Top Local Places

Muzej Prigorja

Trg Dragutina Domjanića 5, Sesvete, Croatia
Art Museum

Description

ad


RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

Poziv na Noć muzeja u petak, 26. siječnja od 18 do 01 sati. Muzej Prigorja, u petak 26. siječnja 2018. godine, od 18.00 do 01.00 sat, organizira manifestaciju Noć Muzeja. Glavno događanje biti će otvorenje izložbe "Znate li dovoljno o sesvetskom sportu i sportašima – Dan kada se počela stvarati sportska zbirka Muzeja Prigorja". Na izložbi će biti predstavljeni klubovi HK Sesvete, NK Sesvete, BK Sesvete, ŽRK Sesvete, MRK Sesvete, Taekwondo klub Orion, Šahovski klub Sljeme i neki od najpoznatijih sportaša Sesveta. Naglasak manifestacije stavljen je na sagledavanja postojećih i stvaranju novih zbirki i muzeja na temu sporta, poticanju lokalnih inicijativa na očuvanju i usporednom vrednovanju sporta, u svim njegovim pojavnim oblicima, te stvaranju ozračja osjetljivosti na sport kao kulturološku vrijednost i njegovu prisutnosti u raznolikim oblicima društvenog i individualnog stvaralaštva, te na aktivnom uključivanju posjetitelja u aktivnosti muzeja i stvaranju nove muzejske publike. Prvih 150 posjetitelja Noći muzeja u Muzeju Prigorja dobiva na poklon prigodnu majicu. Realizaciju Noći muzeja financijskom je potporom omogućio Grad Zagreb, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport.

facebook.com

Poziv na otvorenje izložbe U Muzeju Prigorja, u četvrtak 25. siječnja 2018. u 19,00 sati održat će se otvorenje samostalne izložbe ilustratora Stanka Bešlića. Ilustrator, koji živi i djeluje u Sesvetama, publici će se predstaviti djelima (crteži i ilustracije) iz svoga bogatoga životnog opusa stripografija, mapa i ilustracija. Iako pripada među najcjenjenije hrvatske ilustratore, Stanko Bešlić samostalno je izlagao vrlo malo pa je ova njegova samostalna izložba prigoda za potpunije upoznavanje autora. Stanko Bešlić izdao je mnoge serijale, albume poput Bez milosti, Smibko, Dobro budi dobar, Ljubav je san, Strip danas, Zelena planeta, Otkrijte špijuna, Misuri, Kristina, Susret, Šaljivi stripovi od jedne strane, Susretanja, Događanja, Fantazije itd. Izložbu otvaraju ravnateljica Muzeja Prigorja Morena Želja Želle i kustos Muzeja Prigorja Tomislav Dilber. Izložba je otvorena do 9. veljače 2018. godine. Realizaciju izložbe financijskom je potporom omogućio Grad Zagreb, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport. O autoru Ime Stanka Bešlića nije nepoznato ljubiteljima domaćeg stripa. Rođen 1955. godine u Slavonskom Brodu, svojedobno student zagrebačke Likovne akademije u klasi profesora Šuteja, profesionalno se bavi ilustracijom i crtanjem stripova od početka osamdesetih godina prošlog stoljeća. S petnaest godina suradnje s Malim novinama i Modrom lastom i drugim novinama, Stanku su bila otvorena vrata za daljnji uspješan tok u njegovom crtačko – ilustratorskom stvaralaštvu. Stripove raznih žanrova objavljivao je u "Patku", "Modroj Lasi", "SMIB"-u, "Malim novinama", "Mi mladi", "Politikinu zabavniku", "Vidicima", "Oskaru", "SN reviji", "Kvizu", "Večernjem listu","Erotici", "24 sata" i drugim listovima. Stripove erotskog sadržaja, koje je sabrao i u nekoliko objavljenih albuma, objavljuje u specijaliziranim publikacijama u Nizozemskoj, Belgiji, Norveškoj, Švedskoj, Njemačkoj, Italiji. Svoju raznovrsnu, likovnu djelatnost Bešlić je upotpunio scenografskim izvedbama u kazalištima (između ostalih i u HNK), izvedbom plakata, humorističkih razglednica, grafika, s vedutama Zagreba, ilustracijom knjiga i raznim drugim poslovima grafičkog oblikovanja, a posljednjih se godina intenzivno bavi crtanjem slikovnica za djecu, među kojima prevladavaju informativno-poučni sadržaji. Stanko Bešlić izdao je 40 edukativnih slikovnica koje su od Ministarstva za kulturu dobile pozitivno mišljenje. Bio je suosnivač i tajnik Društva autora stripa Hrvatske, u vrijeme počasnog predsjednika Julesa Radilovića.

