Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
Description
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je jediné svého druhu v ČR. Nabízí největší sbírku bižuterie na světě a největší expozici skla v zemi. Muzeum ve třech budovách návštěvníkům nabízí výběr z druhé největší sbírky skla na území naší republiky a evropsky ojedinělé kolekce bižuterie. Na žádném místě na světě než právě v jabloneckém muzeu nenajdete zastoupení bižuterie v plné šíři technologií a sortimentu.
Hlavní budova muzea byla vystavěna na počátku 20. století v secesním stylu a najdete ji v samotném centru města Jablonce nad Nisou. Nabízí to nejlepší z rozsáhlých sbírkových fondů muzea. Ve stálé expozici Kouzelný svět bižuterie můžete vedle zmíněné bižuterie současně obdivovat knoflíky, mince, medaile a autorský šperk. Expozice Čarovná zahrada - České sklo sedmi století zaznamenává příběh cesty skla od anonymní číše po autorský solitér a představuje nejen luxusní sklo, ale i předměty denní potřeby. V poslední době byla expozice rozšířena o návštěvnicky atraktivní výběr skleněných cen a trofejí ze známých soutěží a anket. K vidění je například cena pro vítěze taneční soutěže STAR DANCE nebo Zlatý slavík Lucie Bílé. Dále zde můžete navštívit tematické výstavy, odbornou knihovnu, muzejní programy, tvůrčí dílny. V budově nechybí ani veřejný internet, obchod s posezením a možnost drobného občerstvení.
Druhá z budov muzea, Galerie Belveder nabízí novou expozici Věčná touha po kráse - Šperk tří tisíciletí, která prezentuje historické šperky, spínadla a oděvní doplňky pocházející z unikátních sbírek Waldes. Exponáty dokumentují zdobení člověka od starověkých a pravěkých kultur po první polovinu minulého století a pocházejí z různých oblastí celého světa. Prostor výstavního sálu je věnován nejen výstavám sklářského a bižuterního oboru, ale i výstavám vlastivědným a historickým.
Památník sklářství v Jizerských horách, poslední zachovalé stavení kdysi nejvýznamnější sklářské osady Kristiánov, je třetí budovou muzea. V letních měsících zde expozice pod názvem Kristiánov - Klíč k srdci Jizerských hor seznamuje s historií místa a sklářské výroby. Je zde vystaven model celé sklářské osady. Každoročně se zde první sobotu v září koná tradiční Mariánská sklářská pouť.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comJablonecké kulturní a informační centrum
Galerie Kuzebauch
MASTER OF CRYSTAL 2016 - Preciosa
Bižuterní kurz pro dospělé
Timeline Photos
REKONSTRUKCE NA KRISTIÁNOVĚ ZAČNE V DUBNU Dlouho očekávanou rekonstrukci Památníku sklářství na Kristiánově v Jizerských horách zahájíme v dubnu. Již jsme podepsali smlouvu se zhotovitelem, kterým bude společnost GEMA ART GROUP a.s. GEMA ART vyšla vítězně z veřejné zakázky na stavební práce v hodnotě bezmála 8 milionů korun (bez DPH). Jsme rádi, že se realizace ujme renomovaná firma, která má s obnovou památkových objektů bohaté zkušenosti. Ve své 25leté historii se podílela např. na rekonstrukci gotického chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře, restaurování katedrály sv. Petra a Pavla v Brně nebo obnově jižní věže katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Cílem rekonstrukce je totiž hlavně obnova časem ztracených památkových hodnot a zlepšení provozního zázemí pro návštěvníky a průvodce. Dojde k sanaci všech stavebních konstrukcí od kamenných sklepení přes roubenou část až po střechu, která bude pokryta tradičním dřevěným šindelem. Nově bude zajištěno nezbytné hygienické minimum, tedy elektřina, voda a odvod odpadů, a také možnost občerstvení návštěvníků. Zastřešená terasa jim umožní schovat se před nepřízní počasí nebo se při svačině kochat pohledem na okolní zeleň. Stávající expozice v přízemí projde jen drobnými úpravami, úplně poprvé však bude návštěvníkům zpřístupněno také podkroví. „Osobně se nejvíc těším na hravou expozici, v podkroví, která bude zaměřena hlavně na dětské návštěvníky. Na ni pak naváží dvě naučné stezky – jedna děti zavede na pozůstatky dnes již zaniklých budov této kdysi významné sklářské osady, druhá by měla navést návštěvníky od kristiánovského památníku k hlavní budově muzea v Jablonci a cestou je seznámit s důležitými místy spojenými se sklářskou tradicí Jizerských hor,“ přiblížil náplň po rekonstrukci autor expozic a stezek Petr Nový. Práce budou zahájeny hned po skončení zimy, máme již s předstihem zajištěna všechna nezbytná povolení. Rekonstrukci plánujeme slavnostně ukončit tradiční podzimní poutí, která se ale zřejmě uskuteční v posunutém termínu.
