Top Local Places

Crkva Presvetog Otkupitelja - grobnica obitelji Meštrović

Ružić kod Otavica, Ruzic, Croatia
Catholic Church

Description

ad

U srcu Petrovog polja, tek 10-ak minuta vožnje od Drniša. Na pola sata udaljenosti od Knina, 40 km od Šibenika, 60 km od Splita. Za posjetitelje je otvoreno svaki dan osim ponedjeljka i državnog praznika. Ulaznice: odrasli – 15 kn
               učenici – 10 kn
              
Ivan Meštrović (Vrpolje, 1883. – South Bend 1962.), kipar

Iako je igrom slučaja rođen u Vrpolju u Slavoniji, Ivan Meštrović  je djetinjstvo proveo u Otavicama, zavičaju svojih roditelja. Prve dječje skulpture izrađivao je britvicom iz drveta i mekog kamena muljike kojeg je nalazio na obroncima Svilaje na kojima je provodio dane čuvajući ovce. Cijelog života bio je vrlo povezan uz rodni kraj i veliku obitelj. 1912. godine sagradio je novu obiteljsku kuću ocu i majci te su se tako s obronaka planine preselili u polje. Budući da sam nije imao prilike pohađati osnovnu školu, a zbog blizine rijeke Čikole u njegovom djetinjstvu dolazilo je do čestih oboljenja naroda zbog malarije, stekavši mogućnost sagradio je za svoje suseljane  zgradu Osnovne škole i Antimalaričnu stanicu.

Ocu Mati na samrti je obećao da će za svoje selo sagraditi crkvu i mjesto počivanja njihovoj obitelji. Prikladno mjesto za svoje remek djelo pronašao je na brežuljku zvanom Paraćeva glavica, u Ružiću, s druge strane Čikole, tek desetak minuta hoda od nove roditeljske kuće. Da bi povezao ova dva sela, sagradio je most preko Čikole, uredio njen tok i napravio put do crkve. Na taj način zauvijek isprepleće životne sudbine stanovnika s obje strane živopisne rječice.

Prvenstvena želja mu je bila izgraditi crkvu za svoje selo, crkvu u kojoj će se redovito održavati služba Božja i u kojoj će posljednje počivalište pronaći članovi obitelji Meštrović. Sakralnu i memorijalnu funkciju upotpunjuje umjetničkom dimenzijom.

Crkva je građena od domaćeg kamena, vapnenca i muljike, a građevinski radovi su, pod stručnim vodstvom splitskog graditelja Marina Marasovića trajali od 1926. do 1931. godine. Uređenje interijera i okoliša izvedeno je narednih godina, ali unutrašnjost kupole nikad nije dovršena. Interijer ove crkvice krase ponad oltara netipični prikaz Kristovog raspela („Vječno razapeti“), u polukružnim nišama reljefni prikazi četvorice evanđelista te reljefi „Porođenje“ i „Oplakivanje“ u pravokutnim nišama ispod sjevernog i južnog prozora, te pripadajući im reljefi „Navještenje“ te „Duša pokojnice“ i „Duša pokojnika“. Na samom ulazu u crkvu nalazi se ulaz u kriptu, u kojoj je 24. siječnja 1962. godine svoje posljednje počivalište pronašao i sam Ivan Meštrović.

U Domovinskom ratu Crkva Presvetog Otkupitelja i prostor oko nje je pretrpio je znatna oštećenja. Borova šuma je zapaljena, prostor oko crkve je bio miniran, te su uokolo iskopani rovovi. U unutrašnjosti crkve su neki reljefi doživjeli mehanička oštećenja, otuđena su vrata sakristija, mjedeni luster, zvono, pokaznica sa oltara, vrata svetohraništa te ulazne dvokrilne vratnice sa brončanim reljefnim prikazima članova umjetnikove obitelji.

Ovaj sakralno-umjetnički kompleks Darovnim ugovorom iz 1952. godine između Ivana Meštrovića i Vlade Narodne Republike Hrvatske, Meštrović, uz ostale komplekse u Splitu i Zagrebu, poklanja hrvatskom narodu. Danas Crkva Presvetog Otkupitelja uz Galeriju Meštrović i Crikvine-Kaštelet u Splitu te Atelijer Meštrović u Zagrebu, čini cjelinu Muzeja Ivana Meštrovića (Zakon o Muzejima Ivana Meštrovića, Sabor RH, 2007.).