facebook.com

Muzej Prigorja 22. prosinca 2017. u 12 sati slavi svoj 40. rođendan te Vas poziva na druženje uz razgledavanje novih izložaba "Vizualni identitet Muzeja Prigorja" i "Sesvetski likovni umjetnici i gosti". U sklopu obilježavanja 40. obljetnice pripremili smo i rođendansku publikaciju - "Spomenar Muzeja Prigorja". "Spomenar" je posvećen svima onima koji su tijekom četrdeset godina djelovanja Muzeja s njime surađivali i podržavali njegov rad. U njemu smo okupili priče nekih od mnogobrojnih dionika Muzeja u kojima se prisjećaju zajedničkih iskustava i svog sudjelovanja u različitim aktivnostima svih ovih godina. Realizaciju obljetničkog programa financijskom su potporom omogućili Grad Zagreb, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport i Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.

facebook.com

Poziv na otvorenje izložbe "Memories" Jane Maneve Čuposke u petak, 3. studenog 2017. u 20,00 sati Mr. umjetnosti, arhitekture i dizajna Jana Maneva Čuposka u Muzeju Prigorja po prvi se puta predstavlja samostalnom izložbom. Umjetnica je rođena i živi u Skopju, gdje je i diplomirala na Akademiji likovnih umjetnosti. Svoje je obrazovanje nastavila specijaliziravši slikarstvo u Parizu, a poslijediplomski studij pohađala je na Fakultetu za umjetnost arhitekturu i dizajn u Pragu i na Akademiji likovnih umjetnosti u Skopju. Članica je Društva makedonskih modnih dizajnera. Izlaže na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u zemlji i inozemstvu, a bavi se perfomansom i videom te fotografijom i modnim dizajnom. Obnaša dužnost dekanice i profesorice na Fakultetu umjetnosti i dizajna na Europskom univerzitetu u Skopju. "Svojim radom Jana Maneva Čuposka istražuje procese umjetničkog stvaranja kao osobit način transponiranja umjetničkih i neumjetničkih iskustava, materijala i postupaka u umjetničku praksu, spajajući vlastiti crtež kao umjetničko djelo s amaterskim fotografijama, ready made predmetima, ilustrirajući na taj način društvene pojave, krizu kulturnog i nacionalnog identiteta, redefinirajući i sam pojam umjetničkog djela. Taj interdiciplinaran pristup umjetničkom stvaranju jedno je od glavnih obilježja uradaka kojima se autorica predstavlja izložbom u Zagrebu – "portretnim sjećanjima" koja su suvremen i aktualan likovni izričaj u kojem ona spaja osobnu i opću memoriju, mitologiju i prošlost." (iz predgovora Sande Stanaćev Bajzek) Izložba je otvorena za javnost od 3. do 20. studenog 2017. godine i može se posjetiti svakim radnim danom od 10 do 19 sati.

facebook.com

Muzej Prigorja i HPD Lipa Sesvete pozivaju Vas na predavanje Sandre Slovenc Vojvodić "Snaga mirnog uma" u ponedjeljak, 30. listopada 2017. u 18:30 u Muzeju Prigorja.