Photos from Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou's post
Na každý opasek patří přezka. To platilo i za vlády Karla IV. aneb Jaké spony mohl nosit Karel IV.? Letos si připomínáme výročí narození významného českého i evropského panovníka Karla IV. Při této příležitosti jsme pro vás připravili rozšíření kolekce gotických spínadel a ozdob ze Sbírky Waldes. Vystavený soubor prezentuje pásové přezky, spony a ozdobné prvky na oděv z období 13. – 14. století zejména středoevropské provenience.
Photos from Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou's post
VÝSTAVA VE VÝSTAVĚ – TADEÁŠ PODRACKÝ / Pineapples Nová komorní výstava ve stálé expozici skla tentoktát představuje tvorbu sklářského designéra Tadeáše Podrackého (* 1989). Skleněné dózy ze série Pineapples, kterou Tadeáš Podracký vytvořil v letech 2014 – 2015, balancují na hranici mezi užitným a čistě uměleckým objektem. Kolekce kombinuje dvě základní techniky. Poklop dózy vznikl pomocí volného tvarování skleněné taveniny, bez přesné předlohy, spodní část má ovšem jasně definovaný tvar, a to díky tradičnímu procesu foukání skla do dřevěné formy. Objekty pro autora zhotovilo sklářské studio Martina Štefánka z Desné v Jizerských horách. Výstavu můžete navštívit do neděle 15. května 2016.
Photos from Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou's post
VÍTĚZNÉ PRÁCE ZE SOUTĚŽE BRUSIČŮ SKLA Ve Světlé nad Sázavou se 5. a 6. června 2015 uskutečnil nultý ročník soutěže brusičů skla. Jeho cílem bylo nejen propojení tuzemských skláren, ale především upozornění na jedinečnou řemeslnou tradici, která ve světě nemá obdoby – tradici broušeného křišťálu ve Světlé nad Sázavou. Na organizaci se podílela sklářská firma Bohemia Machine s.r.o., Akademie Světlá nad Sázavou a Zámek Světlá nad Sázavou. Výběr z vítězných prací aktuálně prezentujeme ve stálé expozici skla. Přijďte si je prohlédnout!
Timeline Photos
MUZEUM LETOS OPĚT NA VELETRHU V BRNĚ! Navštivte náš stánek na veletrzích cestovního ruchu GO / REGIONTOUR v Brně ve dnech 14. – 17. ledna 2016. Rádi si s Vámi popovídáme o naší práci i plánech. Stejně jako v předchozích letech se můžete těšit na tvůrčí dílničku, tentokrát připravenou ve spolupráci se Střední školou řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou. Přijďte si k nám vyrobit vlastní šperk. Těšíme se na Vás! Najdete nás na brněnském Výstavišti v pavilonu F v sekci Asociace cestovních kanceláří ČR.
DOBA CÍSAŘSKÁ
Cesty skla\Ways of glass
Timeline Photos
6. MEZINÁRODNÍ KONFERENCE HISTORIE SKLÁŘSKÉ A BIŽUTERNÍ VÝROBY V ČESKÝCH ZEMÍCH & 5. DISKUSNÍ SEMINÁŘ SKLÁŘSKÉ SVÍTÁNÍ Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou spolu se Svazem průmyslu a dopravy ČR, Českou archeologickou společností – Odbornou skupinou pro dějiny skla a Českou sklářskou společností Vás zvou na 6. Mezinárodní konferenci Historie sklářské a bižuterní výroby v českých zemích a na 5. diskusní seminář Sklářské svítání, které se budou konat 20. – 22. října 2016 v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Uzávěrka předběžných přihlášek je již 29. 2. 2016! Bližší informace a přihlášku najdete na http://sklarakeramik.cz/prihlaska-na-mezinarodni-konferenci/ Fotografie zachycuje 4. ročník diskusního semináře Sklářské svítání v roce 2015.