Odsjek za konzervaciju-restauraciju UMAS
Description
Facebook stranicu Odsjeka za konzervaciju-restauraciju Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu uređuje dr. sc. Sagita Mirjam Sunara, doc. art. Umjetnička akademija u Splitu (Odsjek za konzervaciju-restauraciju) i Fakultet prirodoslovno-matematičkih znanosti u Splitu zajednički provode integrirani preddiplomski i diplomski studij konzervacije-restauracije u trajanju od pet godina čijim se završetkom stječe zvanje magistra/magistre konzervacije-restauracije. Studij ima pet specijalističkih usmjerenja:
(1) konzerviranje-restauriranje štafelajnih slika i polikromiranog drva,
(2) konzerviranje-restauriranje kamena,
(3) konzerviranje-restauriranje zidnih slika i mozaika,
(4) konzerviranje-restauriranje metala,
(5) konzerviranje-restauriranje arheoloških materijala.
Tell your friends
RECENT FACEBOOK POSTS
facebook.comPodsjećamo vas da od 19. do 22. ožujka 2018. na Odsjeku za konzervaciju-restauraciju Umjetničke akademije u Splitu gostuje troje inozemnih profesora: Hans Portsteffen i Petra Demuth iz Kölna i Stefan Belishki iz Sofije. Sva su predavanja besplatna i otvorena za javnost!
Doc. dr. sc. Ivana Čapeta Rakić (Odsjek za povijest umjetnosti, Filozofski fakultet u Splitu) održat će predavanje "Izrada slike u razdoblju kasnog srednjeg vijeka" 21. ožujka 2018. s početkom u 19.30 sati u prostorijama Filozofskog fakulteta na Peristilu (Poljana kraljice Jelene 1, vrata do Splitske banke, posljednji kat). Predavanje će biti koncipirano u obliku demonstracije izrade umjetničkog djela u kasnom srednjovjekovlju.
8. studentski kolokvij ("8th Student Colloquium") održat će se 23. i 24. lipnja 2018. u Dresdenu (Njemačka). Organizatori pozivaju studente konzervacije-restauracije i konzervatore-restauratore koji obavljaju pripravnički staž da predstave svoj rad usmenim izlaganjem ili posterom. Rok za prijavu radova je 1. svibnja 2018.
Objavljen je natječaj za dodjelu deset stipendija za poslijediplomski doktorski studij u okviru Horizon 2020 projekta 'PhD Technology Driven Sciences: Technologies for Cultural Heritage (Tech4Culture)'. Rok za prijavu je 23. travnja 2018.
Povodom Međunarodnog dana žena, dijelimo s vama video koji prikazuje postupak izrade drvene obojene skulpture Saint Ginés de la Jara s kraja 17. stoljeća. Skulpturu su izradili kiparica Luisa Roldán (1652. – 1706.) i slikar/polikromator Tomás de los Arcos (r. 1661.). Uživajte!
Odsjek za konzerviranje i restauriranje umjetnina ALU Sveučilište u Zagrebu u suradnji s tvrtkom Haga metal d.o.o. iz Karlovca organizira radionicu izrade pozlate! Radionica će se održati 24. ožujka 2018. (subota), a vodit će je izv. prof. mr. art. Zvjezdana Jembrih i as. mag. art. Ana Božičević. Gost predavač/demonstrator tehnika pozlate je doc. Dietmar E. Feldmann iz Regensburga, majstor s preko 30 godina iskustva u povijesnim i suvremenim tehnikama pozlaćivanja na svim podlogama. Prijave su otvorene do petka 16. ožujku 2018. (do 14.00 sati). Javite se na e-mail: bozicevic.ana@gmail.com
PODSJETNIK: Krajem ožujka Odsjek za konzervaciju-restauraciju Umjetničke akademije u Splitu, specijalističko usmjerenje za konzervaciju-restauraciju štafelajnih slika i polikromiranog drva, organizira teorijsku-praktičnu radionicu “Protective and supportive backings for paintings” pod vodstvom prof. Hansa Portsteffena i Petre Demuth (Technische Hochschule Köln, Institut für Restaurierungs und Konservierungswissenschaft) i seriju predavanja prof. Stefana Belishkog, predstojnika Odsjeka za konzervaciju-restauraciju Fakulteta primijenjenih umjetnosti Nacionalne umjetničke akademije u Sofiji i dopredsjednika Europske konfederacije konzervatorsko-restauratorskih udruga (E.C.C.O.).
Šarenilo antičkih skulptura
Podsjećamo da je rok za prijavu usmenih izlaganja i postera za 15. međunarodnu konferenciju studija konzervacije-restauracije 15. ožujka 2018.
Na današnji dan 1475. godine rođen je Michelangelo Buonarroti, čuveni kipar, slikar, graditelj i pjesnik. Video prikazuje delikatan konzervatorsko-restauratorski zahvat koji je proveden na jednom njegovom crtežu.
U Šibeniku se 5. i 6. ožujka 2018. održava radionica "Utvrđeni gradovi, otvorena društva". Radionica je usmjerena na unaprjeđenje znanja i razumijevanja sudionika u pogledu pristupa povijesnom urbanom krajoliku (PUK), čime se promiče njegova provedba. Konkretno, pažnja će biti posvećena specifičnostima primjene PUK-a u dobrima svjetske baštine u kojima su značajno prisutne povijesne zidine, utvrde i utvrđeni urbani prostori.
"Za osvjetljavanje objekata unutar zidina kliške tvrđave osigurano je 2,8 milijuna kuna (...) Radovi na osvjetljavanju zidina unutar kliške tvrđave trebali bi biti završeni do kraja godine. Osvjetljavanjem objekata unutar zidina kliške tvrđave povećat će se sigurnost posjetitelja, a ono će pridonijeti i produžavanju radnog vremena na tvrđavi. Prema informacijama iz Općine Klis, Ministarstvo kulture odobrilo je više od 500.000 kuna za konzervatorsko-arheološke radove, koje će izvesti Konzervatorski odjel iz Splita, koji će odlučivati o tijeku radova koji bi trebali završiti do ožujka 2019."
PICTURES BY OTHER USERS ON INSTAGRAM
#work #art resides in the quality of doing, process is not magic.
#paintings#conzervation#lab