facebook.com

Muzej Prigorja i HPD Lipa Sesvete pozivaju Vas na predavanje 26. listopada 2017. u 18 sati u Muzeju Prigorja. Predavač, Borislav Aleraj Akac dugogodišnji je alpinist i gorski spašavatelj. Rođen je 1946. u Zagrebu gdje i živi. Po znimanju je liječnik specijalist epidemiolog, odnedavna u mirovini. Tijekom svog bavljenja penjanjem koje traje preko pedeset godina ispenjao je više od 450 smjerova. Od njih 65 prvenstvenih među kojima se ističe Brid Klina u Anića kuku u Paklenici u navezu s Marijanom Čepelakom, prvenstveni skijaški sust niz Cepinaški smjer u južnoj stijeni Kleka s Brankm Šeparovićem. Tu je i jedini alpinistički smjer na Medvednici, zimski smjer u stijeni Velike peči u području Lipe i Roga, skupa s Marijanom Čepelakom. Suautor i suosnivač je našeg Alpinističkog muzeja (zbirke) u Zavičajnom muzeju u Ogulinu. Kao gorski spašavatelj od 1966. djeluje u Stanici HGSS-a Zagreb, dugogodišnji je instruktor gorskog spašavanja, a 23 godine je bio i pročelnik cijele hrvatske Gorske službe spašavanja. Napisao je nekoliko planinarskih knjiga, među njima udžbenik "Penjanje u snijegu i ledu", penjački vodič "Klek stijene penjači", monografije "Život gorskog spašavatelja", "Povijest stanice HGSS Zagreb" i druge. Pročelnik je Komisije za povijest planinarstva HPS-a. Počasni je član Hrvatskog planinarskog saveza. U predavanju će pokušati slušateljima približiti smisao i povijest alpinizma naglasiti sličnost i povezanost planinarstva i alpinizma i objasniti kako alpinizm može nekome biti način života. A zatim, uz seriju dokumentarnih slika sa svojih uspona u stijenema i planinama diljem svijeta, u Kleku, Velebitu, Mont Blancu, Gross Glockneru, Andama, Himalaji, predstaviti svoje iskustvo alpinizma, plemenite ljudske sportske aktivnosti i kulturno – etičko - estetskog pokreta i svjetonazora koji može ispuniti zaokupiti i nadahnuti cijeli život.

facebook.com

Muzej Prigorja i HPD Lipa Sesvete pozivaju Vas na predavanje 19. listopada 2017. u 18 sati u Muzeju Prigorja. Prva hrvatska alpinistička ekspedicija na Grenland – 1971. g. U ljeto 1971. g. sedam hrvatskih alpinista zaputilo se na Grenland s namjerom da osvoje dotad neosvojeni vrh – markantni Ingolsfjaeld na istočnoj obali otoka. U tom usponu sudjelovala su četvorica članova ekspedicije a uspon je trajao 59 sati penjanja po ledu i suhoj stijeni. Nakon toga su se i ostali razmiljeli i osvojili još pregršt neosvojenih vrhova, nazvaši ih pritom imenima svojih dragih. To je privilegija osvajača! Izvjesiše tad i hrvatsku zastavu. Bješe to u vrijeme "Hrvatskog proljeća". Iako je država u kojoj smo živjeli – Jugoslavija – bila izvan "Željezne zavjese" i mogli smo slobodno putovati svijetom, hrvatski alpinisti u to vrijeme nisu imali iskustva u pohodima izvan Evrope. Pogotovo u područje toliko udaljeno od civilizacije i s gotovo nikakvim komunikacijskim mogućnostima. Svi članovi ekspedicije, osim jednog koji je živio u Danskoj, bili su vrlo mladi i nisu imali iskustva u organizaciji prikupljanja novaca, niti kako odabrati odgovarajuću opremu i hranu, niti kako logistički organizirati transport članova i opreme, pa čak niti kako trenirati za pohod … To je u pravom smislu bilo pomicanje granica – i ne samo osobnih već i šire, jer je planinarska zajednica nakon ovog uspjeha reagirala gotovo odmah s izvedbom novih ekspedicija. Članovi ekspedicije su tada smatrali uspjehom već sam odlazak na Grenland i siguran povratak kući. Ispalo je da je ekspedicija uspjela ispenjati 1900 metara visok i penjački težak smjer te stati na vrh na kojem ljudska noga još nije kročila. Uz to, osvojena su još četiri djevičanska vrha. Nakon povratka, naš penjački život više nije bio jednak, mašta je proradila punom parom i planine svijeta postale su bitno dostupnije. "Živimo u predivnom svijetu koji je pun ljepote, šarma i pustolovina. Nema kraja pustolovinama koje možemo doživjeti, samo ako ih tražimo otvorenim očima." -Jawaharlal Nehru O detaljima će nas rječju i slikom upoznati jedan od članova ekspedicije: Vladimir Mesarić – Dado

