w Łodzi przy projekcie związanym z ginącą ozdobą kuchni naszych babć, czyli makatkami. Będziemy informować na bieżąco o projekcie!!!

facebook.com

Regulamin X Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich Muzeum w Łęczycy informuje iż w tym roku do turnieju zgłosiło się 13 szkół. X Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich rozpocznie się 14 czerwca, około godz. 9.00 na dziedzińcu zamku w Łęczycy. Szkoły biorące udział w tegorocznym turnieju (kolejność alfabetyczna): Szkoły Podstawowe: 1. Chorki 2. Leśmierz 3. Leźnica Mała 4. Łęczyca nr 3 5. Łęczyca nr 4 6. Piątek 7. Sługi 8. Topola Królewska Gimnazja: 1. Grabów 2. Łęczyca 3. Piątek 4. Topola Królewska 5. Witonia Jak co roku ocenie poddany zostanie strój drużyny a szczególną uwagę zwrócimy na jednego uczestnika lub uczestniczkę drużyny ubranego w strój imitujący habit dominikanina. Jak zawsze przypominamy iż liczy się wasza inwencja twórcza a nie rzeczy kupione czy wypożyczone. Zawołaniem rycerskim drużyny przywitają pozostałych uczestników (bardzo krótka rymowana wypowiedź, jedno/dwuwersowa, odnosząca się do cech charakterystycznych drużyny, np. miejscowość, herb). W ramach turnieju uczniowie będą rywalizować między sobą w konkurencjach sprawnościowych: strzelanie z łuku do tarcz punktowanych i z wizerunkami zwierząt, rzut włócznią, narty wieloosobowe, atak na saracena, rzut podkową do celu, machina rycerska, serso, bieg z przeszkodami, trzymanie miecza oraz konkurs dla skrybów - dyktando pisane gęsim piórem i quiz wiedzy o średniowiecznym rycerstwie. Muzeum w Łęczycy zastrzega sobie zmiany w ilości konkurencji. W tym roku na zakres wiadomości potrzebnych do konkursu wiedzy składać się będą: • podstawowe wiadomości dotyczące osoby rycerza, • wojskowość w Polsce średniowiecznej, • rodzaje zaczepnego i ochronnego uzbrojenia rycerza średniowiecznego (budowa, klasyfikacja mieczy, imiona, mity związane z uzbrojeniem), • podstawowe wiadomości na temat obrzędu pasowania na rycerza, • obowiązki i przyrzeczenia rycerza, • encyklopedyczna wiedza na temat historii zabytków łęczyckich i zabytków z najbliższej okolicy w okresie średniowiecza (obecność królów, ważne wydarzenia historyczne) • podstawowe informacje na temat początków miasta Łęczyca (np. „Łęczyca. Monografia miasta do 1990 roku, pod red. R. Rosin, Łęczyca 2002, s. 89-93, 119-123), W trakcie trwania turnieju prosimy młodzież o zachowanie czystości na dziedzińcu, „rycerskie” zachowanie w stosunku do przeciwników oraz bezwzględne stosowanie się do wskazówek i poleceń prowadzących konkurencje turniejowe. Na uczestników czekać będą ławki dla drużyny, napoje oraz drobny poczęstunek. Prosimy także o pozostawianie swoich rzeczy przy wskazanych przez organizatora miejscach oraz o nieużywanie sprzętów do przeprowadzania konkurencji bez wiedzy prowadzących turniej.

facebook.com

ELE24.net nasz lokalny serwis informacyjno ogłoszeniowy

Tak mniej więcej prezentują się zabawy plebejskie na naszym zamku w Łęczycy :)

facebook.com

Quiz

NEAR Muzeum w Łęczycy