Top Local Places

ZOO Olomouc

Darwinova 29, Olomouc, Czech Republic
Local business

Description

ad

Milí přátelé, vítejte na oficiální stránce Zoologické zahrady Olomouc, kde vás budeme informovat o aktuálním dění v naší zoo. Zároveň se zde můžete podělit o fotografie ze zoo, o vaše dojmy a názory. ZOO chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V červenci 2013 byla otevřena první část nového safari.
Zoologická zahrada se rozkládá na rozloze 42,5 hektarů.  Atrakcí místní zahrady je vyhlídková věž, z níž lze vidět město Olomouc i baziliku na Svatém kopečku. V pavilonech a venkovních klecích dnes ZOO pečuje o téměř 300 živočišných druhů. Zoo se specializuje na žirafy, africké kopytníky, severskou faunu a mořská akvária. Raritou je obří žraločí akvárium – největší svého druhu u nás.

Zajímavosti zoo: mořská akvária s korálovými útesy a mnoha druhy pestrobarevných ryb a dalších mořských živočichů naleznete uvnitř pavilonu šelem. Největší nádrž pro dva druhy žraloků má obsah 42 000 litrů a v nádrži o obsahu 17 000 litrů žije mimo jiných velkých ryb nádherný rejnok siba skvrnitá. Dále průchozí výběh opic makaků červenolících, kam se návštěvníci dostanou po visuté lávce a pak mohou sledovat zvířata bez jakýchkoli bariér. Podobný zážitek nabízí také pavilon netopýrů, kde vám nad hlavami volně létají velmi vzácní kaloni zlatí, v přírodě ohrožení vyhubením.


Chovatelské úspěchy: zoborožci kaferští, jeřábi královští, plameňáci růžoví, čápi černí, žirafy Rothschildovy, pižmoni severní, antilopy – oryxi jihoafričtí, adaxi, pakoně běloocasí, dále vzácné lamy vikuně a klokani rudí, drápkaté opice, lemuři, giboni lar, giboni zlatolící a siamangové, mravenečník čtyřprstý, levharti mandžuští, lvi berberští, gepardi, medvědi malajští, fenci a řada druhů malých koček. Velkým úspěchem bylo narození a úspěšný odchov dvojčat žiraf Rothschildových v roce 1999. Zoo Olomouc chová jedny z největších skupin žiraf Rothschildových a oryxů jihoafrických v Evropě.

Rarita: žádná jiná zoo nemá vyhlídkovou věž, ta naše je vysoká 32 metrů a můžete z ní spatřit svatokopeckou baziliku, jako na dlani budete mít krajské město Olomouc a za příhodného počasí dohlédnete i na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd. Dvě obří voliéry s velmi specifickou konstrukcí jsou domovem mnoha druhů ptáků a umožňují jim volný prolet, větší z nich má průměr 45 metrů a výšku až 15 metrů.

Novinky: nová moderní expozice určená k chovu medvědů baribalů a vlků arktických vznikla na místě bývalého výběhu jelenů na ploše větší než jeden hektar. Výběh je situován do členitého terénu s protékajícím potůčkem, který má těmto zvířatům, pocházejícím ze Severní Ameriky, připomínat jejich přirozené životní prostředí. Společně s párem medvědů ve výběhu žije i skupina vlků arktických. Výběh je tvořen společnou částí, ve které mají šelmy možnost se potkávat, a dále částí přístupnou jen vlkům, kam se mohou uchýlit a případně zde i odchovávat mláďata. Návštěvníci mají několik možností pozorovat dění ve výběhu. Jednak ze srubu, jehož spodní část slouží jako medvědí ubikace a dále z několika lávek a vyhlídek nad výběhem.  

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Photos from ZOO Olomouc's post

ROMY MRAVENEČNÍKOVÁ VELKÁ Poslední mládě mravenečníků velkých, samička Romy narozená 9. 8. 2015, v úterý 26. 7. 2016 opustila Zoo Olomouc a odjela do svého nového domova v anglické zoologické zahradě Dudley Zoological Garden vlastněné a provozované Dudley and West Midlands Zoological Society. Tato zoo s chovem mravenečníků začíná a vybudovali pro ně zcela nové chovatelské zařízení. Na doporučení koordinátorky chovu těchto zvířat působící v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií je naše samička ideální partnerkou k samci, který by měl za Romy přicestovat ještě do konce tohoto roku. CHOV V ZOO OLOMOUC Otec Sylvin pochází přímo ze země svého přirozeného výskytu z Jižní Ameriky. Matka Pia je ze zoo ve Stuttgartu a je slavná díky odchovu prvních tří mláďat mravenečníka velkého (2011-2013) narozených v rámci České republiky a Unie českých a slovenských zoo. Romy je její čtvrté mládě. Mravenečníky velké jsme získali v roce 2004, nikoliv však prostřednictvím evropského záchranného programu, ale importem dvou mláďat z Jižní Ameriky. Samozřejmě jsme chtěli dovézt pár, ale u těchto zvířat nejsou vnější pohlavní znaky zcela zřetelně rozpoznatelné a vzhledem k jejich síle není ani jednoduché je bez celkové anestezie prohlédnout. Na základě chování obou mravenečníků jsme po určité době začali o správném určení pohlaví pochybovat a následným genetickým vyšetřením srsti byly pochybnosti potvrzeny. Naši mravenečníci byli sice pro evropskou populaci velmi cenní, nicméně byli to dva samci. První samička k nám přišla v rámci chovného programu z Dánska, ale následně uhynula na bakteriální infekci. Jako druhá byla v roce 2009 ze Zoo Stuttgart výměnou za jednoho z našich samců přivezena jako roční mládě nynější samice Pia.

