Indologia UJ
Description
strona Zakładu Języków i Kultur Indii i Azji Południowej, Instytut Orientalistyki UJ
https://www.flickr.com/photos/125857949@N02/ Indologia jest najstarszym z kierunków w Instytucie Orientalistyki UJ – pierwsze wykłady gramatyki sanskrytu prowadzono już w latach 1860-62. Imponującą historię Zakładu Języków i Kultur Indii i Azji Południowej tworzą niezwykłe osobistości indologii polskiej i światowej, m. in. Andrzej Gawroński, autor pierwszego w Polsce, a używanego po dziś dzień, podręcznika do nauki sanskrytu, Helena Willman-Grabowska, która przejmując w 1927 roku kierownictwo w Zakładzie Sanskrytu poszerzyła jego ofertę dydaktyczną o tybetański, pali i języki drawidyjskie, czy Tadeusz Pobożniak, który w latach 70. XX w. wprowadził kurs języka hindi.
Z uwagi na fascynującą kulturę i rozwijajacą się gospodarkę Indie wraz z krajami ościennymi coraz cześciej przykuwają uwagę całego świata, w tym Polski. Proponowana przez nas obecnie oferta dydaktyczna wykracza zarówno poza polityczne granice dzisiejszych Indii, jak i granice klasycznej filologii. Stawiając sobie za cel najwyższe standardy ministerialne, nasza wysoko wykwalifikowana i ciesząca się uznaniem na świecie kadra kształci specjalistów w dziedzinie kultur i języków nie tylko Indii, ale także krajów zaliczanych do obszaru Azji Południowej.
Wychodzimy z założenia, że podstawowym kluczem do wieloaspektowego poznania cywilizacji indyjskiej i jej współczesnych realiów jest język, choć nie jest on naszym ostatecznym celem. Oprócz zajęć dotyczących tradycji sanskryckiej i dość popularnych już w Polsce języków Indii Północnych, tj. hindi i urdu, oferujemy także kursy dotyczące równie istotnego pod względem cywilizacyjnym, gospodarczym i politycznym obszaru kultury drawidyjskiej oraz całe spectrum zajęć dających pełen obraz cywilizacji indyjskiej: kultury i sztuki; filozofii, historii; geografii z etnografią; literatur: wedyjskiej, sanskryckiej, hindi, drawidyjskiej, urdu, anglo-indyjskiej; hinduizmu; islamu; różnorodnych form performatywnych; współczesnych zagadnień społecznych.
Możliwość rozwijania zainteresowań oraz szlifowania już nabytych umiejętności nasi studenci zyskują zarówno w kraju, jak i zagranicą Naszą tradycją jest coroczny wyjazd na obóz naukowy w Rabce; stałym punktem naszego kalendarza są również organizowane przez studenckie Koło Naukowe Indologów UJ Dni Indyjskie w Krakowie. W 2013 roku zainicjowaliśmy publikowanie przekładów autorstwa studentów. Regularnie organizujemy spotkania ze znamienitymi postaciami ze świata nauki i kultury: gościliśmy nie tylko wybitnych badaczy z obszaru szeroko pojętej indologii (Giuliano Bocalli, Johannes Bronkhorst, Gerhard Oberhammer, Alexis Sanderson, Rafaelle Torella) i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, ale także cenionych indyjskich wydawców (Urvashi Butalia, Zubaan Books), pisarzy (Suketu Mehta) czy legendarnych aktorów (Amitabh Bachchan).
Studentom oferujemy możliwość wyjazdów stypendialnych do czołowych ośrodków indyjskich (w ramach programu ICCR i ECAF) oraz europejskich (w ramach programu Erasmus: m.in. Austria, Czechy, Niemcy, Norwegia, Włochy). Blisko współpracujemy z Indyjsko-Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Kultury (IPCC).
Zapraszamy!
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comHISTORY
Meenakshi Amma ma 74 lata, a od 67 trenuje kalaripajattu. Zawsze w sari :-)
Timeline Photos
W gazecie Janmabhumi Trichur przeczytacie o naszej doktorantce mgr Oldze Nowickiej, która w ramach stypendium ECAF (European Consortium for Asian Field Study/Junior Field Research Fellowship) poszukuje w Kerali lokalnych wariantów historii o życiu Śankary. Miłej lektury! :-)
First Lady Hosts Diwali at White House
Michelle Obama kilka lat temu na lekcji tańca bollywoodzkiego w Białym Domu z okazji obchodów Diwali.
India’s ‘Birdman’ Feeds 4,000 Parakeets A Day
Indyjski "Birdman" z Ćennaju opiekuje się kilkoma tysiącami papużek: aby je wykarmić, wydaje 40% swojego dochodu. Pierwsze papużki pojawiły się w jego domu w 2004 roku po fali tsunami, która uderzyła m.in. w wybrzeże Indii. (dziękujemy p. Ariadnie Matyszkiewicz). https://www.youtube.com/watch?v=2F1wkCFCqd4
ART AND RELIGIONS IN PRE-ISLAMIC CENTRAL ASIA
Dziś rozpoczyna się konferencja ART AND RELIGIONS IN PRE-ISLAMIC CENTRAL ASIA http://manggha.pl/event-item/92
Introductory Tamil Class with Jonathan Ripley, Tamil Preceptor at Harvard University
Język tamilski: lekcja I https://www.youtube.com/watch?v=VLQNPaRXK-A
Timeline Photos
W Indiach wynaleziono system dziesiątkowy, w którym pojawiła się idea zera jako liczby (dzięki kupcom arabskim taki system liczbowy rozprzestrzenił się na świecie). W V w. indyjski uczony Arjabhata wprowadził pozycyjny system liczbowy, który nie posiadał jeszcze zera. W „pustych miejscach” pisano w rękopisach znak „kha” albo maleńką kropkę (sanskr. śunja „nic”). Kropki używano też do zapisu wartości nieznanej, tak jak dziś stosujemy x. Na rok 876 datuje się z kolei inskrypcję, według której w pewnym ogrodzie w mieście Gwalior posadzono taką liczbę kwiatów, która umożliwiała dostarczenie codziennie 50 wieńców dla pobliskiej świątyni. Zera wyryte w liczbach przypominają nieco symbol używany obecnie, są jednak mniejsze i lekko przesunięte w górę. http://www.swiatmatematyki.pl/index.php?p=130
Dzień Dobry TVN
Stań się zmianą
Timeline Photos
Induska, Japonka i Syryjka (?): studentki medycyny w Women’s Medical College of Philadelphia, 10 października 1885. https://newsblog.drexel.edu/2013/07/24/from-india-japan-and-syria-19th-century-women-who-trekked-to-philadelphia-for-medical-school/
India is Reading Sienkiewicz
Indie czytają Sienkiewicza (również w hindi)!
This is how a bestselling book is made in India today
Jak w Indiach pisze się bestsellery? Ajay K Pandey, którego powieść sprzedaje się na Amazonie lepiej niż książki m.in. J. K. Rowling, zaczął od zmiany tytułu swojego debiutu: "I love u too and u are the best husband" zamienił na "You Are The Best Wife". Ale to tylko część przepisu na sukces... http://scroll.in/article/819268/this-is-how-a-bestselling-book-is-made-in-india-today