RECENT FACEBOOK POSTS

facebook.com

facebook.com

Davne 1883. godine, na današnji dan, rođen je Ivan Meštrović.

facebook.com

U subotu 12. kolovoza, mnoštvo je zainteresiranih posjetitelja u Crkvi Presvetog Otkupitelja uživalo u glazbenim izvedbama Glazbenog ansambla Hrvatsko-talijanskog društva iz Zagreba i Komornog ansambla ECHO iz Šibenika. Sopran, flauta, klarinet, orgulje i gitara, uljepšali su još jednu ljetnu večer na Paraćevoj glavici.

facebook.com

Upravo u Crkvi Presvetog Otkupitelja!

facebook.com

Vrućina je pala taman toliko da večeras u 19:30 dođete kod nas. :-)

facebook.com

I ovoga ljeta možete uživati u koncertu u Crkvi Presvetog Otkupitelja. Vidimo se u subotu 12. kolovoza u 19:30. Dobrodošli! :-)

facebook.com

Prije više od dva desetljeća... 5. kolovoza 1995. Sretan Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja! :-)

facebook.com

Iz kataloga "Tragovi nasilja", Split, 1996. Foto: Siniša Sunara

facebook.com

Nova sezona Hrvatskih velikana donijet će priču i o Ivanu Meštroviću. Snimanje je bilo prošli tjedan pa sad s nestrpljenjem očekujemo prikazivanje ove zasigurno zanimljive interpretacije Meštrovićevog života i djela. Autor cijelog serijala je, naravno, Robert Knjaz. :-)

facebook.com

Neizmjeran broj zanimljivih ljudi svrati često do Crkve Presvetog Otkupitelja. Prije koji dan imali smo čast ugostiti i pravu zvijezdu hrvatskog i svjetskog glumišta. Posjetio nas je gospodin Goran Višnjić, koji ovih dana snima film na području naše županije. Svoje oduševljenje viđenim iskazao je objavom na svojoj službenoj facebook stranici. :-)

facebook.com

Sretan i blagoslovljen Uskrs! :-)

facebook.com

Dani kršćanske kulture, manifestacija koja se po trinaesti put odvija na području Dalmacije, i ove je godine, u nedjelju 2. travnja, dio svog programa imala u Crkvi Presvetog Otkupitelja. Kao i dosadašnjih godina održan je križni put do vrha Paraćeve glavice odnosno do same crkve Presvetog Otkupitelja u kojoj je služena sveta misa. Ove godine je križni put, kojeg je predvodio gradački župnik fra Jozo Jukić, ujedno bio i Križni put za mlade Drniškog dekanata. Osim stanovnika Ružića, Otavica i Gradca, svečanom slavlju pridružili su se tako vjernici i posjetitelji iz ostalih župa Drniškog dekanata. Velik broj posjetitelja došao je i organiziranim prijevozom iz Splita i Šibenika. Svetu misu, na kojoj je pjevao zbor Župe Porođenja Marijina iz Gradca, služio je fra Josip Gotovac. Nakon svete mise i nadahnute fra Josipove propovijedi, uslijedio je drugi dio programa. Svima nazočnima prigodnim se pozdravom obratila Sandra Grčić Budimir, ravnateljica Muzeja Ivana Meštrovića. Predavanjem „Meštrovićeva uspomena rodnome kraju“, Zorane Jurić Šabić, više kustosice Galerije Meštrović, posjetitelji su mogli saznati sve što su ikad htjeli znati o crkvi Presvetog Otkupitelja te Meštrovićevoj inspiraciji rodnim krajem. Da sveukupni dojam bude još upečatljiviji te da se na trenutak vrate neka davna sada već pomalo zaboravljena vremena, pobrinuli su se članovi Etnoudruge „Petrovo polje“ ponosno nosivši svoje narodne nošnje. Na samom kraju programa, prigodni koncert održao je Mješoviti katedralni zbor iz Šibenika. Za svoj prvi nastup u ovom za pjevanje iznimno inspirativnom ambijentu, Šibenčani su, pod vodstvom prof. Jelene Mikulandra pripremili zanimljiv program. Tako su se u nedjelju između ostaloga mogle čuti korizmene pjesme „Ja se kajem“ (šibenski pučki napjev) te „O, Isuse izranjeni“ (Franjo Lučić), a posebnu pozornost svih prisutnih zaokupila je skladba „Molitva Gospi“ (glazba Anđelko Klobučar). Stihovi te pjesme misli su samoga Ivana Meštrovića. Njoj zahvalimo.

facebook.com

Quiz

U OKOLINI Crkva Presvetog Otkupitelja - grobnica obitelji Meštrović