Obserwatorium Astrogeodynamiczne Borowiec
Description
Obserwatorium Astrogeodynamiczne Borowiec jest częścią Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Składa się z laboratorium czasu i częstotliwości, laboratorium Global Navigation Satellite Systems (GNSS) oraz stacji laserowej.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comWisława Szymborska - Noblistka urodzona w Kórniku
Wisława Szymborska - Noblistka urodzona w Kórniku...
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
PSIK - balonowanie w Borowcu. Zapraszamy do relacji. Start za kilka minut o 11:00 ! :)
Krzysiek
Na profilu PTMA mnóstwo fantastycznych zdjęć z tranzytu Merkurego. Polecamy !
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
My oglądamy tranzyt Merkurego, a Wy... ? :)
ilrs.gsfc.nasa.gov
Kilkanaście minut temu stacja laserowa Borowiec trafiła po raz pierwszy satelitę SENTINEL-3A ! To bardzo ciekawa misja ESA, która wymaga specjalnego wsparcia ze strony stacji laserowych. Więcej info o satelicie tutaj http://ilrs.gsfc.nasa.gov/missions/satellite_missions/current_missions/sn3a_general.html. A wyniki tej obserwacji można zobaczyć tutaj http://www.cbk.poznan.pl/stacja_laserowa/obserwacje/SN507709.php
Timeline Photos
Miło Nam poinformować, że stacja laserowa Borowiec pozytywnie zakończyła proces kwarantanny i od teraz, po kilkuletniej przerwie, stała się ponownie w pełni operacyjną stacją sieci ILRS. Wszystkie wyniki stacji od 1 lutego 2016 zostaną teraz oficjalnie upublicznione przez banki danych. Dołączona grafika to tzw. bias report, który pokazuje jak dokładne są wyniki otrzymane przez stację. Wyniki (average rb) opracowane przez kilka centrów analizujących dotyczą satelitów geodynamicznych LAGEOS-1 oraz LAGEOS-2, a ich dokładność jest na poziomie od kilku do 11 mm, co stawia nas pod względem jakości w światowej czołówce.
Near Space Conference
W najbliższą sobotę, tj. 16 kwietnia, w Toruniu startuje "Near Space Conference". Polecamy śledzić to wydarzenie https://www.facebook.com/NearSpaceConference/
Obserwatorium Astrogeodynamiczne Borowiec
Astronarium. Gorąco polecamy w wolnych chwilach. http://www.astronarium.pl/odcinki/
10 marca br., Indie umieściły na orbicie GSO (GeoSynchronous Orbit) szóstego satelitę indyjskiego systemu nawigacyjnego IRNSS (Indian Regional Navigation Satellite System). To satelita IRNSS-1F, która wymaga wsparcia obserwacjami laserowymi. Więcej informacji pod adresem http://www.isro.gov.in/Spacecraft/irnss-1f. Natomiast 20 marca br. rozpoczyna się kampania laserowa innego satelity z tej konstelacji, mianowicie IRNSS-1A, który został umieszczony na orbicie 5 września 2013. Koniec kampanii IRNSS-1A nastąpi 30 marca.
Od słowa do słowa
"Od słowa do słowa" 11 grudnia, 2015 - wywiad z dr Pawłem Lejbą, kierownikiem Obserwatorium, http://telewizjastk.pl/3692,od-slowa-do-slowa.
TerraSAR-X & TanDEM-X - 20160118-1734
Nagranie przedstawia przelot dwóch niemieckich satelitów teledetekcyjnych TerraSAR-X i TanDEM-X, 18 stycznia br. nad naszym Obserwatorium. Satelity obiegają Ziemię na wysokości ok. 500 km i co najciekawsze w tandemie, we wzajemnej odległości kilku kilometrów! Więcej o misjach satelitów możecie poczytać tutaj http://www.dlr.de/dlr/en/desktopdefault.aspx/tabid-10378/566_read-426/#/gallery/345.