Photos from ZOO Olomouc's post
facebook.com

Photos from ZOO Olomouc's post

OLOMOUCKÁ KUŘATA POSÍLILA POPULACI NA DÁLNÉM VÝCHODĚ V květnu jsme v rámci zapojení do reintrodukčního programu dvou druhů vzácných jeřábů (mandžuských a bělošíjích), žijících na Dálném východě, odeslali prostřednictvím Zoo Brno tři oplozená vejce do záchranné stanice v ruském Chinganu. Na konci měsíce jsme obdrželi velmi milou zprávu, že naše tři kuřátka se již vyklubala a ošetřovatelé všechny své svěřence vozí do divočiny na pravidelné seznamovací procházky. REINTRODUKCE, ZAJÍMAVOSTI Zoo Brno s velkým nasazením jejich zaměstnance RNDr. Petra Suvorova, Ph.D., kurátora tamního chovu ptáků, bez jehož odhodlanosti by celá akce neměla šanci na úspěch, reprezentuje Českou republiku v programu reintrodukce vzácných jeřábů. Realizace záležitosti, kterou je doručení několika oplozených vajec do místa, kde se z nich vylíhnou kuřata a ta jsou následně připravována na vypuštění do volné přírody, je velmi složitý proces. Transport vajec byl skutečnou „OPERACÍ“. Nejprve jsme museli sladit termín snůšky s časovým obdobím, kdy se mají líhnout kuřata. Proto byla první snůška našich jeřábů, která proběhla dříve, než bylo potřeba, odebrána rodičům, a tím jsme vyprovokovali snůšku opakovanou. První vejce posloužila jako vzor pro vytvoření transportního boxu. Po té, co jsme již druhou várku nasezených vajec odebrali rodičům z hnízd, bylo třeba je co nejrychleji, ale zároveň bezpečně dopravit do brněnské zoo. Tam je čekala kontrola oplozenosti na přístroji mapujícím srdeční ozvy uvnitř vejce. Prošla tři ze čtyř. Následující den se vejce společně s dalšími kusy z Brna a Chomutova vydala, ve speciálním přepravním boxu zajišťujícím „stálou“ teplotu a v doprovodu výše jmenovaného zaměstnance Zoo Brno, na dlouhou cestu do nového domova. Vše proběhlo v pořádku a po více než dvou dnech, dorazila vejce i s doprovodem na místo určení. Tam se následně vylíhla mláďata, u olomouckých vajec byla stoprocentní úspěšnost - tři kuřátka.

Photos from ZOO Olomouc's post
facebook.com

olomouc.cz - nejlepší adresa ve městě

olomouc.cz - nejlepší adresa ve městě
facebook.com

Photos from ZOO Olomouc's post

A ještě pár fotek ze života malých šelem a surikat zvlášť.

Photos from ZOO Olomouc's post
facebook.com

Photos from ZOO Olomouc's post

Přidáváme několik nových fotek, tentokrát z ptačí říše.

Photos from ZOO Olomouc's post
facebook.com

Letní dovádění s rodinnými pasy v Zoo Olomouc

Letní dovádění s rodinnými pasy v Zoo Olomouc
facebook.com

Přerušení dodávky el. proudu

Přerušení dodávky el. proudu
facebook.com

Timeline Photos

ORYX 6 - 7/2016 Vážení přátelé a příznivci olomoucké zoo,vyšlo prázdninové dvojčíslo virtuálního časopisu ORYX! Pokud budete mít zájem o jeho zasílání na emailovou adresu, stačí svůj požadavek zaslat na: oryx@zoo-olomouc.cz, případně si jej můžete zobrazit na této adrese: http://newsletter.lataupe.cz/webview/aa5e72d31c17b4cfc13df89b802a136d Přejeme Vám příjemné čtení...