facebook.com

facebook.com

Poziv na otvorenje izložbe "Mozaici u dijalogu – Matko Kezele i Snežana Jovčić Oldja“ u srijedu, 11. listopada 2017. u 19.00 sati Izložbom „Mozaici u dijalogu“ Muzej Prigorja predstavlja sesvetskoj i zagrebačkoj publici djela dvoje autora koji pripadaju samome vrhu suvremenog mozaičkog stvaralaštva u dvjema susjednim zemljama – Republici Hrvatskoj i Republici Srbiji. Matko Kezele iz Rijeke diplomirao je u Spilimbergu, Italija, na "Scuola mosaicisti del Friuli", a s udrugom A.na.nas. iz Rijeke utemeljio je Biennale mozaika Rijeka. Snežana Jovčić Oldja završila je doktorski umjetnički studij slikarstva i docent je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na predmetu zidno slikarstvo – mozaik. U okviru svog stvaralaštva autori propituju osobni i društveni odnos prema baštini, a kako se oboje bave slikarskom tehnikom koja je na današnjoj likovnoj sceni slabije zastupljena, njihova izložba pruža i rijetku priliku za susret sa začuđujućim svijetom mozaika. Realizaciju izložbe financijskom su potporom omogućili Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Općina Kostrena i Grad Pančevo. Izložba je otvorena za javnost od 11. do 30. listopada 2017. godine i može se posjetiti svakim radnim danom od 10 – 19 sati.

facebook.com

Dan otvorenih vrata arheološkog lokaliteta Kuzelin 2017.

facebook.com

Muzej Prigorja poziva Vas u nedjelju, 15. listopada od 11 do 17 sati na arheološki lokalitet Kuzelin. Igrajte se i učite kao mali i veliki Rimljani, postanite na trenutak dio rimske vojske, naučite bacati sulice, istkajte togu na tkalačkom stanu, održite govor znakovima poput Cicerona i Cezara … uživajte u prirodi! Ulaz je besplatan, a prijevoz osiguran. Predbilježbe za prijevoz autobusom na tel. 01/2001-601. Polazak iz Sesveta s besplatnog parkinga u Ninskoj ulici: 10.20, 12.00, 13.20 i 14.40. Povratak s Kuzelina: 12.40, 14.00, 15.50 i 17.00. Ako dolazite vlastitim prijevozom parkirati možete kod raspela poviše Moravča. Do lokaliteta se dolazi laganom šetnjom uz brdo 15tak minuta. Volite li duže šetnje, Kuzelin se nalazi na planinarskoj stazi br. 47A i u blizini staze 72 na Medvednici. Preporučamo odgovarajuću sportsku odjeću i obuću te po potrebi ponijeti hranu i piće. U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta informacija o novom terminu bit će objavljena na našim stranicama.

facebook.com

facebook.com

Quiz

U OKOLINI Muzej Prigorja