Timeline Photos
facebook.com

Photos from ZOO Olomouc's post

Vážení návštěvníci. Připravili jsme pro vás další informační panely upozorňující na pavilony. Po pavilonu opic, žiraf a teráriu se na řadu dostal Jihoamerický pavilon, Pavilon netopýrů, šelem a mořská akvária. Doufáme, že nové panely usnadní orientaci v areálu především těm návštěvníkům, kteří naši zoo příliš dobře neznají.

Photos from ZOO Olomouc's post
facebook.com

Timeline Photos

KŘEST KNIHY „ZOO OLOMOUC ROK ZA ROKEM“ Před deseti lety vyšla k padesátému výročí kniha ZOO OLOMOUC VČERA A DNES. Dalo by se říci, že byla první kronikou zoo s historickými materiály od dob jejího vzniku, vlastně už od doby vzniku myšlenky otevřít v Olomouci zoologickou zahradu. Kniha měla velký úspěch a tak její autor Milan Kořínek, dlouholetý zaměstnanec, dalších deset let shromažďoval nové materiály a připravoval vydání nové rozšířené knihy stejného charakteru. A tak se také stalo. Ze 128 je nyní 240 stran A4 formátu s řadou dobových dokumentů, fotografií a hlavně informací. Je možné se v ní dočíst, jak se zahrada vyvíjela z hlediska zvířat, staveb, ale i personálu a třeba také spotřebovaného krmiva. Obrazně řečeno „ještě teplý“ exemplář, který byl před pár dny dovezen z tiskárny, dnes slavnostně pokřtíme a pak už si knihu bude možné koupit v Zoo Olomouc. „Věřím, že tuto knihu přivítají všichni, kteří mají zoologickou zahradu rádi. V knize, která je opravdu kronikou zoo, najdou v ní spoustu klenotů, unikátních fotografií a málo známých informací,“ komentoval vydání knihy náměstek primátora Aleš Jakubec.

Timeline Photos
facebook.com

Photos from ZOO Olomouc's post

ODHALENÍ REKONSTRUOVANÉHO AKVÁRIA KARIBIK Druhé největší mořské akvárium na pavilonu šelem prošlo v letošním roce rekonstrukcí z důvodu prasklého skla, které již začalo propouštět vodu. Původní vypouklé sklo nahradilo sklo rovné, poskytující kvalitnější pohled návštěvníkům. Vnitřní prostor nádrže byl kompletně opraven, aby byl schopen unést nápor velkého objemu slané vody dostatečně dlouhou dobu. Vrchní část jsme upravili tak, aby do akvária pronikalo přirozené světlo, což výrazně zlepší podmínky pro pozorování osazenstva nádrže. Vše je hotovo a připraveno, ovšem díky zásahu počasí, došlo k problémům s transportem nových obyvatel. Tropické počasí minulého týdne způsobilo odklad převozu dopravcem. Tak se stalo, že měsíce plánované a realizované kroky uvízly na tom posledním a největší atrakci expozice se podařilo dovézt až dnes. Následovala kontrola paryb po transportu, nějaký čas zabralo postupné přečerpávání vody z přepravní nádrže do akvária a zpět, aby se vody postupně promíchaly. Teprve po tomto kroku mohli být přivezené siby atlantské umístěny do svého nového domova. A světe div se, vše se zvládlo včas. Akvárium je tedy nakonec slavnostně odhaleno podle původního plánu. Ještě bude následovat poslední doplněk, dvě trnuchy modroskvrnité, které jsou zatím umístěny v zázemí a aklimatizují se, protože přiletěly až z daleké Indonésie.

Photos from ZOO Olomouc's post
facebook.com

Photos from ZOO Olomouc's post

OTEVŘENÍ VÝBĚHU ORINOKO PRO LENOCHODY A MRAVENEČNÍKY Specialitou naší zoo je chov chudozubých. Z těchto zástupců jihoamerické fauny máme hned tři druhy, a to mravenečníky velké, mravenečníky čtyřprsté – oba tyto druhy rozmnožujeme jako jediná zahrada v celé Unii českých a slovenských zoologických zahrad. Třetím jsou lenochodi patřící k našim mediálně nejznámějším zvířatům. Ti byli ovšem díky nevyhovujícím expozičním prostorům několik posledních let chováni pouze v zázemí zahrady. V areálu však dochází k neustálým změnám, tak se stalo, že se na Jihoamerickém pavilonu, kam tato zvířata patří, uvolnil prostor po malpách plačtivých odvezených do Vyškova. Tento venkovní výběh je propojen s vnitřní ubikací mravenečníků čtyřprstých, a tak se zrodil nápad společné vnitřní i vnější expozice pro oba tyto druhy. Je to tady, všechno připraveno, ještě přestřihnout pásku a už nic nebrání v pozorování obou těchto nadmíru zajímavých zvířat v prostředí velmi podobném jejich přirozenému. Tak ať se jim tu líbí a brzy zase rozmnožení své řady….

Photos from ZOO Olomouc's post
facebook.com

Quiz